27 січня 2026 рокуСправа № 160/873/26
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
15.01.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при обчисленні розміру її пенсії за віком, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,11; з 01.03.2022р. з застосуванням коефіцієнта 1,14; з 01.03.2023р. з застосуванням коефіцієнта 1,197; з 01.03.2024р. з застосуванням коефіцієнта 1,0796; з 01.03.2025р. з застосуванням коефіцієнта 1,115;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при обчисленні розміру її пенсії за віком (7763,17грн.), з 01.08.2025 року з застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115; у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії.
19.01.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду залишено позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та запропоновано позивачу надати до суду документ про доплату судового збору у розмірі 4 259,84 грн.
22.01.2026 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про усунення недоліків позовної заяви.
В обґрунтування даної заяви позивач зазначила, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру. Застосування певних коефіцієнтів збільшення, встановлених постановами КМУ: з 01.03.2021 р. - 1,11, згідно з постановою КМУ №127 від 22.02.2021 р.; з 01.03.2022 р. - 1,14, згідно з постановою КМУ №118 від 16.02.2022 р.; з 01.03.2023 р. - 1,197, згідно з постановою КМУ №168 від 24.02.2023 р.; з 01.03.2024 р. - 1,0796, згідно з постановою КМУ №185 від 23.02.2024 р.; з 01.03.2025 р. - 1,115, згідно з постановою КМУ №209 від 25.02.2025р.; не є спірним питанням. Крім цього позивач посилається на постанову Верховного Суду від 16.04.2025 року у справі №200/5836/24, як на підтвердження необхідності сплати судового збору за 1 вимогу немайнового характеру.
Вирішуючи вказану заяву по суті, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 року «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
Постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 (пункт 1).
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 23.02.2023 року установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 24.02.2024 року установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Суд зазначає, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача, наведені в позовній заяві, регулюються різними нормативно-правовими актами, які, в свою чергу підлягають застосуванню в різні проміжки часу, що в свою чергу свідчить про різні правовідносини, які виникають після перерахунку пенсії позивача на підставі вказаних нормативно-правових актів.
Крім цього доводи позивача, що застосування певних коефіцієнтів збільшення, встановлених постановами КМУ: з 01.03.2021 р. - 1,11, згідно з постановою КМУ №127 від 22.02.2021 р.; з 01.03.2022 р. - 1,14, згідно з постановою КМУ №118 від 16.02.2022 р.; з 01.03.2023 р. - 1,197, згідно з постановою КМУ №168 від 24.02.2023 р.; з 01.03.2024 р. - 1,0796, згідно з постановою КМУ №185 від 23.02.2024 р.; з 01.03.2025 р. - 1,115, згідно з постановою КМУ №209 від 25.02.2025р.; не є спірним питанням, є безпідставними, оскільки позивачем заявлено вказані позовні вимоги як по тексту позову так і прохальній частині позовної заяви.
Отже в даному випадку позовні вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 року, №118 від 16.02.2022 року, №168 від 23.02.2023 року, №185 від 24.02.2024 року та №209 від 25.02.2025 року не є похідними, а отже судовий збір підлягає сплаті за кожну дану позовну вимогу.
Крім цього суд зауважує, що висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16.04.2025 року по справі №200/5836/24, не є релевантними до вказаних правовідносин, оскільки Верховним Судом у вказаній справі не досліджувалося питання розміру судового збору за подання позовної заяви щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 року, №118 від 16.02.2022 року, №168 від 23.02.2023 року, №185 від 24.02.2024 року та №209 від 25.02.2025 року.
Таким чином вказані висновки Верховного Суду не можуть слугувати правовою підставою для зменшення розміру судового збору.
В свою чергу позивачем не надано до суду документу про доплату судового збору у розмірі 4 259,84 грн.
Таким чином станом на 27.01.2026 року позивач не виконала вимоги ухвали суду та не усунула зазначені в ній недоліки.
Враховуючи, що провадження у справі на даний час не відкрито, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії підлягає поверненню позивачеві з підстав невиконання ним вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі викладеного, керуючись ст. 18, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про усунення недоліків позовної заяви - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський