Справа № 420/38842/25
26 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), яка полягає у невнесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до висновку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 під № 215/33/9047 від 27.12.2022 року та запису у військовому квитку № НОМЕР_3 від 30.07.1993 року, про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення з військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку з непридатністю до військової служби на підставі висновку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 під № 215/33/9047 від 27.12.2022 року та виключити з військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Адміністративний позов поданий за допомогою системи «Електронний суд».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що 27 грудня 2022 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено огляд ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 75 «А» розладу хвороб відповідно до Наказу МО України № 402 від 14.08.2008 року. Запис про проходження військово-лікарської комісії внесено до книги протоколів військово-лікарською комісією під № 215/33/9047 від 27.12.2022 року та у військовий квиток ОСОБА_1 .
17 червня 2025 року ОСОБА_1 змінив адресу місця проживання на АДРЕСА_4 . Після цієї події ОСОБА_1 почав перебувати на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
08 жовтня 2025 року ОСОБА_1 , засобами поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про внесення даних щодо виключення його з військового обліку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг», долучивши до заяви всі підтверджуючі документи. Відповідно до трекінгу відправлення Укрпошти, лист було отримано ІНФОРМАЦІЯ_2 13 жовтня 2025 року. Однак, згідно з інформацією, яка міститься у застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів “ Резерв+» , станом на дату звернення до суду, ІНФОРМАЦІЯ_5 інформацію щодо ОСОБА_1 не внесено.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо внесення відповідних відомостей до Реєстру про виключення останнього з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 21.11.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
14.01.2026 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, зауважує на відсутності підстав для задоволення позовних вимог, посилаючись на положення нормативно-правових актів щодо внесення змін до Реєстру, порядку оформлення та видачі військово-облікового документа. Додатково у відзиві зауважено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був поставлений на облік на виконання вимог Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 р. № 932.
22.01.2026 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наполягає на задоволенні позовних вимог з підстав викладених у позовній заяві.
Інші заяви, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду також не надходили.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянином України відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту № НОМЕР_4 , виданого 5116.
Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ).
Відповідно до копії довідки військово-лікарської комісії №215/33/9047 від 27.12.2022 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 75А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ.
На підставі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 27.12.2022 року ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, у якому зазначено про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відомості щодо непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку по гр. ІІ ст. 75А Розкладу хвороб внесені до військового квитка позивача серії НОМЕР_3 (пункт 32).
Відповідно до електронного військово-облікового документу із мобільного застосунку Резерв+, сформованого 25.10.2025 року, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним; звання: Рекрут Будівельних робіт, Робітник підсобний ВОС956647. У графах «Відстрочка до», «Тип відстрочки», «Підстава зняття/виключення», «Дата уточнення даних» відомості відсутні.
Оскільки до взяття на облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , ВЛК якого позивачу й було видано довідку про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, представник позивача, адвокат Онощенко К., звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_9 з адвокатськими запитами від 24.07.2025 року та 27.08.2025 року, у яких просив надати наступну інформацію:
1.Чи вносився до книги протоколiв Вiйськово лiкарськоi комісії 27.12.2022 року запис про проходження військово-лікарської комісії, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , iз встановленням стану здоров'я непридатний до військової служби з виключенням з військового облiку на пiдставi ст.75а графи II Розкладу хвороб ?
2. Чи наявнi у відомостi у ІНФОРМАЦІЯ_10 про записи у вiйськовому квитку № НОМЕР_5 , належному ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: запис на ст. 23 VII. "Особливi вiдмiтки" - " Не пiдлягає призову на вйськову службу пiд час мобiлiзацii на пiдставi ст.23 абз. 3. ч.1 ЗУ "Про мобiлізацiю та мобiлiзацйну пiдготовку" та запис на ст. 32, IX. "Відмiтки про звiльнення вiд військового обов'язку" - Пр. №215 від 27.12.2022 року - " визнаний не придатним до вйськової служби з виключенням з військового облiку по Гр.ІІ ст.75 а Розкладу хвороб Наказу МОУ Укpаїни 2008 р. № 402"?
3.Чи наявний в облiковій картцi ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , запис про виключення з вiйськового облiку за станом здоров'я ?
4. Чи були внесені в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - «Оберіг» відомостей про стан здоров'я непридатного до вйськової служби з виключенням з військового облiку за гр. II ст.75а, вiдповiдно до Наказу МОУ ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , якщо нi, то на яких пiдставах?
На адвокатський запит від 27.08.2025 року Т.в.о ІНФОРМАЦІЯ_2 було надано відповідь (вих. №с/17617 від 10.09.2025 року), якою повідомлено, що книги протоколів військово-лікарської комісії за 2022 рік, висновки медичного огляду та виправ дальні документи на видачу військово-облікових документів були вилучені за цей період часу досудовим розслідуванням. Дані про проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 не були внесені,тому що в цілях безпеки Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів на той час не працював.
Вважаючи, що позивач повинен бути виключений з військового обліку через визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою від 26.09.2025 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У вказаній заяві позивач просив внести вiдповiднi данi про виключення його з вiйськового облiку у Єдиний державний реєстр призовникiв, вiйськовозобов'язаних та резервiстiв «Оберiг».
До заяви від 26.09.2025 року позивачем додано:
копію паспорта ОСОБА_1 ;
копію витягу з РТГ про адресу місця проживання;
копію військового квитка НОМЕР_3 ;
копію довідки про проходження Військово-лікарської комісії №215/33/9047 від 27.12.2022 року.
Згідно Трекінгу поштових відправлень заява позивача була отримана відповідачем 13.10.2025 року.
Не отримавши відповіді на вказану заяву, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо внесення виправлень у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.
Спірним в межах заявлених позовних вимог є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо невжиття заходів по внесенню відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указом Президента України «Про Загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 р. оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993 р. (далі - Закон №3543-ХІІ).
У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 8 статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 р. (далі - Закон №2232-ХІІ; в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із частиною десятою статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Частиною 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).
Пунктом 11 статті 38 Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 22 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
За приписами пункту 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Громадяни, які підлягають взяттю на військовий облік та не можуть здійснити електронну ідентифікацію в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зобов'язані особисто прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Пунктом 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього. Також районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 1951-VIII визначено, що основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Відповідно до ч. 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з ч.9 статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа», а також громадянам України, звільненим з військової служби в СБУ у відставку, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби та не досягли граничного віку перебування в запасі (у разі, коли раніше військово-обліковий документ не видавався).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Як зазначено у позові та надано на підтвердження відповідні докази, позивач пройшов медичний огляд та відповідно до довідки ВЛК від 27.12.2022 року був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, відповідно до інформації з електронного військово-облікового документу в додатку "Резерв+" позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 як військовозобов'язаний. Відомості про постанову ВЛК від 27.12.2022 року відсутні.
У відповідності до приписів Порядку №559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін - ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У встановлений пунктом 4 Порядку № 559 строк зміни до Реєстру щодо ОСОБА_1 внесені не були. Докази внесення змін до суду не надані.
При цьому, заява позивача по суті поставлених питань не розглядалась, підстави неможливості внесення таких змін не зазначено.
Отже, судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що заяву позивача щодо внесення відомостей про непридатність до військової служби з додатками належним чином розглянуто, доданим документам надана оцінка, та за наслідками її розгляду прийнято рішення щодо внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України, або ж відсутності підстав для їх внесення.
Разом з цим, з долучених до позовної заяви документів вбачається, що відповідачем було надано відповідь на адвокатський запит щодо надання інформації стосовно позивача.
В контексті наведеного суд зауважує, що поняття, порядок подання та строки розгляду адвокатських запитів визначені статтею 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року №5076-VI.
Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Отже, подання представником позивача адвокатського запиту не є заявою до органів введення реєстру, яка подається для вчинення суб'єктом будь-яких дій, зокрема і внесення відомостей до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак, лист від 10.09.2025 року №с/17617, у відповідь на адвокатський запит, не може вважатись належним результатом розгляду поданої позивачем заяви з наданням обґрунтованої відповіді по суті заданих питань.
При вирішенні цієї справи, суд враховує, що бездіяльність - це невчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви позивача від 26.09.2025 року.
З огляду на вищенаведене, суд, з урахуванням вимог частини 2 статті 9 КАС України, дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача щодо внесення відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому, з огляду на те, що заява позивача не була розглянута по суті поставлених у ній питань та відповідачем не було надано оцінки доданим до неї документів, похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.09.2025 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням висновків суду.
З огляду на те, що відповідно до Порядку №559 зміни у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо даних військовозобов'язаних вносяться за результатами розгляду звернення такого військовозобов'язаного, яке у даному випадку розглянуто не було, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо ОСОБА_1 про визнання його непридатним до військової служби та про виключення з військового обліку є передчасними.
Інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, судом не встановлено.
У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах Проніна проти України (пункт 23) і Серявін та інші проти України (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за звернення до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, у зв'язку із перебуванням головуючого судді Радчука А.А. у відпустці у період з 02.01.2026 року по 23.01.2026 року, в силу положень ст. 120 КАС України, рішення суду складено 26 січня 2026 року (перший робочий день).
Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.09.2025 року про внесення відомостей про виключення його з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 26.09.2025 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять ) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук