ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" січня 2026 р. справа № 300/2914/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Куций О.С., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати рішення №092950007796 від 18.07.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком; зобов'язати призначити та виплачувати з 09.03.2023 пенсію за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами повторного розгляду заяви про призначення пенсії відповідач, з урахуванням рішення суду від 28.05.2024, прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії №092950007796 від 18.08.2024, відповідно до якого страховий стаж становить 25 років 07 днів. Відповідачем не було враховано для визначення права на призначення пенсії подану до заяви довідку від жовтня 2021 року про проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій, оскільки в ній не зазначено числа та номера. Стверджує, що позивач надав усі документи, які підтверджують його право на призначення дострокової пенсії за віком як учасника бойових дій, а тому вважає, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV є протиправною. Для підтвердження свого права на призначення дострокової пенсії за віком позивачем було надано відповідачу: посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 30.05.1996; довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №295 від 30.08.2021, №380 від 20.10.2021, а також довідку від жовтня 2021 року; інформаційний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 №7130 від 30.07.2024 для підтвердження дійсності довідки від жовтня 2021 року. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що за результатами повторного розгляду заяви не було взято до уваги довідку від жовтня 2021 року про проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій, оскільки на ній не зазначено числа та номера, що передбачено додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. Страховий стаж розраховано в кількості 25 років 7 днів. Вік на дату звернення (09.03.2023) становить 56 років 7 місяців. Звертає увагу на пропущення позивачем строку звернення до суду з цим позовом. Просить у задоволенні позову відмовити (а.с.29).
У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами відповідача з підстав, аналогічних викладеним у позовній заяві (а.с.43).
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 09.03.2023 про призначення пенсії за віком. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 092950007796 від 16.03.2023 відмовлено у призначенні пенсії, серед іншого, не зараховано період його роботи з 01.04.1997 до 25.02.1998 у МП «Стрілець», оскільки запис у трудовій книжці про звільнення внесено різними чорнилами та почерками.
Вказане встановлено рішенням суду від 28.05.2024 в справі №300/6353/23, яке набрало законної сили 10.07.2024, та в силу приписів частини 4 статті 78 КАС України доказуванню не підлягає.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.05.2024 в адміністративній справі №300/6353/23, яке набрало законної сили 10.07.2024, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у призначенні пенсії за № 092950007796 від 16.03.2023 в частині щодо не зарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 01.04.1997 до 25.02.1998 у МП «Стрілець». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.03.2023 про призначення пенсії за віком та зарахувати до його страхового стажу період роботи з 01.04.1997 до 25.02.1998 в МП «Стрілець».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 18.07.2024 № 092950007796 за результатами повторного розгляду заяви від 09.03.2023 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з невідповідністю довідки, яка підтверджує право на дострокове призначення пенсії. Зазначено, що за результатами виконання судового рішення та повторного розгляду заяви до страхового стажу було зараховано період роботи з 01.04.1997 по 25.02.1998. Не було взято до уваги для визначення права на призначення пенсії довідку від жовтня 2021 року про проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій, оскільки на ній не зазначено числа та номера, що передбачено додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. Страховий стаж розраховано в кількості 25 років 7 днів. Вік на дату звернення (09.03.2023) становить 56 років 7 місяців (а.с.38).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 24.10.2024 №0900-0202-8/55839 повідомило позивача про те, що на виконання рішення суду від 18.07.2024 до страхового стажу зараховано ОСОБА_1 період роботи з 01.04.1997 до 25.02.1998 в МП «Стрілець» і повторно розглянуто заяву від 09.03.2023 про призначення пенсії за віком. За результатом виконання рішення суду було ухвалено рішення від 18.07.2024 № 092950007796 про відмову в призначенні пенсії. Згідно з Порядком №637 рішення від 18.07.2024 № 092950007796 про відмову в призначенні пенсії було долучено до матеріалів електронної пенсійної справи (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Суд при вирішенні цієї справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини 1 і 2 цієї статті).
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Відповідно до статті 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Згідно з пунктами 7 та 11 частини 1 статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту; військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу".
Статтею 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (надалі також - Закон №2232-XII) визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 6 вказаної статті Закону №2232-XII передбачено, зокрема, такі види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (надалі також - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій, а саме документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Водночас, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі також - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці, які проходили службу у військових підрозділах, частинах, штабах і установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час інших бойових операцій по захисту Батьківщини, партизани і підпільники громадянської та Другої світової воєн; учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
Абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі також - Порядок №637).
За пунктом 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань). Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.1. розділу 2 Порядку №22-1 документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації; посвідчення учасника бойових дій.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 30.05.1996 (а.с.7).
Як встановлено судом, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 18.07.2024 № 092950007796 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з тих підстав, що пенсійним органом не взято до уваги для визначення права на призначення пенсії довідку від жовтня 2021 року про проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій.
За змістом довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 без зазначення номера, виданої у жовтні 2021 року, рядовий у запасі ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) з 07 травня 1985 року по 28 лютого 1987 року (1 рік 09 місяців 21 день). Вказано, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці
Також позивач надав відповідачу довідку ІНФОРМАЦІЯ_3 за №380 від 20.10.2021, в якій зазначено про те, що рядовий у запасі ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) з 07 травня 1985 року по 28 лютого 1987 року (1 рік 09 місяців 21 день). Вказано, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці (а.с.11, 34).
Варто зазначити, що довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 №380 від 20.10.2021 є аналогічною за змістом довідці без зазначення номера, виданій у жовтні 2021 року.
До того ж, у пенсійній справі позивача міститься інформаційний лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.07.2024 №7130, зі змісту якого слідує, що довідка була видана рядовому запасу ОСОБА_1 про проходження ним військової служби в складі діючої армії в період бойових дій під час виконання інтернаціонального обов'язку в ДРА. У листі також зазначено, що служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, а сама довідка дійсно була видана 20.10.2021 та зареєстрована в «Журналі видачі довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 » за вих. №380 (а.с.41).
Підстав для неврахування довідки №380 від 20.10.2021 та означеного інформаційного листа від 30.07.2024 пенсійним органом у спірному рішенні не вказано.
Відтак, підстави неврахування відомостей довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 у жовтні 2021 року без зазначення номера при розгляді заяви від 09.03.2023 є формальними.
Більше того, згідно розрахунку стажу роботи позивача до його страхового стажу у кратному розмірі зараховано період проходження військової служби з 07.05.1985 по 28.02.1987 (а.с.36).
Тобто, при обрахунку стажу роботи позивача відомості описаних вище довідок були враховані пенсійним органом.
Як зазначено судом вище, пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, - після досягнення чоловіками 55 років, та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
Пенсійний орган в оскаржуваному рішенні вказав, що вік позивача станом на дату звернення (09.03.2023) становить 56 років 7 місяців. Страховий стаж - 25 років 07 днів.
Також позивачем надано пенсійному органу посвідчення учасника бойових дій та документи про проходження військової служби у період з 07.05.1985 по 28.02.1987 (який враховано відповідачем у кратному розмірі).
Отже, позивач має право на пенсію відповідно до частини 1 статті 115 Закону №1058-IV.
Понад це, пенсійний орган відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що є грубим порушення пенсійного законодавства, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера.
Підсумовуючи наведене вище суд висновує про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 18.07.2024 №092950007796 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відтак, воно підлягає скасуванню.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (надалі також - Порядок №22-1), заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно із пунктом 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 09.03.2023 у віці 56 років звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додавши до неї, зокрема, довідку ІНФОРМАЦІЯ_3 без зазначення номера, виданої у жовтні 2021 року, довідку №380 від 20.10.2021 та копію посвідчення учасника бойових дій. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішенням від 16.03.2023 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В подальшому, Головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області на виконання рішення суду від 28.05.2024 в адміністративній справі №300/6353/23, яке набрало законної сили 10.07.2024, повторно розглянуло заяву позивача про призначення пенсії від 09.03.2023 та рішенням від 18.07.2024 відмовило у призначенні пенсії відповідно до статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж розраховано в кількості 25 років 07 днів.
Згідно розрахунку стажу до страхового стажу позивача зараховано період проходження військової служби з 07.05.1985 по 28.02.1987 у пільговому обчисленні (а.с.36).
Враховуючи наведене, пенсія позивачу має бути призначена з 09.03.2023.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Судом встановлено, що позивач на дату звернення до пенсійного органу (09.03.2023) досяг 55-річного віку, є учасником бойових дій, його загальний страховий стаж становить більше 25 років. Відтак, позивач набув право на призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином враховуючи, що пенсійним органом до страхового стажу позивача враховано період проходження служби з 07.05.1985 по 28.02.1987, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити з 09.03.2023 позивачу пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з приводу пропущення позивачем шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду з позовом, суд зазначає наступне.
09.03.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. Рішенням від 16.03.2023 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На виконання рішення суду від 28.05.2024 в адміністративній справі №300/6353/23, яке набрало законної сили 10.07.2024, відповідач повторно розглянув заяву від 09.03.2023 та прийняв рішення від 18.07.2024 про відмову у призначенні пенсії. Листом від 24.10.2024 за результатами розгляду звернення від 03.10.2024, позивача повідомлено про вказане рішення.
Суд зауважує, що у листі від 24.10.2024 пенсійний орган стверджує, що рішення від 18.07.2024 надіслано позивачу листом від 26.07.2024, який 23.08.2024 повернуто на адресу пенсійного органу «за закінченням терміну зберігання». Однак доказів обізнаності позивача із рішенням від 18.07.2024 до звернення до пенсійного органу із заявою від 03.10.2024 суду не надано. До суду із позовом позивач звернувся 24.04.2025, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого частиною 2 статті 122 КАС України.
У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 18.07.2024 №092950007796 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) призначити з 09.03.2023 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.