про закриття провадження
27.01.2026 Справа № 920/1195/24
Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Балицького В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/1195/24 про банкрутство Малого приватного виробничо-будівельного підприємства “Україна-С» (40022, м. Суми, вул. Тополянська, 22В, код ЄДРПОУ 13998218),
представники учасників:
ліквідатор - Удовенко Р.П.
Сумська міська рада звернулась до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Малого приватного виробничо-будівельного підприємства “Україна-С», посилаючись на положення Кодексу України з процедур банкрутства (далі КУзПБ).
Ухвалою від 24.10.2024 суд відкрив провадження у справі про банкрутство Малого приватного виробничо-будівельного підприємства “Україна-С».
Постановою суду від 23.01.2025 боржника Мале приватне виробничо-будівельне підприємство “Україна-С» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Удовенка Романа Петровича.
31.12.2025 ліквідатор подав до суду на затвердження звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.
05.01.2026 суд ухвалив призначити розгляд справи в судове засідання на 15.01.2026.
Ухвалою від 15.01.2026 суд відклав розгляд справи в судове засідання на 27.01.2026.
22.01.2026 ліквідатор подав до суду додаткові пояснення до звіту, в яких зазначив, що комітетом кредиторів було прийнято рішення клопотати перед Господарським судом про закриття провадження у справі з подальшою ліквідацією як юридичної особи, оскільки відсутні майнові активи, власник (засновник), а подальше функціонування та продовження господарської діяльності боржника не є можливими.
27.01.2026 до суду надійшла заява Сумської міської ради про розгляд справи без участі її представника, проти звітів та клопотань не заперечує.
Відповідно до ст. 65 КУзПБ після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду (а в разі ліквідації страховика або кредитної спілки - також до Національного банку України) звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.
Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів.
Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, законодавством передбачено певну сукупність дій, які необхідно вчинити ліквідатору в ході ліквідаційної процедури, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються до суду разом із зазначеним звітом, та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів); подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком усіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури.
Для виконання повноважень ліквідатора направлялись відповідні запити до державних органів, банків тощо.
Зазначені запити та отримані відповіді досліджено в судовому засіданні і долучено до матеріалів справи.
Розглянувши наданий звіт ліквідатора та матеріали ліквідаційної процедури, суд вважає, що ліквідатором вжито всіх встановлених Кодексом України з процедур банкрутства заходів по здійсненню та завершенню ліквідаційної процедури.
У ході проведення ліквідаційної процедури ліквідатором організовано проведення інвентаризації активів та зобов'язань банкрута.
Під час проведення процедури банкрутства ліквідатором виявлено нерухоме майно за адресою: м. Суми, вул. Тополянська, 22-В.
Крім того за боржником відповідно до інформації, отриманої від Сервісного центру МВС, зареєстрований транспортний засіб ГАЗ 33021, номерний знак НОМЕР_1 , місцезнаходження якого встановлено не було. Транспортний засіб на території нерухомого майна боржника був відсутній.
За результатами інвентаризації сформовано ліквідаційну масу, до якої увійшли майнові активи у вигляді нерухомого майна.
Протокольним рішенням комітету кредиторів від 23.05.2025 вирішено: погодити умови продажу майна банкрута у процедурі ліквідації та надати згоду на продаж майна МПВБП «Україна-С» на запропонованих умовах.
За результатами проведеного повторного аукціону з продажу нерухомого майна, що відбувся 07.07.2025, ЛОТ № 1 було реалізовано за ціною 946819,08 грн.
Кошти, одержані від продажу майна банкрута, розподіляються у порядку, встановленому КУзПБ.
31.12.2025 протокольним рішенням комітету кредиторів схвалено звіт ліквідатора від 31.12.2025 про результати проведення ліквідаційної процедури.
За результатами проведеної ліквідаційної процедури погашення кредиторських вимог має наступний вигляд: судовий збір та авансування винагороди арбітражного керуючого - 108336,00 грн (100%), основна заборгованість - 305639,10 грн (100%).
Відповідно до ч. 2 ст. 65 КУзПБ якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна або майно не виявлено чи відсутнє, господарський суд постановляє ухвалу про припинення юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, а також власнику майна.
Якщо майна банкрута вистачило для задоволення вимог кредиторів у повному обсязі, він вважається таким, що не має боргів і може продовжувати свою підприємницьку діяльність. У такому разі ліквідатор протягом п'яти днів з дня прийняття господарським судом відповідного рішення повідомляє про це орган або посадову особу органу, до компетенції яких належить призначення керівника (органів управління) боржника, та за потреби скликає загальні збори чи засідання відповідного органу і продовжує виконувати повноваження керівника (органів управління) боржника до їх призначення в установленому порядку.
Господарський суд може постановити ухвалу про ліквідацію юридичної особи, що звільнилася від боргів, лише у разі, якщо залишок її майнових активів є меншим, ніж вимагається для продовження нею господарської діяльності згідно із законодавством (ч. 5 ст. 65 КУзПБ).
Господарський суд дійшов висновку, що ліквідатором у повній мірі виконані обов'язки з розшуку кредиторів банкрута та виявленню майна (активів) банкрута.
Відповідно до ст. 65 КУзПБ господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
До суду ліквідатором подано ліквідаційний баланс МПВБП «Україна-С», відповідно до якого станом на 31.12.2025 активи у підприємства-банкрута відсутні.
Рішенням комітету кредиторів, оформленого протоколом від 31.12.2025, схвалено звіт ліквідатора за результатами проведення ліквідаційної процедури.
Заперечень щодо звіту ліквідатора до суду не надходило.
Судом установлено, що на день подання звіту та ліквідаційного балансу, майнові активи для проведення подальшої підприємницької діяльності у банкрута відсутні.
Основним видом діяльності банкрута була механічна обробка металевих виробів. Однак відсутність засновника та керівника (через смерть), нерухомості, знарядь, техніки та/або коштів для їх придбання, оренди тощо, унеможливлює відновлення діяльності.
Крім того на даний час потребує зміни організаційно-правова форма "малого приватного підприємства" на акціонерне або товариство з обмеженою відповідальністю, що ускладнено відсутністю власника (засновника).
Таким чином, за підсумками ходу ліквідаційної процедури вбачається, що ліквідатором вчинено належні дії по виявленню активів та пасивів боржника, внаслідок вжитих ліквідатором заходів доведено неможливість відновлення платоспроможності боржника. Вказані висновки про встановлені обставини відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні та долученими до справи.
Частиною 6 ст. 65 КУзПБ встановлено, що ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 90 КУзПБ затвердження звіту ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом, є підставою для закриття провадження у справі.
Згідно з ч. 3 ст. 90 КУзПБ про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала.
Ураховуючи те, що за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута схвалено комітетом кредиторів, суд дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора та вважає за необхідне затвердити звіт ліквідатора, припинити юридичну особу МПВБП «Україна-С» та закрити провадження у справі.
Керуючись статтями 1, 2, 9 , 12, 65, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.
2. Припинити юридичну особу - Мале приватне виробничо-будівельне підприємство “Україна-С» (вул. Тополянська, 22В, м. Суми, 40022; код ЄДРПОУ 13998218).
3. Провадження у справі закрити.
4. Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
5. Ухвалу надіслати: кредитору, органу державної статистики, ліквідатору, Сумському міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції України та державному реєстратору відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за місцезнаходженням боржника.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена відповідно до статей 255-257 ГПК України.
СуддяВ.В. Яковенко