м. Вінниця
26 січня 2026 р. Справа № 120/12717/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши письмово поданий звіт в порядку положень ст. 382 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2024, зокрема, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 обчислити та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 10.03.2022 по 18.07.2023, одноразову допомогу при звільненні, допомогу на оздоровлення та компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки за період з 10.03.2022 по 18.07.2023 з врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2022 Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та встановленого станом на 01 січня 2023 Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" відповідно.
Позивач 04.09.2024 подав до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023, оскільки станом на момент звернення до суду вказане рішення залишається невиконаним.
Ухвалою від 10.09.2024 постановлено розгляд заяви ОСОБА_1 здійснювати в порядку письмового провадження. Установлено відповідачу строк для подання відзиву на заяву про встановлення судового контролю.
Ухвалою від 03.12.2024 встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 120/12717/23.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 у місячний строк з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 в адміністративній справі № 120/12717/23.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати до суду протягом місячного строку з дати отримання цієї ухвали відомості щодо керівника, а саме прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний код та службову адресу начальника або відомості про особу, яка виконує його обов'язки на дату подання звіту.
Надалі відповідач подав звіт про виконання рішення суду від 28.12.2023.
Ухвалою від 25.04.2025 у прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі №120/12717/23 відмовлено.
Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий строк до 25.07.2025 для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі №120/12717/23.
Надалі відповідач подав звіт та вказав, що військова частина постійно надсилає заявки на фінансування видатків на сплату судового збору та виконання рішень судів і лише з січня 2025 року почала його отримувати частково, що в свою чергу дало змогу забезпечити виконання декількох рішень суду, що перебували на обліку у військовій частині ще раніше ніж рішення суду по справі № 120/12717/23 (в порядку черговості). І на теперішній час на обліку щодо виконання рішень суду у військовій частині НОМЕР_1 перебувають кілька рішень судів, які надійшли раніше, ніж рішення суду за позовом ОСОБА_1 у справі №120/12717/23.
Станом на липень 2025 року кошти на рахунку військової частини НОМЕР_1 для виконання рішення суду по адміністративній справі №120/12717/23 відсутні.
Отже, відповідач вважає, що вжив заходів для забезпечення виконання рішення суду в цій справі в повному обсязі. В свою чергу неможливість остаточного виконання рішення суду зумовлена об'єктивними підставами відсутністю фінансування, що не залежить від волі відповідача.
Надаючи оцінку звіту про виконання рішення від 28.12.2023, суд виходить із таких мотивів.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Оцінюючи повноту виконання рішення від 28.12.2023, суд враховує таке.
У звіті про виконання рішення суду відповідач зазначає про направлення на адресу начальника забезпечувального фінансового органу (відповідального за бюджетну підпрограму) розрахунку потреб коштів військової частини НОМЕР_1 , з включенням коштів на виконання рішення у справі №120/12717/23. До звіту, зокрема, долучає основну заявку-розрахунок на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" за напрямом грошового забезпечення на липень 2025 року.
Отже, при розгляді поданого звіту встановлено, що відповідач вчиняє необхідні заходи для виконання рішення суду в цілому. Водночас, рішення суду не виконано, оскільки кошти позивачу не виплачені, в зв'язку з чим підстави для застосування процедури судового контролю зберігаються.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
З цих підстав, відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, оскільки рішення суду не виконано в повному обсязі (відсутня виплата коштів).
У постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Тому, суд, з урахуванням положень абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України, вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу відсутні, оскільки встановлено вчинення заходів для асигнування з метою виконання рішення суду.
Керуючись ч. 3 ст. ст. 382-3 КАС України суд вважає за необхідне додатково встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 28.12.2023, а саме до 26.03.2026.
Керуючись ст. 241, 243, 248, 254, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд
У прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі №120/12717/23 - відмовити.
Встановити військовій частині НОМЕР_1 новий строк до 26.03.2026 для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі №120/12717/23.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Повну ухвалу складено 26.01.2026.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна