Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
26 січня 2026 року Справа №200/389/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Чекменьов Г.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
19 січня 2026 року ОСОБА_1 через представника адвоката Галкіна В.Л. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у нездійсненні позивачу індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11 з 01.03.2021, у розмірі 1,14 з 01.03.2022 та у розмірі 1,197 з 01.03.2023;
зобов'язати здійснити індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11 з 01.03.2021, у розмірі 1,14 з 01.03.2022 та у розмірі 1,197 з 01.03.2023, здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 18.07.2025 з виплатою заборгованості з врахуванням фактично сплачених сум;
визнати протиправними дії щодо здійснення розрахунку пенсії позивача у розмірі меншому, ніж визначено у статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», шляхом встановлення обмеження розміру індексації пенсії з 01.03.2025;
зобов'язати здійснити розрахунок розміру пенсії позивача з врахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 18.07.2025 з виплатою заборгованості за цей період з врахуванням фактично сплачених сум.
Відповідно до статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Положеннями частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема:
виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (пункт 5);
перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (пункт 8).
Відповідно до вимог статей 94, 161 КАС України до позову долучаються письмові докази, які подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з частиною 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч вказаним вимогам в позовній заяві позивачем не зазначено, які саме докази в обґрунтування позовних вимог додані до позову. Доданий позивачем до позовної заяви файл з назвою «Додатки до позову» не дає змоги встановити кількість, назву та зміст таких додатків.
Також в переліку доданих до позовної заяви документів не зазначено жодного з передбачених статтею 159 КАС України документів на підтвердження повноважень представника, який підписав позовну заяву. Враховуючи наведене, позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За приписами пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою підприємцем, справляється 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік», розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2026 року складає 3328 грн.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовна заява надіслана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», судовий збір за одну позовну вимогу складає 1064,96 грн (1331,20 х 0,8).
Позивачем заявлені дві вимоги немайнового характеру: 1) щодо індексації пенсії; 2) щодо розміру пенсії позивача з врахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Судовий збір за дві вказані вимоги складає 1064,96 х 2 = 2129,92 грн.
У позовній заяві зазначено про відстрочку від сплати судового збору.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Необхідною умовою для звільнення від сплати судового збору є майновий стан позивача, при цьому особа, яка подає відповідну заяву згідно з частиною 1 статті 77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Водночас, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
За матеріалами позовної заяви позивач є отримувачем пенсійних виплат з 2020 року, розмір яких з 01.01.2026 складає 16873,75 грн. Отже, суду не надано належних і допустимих, у розумінні статей 73, 74 КАС України, доказів на підтвердження складного фінансового стану позивача, тобто не доведено достатніх і необхідних підстав для відстрочення сплати судового збору.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись статтею 169 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до суду позовної заяви із зазначенням назви чи змісту доданих до неї додатків, документу на підтвердження повноважень представника, а також платіжного документу про сплату судового збору в розмірі 2129,92 грн. за реквізитами, розміщеними на офіційному веб-сайті Донецького окружного адміністративного суду.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов