Рішення від 27.01.2026 по справі 160/34001/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року Справа № 160/34001/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

28 листопада 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Бартош-Стрєльникової Тетяни Миколаївни звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Список № 1,2), з урахуванням наявного страхового стажу 30 років 05 місяців 25 днів, з них по Списку 1, 2 - 25 років 5 місяців 29 днів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати до загального страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком період навчання у СПТУ № 3 міста Жданова (Маріуполя) з 01.09.1984 - 15.07.1987 року, період роботи роботи на посаді електрогазозварювальника акціонерного товариства «Мурманрибпром» (російська федерація) з 01.01.1992 року по 13.12.1995 року

- зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 період навчання у середньому професійно-технічному училищі № 3 м. Жданова (Маріуполя) Донецької області з 01.09.1984 року по 15.07.1987 року, період роботи електрогазозварювальником ручного зварювання у мартенівському цеху Жданівського металургійного комбінату «Азовсталь» з 23.07.1987 року по 18.11.1987 року, період служби в армії з 27.11.1987 року по 08.10.1990 року, період роботи електрогазозварювальником ручного зварювання у мартенівському цеху Жданівського металургійного комбінату «Азовсталь» з 08.01.1991 року по 08.05.1991 року;

- зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 період роботи електрогазозварювальником акціонерного товариства «Мурманрибпром» з 05.11.1991 року по 31.12.1991 року, періоди роботи електрогазозварювальником з 08.04.1996 року по 12.08.1996 року у ТОВ «Сленг», з 01.10.1996 року по ;13.06.2000 року у ТОВ «Азовзв'язокбуд», з 20.06.2000 року по 02.02.2001 року у КСП «Укренергочормет № 2», з 13.02.2001 року по 31.10.2001 року у Маріупольському філіалі «Маст-Буд», з 01.11.2001 року по 31.12.2003 року у ТОВ «Гідромеханізація», з 01.01.2004 року по 30.11.2005 року у Маріупольському філіалі «Маст-Буд», з 01.12.2005 року по 27.09.2006 року у ТОВ «Маст-Буд», з 19.08.2009 року по 30.09.2012 року у ПП «Консоль».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.09.2025 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з проханням призначити пенсію відповідно до п.2 ч.2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 53859-40344/Б-01/8-0400/25 від 17.10.2025 року відмовлено в призначенні пенсії та не зараховано до загального страхового стажу та до пільгового стажу період навчання у СПТУ № 3, період роботи на посаді електрогазозварювальника, період служби в армії. Таку відмову позивач вважає протиправним, з огляду на наявність документів, що свідчать про те, що позивач працювала повний робочий день, без будь-яких прогалин у місяцях, має необхідний стаж для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах. Вказує, що в трудовій книжці наявні записи перебування позивача у вказаний період на відповідних професіях, які відносяться до списку, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачу було направлено копію ухвали суду від 02.12.2025 про відкриття провадження у справі в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою відповідального працівника суду від 03.12.2025; правом на подання відзиву на позов відповідач не скористався.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 17.09.2025 року звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про розгляд звернення» № 53859-40344/Б-01/8-0400/25 від 17.10.2025 року Позивачу повідомлено, що - «….30.11.2023 року ОСОБА_1 надав заяву та документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до Закону № 1058.

До страхового стажу не зараховано період навчання згідно диплому від 30.07.2008року НОМЕР_2 , оскільки відсутній період навчання.

Стаж роботи на території російської федерації зараховано до страхового стажу по 31.12.1991 року на загальних умовах.

Період роботи з 05.12.2012 по 12.04.2018 зараховано до пільгового стажу за Списком № 2 на підставі даних про спеціальний стаж наявний у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Загальний страховий стаж, зарахований по 21.07.2022, становить 23 роки 07 місяців 27 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 2 - 05 років.

В зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області прийнято рішення про відмову від 05.12.2023 року №046450012876.».

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058).

За ч. 1ст. 24 Закону України № 1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2ст. 24 Закону України № 1058-IV.

Відповідно до ч. 4ст. 24 Закон України № 1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58 затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників (Інструкція №58).

До трудової книжки вносяться, зокрема:

відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження;

відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення (п. 2.2.Інструкції №58).

За вимогами пунктів 2.3., 2.4. Інструкції №58 записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - удень звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993".

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Порядок №637).

Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Приписами п. 3 Порядку №637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п. 20 Порядку №637 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки встановленого зразка підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюються у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, встановлено перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, серед яких документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу, Постанова №637).

Вказані документи згідно п.2.7 Постанови №637, додаються також до заяви про перерахунок пенсії, у випадках, які спричиняють, зокрема, збільшення розміру пенсії.

Постановою №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 1 якого передбачено, що основним документом, яким підтверджується стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

З матеріалів справи вбачається, що 30.11.2023 року ОСОБА_1 вже звертався з заявою до пенсійного органу з питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до Закону № 1058.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №046450012876 від 05.12.2023 року Позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

До страхового стажу не зараховано період навчання згідно диплому від 30.07.2008року НОМЕР_2 , оскільки відсутній період навчання.

Стаж роботи на території російської федерації зараховано до страхового стажу по 31.12.1991 року на загальних умовах.

Період роботи з 05.12.2012 по 12.04.2018 зараховано до пільгового стажу за Списком № 2 на підставі даних про спеціальний стаж наявний у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Загальний страховий стаж, зарахований по 21.07.2022, становить 23 роки 07 місяців 27 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 2 - 05 років 06 місяців 08 днів.

Суд зазначає, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про розгляд звернення» № 53859-40344/Б-01/8-0400/25 від 17.10.2025 року Позивачу повідомлено, що саме рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №046450012876 від 05.12.2023 року було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Таким чином, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Про розгляд звернення» № 53859-40344/Б-01/8-0400/25 від 17.10.2025 року не є рішенням яким Позивачу відмовлено у призначенні пенсії згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тоді як рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №046450012876 від 05.12.2023 року є чинним та в матеріалах справи відсутнє підтвердження щодо оскарження зазначеного рішення Позивачем.

Аналізуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв ПФУ обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За частинами 1, 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ІК в ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 27 січня 2026 року.

Суддя Е.О. Юрков