Ухвала від 27.01.2026 по справі 140/9985/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про роз'яснення судового рішення

27 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/9985/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача Юдакової Наталії Петрівни про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2025, яке набрало законної сили, у цій справі позов задоволено повністю, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці про розмір грошового забезпечення чоловіка, ОСОБА_2 , від 18.08.2025 року №ХА20478 для обчислення пенсії в разі втрати годувальника станом на 01.01.2023 , розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 140% до 10%; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення чоловіка, ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника з 01.02.2023 із зазначенням відомостей про розміри основних (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень) та премії, визначених виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023.

26.01.2026 через систему «Електронний суд» до суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_3 про роз'яснення рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2025, у якій, на підставі статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивач просить роз'яснити рішення частині того, чи зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 у довідці про розмір грошового забезпечення чоловіка, ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника з 01.02.2023 вказувати розміри надбавки за особливості проходження 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії 140% посадового окладу.

Згідно із частиною третьою статті 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Відтак, оскільки рішення суду від 05.12.2025 у цій справі було ухвалено за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а необхідності у розгляді питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи суд не вбачає, тому заяву про роз'яснення рішення суду розглянуто у порядку письмового провадження.

Заява про роз'яснення рішення суду підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Приписами частини 1 статті 254 КАС України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Тобто, роз'яснення рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.

В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі» зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Таким чином, роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Інакше кажучи це стосується випадків, коли недотримані вимоги ясності, визначеності такого судового рішення адміністративного суду. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, що виникають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Підставою для подання заяви про роз'яснення судового рішення є його незрозумілість. Отже, якщо рішення суду є незрозумілим для осіб, які брали участь у справі, а також (або) для державного виконавця, суд за їхньою заявою постановляє ухвалу, в якій роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Сама суть роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише має пояснити положення постановленого ним рішенням, які нечітко ним сформульовані, або є незрозумілими для зацікавлених осіб, що позбавляє його можливості реалізації або оскарження.

Так, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю розширеним мотивуванням судового рішення та способом усунення незрозумілості його змісту, що може виражатись, зокрема, у можливості неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню. При цьому роз'яснення здійснюється без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Суд звертає увагу на те, що стаття 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).

Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 КАС України, роз'яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надане Кодексом адміністративного судочинства України.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію у разі втрати годувальника, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-12 за чоловіка ОСОБА_2 .

При цьому, суд враховує, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 у справі №140/9985/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю: зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення чоловіка, ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника з 01.02.2023 із зазначенням відомостей про розміри основних (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень) та премії, визначених виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023.

Однак, судом не зазначено, що в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника з 01.02.2023 потрібно вказати розміри надбавки за особливості проходження 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії 140% посадового окладу.

За вказаних обставин, суд зауважує, що в довідці про розмір грошового забезпечення необхідно зазначити розміри надбавки за особливості проходження 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії 140% посадового окладу.

Таким чином, з метою усунення невизначеності рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2025 у цій справі та запобіганню виникненню нових судових спорів, суд вважає за необхідне заяву про роз'яснення судового рішення задовольнити.

Керуючись статтями 248, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача ОСОБА_3 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Роз'яснити, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2025 року у справі №140/9985/25 (в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення чоловіка, ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в разі втрати годувальника з 01.02.2023 із зазначенням відомостей про розміри основних (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень) та премії, визначених виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023), передбачає видачу довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням розмірів надбавки за особливості проходження 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії 140% посадового окладу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я.Ксензюк