Рішення від 27.01.2026 по справі 160/8258/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 рокуСправа №160/8258/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій позивач просить

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в редакції, чинній на момент подання заяви, та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу та прийняти рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в редакції, чинній на момент подання заяви;

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо включення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернувся із заявою про надання відстрочки, проте відповідач відповідне рішення позивачу не надав.

Крім того, щодо протиправних дії відповідача по включенню відомостей про порушення правил військового обліку позивачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» позивач зазначив, що чинне на момент звернення позивача до відповідача з заявою про відстрочки від 12.06.2024 року законодавство (п. 63 Постанови № 560 в редакції від 24.05.2024 року) не ставить право на отримання відстрочки від призову на військову службу у залежність від уточнення (оновлення) заявником паспортних та військово-облікових даних та проходження ВЛК.

Також, позивачем зазначено, що кінцевий строк для проходження повторного медичного огляду для позивача не сплив, не проходження останнім на час подачі позовної заяви повторного медичного огляду не є порушенням правил військового обліку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 12.06.2024 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних та подання заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 5 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особа, яка виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, надавши всі відповідні письмові докази для розгляду заяви про відстрочку.

Після безпосереднього уточнення облікових даних в приміщенні ТЦК позивач здав відповідачу своє посвідчення про приписку до призовної дільниці № 4703935 для заміни на військово-обліковий документ, про що останньому відповідачем надано розписку № 3935 від 12.06.2024 року.

Крім того, в даній розписці відповідач зазначив про прийняття від ОСОБА_1 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 12.06.2023 року на підставі абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

22.07.2024 році в електронному кабінеті «Резерв +» ОСОБА_1 було сформовано військово-обліковий документ в електронній формі військовозобов'язаного ОСОБА_1 з відомостями, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Військово-обліковий документ дійсний до 22.07.2025 року. Номер в реєстрі Оберіг 021020201425018900002.

22.01.2025 року в електронному кабінеті «Резерв +» ОСОБА_2 з'явилися оновлення в військово-обліковому документі із зазначенням: «Виявлені порушення правил військового обліку».

На адвокатський запит адвоката Крихти А.А. в інтересах ОСОБА_1 від 27.01.2025 року щодо надання відомостей про вид порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та з'ясування обставин відсутності до дійсного часу рішення відповідача за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.06.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідач надав відповідь від 05.02.2025 року № 847, в якій зазначив наступну інформацію:

« ОСОБА_1 з 12.12.2024 року перебуває в статусі порушника правил військового обліку з огляду на наступне.

Тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1 здано 12.06.2024 року при подачі заяви про надання відстрочки від мобілізації з метою приведення військово-облікового документа у відповідність до вимог чинного законодавства. Термін дії розписки сплинув 29.07.2024 року. Після цієї дати ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не з'явився та нового військово-облікового документа не отримав.

Крім того, згідно інформації Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», ОСОБА_1 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 14.09.2000 року визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.

Частиною другою розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 року № 3621-ІX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» встановлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом 9 місяців з дня набрання ним чинності підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Що стосується оформлення відстрочки від призову, зазначаємо наступне.

Відповідно до п. 5 ч. 1 cm. 23 Закону України від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Відстрочка надається на період існування обставини, на підставі якої вона була надана.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі- Порядок № 560), відстрочка від мобілізації діє лише на період мобілізації. Від початку повномасштабного вторгнення відстрочка надається на три місяці, після чого Президент України подовжує мобілізацію та воєнний стан новим указом.

ОСОБА_1 в червні місяці 2024 року скористався своїм правом на відстрочку, йому було надано відстрочку від призову строк якої сплинув 11.08.2024 року. Після цієї дати ОСОБА_1 ніяких заяв про надання відстрочки не надано.

Чинним на той час законодавством не було передбачено автоматичне продовження строку дії відстрочки, а отже, з моменту видання Указу Президента України про продовження воєнного стану та мобілізації, військовозобов'язаний повинен був кожні три місяці заново подавати документи на відстрочку.

На цей час, у ОСОБА_1 відсутня відстрочка та він підлягає повторному медичному огляду та призову на військову службу під час мобілізації.

Що стосується проходження ВЛК особами, що подали заяву про надання відстрочки.

Згідно чинного законодавства, а саме Пункту 63 Порядку № 560, військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) ТЦК та СП із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк від 6 до 12 місяців відповідно до висновку ВЛК, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) ВЛК».

Вирішуючи справу по суті суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби. Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України строк дії воєнного часу продовжувався і триває досі.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до абзацу дев'ятого п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Процедуру надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 560).

Відповідно до п. 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (п.57 Порядку №560).

Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Додаток 5 Порядку №560 визначає Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Суд зазначає, що будь-яких доказів направлення позивачу довідки про відстрочку відповідачем не надано.

Таким чином, судом встановлена бездіяльність відповідача щодо належного повідомлення позивача про прийняте рішення щодо відстрочки.

Згідно з п.63 Порядку №560 військовозобов'язані, які відповідно до пункту 58 цього Порядку звернулися із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

Проте, 04.05.2024 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-IX. Відповідно до п.2 Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення, встановлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

В подальшому, відповідно до Закону України від 12.02.2025 №4235-ІХ, зазначений п.2 було змінено та викладено в такій редакції: Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Суд звертає увагу, що Закон №3621-IX набрав чинності 04.05.2024 та відповідно до вимог п.2 Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення до 05.02.2025 громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повинні повторно пройти медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Відповідно, всі події щодо розгляду заяви позивача про відстрочку та включення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відбувалися в момент чинності Закону №3621-IX в редакції від 21.03.2024.

Закон від 12.02.2025 №4235-ІХ, на який посилається представник позивача, яким внесено зміни п.2 Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону №3621-IX, набрав чинності 15.02.2025, тобто вже після подій вищевказаний подій.

Суд звертає увагу, що Закон №3621-IX має вищу юридичну силу, аніж Порядок №560, а тому позивач мав обов'язок щодо проходження медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Суд наголошує, що за змістом ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Згідно норм ст. 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.06.2024 р. про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.06.2024р. про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення у відповідності до п.58-61 Постанови КМУ від 16 травня 2024 р. № 560.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова