Справа № 946/6899/25
Провадження № 2/946/1448/26
21 січня 2026 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Пащенко Т.П.,
за участю секретаря судового засідання Топтигіної О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізмаїлі цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді пільги,-
У вересні 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - позивач) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді пільги, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 була призначена пільга у розмірі 1236 грн 36 коп. з 01.01.2023 року згідно Постанови КМУ від 04.06.2015 року № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї» (зі змінами). Згідно з довідкою відділу опрацювання документації № 2 від 06.03.2025 року № 4505/04-16 встановлено, що надміру виплачена сума пільги у розмірі 10071 грн 46 коп. утворилась за період з 01.01.2023 року по 30.11.2024 року у зв'язку з перерахунком тарифів на призначення пільги. ОСОБА_1 надіслано лист - повідомлення від 10.03.2025 року № 1500- 0404-8/58305 щодо добровільного повернення надміру отриманої суми пільги на р/р ПФУ. Станом на дату подання позовної заяви до суду, відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману суму пільги у розмірі 10071 грн 46 коп. З огляду на викладене, позивач просить суд стягнути з відповідачки на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді пільги у розмірі в розмірі 10071,46 грн. та судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була сповіщена належним чином, про причину неявки суд не повідомила, відзив на позов не надала, тому суд відповідно до ч.1 ст.280, ч.4 ст.223 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів у зв'язку з відсутністю заперечень проти такого вирішення справи представника позивача.
У відповідності зі ст.13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.281 розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Органи Пенсійного фонду України є органами державної виконавчої влади, які в своїй діяльності керуються Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, постановами Правління, наказами Фонду, а також Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до п. 7 Положення Пенсійний фонд України виконує функції безпосередньо та через створені у встановленому порядку його територіальні управління. Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використовування засобів, що знаходяться в його управлінні. Реалізація нормативних розпоряджень і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених джерел прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду, згідно конкретним напрямам витратної частини бюджету Пенсійного фону України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Головне управління), є органом державної виконавчої влади і уповноважений державою на реалізацію державної політики в сфері забезпечення збору страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено: особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до ч. 2 ст. 1212 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України (зокрема ст.ст. 179, 181, 190, 192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», починаючи з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Постанова Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлює соціальні норми житла та нормативи споживання послуг, що враховуються при наданні пільг з оплати комунальних послуг в Україні, а також граничні норми споживання води, газу, електроенергії та нормативи споживання послуг з вивезення побутових відходів, а також визначено порядок розрахунку тарифів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була призначена пільга у розмірі 1236,36 грн. з 01.01.2023 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї» (зі змінами).
Згідно з довідкою відділу опрацювання документації № 2 від 06.03.2025 року № 4505/04-16 встановлено, що надміру виплачена сума пільги у розмірі 10071 грн 46 коп. утворилась за період з 01.01.2023 року по 30.11.2024 року у зв'язку з перерахунком тарифів на призначення пільги.
Відповідно до пункту 19 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян України з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389, сума надміру перерахованої (виплаченої) пільги повертається громадянином.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.03.2025 року встановлено, що ОСОБА_1 одержувала пільги на житлово-комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового палива в розмірі 1236,36 грн. на місяць, надміру виплачена сума пільги у розмірі 10071,46 грн. згідно з довідкою з довідкою відділу опрацювання документації № 2 утворилася за період з 01.01.2023 року по 30.11.2024 року. У зв'язку з перерахунком тарифів на призначення пільг надміру виплачена сума пільг 10071,46 грн. підлягає поверненню на рахунок органів Пенсійного фонду України (а.с.30).
ОСОБА_1 надіслано лист - повідомлення від 10.03.2025 року № 1500- 0404-8/58305 щодо добровільного повернення надміру отриманої суми пільги на р/р ПФУ (а.с.24).
Станом на дату подання позовної заяви до суду, відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру отриману суму пільги у розмірі 10071,46 грн., що підтверджується протоколом розрахунку надміру виплаченої суми пільги (а.с.16-17).
За таких обставин, суд вважає можливим позов задовольнити та стягнути з відповідачки на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді пільги у розмірі 10071,46 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
У відповідності до ч. ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
За таких обставин, з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 180, 181 СК України, ст. ст. 12, 13, 81, 141, 223, 258, 263-268, 273, 276, 279 ЦПК України, -
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса місцезнаходження юридичної особи: вул. Канатна, 83, м.Ізмаїл Одеської області, до ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , про стягнення суми надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді пільги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ЄДРПОУ: 20987385, суму надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді пільги у розмірі 10071,46 (десять тисяч сімдесят одна гривня сорок шість копійок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ЄДРПОУ: 20987385, судовий збір в розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Т.П.Пащенко