27 січня 2026 року Справа № 160/33997/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
28 листопада 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з вимогами:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, а саме: від 14.07.2025 № 0404662408 форми «ПС» на суму штрафних санкцій 340,00 грн.; від 14.07.2025 № 0404732408 форми «ПС» на суму штрафних санкцій 8000,00 грн.; від 14.07.2025 № 0404572408 форми «Р» на суму грошових зобов'язань 37269,67 тому числі за податковим зобов'язанням 29815,73 грн та штрафними санкціями 7453,94 грн; від 14.07.2025 № 0404622408 форми «Р» на суму грошових зобов'язань 11180,90 гри., у тому числі за податковим зобов'язанням 8944,72 грн та штрафними санкціями 2236,18 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що платник податків не отримував особисто жодного повідомлення та копії наказу про проведення стосовно нього перевірки, акту перевірки, як особисто так і рекомендованим листом з повідомленням про вручення, оскілки контролюючий орган не вручав копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Отже, перевірку було проведено не в установлений законом спосіб, протиправно, без повідомлення про перевірку платника податків, отже податкові повідомлення-рішення за результатами такої перевірки є протиправними.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
16.12.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні вимог позовної заяви, посилаючись на те, що копія наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025р. №2520-п про проведення документальної позапланової невиїздної перевірки та письмове повідомлення № 646 від 24.04.2025 надіслані на адресу фізичної особи ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення у порядку, визначеному ст.42 Податкового Кодексу України. Лист повернуто Укрпоштою 19.05.2025 за закінченням терміну зберігання.
25.12.2025 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві, як підстави для задоволення позову.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно з відомостями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з ЦБД ДРФО в 2023 році фізична особа - платник податків ОСОБА_1 отримав дохід в сумі 596 314,52грн. у вигляді спадщини (подарунку) від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення (ознака доходу 114).
На запит ГУ ДПС від 29.04.2024 №30516/6/04-36-24-17-15 про надання інформації та документів, які підтверджують отримання ОСОБА_1 доходу у вигляді спадщини (подарунку) від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення, від приватного нотаріуса ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) надійшов лист від 15.05.2024 № 271/01-16 (вх.ГУ ДПС від 03.06.2024 №54430/6), де зазначено: «Спадкоємець громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є сторонньою людиною померлій особі. Спадкове майно: житловий будинок з господарськими побудовами за адресою: АДРЕСА_2 , вартість майна становить 394 292,72(триста дев'яносто чотири тисячі двісті дев'яносто дві) гривень 72 копійок, земельна ділянка площею 7,6065 га, кадастровий номер - 1220386600:04:007:0001, розташована на території Апостолівської ТГ Криворізького району Дніпропетровської області, вартістю - 178021,80 (сто сімдесят вісім тисяч двадцять одна) гривень 80 копійок та легковий автомобіль марки ГАЗ М-20 Победа, 1950 року випуска, номер кузова НОМЕР_2 , державний номерний знак НОМЕР_3 , вартістю 24000,00 (двадцять чотири тисячі гривень 00 копійок).».
ГУ ДПС на адресу ФО ОСОБА_1 було направлено запит від 08.05.2024 № 32613/6/04-36-24-17-15 про надання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік у зв'язку з отриманням доходу у вигляді спадщини (подарунку).
Запит надісланий на адресу платника податків ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трекінг відправлення 0600919405942) у порядку, визначеному ст.42 ПКУ за адресою ( АДРЕСА_3 ). Проте конверт повернувся з відміткою за закінчення терміну зберігання.
Копія наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025р. №2520-п про проведення документальної позапланової невиїздної перевірки та письмове повідомлення № 646 від 24.04.2025 надіслані на адресу фізичної особи ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трекінг відправлення 0601139114390) у порядку, визначеному ст.42 Податкового Кодексу України а саме: АДРЕСА_1 Лист повернуто Укрпоштою 19.05.2025 за закінченням терміну зберігання.
На підставі ші.19і.1.1 п.19і. 1 ст. 19і. пп.20.1.4 ті.20.1 ст.20. пгі.75.1.2 п.75. ст.75. пп.78.1.1, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79, пп.69.351 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025р. №2520-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 » посадовими особами ГУ ДПС проведено документальну позапланову невиїзду перевірку з метою достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку до акту. Термін проведення перевірки згідно з наказом становить 2 робочих дні з 26.05.2025. оформлення результатів перевірки тривало до 03.06.2025р.
За результатами перевірки Відповідачем складено акт від 03.06.2025 №2547/04-36-24 08/2299506895 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2023 по 31.12.2023", за висновками якого встановлено порушення Позивачем: - пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 ПКУ, а саме: неподання податкової декларацій про майновий стан і доходи за 2023 рік;- пп.164.2.10 п.164.2 ст.164, пп.174.2.2 п.174.2, пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 з урахуванням п.167.2 ст.167 ПКУ, а саме: внаслідок заниження загального річного оподатковуваного доходу шляхом не декларування у 2023 році доходу, отриманого в результаті прийняття у спадщину майна від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення, донараховано податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за 2023 рік на суму 29 815,73 грн.; - пп.1.2 з урахуванням пп.1.3 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, а саме: внаслідок заниження загального річного оподатковуваного доходу шляхом не декларування у 2023 році доходу, отриманого в результаті прийняття у спадщину майна від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення майна, донараховано податкові зобов'язання з військового збору за 2023 рік на суму 8944,72 грн.; - пп.73.3.3, п. 73.3 ст.73 Податкового Кодексу №2755 в частині неподання інформації та документів, визначених у запиті ГУ ДПС.
Акт перевірки було надіслано ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трекінг відправлення 5000000139783) у порядку, визначеному ст.42 ПКУ.
Вказане відправлення вручити адресату не вдалось, про що свідчить довідка за формою Ф.20 про причини повернення/досилання з відбитком штампа від 18.06.2025 з якої вбачається, що відправлення було повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання.
На підставі акту перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкові повідомлення-рішення (далі - ППР) від 14.07.2025 року: №0404662408 форми «ПС» на суму штрафних санкцій 340,00 грн.; - №0404732408 форми «ПС» на суму штрафних санкцій 8000,00 грн.; №0404572408 форми «Р» на суму грошових зобов'язань 37269,67 тому числі за податковим зобов'язанням 29815,73 грн та штрафними санкціями 7453,94 грн; №0404622408 форми «Р» на суму грошових зобов'язань 11180,90 гри., у тому числі за податковим зобов'язанням 8944,72 грн та штрафними санкціями 2236,18 грн.
Вказані ППР відповідно до вимог статті 42 ПК України направлено на податкову адресу Позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трекінг відправлення №0601182193457) та отримано позивачем 20.08.2025 року.
Позивачем було подано скаргу до Державної податкової служби України від 30.08.2025 б/н (вх. ДПС №4030/С/6 від 02.09.2025) на податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 14.07.2025 №0404662408, №0404732408, №0404572408, №0404622408.
Державна податкова служба України, розглянувши скаргу ОСОБА_1 , залишила без змін ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 14.07.2025 №0404662408, №0404732408, №0404572408, №0404622408, а скаргу без задоволення.
Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПКУ дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України.
Згідно пп.14.1.55 п.14.1 ст.14 ПКУ дохід, отриманий з джерел за межами України, - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.
Згідно з пп.162.1.1 п.162.1 ст.162 ПКУ платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Пунктом 163.1 ст.163 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування резидента є:- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відповідно до п.164.1 ст.164 ПКУ базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.
При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах (п.164.3 ст.164 ПКУ).
Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п.164.4. ст.164 ПКУ).
Порядок нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено ст.168 ПКУ.
Згідно з пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПКУ платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Одночасно доходи, визначені ст.163 ПКУ є об'єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування (п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Положення підпунктів 83.1.1, 83.1.2, 83.1.6 п.83.1 ст.83 ПКУ передбачають, що матеріалами, які є підставою для висновків під час проведення перевірок є документи, визначені ПКУ, податкова інформація та інші матеріали, отримані у порядку та у спосіб, передбачені ПКУ або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи ДПС.
Відповідно до ст.72 ПКУ для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органу ДПС використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ, від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, за наслідками податкового контролю, а також інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, зокрема відомості декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та/або добровільно чи за запитом надана органу ДПС в установленому законом порядку. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи ДПС завдань та функцій.
Як уже було зазначено, що згідно з відомостями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з ЦБД ДРФО в 2023 році фізична особа - платник податків ОСОБА_1 отримав дохід в сумі 596 314,52грн. у вигляді спадщини (подарунку) від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення (ознака доходу 114).
ГУ ДПС на адресу ФО ОСОБА_1 було направлено запит від 08.05.2024 № 32613/6/04-36-24-17-15 про надання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік у зв'язку з отриманням доходу у вигляді спадщини (подарунку).
Запит надісланий на адресу платника податків ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трекінг відправлення 0600919405942) у порядку, визначеному ст.42 ПКУ за адресою ( АДРЕСА_3 ). Проте конверт повернувся з відміткою за закінчення терміну зберігання.
Відповідно до пп.73.3.2 п.73.3 ст.73 ПКУ запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно пп.73.3.3 п.73.3 ст.73 ПКУ платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
На підставі ші.19і.1.1 п.19і. 1 ст. 19і. пп.20.1.4 ті.20.1 ст.20. пгі.75.1.2 п.75. ст.75. пп.78.1.1, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79, пп.69.351 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025р. №2520-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 » посадовими особами ГУ ДПС проведено документальну позапланову невиїзду перевірку з метою достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку до акту. Термін проведення перевірки згідно з наказом становить 2 робочих дні з 26.05.2025. оформлення результатів перевірки тривало до 03.06.2025р.
За результатами перевірки Відповідачем складено акт від 03.06.2025 №2547/04-36-24 08/2299506895 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2023 по 31.12.2023", за висновками якого встановлено порушення Позивачем: - пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 ПКУ, а саме: неподання податкової декларацій про майновий стан і доходи за 2023 рік; - пп.164.2.10 п.164.2 ст.164, пп.174.2.2 п.174.2, пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 з урахуванням п.167.2 ст.167 ПКУ, а саме: внаслідок заниження загального річного оподатковуваного доходу шляхом не декларування у 2023 році доходу, отриманого в результаті прийняття у спадщину майна від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення, донараховано податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за 2023 рік на суму 29 815,73 грн.; - пп.1.2 з урахуванням пп.1.3 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, а саме: внаслідок заниження загального річного оподатковуваного доходу шляхом не декларування у 2023 році доходу, отриманого в результаті прийняття у спадщину майна від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого та другого ступенів споріднення майна, донараховано податкові зобов'язання з військового збору за 2023 рік на суму 8944,72 грн.; - пп.73.3.3, п. 73.3 ст.73 Податкового Кодексу №2755 в частині неподання інформації та документів, визначених у запиті ГУ ДПС.
Акт перевірки було надіслано ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трекінг відправлення 5000000139783) у порядку, визначеному ст.42 ПКУ.
На дату складання акту документальної позапланової невиїзної перевірки фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 не надано до ГУ ДПС первинні документи, що стосуються отриманого доходу у вигляді спадщини (подарунку) в сумі 596 314,52 грн.
Відповідно до пп.164.2.10 п.164.2 ст.164 Кодексу №2755 до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV.
Особливості оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав викладені у статті 174 ПКУ.
Згідно п.174.2 ст.174 ПКУ «Об'єкти спадщини оподатковуються: пп.174.2.1. за нульовою ставкою:
а) об'єкти спадщини, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
б) вартість власності, зазначеної в підпунктах «а», «б», «ґ» пункту 174.1 цієї статті, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності, зазначеної в підпунктах «а», «б» пункту 174.1, що успадковуються дитиною з інвалідністю;
в) грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем;
пп.174.2.2 за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не зазначені у підпункті 174.2.1 цього пункту;
пп.174.2.3. за ставкою, визначеною у пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу, для будь якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем нерезидентом від спадкодавця-резидента».
Згідно пп.14.1.263 п.14.1 ст.14 ПКУ «членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені; членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки».
Згідно до п.167.2 ст.167 ПКУ ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV.
Підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПКУ визначено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Відповідно до п.174.3 ст.174 ПКУ «Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини».
З 03.08.2014 року набрав чинності Закон України від 31.07.2014 №1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України»(далі - Закон №1621-VII), яким на період до 01.01.2015 року запроваджено військовий збір. Відповідно до пп.1.1 п.161 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ з урахуванням змін, внесених Законом №1621-VII платниками військового збору є особи, визначені п.162.1ст.162 ПКУ, а саме фізична особа резидент(нерезидент),яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.
Законом України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015 року, до ПКУ внесено зміни в частині оподаткування військовим збором. Так, відповідно до пункту 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПКУ оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Відповідно до пп.1.2 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПКУ, зокрема:
- для резидента - загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування та іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України;
- для нерезидента - загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні та доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Відповідно до пп.1.3 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Відповідно до пп.164.1.3 п.164.1 ст.164 ПКУ «Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу».
Відповідно до п.164.2 ПКУ «До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: …164.2.10 дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ.
Відповідальною за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 ПКУ:
а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету».
Відповідно до вимог п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.
Суд зазначає, що оскільки ГУ ДПС на адресу ФОПП ОСОБА_1 було направлено Позивачу запит від 08.05.2024 № 32613/6/04-36-24-17-15 про надання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік та сплату податку на доходи фізичних осіб та військового збору у зв'язку з отриманням доходу у вигляді спадщини (подарунку), проте Позивачем як до податкового органу так і до суду не подано декларацію та не надано письмові пояснення та/або документи щодо обставин, які підтверджують відсутність його вини у вчиненому податковому правопорушенні, в порядку, встановленому цим Кодексом, тому підстави для скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: від 14.07.2025 № 0404662408 форми «ПС» на суму штрафних санкцій 340,00 грн.; від 14.07.2025 № 0404732408 форми «ПС» на суму штрафних санкцій 8000,00 грн.; від 14.07.2025 № 0404572408 форми «Р» на суму грошових зобов'язань 37269,67 тому числі за податковим зобов'язанням 29815,73 грн та штрафними санкціями 7453,94 грн; від 14.07.2025 № 0404622408 форми «Р» на суму грошових зобов'язань 11180,90 гри., у тому числі за податковим зобов'язанням 8944,72 грн та штрафними санкціями 2236,18 грн. - відсутні.
Також суд зауважує, що окремі недоліки, допущені податковим органом при оформленні оскаржуваних рішень не впливають на факт доведеності складу порушення вимог пп.164.2.10 п.164.2 ст.164, пп.174.2.2 п.174.2, пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 з урахуванням п.167.2 ст.167, пп.1.2 з урахуванням пп.1.3 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, покладеного в основу прийнятих рішень.
Під час перевірки правомірності оскаржуваного рішення суд враховує, чи прийнято воно з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005; ІК в ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 27 січня 2026 року.
Суддя Е.О. Юрков