26 січня 2026 року Справа №160/3986/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро питання щодо затвердження звіту Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 у справі №160/3986/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №160/3986/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
11.04.2025 рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 за заявою позивача встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 11.04.2025 у справі №160/3986/25.
26.11.2025 представник Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області звернувся до суду із заявою про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 у справі № 160/3986/25, в якому зазначив, що Головне управління виконало рішення суду від 11.04.2025.
27.11.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено питання щодо розгляду звіту в порядку письмового провадження на 05.12.2025.
05.12.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято звіт відповідача та зобов'язано Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області, подати новий звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 у справі №160/3986/25 та зобов'язано відповідача надати перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 13.04.2022, а також виплачених за вказаний період: одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, премії із застосуванням розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022.
15.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" надійшла заява Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про виконання ухвали суду від 05.12.2025, в якій просить поновити строк для подання інформації про виконання рішення суду від 11.04.2025, пропущений у зв'язку із перебування відповідальної особи за ведення Електронного суду на лікарняному, та прийняти цю заяву.
21.01.2026 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду задоволено клопотання представника відповідача, продовжено строк для подання звіту про виконання рішення суду від 11.04.2025 у справі №160/3986/25, призначено питання щодо розгляду звіту в порядку письмового провадження на 26.01.2026.
Станом на 26.01.2025 будь-яких пояснень або заперечень від позивача до суду не надходило.
Розглянувши поданий Головним управлінням державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області до суду звіт, встановлено наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 382 КАС України передбачено підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Так, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до положень ст. 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення, зокрема, має містити відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання, а у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.
Відповідно до положень ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
За висновками Верховного Суду, викладеними зокрема у постанові від 01.02.2022 року у справі №420/177/20, переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, зокрема, у публічно-правових спорах, адміністративні суди повинні зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, щоб це не призводило до порушення основоположних засад адміністративного судочинства та щоб такі засоби не були надмірними за визначених умов та не призводили до порушення прав, гарантованих Конституцією та законами України, а також Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Це означає, що негативні наслідки недобровільного виконання судового рішення мають бути пропорційними та збалансованими, а санкції, накладені судом у зв'язку з невиконанням судового рішення, не повинні бути надмірними; при цьому мають враховуватися усі обставини, які стали причиною невиконання судового рішення, надаватися оцінка діям боржника, спрямованих на таке виконання, міру його вини тощо.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 встановлений обов'язок для Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій ту Луганській області:
- здійснити ОСОБА_1 перерахунок забезпечення за період з 29.01.2020 по 13.04.2022, а також виплачених за вказаний період: одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, грошового розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;
- видати на ім'я ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені в Додатках до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704 за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області вказану довідку.
Рішення суду набуло законної сили 19.08.2025.
З наданого Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 11.04.2025 за період з 29.014.2020 по 13.04.2022 вбачається, що сума до виплати становить 3356,50 грн, яка була перераховано позивачу 26.09.2025.
Судовим оглядом встановлено, що при перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 , здійсненого відповідачем на виконання рішення суду у цій справі від 11.04.2025, було застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 20221 рік» станом на 01.01.2021, Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 з урахуванням множення на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені в Додатках до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 за відповідною та аналогічною посадою, з якої його було звільнено (розмір посадового окладу: у 2020 році - 8070,00 грн; у 2021 році - 8720,00 грн; у 2022 році - 9530,00 грн).
Окрім того, суд зазначає, що з наданого перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 , здійсненого відповідачем на виконання рішення суду, судом не було встановлено зменшення розміру суми премії або інших складових грошового забезпечення позивача, про що зазначала представник позивача у заяві про встановлення судового контролю.
Натомість, судовим оглядом встановлено, що розміри складових грошового забезпечення ОСОБА_1 зазначені у перерахунку відповідають грошовому забезпеченню ОСОБА_1 (у процентному відношенні).
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 відповідачем виконано, отже поданий відповідачем звіт підлягає прийняттю.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 254, 256, 295, 382- 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 у справі №160/3986/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 у справі №160/3986/25.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець