Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 січня 2026 року Справа№200/8982/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (площа Незалежності, 11, місто Покровськ, Покровський район, Донецька область, 85300, ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що на праві приватної власності позивачу належить квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
В період з липня по серпень 2025 року м. Покровськ Донецької області зазнало ворожих обстрілів з боку збройних сил рф в результаті яких було зруйновано будинок за адресою: АДРЕСА_3
Про зруйноване майно, позивач повідомив органи національної поліції, якими відкрито кримінальне провадження № 12025170520000488 передбачене ст. 438 ч. 1 КК України.
10 жовтня 2025 року на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна позивачем було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
При цьому позивач зауважує, що звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО був попередньо внесений до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
11.11.2025 року на додаток Дія позивачу надійшло повідомлення про зупинення розгляду заяви у зв'язку із неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.
На переконання позивача, у вчинках відповідача наявні ознаки протиправної бездіяльності, а відтак позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) від 10.11.2025 №2895 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 10.10.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468);
зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 10.10.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468) з урахуванням висновків суду в цій справі.
Ухвалою суду від 24.11.2025 відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.
11.12.2025 року відповідачем на адресу суду надано відзив, в якому зазначено, що розгляд заяви позивача від 10.10.2025 у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600 зупинено, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.
До того ж відповідач звертає увагу на те, що у ході перевірки додатків до заяви позивача було виявлено недоліки у звіті та прийнято рішення проінформувати заявника про виявлені зауваження, а саме: направлено листи-повідомлення з результатами перевірки звіту замовникам звітів: №131/09/2025-ТО від 29.09.2025, реєстраційний номер документа: TO01:2656-7049-4958-5485 для усунення зауважень.
15.12.2025 року надано відповідь на відзив, згідно змісту якої позивач вважає, що відповідач, здійснюючи перевірку експертного звіту та висуваючи додаткові умови для розгляду заяви, продовжує навмисно затягувати розгляд заяви ОСОБА_1 на отримання компенсації за зруйноване житло, що порушує законне право на отримання компенсації за зруйноване майно.
При цьому позивач наголошує, що технічний звіт не є додатком до заяви про компенсацію та, відповідно, відомості, що містяться у технічному звіті не перевіряються Комісією.
16.12.2025 року відповідачем було надано заперечення на відповідь на відзив, згідно змісту яких підкреслено, що абзацом 2 п.15 Постанови №600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону №2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 29.05.2020 року №210697565 та Договору купівлі-продажу частини квартири від 25 травня 2020 року ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі заяви позивач від 25.08.2025 відкрито кримінальне провадження 12025170520000488 з правовою кваліфікацією правопорушення, передбаченого ст. 438 ч. 1 КК України.
Вказане кримінальне провадження відкрито у зв'язку з тим, що 29.07.2025 внаслідок артилерійського обстрілу зі сторони військовослужбовців країни агресора РФ було зруйновано квартиру позивача за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить їй на праві приватної спільної часткової власності.
Листом від 05 вересня 2025 року відповідно до абзацу 9 пункту 9 Постанови КМУ від 19 квітня 2022 р. №473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд» ОСББ «Лазурний-46» повідомило уповноважений орган - Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області про початок робіт з технічного обстеження Будинку на замовлення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний-46».
Технічне обстеження Будинку було проведено ОСОБА_2 - експертом будівельним 1 категорії, що має кваліфікаційні сертифікати серії АЕ №004734 та АЕ 007721. За результатами технічного обстеження експертом було підготовлено звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО та Акт складений за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Згідно із витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва «Об'єкт обстеження багатоквартирний житловий будинок за адресою: Донецька область, Покровський район, Покровська міська територіальна громада, м.Покровськ, мікрорайон Лазурний, буд. 46, що зазнав пошкоджень внаслідок військової агресії російської федерації пошкоджено/зруйновано/ внаслідок воєнних дій. Технічний стан будівельних конструкцій-аварійний «4» категорія пошкоджень - ІІІ/ об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти)».
Як зазначено в розділі 2 звіту про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО (арк.15) «Під час технічного обстеження багатоквартирного житлового будинку №46 по мікрорайону Лазурний, м.Покровськ, Покровської міської територіальної громади, Покровського району Донецької області, що проводилось у вересні 2025р., виявлено, основні несучі та огороджувальні конструкції житлового будинку повністю зруйновані. За результатами проведеного обстеження встановлено, що будівля знаходиться в аварійному та непридатному для подальшої експлуатації стані. Конструкції зазнали критичних ушкоджень, що унеможливлює їх відновлення, а характер пошкоджень свідчить про втрату несучої здатності та загрозу для життя та безпеки мешканців. Будівля не підлягає ремонту, рекомендовано повний демонтаж залишків конструкцій. Руйнування будівлі сталося внаслідок бойових дій, зокрема ракетних та артилерійських обстрілів. Ураження супроводжувалося прямим попаданням боєприпасів, вибуховою хвилею та виникненням локальних пожеж. У результаті впливу цих факторів відбулося критичне пошкодження несучих і огороджувальних конструкцій будівлі, що зумовило повну втрату її експлуатаційної придатності».
06.10.2025 року ЦНАП м.Покровськ до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України було внесено звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО та надано ОСББ «Лазурний-46» витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, про що свідчить відповідний витяг.
10.10.2025 року ОСОБА_1 на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468).
11.11.2025 на додаток позивача Дія надійшло повідомлення про зміну статусу її заявки на «Зупинено».
Рішенням комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 10.11.2025 №2895 зупинено розгляд заяви ОСОБА_1 № 3В-10.10.2025-253468 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.
Вважаючи протиправним зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна квартири, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з частиною першою статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).
Відповідно до частини шостої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для реалізації своїх повноважень сільські, селищні, міські, районні, обласні ради можуть утворювати консультативно-дорадчі органи.
Статтею 3 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923) визначено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Частиною 4 статті 3 Закону № 2923 визначено повноваження Комісії, відповідно до яких серед іншого, Комісія здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі, приймає рішення про надання / відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Згідно з пунктом 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 № 516 (далі - Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі знищені об'єкти нерухомого майна).
Комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій (пункт 2 Примірного положення № 516).
Таким чином, оскільки комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України є консультативно-дорадчими органами виконавчого комітету відповідної сільської, селищної та міської ради, і не мають статусу юридичної особи, а тому не мають адміністративної процесуальної правоздатності.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у населених пунктах, де утворено військові адміністрації населених пунктів, повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови переходять до військової адміністрації відповідного населеного пункту та її начальника.
Постановою Верховної Ради України від 21.09.2022 № 2616-ІХ «Про здійснення начальниками Добропільської, Мирноградської, Покровської та Селидівської міських військових адміністрації Покровського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» прямо визначено, що начальник Покровської міської військової адміністрації здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету та міського голови.
Пункт 8 ч. 6 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлює, що начальник міської військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.
Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.
Статтею 3 Закону № 2923 визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації; здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі: приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна; приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу; заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації); утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби); проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції; виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Суд зазначає, що відповідно до статті 6 Закону № 2923 розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:
1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:
а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;
б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);
в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.
Вимоги абзацу першого цього підпункту не поширюються на випадки, якщо вірність копій документів, які додаються до заяви, засвідчено адміністратором центру надання адміністративних послуг, посадовою особою органу соціального захисту населення, нотаріусом, яким прийнято заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Копії документів, визначені частиною сьомою статті 4 цього Закону, можуть бути нотаріально засвідчені та завантажені нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або до іншої інформаційно-комунікаційної системи державної форми власності, що взаємодіє з Реєстром пошкодженого та знищеного майна. На електронні копії таких документів, що завантажуються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, нотаріус накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У такому разі оригінал відповідного документа не вимагається.
Вимагання надання (отримання) документів (відомостей з таких документів), визначених абзацом першим цього підпункту, отримувачем компенсації самостійно забороняється;
4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);
5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику:
а) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти;
б) у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.
Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Частиною першою статті 7 Закону № 2923 передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Згідно з ч. 4. ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.
Відповідно до частини 7 ст. 4 Закону № 2923, до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються: документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об'єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).
Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
У разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється (ч. 14 ст. 4 Закону № 2923).
Пунктом 15 Порядку № 600 визначено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:
акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);
та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку; або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.
Отже, Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна звіту технічного обстеження.
У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій (далі-особливості), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.
Абзацом 2 п. 15 постанови Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року "Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Аналізуючи положення вищезазначеного законодавства суд зауважує, що Комісія вживає заходів щодо самостійного обстеження знищеного об'єкту нерухомого майна або шляхом звернення до уповноваженого органу лише в тому разі, коли Реєстр пошкодженого та знищеного майна не містить акту комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження.
І лише в разі відсутності зазначених акту та/або звіту має право на підтсаві абз. 2 п. 15 Постанови № 600 зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи по відношенню до об*єкта обстеження - багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 (де знаходиться квартира, що належить позивачу на праві спільної сумісної власності) складено звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО та Акт за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Зазначений звіт про результати технічного обстеження №131/09/2025-ТО 06.10.2025 року було внесено до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, про що свідчить витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Таким чином суд приходить до висновку, що вжиття заходів щодо самостійного обстеження знищеного об'єкту нерухомого майна з боку Комісії в межах даного спору не є необхідною правовою умовою для розгляду питання про надання компенсації по суті через наявність Звіту про результати технічного обстеження №131/09/2025-ТО, який внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
А відтак і посилання на неможливість проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки в якості підстави для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна не грунтується на положеннях законодавства, а отже є протиправним.
Інших підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, які визначено в ч. 1 ст. 7 Закону № 2923 (неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону; наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України) спірне рішення від 10.11.2025 №2895 не містить.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) від 10.11.2025 №2895 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 10.10.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468).
Розглядаючи позовні вимоги зобов*язального характеру суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність наведеним критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за наявними критеріями.
Тобто в межах розгляду даної справи суд може перевірити на відповідність нормам законодавства прийняте відповідачем рішення.
Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов'язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Разом з цим норми права, які регулюють спірні правовідносини, визначають чітку поведінку суб'єкта владних повноважень, яка не передбачає свободи розсуду (дискреції), а тому, з метою повного та всебічного захисту порушених прав позивача, суд вважає за належне зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 10.10.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468) з урахуванням висновків суду в цій справі.
Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд доходить висновку про задоволення позову.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 143, 241-246, 250 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (площа Незалежності, 11, місто Покровськ, Покровський район, Донецька область, 85300, ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) від 10.11.2025 №2895 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 10.10.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468).
Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 10.10.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-10.10.2025-253468) з урахуванням висновків суду в цій справі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44790232, 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка