27 січня 2026 р. № 400/7990/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , с-ще Великодолинське,Одеський р-н, Одеська обл.,67832,
до відповідачаГоловного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5,м. Миколаїв,54005,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі по тексту - Відповідач) з вимогами про:
- визнання протиправними дій щодо відмови в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням 3 групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції;
- зобов'язання прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.97 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач має право на одноразову грошову допомогу у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги вразі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України № 4 від 11.01.2016.
Ухвалою суду від 31.07.2025 р. відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
12.08.2025 р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління просило в його задоволенні відмовити повністю зазначивши при цьому, що вирішення питання про виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції передбачається у п.4 ст.1 ст. 97 Закону, строк якого у ОСОБА_1 сплив і до Відповідача останній звернувся за отриманням ОГД поза межами встановленого строку на виплату. ОСОБА_1 інвалідність встановлена - 16.09.2024, а тому право на отримання ОГД у нього виникло через 7 місяців 2 дні після звільнення, що унеможливлює призначення та виплату ОГД так, як вона настала поза межами строку, визначеного для виплати у п.3 ч.1 ст. 97 Закону № 580-VIII.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив службу в посаді начальника відділу превенції Миколаївського районного управління поліції.
Наказом Головного управління національної поліції в Миколаївській області № 124 о/с від 13.02.2024 року Позивач звільнений із служби за п.7 ч.1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (за власним бажанням) з 14 лютого 2024 року.
Відповідно до Направлення від 13.03.2024 року ОСОБА_1 був направлений до медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерствам внутрішніх справ України по Одеській області» для визначення стану здоров'я з метою встановлення: причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) та придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби 14.02.2024.
Постановою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерствам внутрішніх справ України по Одеській області» від 30 липня 2024 року № 11 на час звільнення 14.02.2024 року встановлено:
«Колишній співробітник НПУ ОСОБА_1 , 1974 р.н., начальник сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами відділу кримінальної поліції ГУНП в Миколаївській області.
Діагноз і постанова медичної (військово-лікарської) комісії про причинний зв'язок захворювання, поранення, травми, контузії:
«Гіпертонічна хвороба ІІ ст., 2 ступень артеріальної гіпертензії, ризик високий, кризовий перебіг. Гіпертонічна ангіопатія сітківки. Ішемічна хвороба серця: дифузний кардіосклероз. Екстрасистологічна тахікардія. Недостатність мітрального та аортального клопанів І ст., СН ІІ Аст. (ІІ ФК по NYHA). Енцефалопатія ІІ ст., змішаного генезу в стадії субкомпенсації з артеріальною недостатністю, вираженим цефалгічним та вестибуло-атактичним синдромами, правобічною пірамідною недостатністю, кризовий перебіг, ускладнена повторними ТІА (19.09.2023, 07.02.2024 рр.). Церебральний атеросклероз ІІ ст. з помірним двобічним каротидним стенозуючим атероматозом. Вертеброгенна цервік-та люмбалгія, помірний больовий синдром на тлі поширеного остеохондрозу без порушення статико-динамічної функції хребта. Метаболічно асоційована хвороба печінки, неактивна форма. Хронічний панкреатит, ремісія. Сечокам'яна хвороба, дрібні конкременти правої нирки. Аліментарно-конституційне ожиріння ІІ ст., абдоміналний тип.»
Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням служби в поліції.
Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 974702 від 16 вересня 2024 року, засвідчено, що ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності в зв'язку з проходженням служби в поліції.
Довідкою від 16.09.2024 Серії 12ААА № 154045 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, у ОСОБА_1 ступінь втрати професійної працездатності у відсотках становить 60 % з причин проходження служби в поліції.
18.09.2024 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції України в Миколаївській області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, надавши необхідний пакет документів.
Листом від 16.10.2024 року № А-1542/05/27-2024 «Про опрацювання запиту» Відповідачем повідомлено позивача про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги з тих підстав, що ОСОБА_1 пропущено шестимісячний строк на звернення після звільнення зі служби (п.4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію»).
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" № 580 - VIII від 02.07.2015 року.
У зв'язку з прийняттям цього Закону Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ та утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції України.
Відповідно до частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі - Порядок №4).
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ зазначеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності позивач 18.09.2024 року звернувся до ГУНП в Миколаївській області з відповідною заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, до якої долучив нотаріально засвідчені підтверджуючі медичні документи щодо отримання інвалідності в зв'язку з проходженням служби.
Так, листом Головного управління Національної поліції в Миколаївській області № 98396-2025 від 09.06.2025 року позивача повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.
При цьому, суд наголошує, що позивачем подано рапорт на ім'я начальника ГУНП в Миколаївській області із проханням звільнити його зі служби в поліції за власним бажанням.
На підставі даного рапорту видано наказ ГУНП в Миколаївській області № 124о/с від 13.02.2024 року, згідно з яким майора поліції ОСОБА_1 , звільнено зі служби в Національній поліції за власним бажанням згідно пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".
Отже, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що незважаючи на те, що позивачу 16 вересня 2024 року встановлено третю групу інвалідності, його звільнення зі служби в поліції не відбулося внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність.
Таким чином, підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відсутні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Національної поліції України в Миколаївській області стосовно відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням 3 групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції є правомірними.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена Верховним Судом у постановах від 19 вересня 2018 року у справі №373/1188/16-а, від 20 вересня 2018 року у справі №296/9456/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі №822/3788/17, від 23 листопада 2018 року у справах №822/962/18, №822/1872/18, від 22 січня 2019 у справі №2340/2663/18, від 15 квітня 2019 року у справі №823/1798/18, від 05 лютого 2020 року у справі №810/836/18, від 23 квітня 2020 року у справі №822/999/18.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 27.01.2026 р.
Суддя Н. В. Лісовська