Справа № 420/37277/25
26 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» (вул. Маяцька дорога, буд.22, смт. Хлібодарське, Одеський р-н., Одеська обл., 67667, код ЄДРПОУ 45045429) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.10.2025 № 5470115320701 на суму 8000 (вісім тисяч) гривень 00 копійок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірним податковим повідомленням - рішенням до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі: 8000,00 грн. на підставі пункту 54.3 статті 54 і пункту 121.2 статті 121 Податкового кодексу України, а саме за ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення від 07.10.2025 №5470115320701 безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на відсутність підстав складання запиту. Позивач вказує, що зміст оскаржуваного запиту говорить лише про припущення Відповідача про можливі порушення податкового законодавства, без деталізації чи підкріплення фактами. Наявність сумнівів та підозр з боку податкового органу не є і не може бути підставою для направлення запиту. Запит свідчить про намір безпідставно отримати інформацію як про позивача, так і про його контрагентів без проведення податкових перевірок у передбаченому законодавством порядку. Таким чином, Товариство звільнене від обов'язку надавати інформацію на запит ГУ ДПС в Одеській області № 5643/КПР/15-32-07-01-06 від 25.04.2025 року, як такий, що складений з порушенням вимог ПКУ. У свою чергу, як зазначено у позові, товариством було надано пояснення стосовно порушених у запиті питань з власної доброї волі, незважаючи на те, що обов'язок надання відповіді у платника податків був відсутній.
Ухвалою судді від 10.11.2025 року відкрито провадження по справі та повідомлено сторін, що суд розгляне справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
26.11.2025 року до суду за допомогою системи «Електронний суд» надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем отримано від посадових осіб Відповідача запит контролюючого органу від 25.04.2025 № 5643/КПР/15-32-07-01-06 адресований ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» (ЄДРПОУ 45045429) про надання інформації (пояснень та їх документального підтвердження). Проте, листом від 11.06.2025 № 26 не надано документи та інформацію. Отже, ГУ ДПС в Одеській області на підставі Акту № 7530/15-32-24-04-16 від 23.09.2025 року (про ненадання документів) встановлено порушення позивачем п.16.1.5 п.16.1 ст 16 ПК України, у зв'язку з чим на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та пункту 121.2 статті 121 ПК України правомірно прийнято ППР від 07.10.2025 №5470115320701, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 8000 гривень.
27.11.2025 року до суду за допомогою системи «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, у якій позивач звертає увагу, що відповідачем проігноровані доводи позову та не зазначено жодного конкретного аргументу відносно ситуації яка склалась між платником податків та податковим органом.
Інші заяви, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду не надходили.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» (далі - ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ»), зареєстроване як юридична особа 31.05.2023, код ЄДРПОУ - 45045429, основний вид господарської діяльності - 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
25.04.2025 року Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ», код ЄДРПОУ 45045429, направлено запит № 5643/КПР/15-32-07-01-06 про надання інформації (пояснень та їх документального підтвердження).
У запиті повідомлено, що згідно із п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПКУ не надання пояснень та їх документальних підтверджень протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту контролюючого органу є підставою для проведення документальної позапланової перевірки платника податків.
11.06.2025 року ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» листом № 26 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 13.06.2025 № 62994/6), повідомлено контролюючий орган, що запит складено без дотримання вимог передбачених пунктом 73.3. статті 73 Податкового кодексу України, в запиті свідомо проігноровані вимоги щодо зазначення інформації, яка підтверджує підстави для надсилання запиту, висуваються припущення про порушення податкового законодавства та необхідність дослідження тієї чи іншої інформації, однак відсутні посилання на явні (фактичні) порушення чинного податкового законодавства з боку ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ». Крім того, контролюючий орган вимагає надання навіть такої інформації, яка знаходиться в його розпорядженні, як адміністратора відповідних реєстрів. Вищенаведене, як зазначено ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ», позбавляє товариство об'єктивної можливості надати вмотивовані пояснення та їх документальне підтвердження на направлений запит.
Поряд з цим, у листі № 26 від 11.06.2025 року Товариством з власної ініціативи наведені пояснення з визначенням об'єму таких пояснень на власний розсуд.
23.09.2025 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено Акт про ненадання документів ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» № 7530/15-32-24-04-16.
На підставі Акту № 7530/15-32-24-04-16 від 23.09.2025 року про ненадання документів, яким встановлено порушення позивачем абзацу 1 п.п. 73.3.3 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України 07.10.2025 року контролюючим органом складено податкове повідомлення-рішення від №5470115320701, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 8000 гривень.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 07.10.2025 року №5470115320701, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з приписами ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (16.1.2.); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (16.1.3.); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (16.1.4.); подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання (16.1.5.); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством (16.1.7.); забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом (16.1.12.).
Відповідно до п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.
Відповідно до п.п. 73.3.1 п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити:
1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3) печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті;
2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків;
4) стосовно платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:
податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;
акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) виявлено помилку або недостовірність даних, що містяться у звіті про підзвітні рахунки, поданому фінансовим агентом, або відповідно до Загального стандарту звітності CRS фінансовим агентом подано звіт про підзвітні рахунки з відомостями про незадокументовані рахунки, або виявлено подання власником рахунку недостовірних відомостей фінансовому агенту;
7) отримано повідомлення від компетентного органу іноземної юрисдикції, з якою Україною укладено міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, або укладено на його підставі міжвідомчий договір, про виявлення таким органом помилки, неповних або недостовірних даних, наданих фінансовим агентом щодо підзвітного рахунку особи, яка є резидентом відповідної іноземної юрисдикції, або про інше порушення чи невиконання фінансовим агентом зобов'язань, передбачених Угодою FATCA або Загальним стандартом звітності CRS, у тому числі про участь фінансового агента або його клієнта у правочинах або операціях, передбачених пунктом 39-3.6 статті 39-3 цього Кодексу
8) отримано запит про надання інформації від компетентного органу іноземної держави на підставі міжнародного договору, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, та інформації, яка запитується, немає у розпорядженні контролюючого органу;
9) в інших випадках, визначених цим Кодексом. (абз. 3 п.73.3 ст.73 ПК України).
Згідно з п.п. 73.3.2 п. 73.3 ст. 73 ПК України запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом) (п.п. 73.3.3 п. 73.3 ст. 73 ПК України).
За приписами п.п. 73.3.4. 73.3 ст. 73 ПК України у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
У разі отримання платником податків запиту про надання інформації та її документального підтвердження, які вже надавалися цим платником податків за попередніми запитами цього контролюючого органу, такий платник податків має право надати контролюючому органу інформацію про дату та номер листа, якими зазначена інформація та її документальне підтвердження надавалися такому контролюючому органу. У такому разі платник податків звільняється від обов'язку надання інформації та її документального підтвердження в цій частині.
Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків із письмовим запитом про подання інформації, який підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та повинен містити підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує, перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати, а також печатку контролюючого органу. Платники податків зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, проте у разі якщо запит складено з порушенням вимог ПК України, то платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12 2010 № 1245 (далі - Порядок № 1245).
Порядок № 1245 визначає процедуру періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації.
Податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі діяльності і необхідні для реалізації покладених на органи державної податкової служби завдань і функцій (п. 1 Порядку № 1245).
Відповідно до п. 10 Порядку № 1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Згідно з п. 16 Порядку № 1245 у разі коли запит складено з порушенням вимог, визначених у п. 9 і 10 цього Порядку, суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Виходячи з аналізу наведених норм, вимоги, які висуваються до змісту запиту, є нормативно визначеними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2019 у справі №813/932/17.
Таким чином, єдиним правовим наслідком складання та направлення контролюючим органом на адресу позивача письмового запиту про подання інформації є виникнення обов'язку в останнього подати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження, при цьому у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства відповідний обов'язок у платника податків не виникає.
В оскаржуваному запиті відповідач посилається на п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п.п. 73.3, 73.5 ст. 73 ПК України, як на підставу його складання, а також просить інформацію та її документальне підтвердження надати з дотриманням вимог ст. 42 ПК України до Головного управління ДПС в Одеській області за адресою:65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5 або за електронною адресою: od.official@tax.gov.ua найкоротшій термін, але не пізніше, ніж установлений законодавством.
У постановах від 11 червня 2020 року у справі №812/730/17, від 11 серпня 2021 року у справі №804/6851/16 Верховний Суд зазначав, що запит контролюючого органу про надання відповідної інформації платником податків повинен визначати конкретні підстави, тобто наявність чітко окреслених обставин, які відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України є умовою, за якої відповідний орган може звернутися із таким запитом. Без повідомлення вказаних фактів платник податків позбавлений об'єктивної можливості надати вмотивовані пояснення та їх документальне підтвердження.
У постанові від 23 квітня 2019 року у справі №813/1757/18 Верховний Суд виснував, що формою реалізації повноважень контролюючого органу є спрямування письмового запиту до платника податків із зазначенням у запиті про правопорушення з боку такого платника та необхідність надання ним пояснень та документів. Метою запиту є підтвердження або спростування інформації, яка є у контролюючого органу, при цьому достовірність такої інформації про правопорушення може бути як категорична, так і умовна. Встановлення факту порушення та формування висновків про це можливо лише після отримання запитуваної контролюючим органом інформації. Наведення у запиті з посиланням на податкову інформацію, як можливого порушення, а не категоричного висновку про правопорушення з боку платника податків, передбачає наявність податкової інформації, яка потребує додаткової перевірки, що можливо реалізувати шляхом здійснення запиту та проведення аналізу після отримання запитуваної інформації. Згідно з висновком Верховного Суду в цій постанові окремі недоліки в оформленні запиту не можуть слугувати підставою для відмови у наданні інформації на запит. Разом з тим, запити контролюючого органу повинні бути оформлені таким чином, щоб платник податків міг усвідомлювати, на які ймовірні порушення податкового законодавства робить посилання контролюючий орган, задля надання необхідного обсягу документів для спростування наявної у контролюючого органу інформації.
З наявного в матеріалах справи запиту Головного управління ДПС в Одеській області від 25.04.2025 № 5643/КПР/15-32-07-01-06 «Про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень)» вбачається, що такий надісланий у зв'язку з виявленням фактів, що свідчать про недостовірність визначення ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» даних, що містяться у податкових деклараціях та у фінансовій звітності за звітні періоди декларування за період з 2023-2024. Повідомлено, що про зазначене вказують результати аналізу показників, що містяться у податкових деклараціях з ПДВ, з податку на прибуток, фінансової звітності, поданих платником податків за відповідні періоди та податкової інформації, отриманої та опрацьованої відповідно до ст. 72, 73, 74 ПКУ, що відповідно до п. 74.1 ст. 74 ПКУ використовується для виконання покладених на контролюючі органи завдань:
1) Проведеним аналізом даних звіту про фінансові результати за 2023 - 2024 роки встановлено розбіжності між задекларованими обсягами доходів, визначених у рядку 2000 «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» та задекларованими у деклараціях з ПДВ обсягами постачання урахуванням коригувань за період 2023 - 2024 роки.
2). Проведеним аналізом з'ясовано, що ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ», проводило протягом 2023-2024 р.р. документальне оформлення господарських операцій з контрагентами по яких комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймалися рішення щодо відповідністі критеріям ризиковості платника податку. Наведений перелік таких платників податку.
Згідно даних єдиного реєстру податкових накладних було сформовано податковий кредит по податковим накладним, отриманих від вищенаведених платників. Зазначені господарські операції впливають на формування показників податкових декларацій (звітності) з ПДВ, податку на прибуток підприємства та фінансової звітності, поданих до контролюючого органу, у період 2023-2024 року.
3). За даними Фінансової звітності «Інша поточна дебіторська заборгованість» (ряд. 1155) сума яких станом на 31.12.2024 складає 6304,7 тис.грн, За даними Фінансової звітності наявні значення рядка 1690 «Інші поточні зобов'язання», сума яких станом на 31.12.2023 складає 28,2 тис. грн, станом на 31.12.2024 складає 733,8 тис. грн. Вказане потребує дослідження на предмет доцільності дисконтування.
4). За даними Фінансової звітності «Доходи майбутніх періодів» (ряд. 1665) сума яких станом на 31.12.2023 складає 3084,7 тис. грн, станом на 31.12.2024 складає 14778,4 тис. грн. Вказане потребує дослідження на предмет своєчасного віднесення до складу Декларацій з податку на прибуток підприємств.
5). Встановлено декларування ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» станом на 31.05.2023 вартість основних засобів у сумі 0 тис. грн, станом на 31.12.2023 вартість основних засобів у сумі 0 тис.грн, станом на 31.12.2024 вартість основних засобів у сумі 8545,1 тис.грн. (знос - 204,8 тис. грн).
Згідно даних звіту про об'єкти оподаткування (20-ОПП) ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» задекларувало орендовані об'єкти оподаткування у кількості 38 одиниць (автомобілі та автопричепи), при цьому значна частина витрат підприємства складає витрати на запасні частини для ремонтів транспортних засобів за період 2023-2024, та згідно даних ЄРПН (єдиний реєстр податкових накладних) відсутня інформація щодо виду проведених ремонтів (капітальні чи поточні).
На підставі вищезазначеного виникла необхідність у дослідженні вартості основних засобів за період з 2023-2024, правильність нарахування амортизаційних відрахувань, повноту відображення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, їх використання у господарській діяльності.
6). За період 2023-2024 р.р. встановлено подання звіту про об'єкти оподаткування (20-ОПП). Необхідно дослідити своєчасність подання такого звіту (10 робочих днів після реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню).
7). Згідно даних ЄРПН встановлено придбання ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГОПІВДЕНЬ» за період 2023-2024 у значній кількості дизельного палива, у зв'язку з чим виникла необхідність у дослідженні правильності розрахунків нормативних витрат палива у розрізі виконаних транспортних робіт, здійснених маршрутів по перевезенню вантажів тощо (у зв'язку з ризиком невірного застосування норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті)
8). Встановлено декларування ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ», коригування (зменшення/збільшення) податкових зобов'язань/податкового кредиту з ПДВ за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 у значних обсягах (ризик заниження податкових зобов'язань/завищення податкового кредиту). Наведено операції з коригування (зменшення/збільшення) податкових зобов'язань.
На підстав наведеного у запиті зауважено, що вказане свідчить про недотримання ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГОПІВДЕНЬ», норм ст. 134, 140, 187, 188, 198 ПКУ, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», а також норм національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, а тому контролюючий орган просить надати протягом встановленого законодавством терміну, інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид і обсяг операцій та розрахунків, що здійснювалися для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях.
У поясненнях відповідач просив відобразити наступні питання та надати відповідні копії документів та регістрів бухгалтерського обліку, а саме:
- вказати адресу розміщення офісних, виробничих та складських приміщень. Підтвердити право власності, якщо зазначені приміщення не є власністю, зазначити на підставі яких договорів вони експлуатуються; надати регістри бухгалтерського обліку щодо формування доходів та витрат підприємства за період з 2023-2024 (7, 8, 9 класи рахунків бухгалтерського обліку), а також щодо формування фінансового результату (79 та 44 рахунки бухгалтерського обліку);
- надати пояснення щодо операцій, які вплинули на формування вищезазначених показників та їх підтвердження первинними документами;
- надати пояснення причин невідповідності показників фінансової звітності (звітності з податку на прибуток) показникам звітності з ПДВ;
- документи щодо реалізації товару готової продукції (робіт, послуг), документальне підтвердження щодо придбання реалізованого товару (робіт, послуг) у контрагентів (договори, видаткові накладні, акти приймання-передачі виконаних робіт (послуг), товарно-транспортні документи, ВМД), журнали-ордери за рахунками 10, 15, 20, 23, 26, 28, 70, 71, 79, 90, 91, 92, 93, 94361, 362, 377, 631, 632, 685. Зазначити, яким чином здійснювались розрахунки з постачальниками та покупцями;
- надати регістри бухгалтерського обліку та первинні документи щодо обліку основних засобів (інвентарні картки, акти вводу в експлуатацію та вибуття основних засобів) та капітальних інвестицій;
- надати регістри бухгалтерського обліку по рахункам, на яких рахується кредиторська заборгованість, дати її виникнення, копії первинних документів, що підтверджують її виникнення та порядок здійснення розрахунків щодо термінів її погашення;
- надати копії наказів про облікову політику підприємства, що діяли у період з 2023-2024;
- надати копії штатних розписів, що діяли у період з 2023-2024;
- інші документи, що не ввійшли до переліку, але пов'язані із здійсненням фінансово-господарських операцій.
Дослідивши зміст запиту Головного управління ДПС в Одеській області від 25.04.2025 № 5643/КПР/15-32-07-01-06 "Про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень)», суд зазначає, що він містить підстави для надіслання такого запиту, перелік інформації яка запитується та документи які пропонується надати. Також, запит містить усі обов'язкові реквізити та печатку контролюючого органу.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 23.05.2024 року по справі 813/3243/17 дійшов висновку, що посилання Товариства на окремі дефекти запиту про надання інформації не впливають на обов'язок позивача надати всю необхідну інформацію за запитом, оскільки відсутність або неповнота посилань на конкретні джерела отримання податкової інформації не повинні розглядатися як підстава для визнання запиту таким, що не відповідає вимогам пункту 73.3 Податкового кодексу України.
За таких обставин, враховуючи, що запит Головного управління ДПС в Одеській області відповідав вимогам пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що у платника податку виник обов'язок щодо надання інформації та її документального підтвердження.
У відповідь на запит Головного управління ДПС в Одеській області від 25.04.2025 № 5643/КПР/15-32-07-01-06 «Про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень)» позивач листом № 26 від 11.06.2025 року повідомив, що у зв'язку з тим, що запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим п'ятим пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу, платник податків звільняється від обов'язку надання відповіді на такий запит. При цьому, у вказаному литі платником податків наведено пояснення щодо: розрахунків коригування до податкових накладних; різниці вартості у фінансовій звітності за 2023 -2024 роки; відсутності інформації щодо виду проведених ремонтів у податкових накладних; орендованих об'єктів оподаткування у кількості 38 одиниць (автомобілі та автопричепи) та витрат на запасні частини для ремонтів транспортних засобів за період 2023-2024, а також повідомлено щодо нездійснення будь-яких господарських операцій з контрагентами, наведених у запиті, з моменту прийняття щодо них рішень про відповідність критеріям ризиковості.
Також позивачем зазначено, що в межах проведення фактичну перевірку ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО- ПІВДЕНЬ» з 11.10.2024 по 18.10.2024 контролюючим органом товариству надавався запит щодо надання до перевірки документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки в тому числі довідки про наявність матеріально-технічної бази та копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, копію договору оренди транспортних засобів від 01.04.2024 № 2024, копії договорів та актів приймання-передачі об'єктів оренди транспортних засобів, копії договір поставок пального, видаткових накладних, ТТН, копії договорів про надання послуг, актів списання пального, актів надання послуг, ТТН.
Будь-яких документів до листа № 26 від 11.06.2025 року не додано.
Отже, з аналізу наведеного слідує, що ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» на запит контролюючого органу від 25.04.2025 № 5643/КПР/15-32-07-01-06 не надано жодних первинних документів та надано інформацію не у повному обсязі. Посилання про дату та номер листа, якими зазначена інформація та її документальне підтвердження надавалися такому контролюючому органу, як це передбачено п.п.73.3.4 п. 73.3. ст.. 73 ПУ України, у листі - відповіді відсутнє.
Враховуючи наведене, відповідачем правомірно складено Акт про ненадання документів ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» від 23.09.2025 року № 7530/15-32-24-04-16.
Відповідно до п. 121.2 ст. 121 ПК України ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, -
тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» мінімальна заробітна плата в Україні з 1 січня 2025 року становить 8 000 грн на місяць.
Враховуючи те, що ТОВ «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ», не було звільнене від обов'язку надавати інформацію на запит Головного управління ДПС в Одеській області від 25.04.2025 № 5643/КПР/15-32-07-01-06, як такий, що складений з порушенням вимог ПКУ, та не надало у повному обсязі запитувані контролюючим органом інформацію та документи, суд дійшов висновку про правомірність винесення податкового повідомлення-рішення від №5470115320701, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 8000 гривень та відсутність підстав для його скасування.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бендерський проти України» від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, у зв'язку із перебуванням головуючого судді Радчука А.А. у відпустці у період з 02.01.2026 року по 23.01.2026 року, в силу положень ст. 120 КАС України, рішення суду складено 26 січня 2026 року (перший робочий день).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТІК-КАРГО-ПІВДЕНЬ» (вул. Маяцька дорога, буд.22, смт. Хлібодарське, Одеський р-н., Одеська обл., 67667, код ЄДРПОУ 45045429) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук
.