ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
20.01.2026Справа № 910/11435/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., за участю секретаря судового засідання Петькун Д.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (10003, майдан Перемоги, буд.10,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, код ЄДРПОУ 42095943)
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, вул. Петлюри Симона, буд.25,м. Київ, код ЄДРПОУ 00100227)
про стягнення 42 669 744,78 грн
Представники сторін: згідно протоколу судового засідання;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - відповідач) про стягнення 42 669 744,78 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч взятим на себе зобов'язанням за договором про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел № 0192-09021 від 01.07.2019 відповідач в обумовлений строк не здійснив повну та своєчасну оплату наданих послуг, у зв'язку з чим виникла заборгованість у розмірі 42 669 744,78 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В системі "Електронний суд" 06.10.2025 відповідачем сформовано відзив на позовну заяву, мотивований тим, що наявний фінансовий дисбаланс між зобов'язаннями оператора системи передачі щодо оплати ПУП вартості Послуг та встановленим НКРЕКП Тарифом на 2024 рік.
Правовідносини на ринку електричної енергії необхідно регулювати, в першу чергу, з урахуванням спеціального законодавства, до якого слід відносити, зокрема, Закон про ринок та Правила ринку, затверджені постановою НКРЕКП №307 від 14.03.2018р. Водночас, в позовній заяві позивач посилається на норми загального матеріального права (ст.ст. 526, 530, 610, 612 ЦК України) щодо порушення зобов'язання, без врахування специфіки ринку електричної енергії, функціонування якого регулюється спеціальним законодавством.
В системі "Електронний суд" 08.10.2025 позивачем сформовано відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.11.2025 вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 02.12.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.12.2025 відкладено розгляд справи на 16.12.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.12.2025 закрито підготовче провадження розгляд справи по суті призначено на 20.01.2026.
В судовому засіданні 20.01.2026 представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.
У судовому засіданні 20.01.2026 було закінчено розгляд справи по суті та оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є юридичною особою, утвореною як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюється у державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в приватне акціонерне товариство відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р "Про погодження перетворення державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у приватне акціонерне товариство".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.11.2018 № 1001-р цілісний майновий комплекс Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" було передано до сфери управління Міністерства фінансів України.
29.07.2019 Міністерство фінансів України видало Наказ № 321 про перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
01.07.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (далі - постачальник послуг) та Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - замовник) було укладено Типовий договір про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел № 0192-09021 (далі - Договір), відповідно до умов якого постачальник послуг на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом надає замовнику послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії в обсязі та на умовах, визначених цим договором.
Згідно з п. 2.1 Договору вартість та порядок оплати послуги визначається відповідно до вимог Порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, затвердженої постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641, у розрахунковому періоді та відповідно до фактичних обсягів купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом постачальником послуг.
Відповідно до пп. 2 п. 3.1 Договору постачальник послуг зобов'язаний затверджувати вартість послуг у регулятора (НКРЕКП) відповідно до глав 11 та 12 Порядку.
Відповідно до пунктів 13.2 - 13.5 Порядку протягом перших семи робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, ПУП направляє ОСП акт приймання-передачі та відповідний розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП. ОСП, протягом трьох робочих днів з дати отримання повертає акт приймання-передачі ПУП, підписаний зі своєї сторони.
Протягом двох робочих днів після отримання від ОСП підписаного акта приймання-передачі ПУП надає Регулятору розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та копію акта приймання-передачі для затвердження.
Як визначено п. 13.4 Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, затверджених постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641, протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої ПУП у розрахунковому місяці, ОСП здійснює 100% оплату ПУП вартості наданої послуги відповідно до акта приймання-передачі.
У разі надходження оновлених даних від учасників ринку після проведення розрахунків обсягів врегулювання сторони корегують акти приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Після підписання ОСП акта корегування ПУП надає Регулятору корегований розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та копію акта корегування для затвердження.
Відповідно до п.72. ст.1 Закону про ринок Регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Так, впродовж дії договірних відносин із Відповідачем, Регулятором було прийнято ряд Постанов, якими було затверджено для ТОВ «ЖОЕК» (Позивача) розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої у розрахунковому періоді. Відповідно до частини 9 статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема для Укренерго.
У пп. 4 п. 3.3 Договору сторонами погоджено, що Замовник зобов'язаний у повному обсязі здійснювати оплату вартості послуги, розрахованої Постачальником послуг та затвердженої регулятором.
При цьому, як вказує позивач, сторонами в Договорі не погоджувалось, що оплата послуг, наданих Позивачем, може не здійснюватись в разі недостатності коштів, передбачених в структурі тарифу або розрахунок може бути здійснений в інший строк.
Правилами купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом також не встановлено, що такі кошти можуть сплачуватись Відповідачем, як оператором системи передачі, в інші строки, ніж встановлені в п. 13.4 вказаних Порядку.
Згідно з пп. 6 вказаного пункту Договору, Замовник зобов'язаний проводити оплату вартості послуг виключно у грошовій формі.
Пунктом 6.6. Договору, сторонами передбачено обмін інформацією в рамках даного Договору з використанням електронного документообігу, а для підтвердження авторства таких документів, сторони забезпечують наявність кваліфікованого електронного цифрового підпису.
Згідно п. 7.1. Договору, вказаний Договір набирає чинності з 01.07.2019р. та діє до 31.12.2020р.
Додатковою угодою № 7 від 25.12.2023, підписаною кваліфікованими електронними підписами Сторін, продовжено строк дії вказаного Договору до 31.12.2024 р.
Вартість послуги за серпень 2024 року (для ТОВ «ЖОЕК» - 18 163 933,16 грн. без ПДВ) затверджено Постановою НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПОСТАНОВА 01.10.2024 № 1702 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг у серпні 2024 року».
Вартість послуги за вересень 2024 року (для ТОВ «ЖОЕК» - 15 231 620,11 грн. без ПДВ) затверджено Постановою НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПОСТАНОВА 29.10.2024 № 1855 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг у вересні 2024 року».
Вартість послуги за жовтень 2024 року (для ТОВ «ЖОЕК» - 10 089 200,64 грн. без ПДВ) затверджено Постановою НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПОСТАНОВА 26.11.2024 № 2017 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг у жовтні 2024 року».
Вартість послуги за листопад 2024 року (для ТОВ «ЖОЕК» - 3 984 137,50 грн. без ПДВ) затверджено Постановою НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ПОСТАНОВА 24.12.2024 № 2364 «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг у листопаді 2024 року».
Відповідно до Акту №8 (за серпень 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 25 501 293,25 грн. В подальшому, на підставі Акту коригування від 18.10.2024 року, суму було збільшено до 25 578 625,05 грн.
Відповідно до Акту №9 (за вересень 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 18 277 944,13грн.
Відповідно до Акту №10 (за жовтень 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 12 107 040,77 грн.
Відповідно до Акту №11 (за листопад 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 4 780 965,00грн.
Позивач вказує, Відповідачем здійснювались лише часткові оплати, в результаті чого виникла заборгованість у сумі 42 669 744,78 грн.
З огляду на викладене, враховуючи порушення відповідачем строків оплати послуг, наданих у період серпень - листопад 2024 року, позивач звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 42 669 744,78 грн.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частина перша статті 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Укладений сторонами Договір, з огляду на встановлений статтею 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, є належною підставою, у розумінні статті 11 Цивільного кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ліцензії, наданої Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП, Регулятор), №429 від 14.06.2018 року, ТОВ «ЖОЕК» здійснює діяльність із постачання електричної енергії споживачам.
Також, відповідно до пункту 13 розділу 17 із змінами від 29.07.2022 р. № 2479-IX, внесеними в «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» (надалі - Закон про ринок) та постанови НКРЕКП від 26.10.2018 року №1268, з метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам упродовж п'яти років з 01.01.2019 року, ТОВ «ЖОЕК» виконує функції постачальника універсальних послуг на території Житомирської області.
Відповідно до ч.1 ст. 63 Закону про ринок універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії.
Відповідно до ч.1 ст.58 Закону про ринок побутові Споживачі мають право встановлювати генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії у своїх приватних домогосподарствах - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру.
Максимальна величини встановленої потужності для побутових споживачів визначається Законом України «Про альтернативні джерела енергії» від 20 лютого 2003 року № 555-IV, в залежності від періоду введення в експлуатацію генеруючої установки. Тобто встановлена потужність для генеруючих установок є різною (до 50 кВт, до 30 кВт), як вже зазначалося, враховується період введення їх в експлуатацію.
Приватні домогосподарства здійснюють продаж виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом постачальнику універсальних послуг. Інші споживачі, у тому числі енергетичні кооперативи, здійснюють продаж виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом гарантованому покупцю. Порядок продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами, а також розрахунків за неї затверджується Регулятором.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.62 Закону про ринок спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.
До спеціальних обов'язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать, зокрема: 1) забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії; 2) виконання функцій постачальника універсальних послуг;3) виконання функцій постачальника "останньої надії"; 4) надання послуг із забезпечення розвитку генеруючих потужностей; 5) підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії.
Спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії покладаються на гарантованого покупця, постачальників універсальних послуг, оператора системи передачі на строк застосування "зеленого" тарифу, строк дії підтримки виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, які за результатами аукціону набули право на підтримку.
Аналогічна за змістом норма міститься в п.3.1 Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.04.2019 року за № 641 (далі - Порядок), згідно якого на гарантованого покупця, ПУП та ОСП на строк визначений законодавством покладаються спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.
Також Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 року № 483 затверджено «Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії» (далі - ПСО). Це Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків учасниками ринку електричної енергії, що передбачають надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії.
Відповідно до пп.5 п.5.3.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що затвердженні Постановою НКРЕКП від № 312 (надалі - ПРРЕЕ) постачальник універсальних послуг зобов'язаний купувати електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, встановлена потужність якої(-их) не перевищує встановлену відповідно до закону та дозволену до споживання відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (та підтверджується паспортом точки розподілу (передачі) електричної енергії) зі споживачем, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами;
В силу приписів пункту 4 частини 5 статті 63 Закону України про ринок постачальник універсальних послуг зобов'язаний купувати електричну енергію, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами.
Відповідно до п.11.3.1 ПРРЕЕ індивідуальний побутовий споживач, що встановив у межах свого приватного домогосподарства генеруючу установку (генеруючі установки), призначену(-і) для перетворення енергії з енергії сонця та/або вітру в електричну енергію із сукупною встановленою потужністю, що не перевищує потужність відповідно до закону та дозволену потужність відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, має право здійснювати продаж виробленої електричної енергії відповідно до цих Правил на підставі договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством, що є додатком 2 до укладеного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, до умов якого побутовий споживач приєднався відповідно до цих Правил. Постачальник універсальних послуг не має права відмовити споживачу в купівлі за "зеленим" тарифом електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (генеруючими установками) за умови, якщо її(їх) приєднання здійснено у порядку, встановленому Кодексом систем розподілу, та виконані вимоги цих Правил.
Відповідно до п.11.3.9. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг купує у побутового споживача електричну енергію в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії таким приватним домогосподарством, за "зеленим" тарифом, установленим НКРЕКП.
Відповідно до п.11.3.19 ПРРЕЕ плату за придбану у побутового споживача електричну енергію, вироблену генеруючою установкою (генеруючими установками) приватного домогосподарства, постачальник універсальних послуг має перераховувати на рахунок побутового споживача відповідно до договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством.
Абзаци 2 - 4 пункту 3.3.4 ПРРЕЕ вказують на те, що договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством є додатком до договору про постачання електричної енергії із постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил).
Тобто, як вбачається із наведеного, законодавець передбачив право для побутових споживачів, які мають у своїх приватних домогосподарствах генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії, призначені для виробництв електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, і спеціальний обов'язок для постачальника універсальної послуги (Позивача) укладати договори купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством, за наявності на те підстав.
Як вказує ч.6 ст.63 Закону «Про ринок електричної енергії», законодавець передбачив обов'язок для постачальника універсальної послуги надавати оператору системи передачі послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.
Така послуга надається постачальником універсальних послуг виходячи з фактичних обсягів купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом у приватних домогосподарств.
Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії визначається у відповідні розрахункові періоди як різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за "зеленим" тарифом, та її вартістю, розрахованою за цінами ринку "на добу наперед". Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії здійснюється постачальником універсальних послуг відповідно до порядку купівлі електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії. Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором.
Аналогічний обов'язок постачальника універсальної послуги закріплюється також пунктом 3.4.4 ПРРЕЕ.
Пунктом 3.2. глави 3 Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.04.2019 року за № 641 (далі - Порядок) передбачається, що для надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел гарантований покупець або постачальник універсальної послуги (ПУП) укладають з оператором системи передачі (ОСП) договір про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел відповідно до типової форми, затвердженої Постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641.
Відповідно до абз.2 пп.2 п.5.3.1 ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг має право отримувати компенсацію витрат за надання оператору системи передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (за придбання електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами).
Так, на сьогоднішній день Укренерго виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п.55 ч.1 ст.1 Закону про ринок).
Законодавець передбачив для постачальника універсальної послуги (Позивача) обов'язок надавати оператору системи передачі (Відповідачу) послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на підставі договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел відповідно до типової форми, затвердженої Постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641. При цьому законодавством одночасно передбачається право Позивача на отримання компенсації витрат за надання оператору системи передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.
Відповідно до Акту №8 (за серпень 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 25 501 293,25 грн. В подальшому, на підставі Акту коригування від 18.10.2024 року, суму було збільшено до 25 578 625,05 грн.
Відповідно до Акту №9 (за вересень 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 18 277 944,13грн.
Відповідно до Акту №10 (за жовтень 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 12 107 040,77 грн.
Відповідно до Акту №11 (за листопад 2024 року) приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел до Договору від 01.07.2019р №0192-09021, підписаного кваліфікованими електронними підписами Сторін, загальна вартість послуги (з ПДВ), склала 4 780 965,00грн.
Судом встановлено, сторонами було без застережень підписано Акти приймання-передачі наданих послуг за період з серпень 2024 року по листопад 2024 року.
Також судом встановлено, вартість наданих послуг, зазначена в Актах, відповідає розмірам, визначеним відповідними постановами НКРЕКП.
Як визначено п. 13.4 Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, затверджених постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641, протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої ПУП у розрахунковому місяці, ОСП здійснює 100% оплату ПУП вартості наданої послуги відповідно до акта приймання-передачі.
Відповідачем здійснювались лише часткові оплати, в результаті чого виникла заборгованість у сумі 42 669 744,78 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відтак суд приходить до висновку, що строк оплати настав.
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується з нормами статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Доводи відповідача про те, що наявний фінансовий дисбаланс між зобов'язаннями оператора системи передачі щодо оплати ПУП вартості Послуг та встановленим НКРЕКП Тарифом на 2024 рік не приймаються судом до уваги, виходячи з наступного.
Суд зазначає, що сторони є суб'єктами господарювання, а відтак у разі здійснення підприємницької діяльності особа має усвідомлювати, що господарська діяльність здійснюється нею на власний ризик, особа має здійснювати власний комерційний розрахунок щодо наслідків здійснення відповідних дій, самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших її дій та самостійно приймати рішення про вчинення (чи утримання від) таких дій.
Близька за змістом правова позиція викладена у пункті 6.42 постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.07.2019 у справі № 910/15484/17.
Згідно з частиною першою статті 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 525, 526 ЦК України, статті 193 ГК України.
При цьому, між сторонами виникли господарські відносини, а приписи ГК України не передбачають привілейованого становища суб'єктів господарювання, які фінансуються за рахунок бюджету, по відповідальності за порушення зобов'язань.
Факт відсутності бюджетного фінансування, в тому числі через ненадходження коштів в будь якому випадку не може звільняти відповідача від виконання зобов'язань щодо оплати послуг оскільки, такі обставини не визначені законодавством як такі, що звільняють від виконання зобов'язання.
За укладеним між сторонами Договором саме відповідач взяв на себе обов'язок своєчасно проводити оплату вартості послуги відповідно до умов договору та Порядку № 641; при цьому, ні умови договору, ні Порядку № 641, не ставлять в залежність своєчасність здійснення оплати замовником за отриману послугу від включення відповідних витрат до структури тарифу зі сторони Регулятора.
Крім того, відсутність бюджетних асигнувань чи будь яких інших надходжень коштів від контрагентів боржника не виправдовує його бездіяльність і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
При цьому, суд зазначає, що іншим доводам сторін оцінка судом не надається, адже, вони не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.
Частинами 3, 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частинами 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, дослідивши всі обставини справи, перевіривши їх наявними доказами, судом встановлено обґрунтованість заявлених позовних вимог, відтак стягненню з відповідача підлягають заборгованість в 42 669 744,78 грн.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору, відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача, оскільки позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 74, 76-80, 86, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, вул. Петлюри Симона, буд.25,м. Київ, код ЄДРПОУ 00100227) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (10003, майдан Перемоги, буд.10,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, код ЄДРПОУ 42095943) 42 669 744 (сорок два мільйони шістсот шістдесят дев'ять тисяч сімсот сорок чотири) грн 78 коп заборгованості та 512 036 (п'ятсот дванадцять тисяч тридцять шість) грн 94 коп витрати з оплати судового збору.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 27.01.2026.
Суддя Наталія ЯГІЧЕВА