Рішення від 27.01.2026 по справі 912/2789/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 рокуСправа № 912/2789/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М., за участю секретаря судового засідання Поступайло К.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу № 912/2789/25

за позовом керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (25002, м. Кропивницький, вул. Є.Чикаленка, 11)

до відповідача Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41)

про скасування державної реєстрації земельної ділянки та скасування державної реєстрації права власності,

за участю:

від прокуратури - прокурора Радкевич С.В.,

від відповідача - представника Сніцара О.П.,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області з вимогами до Кропивницької міської ради:

"1. Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 загальною площею 0,6500 га.

2. Скасувати державну реєстрацію права власності Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 26241020), здійснену у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки площею 0,6500 га з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2722469435101.

3. Стягнути з Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 26241020) на користь Кіровоградської обласної прокуратура судовий збір у сумі 6 056 грн. (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800).

Про дату і час судового засідання повідомити Кропивницьку окружну прокуратуру та Кіровоградську обласну прокуратуру."

На обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що віднесення спірної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням 03.10 "Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку" (вид використання - для розміщення адміністративно-комерційного комплексу) призвело до незаконної зміни цільового призначення земель та безпідставного їх виведення із земель рекреаційного призначення, що перебувають під особливою охороною держави, чим порушено, зокрема статті 19, 20, 50, 51, 52 Земельного кодексу України.

Ухвалою від 03.11.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/2789/25 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 03.12.2025 о 10:30, установив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

18.11.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі та просить, в разі задоволення позовних вимог, застосувати частину 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України та пункт 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" і здійснити повернення 50 відсотків сплаченого судового збору позивачу з Державного бюджету України.

Підготовче засідання 03.12.2025 не відбулося з технічних причин, що унеможливили технічну фіксацію судового процесу та проведення засідання за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку (ВКЗ) ЄСІТС.

Ухвалою від 03.12.2025 суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання призначив на 06.01.2026 о 10:40.

Ухвалою від 06.01.2026 суд закрив підготовче провадження у справі № 912/2789/25 та призначив справу № 912/2789/25 до розгляду по суті на 27.01.2026 о 10:00.

У судовому засіданні 27.01.2026 прокурор позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги визнав у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.

У судовому засіданні 27.01.2026 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення суду в цій справі.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

За рішенням Кіровоградської міської ради № 1236 від 27.11.2017 "Про перейменування", у зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький, Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є міською радою міста Кропивницького, а виконавчий комітет Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 04055251) є виконавчим комітетом міської ради міста Кропивницького.

Вказаним рішенням встановлено, що всі рішення міської ради та її виконавчого комітету, розпорядження міського голови та документи, в яких зазначено назву "Кіровоград", "Кіровоградська міська рада" у відповідних відмінках, прийняті до набрання чинності цього рішення, залишаються чинними та приймаються всіма виконавчими органами міської ради, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, при цьому при прийнятті нових рішень та документів використовується нова назва "Кропивницький" та "міська рада міста Кропивницького".

Рішенням Кропивницької міської ради № 3 від 04.12.2020 перейменовано Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, встановлено, що всі рішення міської ради та її виконавчого комітету, розпорядження міського голови та документи, в яких зазначено назву "Міська рада міста Кропивницького" у відповідних відмінках, прийняті до набрання чинності цим рішенням, є чинними та приймаються всіма виконавчими органами міської ради, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, при цьому при прийнятті нових рішень та документів використовується нова назва "Кропивницька міська рада".

Розпорядженням Кіровоградського міського голови № 24 від 19.02.2016 перейменовано вулицю Жовтневої революції у вулицю Вокзальну.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 28.02.1996 № 46 "Про визначення земель природоохоронного, рекреаційного та історико-культурного призначення" до категорії земель рекреаційного призначення віднесено, серед іншого, сквер по вулиці Жовтневої революції (вул. Вокзальна) (абз. 2 п.п. 1.2 п. 1 рішення, а.с. 85-88).

Рішенням Кіровоградської міської ради від 10.12.2004 № 1363 "Про регулювання земельних відносин" (а.с. 10, пункт 22 рішення) затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано Приватному підприємству "Єлисаветбудтехніка" в оренду на 25 років земельну ділянку площею 0,65 га по вул. Жовтневої Революції під розміщення адміністративно-комерційного комплексу (а.с. 10).

На підставі зазначеного вище рішення між Кіровоградською міською радою та Приватним підприємством "Єлисаветбудтехніка" укладено договір оренди землі від 26.08.2009 № 192. Договір зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.08.2009 № 04093900084 (далі - Договір, а.с. 26-28).

За умовами Договору, міською радою передано ПП "Єлисаветбудтехніка" у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,65 га (у тому числі по угіддях: 0,65 га зелених насаджень загального користування) для розміщення адміністративно-комерційного комплексу по вул. Жовтневої Революції (біля МВ УМВС) у місті Кіровограді. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. Договір укладено на 25 років. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.

Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель в Кіровоградській області звернувся до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Кіровоградської міської ради про визнання протиправним та скасування пунктів 16-20,22-24, 30,42 рішення Кіровоградської міської ради від 10.12.2004 № 1363 "Про регулювання земельних відносин".

Постановою Господарського суду Кіровоградської області від 12.05.2006 у справі № 3/61 позов задоволено частково, скасовано пункти 17, 19, 20, 22 рішення Кіровоградської міської ради від 10.12.2004 № 1363 (а.с. 32-36).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.09.2008 у справі № 3/61 (а.с. 37-39) постанову Господарського суду Кіровоградської області від 12.05.2006 у справі № 3/61 залишено в силі.

Зазначеними судовими рішеннями установлено, що спірна земельна ділянка площею 0,65 га по вул. Жовтневої Революції відноситься до земель рекреаційного призначення та була передана у користування ПП "Єлисаветбудтехніка" без прийняття відповідного рішення про зміну її цільового призначення.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 10.12.2013 у справі № 912/1707/13 визнано недійсним договір оренди землі від 26.08.2009 № 192 (державна реєстрація від 27.08.2009 № 040939000084), укладений між Кіровоградською міською радою та ПП "Єлисаветбудтехніка". Зазначене рішення суду набрало законної сили 24.07.2014 (а.с. 40-41).

На підставі вказаного рішення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.04.2023 проведено державну реєстрацію припинення іншого речового права - права оренди земельної ділянки ПП "Єлисаветбудтехніка" на підставі договору оренди від 27.08.2009 щодо об'єкта - земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 площею 0,65 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2722469435101) (а.с. 42-43) та проведено державну реєстрацію права власності територіальної громади Кропивницької міської ради на вказану земельну ділянку із відкриттям розділу.

Відповідно до витягу з Державного земельну кадастру про земельну ділянку (а.с. 53), Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 (а.с. 46-52) та інформації Відділу № 2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 06.08.2025 № 10-22-0.555,2-1668/290-25 (а.с. 58-59) установлено, що державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,65 га по вул. Жовтневої Революції у м. Кропивницький проведено 15.05.2018 з присвоєнням їй кадастрового номера 3510100000:27:188:0023 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробником якої є КП "Кіровоградський земельно-кадастровий центр"(а.с. 60-88).

Спірна земельна ділянка має цільове призначення 03.10 "Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для розміщення адміністративно-комерційного комплексу".

За такого, на території земель рекреаційного призначення станом на день розгляду справи існує як об'єкт цивільних правовідносин земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 з віднесенням її до категорії земель - житлової та громадської забудови з цільовим призначенням 03.10 "Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку" (вид використання - для розміщення адміністративно-комерційного комплексу).

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.

Щодо підстав представництва інтересів держави в суді прокурором.

Згідно ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Кропивницькою окружною прокуратурою встановлено порушення вимог земельного законодавства при формуванні земельної ділянки з визначенням категорії - землі житлової та громадської забудови за рахунок земель рекреаційного призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

"Інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (постанови Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 20.09.2018 у справі № 924/1237/17).

За таких обставин "суспільним", "публічним" інтересом звернення прокурора з вимогою про усунення перешкод державі та територіальній громаді м. Кропивницького у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду є задоволення суспільної потреби у відновленні законності під час вирішення суспільно важливого та соціально значущого питання - зміни цільового призначення земель водного фонду, а також захист суспільних інтересів загалом, права власності на землю Українського народу, національного надбання Українського народу, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту та в цілому водних ресурсів, які забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу, і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.

Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності тощо.

Згідно з положеннями ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Згідно із ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; організація землеустрою.

Спірна земельна ділянка є землями комунальної власності, вона належить Кропивницькій міській територіальній громаді, а функції власника та розпорядника щодо неї здійснює Кропивницька міська рада, як представницький орган територіальної громади.

У даній справі Кропивницька міська рада є органом, який мав би захищати інтереси держави (територіальної громади) від неправомірних діянь в суді, не може здійснити такий захист, оскільки є порушником у спірних правовідносинах, а порушення інтересів держави стали наслідком дій та рішень зазначеного уповноваженого органу, який визначений відповідачем за позовом.

Отже, Кропивницька міська рада не може бути позивачем у цій справі, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення позову.

Вказане є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення даного позову.

По суті спору між сторонами суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, до яких, зокрема, належать землі житлової та громадської забудови, землі рекреаційного призначення.

Згідно зі ст. 38 ЗК України (у реакції статті, чинній на час формування земельної ділянки) до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до ст. 50 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

Статтею 51 ЗК України (у редакції статті, чинній на час формування земельної ділянки) до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спору, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Статтею 63 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" врегульовано, що рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення і туризму.

На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкодити використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом (частини 3, 4 статті 52 ЗК України в редакції, чинній на час формування спірної земельної ділянки).

Суд установив, що рішенням Кіровоградської міської ради від 28.02.1996 № 46 "Про визначення земель природоохоронного, рекреаційного та історико-культурного призначення" до категорії земель рекреаційного призначення віднесено, у тому числі, сквер по вулиці Жовтневої революції (абз. 2 п.п. 1.2 п. 1 Рішення).

Разом з тим, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023, яка сформована в межах території земель рекреаційного призначення, 15.05.2018 зареєстровано в Державному земельному кадастрі з цільовим призначенням 03.10 "Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, категорія земель - землі житлової та громадської забудови", вид використання - для розміщення адміністративно-комерційного комплексу.

17.04.2023 на підставі відомостей з ДЗК зареєстровано право власності територіальної громади на вказану земельну ділянку в особі Кропивницької міської ради.

Частинами 1,2 статті 20 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час державної реєстрації земельної ділянки як земель житлової та громадської забудови на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)) визначено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У силу положень ст.ст. 50 - 52 Земельного кодексу України спірна земельна ділянка відноситься до земель рекреаційного призначення, органом місцевого самоврядування не приймалося рішень щодо зміни її цільового призначення, отже, проведення у 2018 році її державної реєстрації (формування) у Державному земельному кадастрі як земель житлової та громадської забудови є протиправним, суперечить режиму використання земель рекреаційного призначення та вимогам Земельного кодексу України.

У постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 813/4701/16 викладені висновки про те, що правовий режим відповідної земельної ділянки пов'язаний із фактом знаходження на ній об'єкта, який охороняється законом та має особливий статус, а не рішенням органу місцевого самоврядування. Неприйняття місцевою радою рішення про приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до її дійсного призначення, встановленого в силу вимог законодавства, не впливає на її правовий режим.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.06.2019 у справі №487/10128/14-ц звертає увагу на те, що у спорах стосовно прибережних захисних смуг, земель лісогосподарського призначення, інших земель, які перебувають під посиленою правовою охороною держави, остання, втручаючись у право мирного володіння відповідними земельними ділянками з боку приватних осіб, може захищати загальні інтереси у безпечному довкіллі, непогіршенні екологічної ситуації, у використанні власності не на шкоду людині та суспільству (частина третя статті 13, частина сьома статті 41, частина перша статті 50 Конституції України, частина третя статті 1 ЗК України). Ці інтереси реалізуються, зокрема, через цільовий характер використання земельних ділянок (статті 18, 19, пункт "а" частини першої статті 91 ЗК України), які набуваються лише згідно із законом (стаття 14 Конституції України) (див. пункт 127 постанови Великої Палати Верховного Суду від 7 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц, пункт 90 постанови Великої Палати Верховного Суду від 7 листопада 2018 року у справі № 488/6211/14-ц, пункт 148 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року № 183/1617/16, пункт 53 постанови Великої Палати Верховного Суду від 29 травня 2019 року у справі №367/2022/15-ц).

Як установив суд, у справі № 3/61 встановлені обставини, що мають преюдиційне значення під час розгляду цієї справи. Зокрема, установлено, що спірна земельна ділянка віднесена до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили,, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиційні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв'язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили.

Отже, факт належності спірної земельної ділянки до земель рекреаційного призначення не потребує доказування, оскільки ця обставина вже встановлена судовими рішеннями.

Відповідно до інформації Кропивницької міської ради від 17.09.2025 № 6651/15, наданої на запит Кропивницької окружної прокуратури, рішення про зміну категорії та/або цільового призначення земельної ділянки по вул. Вокзальній (біля МВ УМВС) загальною площею 0,6500 га після прийняття Господарським судом Кіровоградської області постанови від 12.05.2006 № 3/61 міською радою не приймалося (а.с. 83-84).

З огляду на викладене суд погоджується з доводами прокурора про те, що при формуванні та реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 як земель житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (для розміщення адміністративно-комерційного комплексу) не було враховано, що вона належить до земель рекреаційного призначення, чим порушено, зокрема, ст.ст. 19, 20, 50, 51, 52 Земельного кодексу України.

Прокурор для відновлення порушених прав та інтересів держави просить скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 та скасувати державну реєстрацію права власності Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 26241020), здійснену у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки площею 0,6500 га з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2722469435101, припинивши право комунальної власності Кропивницької міської ради на зазначену земельну ділянку.

Суд виходить з такого.

За приписами статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки і набуття нею статусу об'єкта цивільних прав пов'язується законодавством з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до частини 13 статті 79-1 Земельного кодексу України та частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею З Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що основними принципами, на яких базується Державний земельний кадастр, є зокрема, принципи об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі.

За змістом ч. 1 ст. 24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Суд ураховує, що наявність у Державному земельному кадастрі відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023, як земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку порушує принципи об'єктивності, достовірності, повноти відомостей Державного земельного кадастру, визначені ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

За змістом статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають із дня такої реєстрації.

На даний час спірна земельна ділянка зареєстрована у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Кропивницькою міською радою, у зв'язку з чим територіальна громада позбавлена можливості розпоряджатися нею як землями рекреаційного призначення.

Частиною 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

За визначенням, наведеним в пункті 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав проводиться шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини 3 статті 26 вказаного Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Отже, для відновлення становища, що існувало до порушення, необхідним є скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, що відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

З огляду на обставини справи, задоволення вимог про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки та припинення і скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності Кропивницької міської ради на спірну земельну ділянку забезпечить відновлення прав територіальної громади м. Кропивницький на користування спірною земельною ділянкою відповідно до її дійсного цільового призначення.

У постанові від 03.09.2020 у справі № 911/3306/17 Верховний Суд вказав, що держава, втручаючись у права щодо земельних ділянок, зокрема тих, які перебувають під посиленою правовою охороною, захищає загальні інтереси у безпечному довкіллі, непогіршенні екологічної ситуації, у використанні майна не на шкоду людині та суспільству і ці інтереси реалізуються, зокрема, через цільовий характер використання земельних ділянок.

Тобто вирішення питання зміни цільового призначення ділянок не обмежене власним розсудом компетентного органу, оскільки при прийнятті відповідного рішення належить керуватися вимогами земельного законодавства і діяти з урахуванням загальних інтересів.

Реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку рекреаційного призначенням з визначенням її цільового призначення, як земель житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (для розміщення адміністративно-комерційного комплексу) здійснювалась всупереч ч. 1 ст. 20 ЗК України.

Як уже зазначалось вище, відповідач визнав позовні вимоги та погодився з правовими та фактичними підставами позову.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 46, частин 1, 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України позивач має право відмовитись від позову, відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії судового процесу. Позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

За результатами розгляду справи по суті суд дійшов переконання, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб.

На підставі вищенаведеного в сукупності, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, суд вважає, що позовні вимоги прокурора про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності Кропивницької міської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 площею 0,65 га, припинення права комунальної власності Кропивницької міської ради на цю земельну ділянку є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

За статтею 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Частиною 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з Державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Згідно з частиною 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Отже, 50 % судового збору у розмірі 3 028,00 грн мають бути покладені на відповідача, а інші 50 % судового збору у розмірі 3 028,00 грн підлягають поверненню Кіровоградській обласній прокуратурі з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 130, 185, 191, 231, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023 загальною площею 0,6500 га.

Скасувати державну реєстрацію права власності Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 26241020), здійснену у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки площею 0,6500 га з кадастровим номером 3510100000:27:188:0023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2722469435101.

Стягнути з Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДРПОУ 26241020) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, просп. Європейський, 4, ідентифікаційний код 02910025) 3 028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Кіров.обл./тг м. Кропивн/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, р/р UA178999980313161206083011567, код класифікації доходів бюджету 22030101) Кіровоградській обласній прокуратурі (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 3 028,00 грн судового збору, сплаченого згідно з платіжною інструкцією № 2526 від 20.10.2025.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду.

Копії рішення надіслати до електронних кабінетів сторін.

Повне рішення складено 27.01.2026.

Суддя Б.М. Кузьміна