Рішення від 27.01.2026 по справі 905/1230/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

27.01.2026 Справа №905/1230/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,

у справі за позовом: Комунального підприємства «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ

до відповідача: Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області

про стягнення 16550,00 грн

без виклику представників учасників справи

Суть спору: Позивач, Комунальне підприємство «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне, про стягнення 16550,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання умов договору №6 з надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг дитячому та дорослому населенню Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове стоматологічне обслуговування від 16.02.2024 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за надані послуги у розмірі 16550,00 грн.

Ухвалою від 02.12.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/1230/25; визначив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області; встановив сторонам строк на подання заяв по суті спору, заперечень та доказів; зобов'язав позивача протягом 3 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження по справі направити третій особі позовну заяву з додатками; докази направлення надати суду.

17.12.2025 через систему «Електронний суд» від Комунального підприємства “Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області надійшло клопотання вихідний №814 від 17.12.2025 про заміну неналежного відповідача, в якому позивач просить суд змінити неналежного відповідача у справі №905/1230/25, а саме Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області на належного відповідача Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 04341956, 85334, Донецька область, смт. Удачне, Покровського району Донецької області, вул.Залізнична, буд.53).

Ухвалою суду від 18.12.2025 клопотання Комунального підприємства «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області про заміну неналежного відповідача - задоволено; замінено первісного відповідача - Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області на належного відповідача - Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області.

Відповідно до ч.11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвали суду від 02.12.2025 та 18.12.2025 були доставлені до електронних кабінетів учасників справи в підсистемі «Електронний суд», відповідні довідки про доставку наявні в матеріалах справи.

Ухвали суду від 02.12.2025 та 18.12.2025 також були доставлені до електронних скриньок позивача та третьої особи про, що свідчать довідки про доставку електронного листа.

Ухвала суду від 02.12.2025, що направлялася на юридичну адресу Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області повернулась з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Згідно з ч.3 та ч.7 ст.120 Господарського процесуального кодексу України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Згідно з положеннями пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки у цьому випадку отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19 та від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

Про хід розгляду справи учасники справи могли дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень» ://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Отже, учасники справи були належним чином повідомлені про рух справи.

18.12.2025 через підсистему «Електронний суд» від Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області надійшов відзив на позовну заяву б/н від 17.12.2025, за змістом якого остання не заперечує щодо наявності заборгованості, однак просить суд не покладати на нього судові витрати.

Суд зазначає, що відповідачем Удачненською селищною радою Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії відповідач суд не повідомив.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено учасникам справи необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на належне повідомлення учасників справи про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд встановив.

16.02.2024 між позивачем, Комунальним підприємством «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області (виконавець) та відповідачем, Удачненською селищною радою Покровського району Донецької області в особі начальника Удачненської селищної військової адміністрації Дугельного В.В. (замовник) підписано договір №6 з надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг дитячому та дорослому населенню Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове стоматологічне обслуговування (договір).

Відповідно до пункту 2.1. договору, виконавець надає хірургічні, терапевтичні, ортодонтичні стоматологічні послуги пацієнтам які мають право на пільги згідно діючого законодавства та у відповідності до умов програми, а замовник зобов'язується здійснити оплату вартості наданих стоматологічних послуг виконавцю. Стоматологічні послуги надаються за адресою виконавця (ДК 021:2015:85130000-9 Стоматологічні та супутні послуги).

Виконавець надає послуги у відповідності до прейскуранту цін на хірургічні, терапевтичні, ортодонтичні стоматологічні послуги (п.2.2. договору).

У пункті 2.3. договору зазначено, що замовник на умовах договору сплачує виконавцю вартість наданих хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг пацієнтам, в межах лімітів встановлених програмою на стоматологічну допомогу та наданих пацієнту на лікування. За згодою пацієнта, виконавець має право надавати стоматологічні послуги, що перевищують ліміти, встановлені програмою. Максимальна сума, що виділяється на безкоштовне пільгове хірургічне, терапевтичне, ортодонтичне стоматологічне обслуговування однієї особи пільгової категорії складає 2500,00 грн на рік. Вартість стоматологічних послуг, що перевищує ліміти, сплачується пацієнтом самостійно.

Виконавець має право вимагати від замовника належного, своєчасного та у повному обсязі виконання ним своїх зобов'язань згідно з цим договором. Замовник має право вимагати від замовника належного, своєчасного та у повному обсязі виконання ним своїх зобов'язань згідно з цим договором (пункти 3.1.1. та 3.2.1. договору).

Згідно з п. 4.1.2. договору виконавець зобов'язаний належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої зобов'язання згідно з цим договором.

Відповідно до п. 4.2.1. договору замовник зобов'язаний оплачувати послуги виконавця у розмірі та в термін, передбачені цим договором.

Загальна вартість надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг за цим договором становить 100000,00 грн без ПДВ (пункт 5.1. договору).

Послуги вважаються наданими і прийнятими в день підписання сторонами акту приймання-передачі (додаток до договору №2) наданих послуг, який являється підставою для взаєморозрахунків. Акт приймання-передачі наданих послуг підписується сторонами договору протягом перших семи днів місяця наступного за звітним (п. 5.3. договору).

З моменту підписання акту приймання-передачі наданих послуг без зауважень виконавець вважається таким, що надав відповідну послугу (п. 5.4. договору)

Згідно з пунктом 5.5. договору остаточний розрахунок здійснюється протягом 5 робочих днів після підписання акту приймання - передачі наданих послуг.

У разі порушення своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність у відповідності з умовами договору та діючим законодавством України. Порушенням зобов'язань за цим договором є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом договору (п.7.1. договору).

Відповідно до п. 9.1. договору він набуває чинності з моменту підписання його сторонами і діє по 31.12.2024 року та згідно ч.3 ст.631 ЦК України сторони домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2024 року, а в частині розрахунків - до повного виконання фінансових зобов'язань.

Договір підписаний без зауважень та скріплений печатками сторін.

Додатком 1 до договору є прейскурант цін на стоматологічні послуги, що надаються, Комунальним підприємством «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області мешканцям Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.

Сторонами також погоджено додатки №2-5 до вищезазначеного договору.

На виконання умов зазначеного договору позивачем надано лікувальні, терапевтичні та хірургічні послуги населенню на загальну суму 16650,00 грн, що підтверджується актами виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню, які долучено до позовної заяви, а саме:

- Акт виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню №3/л від 05.06.2024 на суму 5886,00 грн;

- Акт виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню №4/л від 03.07.2024 на суму 10664,00 грн.

Означені акти підписані сторонами без зауважень та заперечень, а також скріплені їх печатками.

До матеріалів справи додано адресовані селищному голові Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області претензії №493 від 03.12.2024 та №625 від 12.05.2024, за змістом яких позивач вимагає у відповідача сплатити грошові кошти за договором №6 від 16.02.2024 у розмірі 16550,00 грн.

В матеріалах справи наявний лист Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області від 24.07.2025 №1605/02-18 за змістом, якого остання не заперечує щодо наявної заборгованості за договором №6 від 16.02.2024, вказує, що підтримає усі позовні вимоги, що можуть бути пред'явлені за договором та просить не покладати стягнення щодо сплати судового збору на відповідача.

Позивач, посилаючись на порушення відповідачем зобов'язань за договором №6 з надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг дитячому та дорослому населенню Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове стоматологічне обслуговування від 16.02.2024, звернувся до Господарського суду Донецької області з цим позовом про стягнення 16550,00 грн.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають з договорів та інші правочинів.

За змістом положень статей 626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість виконання договору сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 Цивільного кодексу України).

Факт надання послуг за договором №6 з надання хірургічних, терапевтичних, ортодонтичних стоматологічних послуг дитячому та дорослому населенню Удачненської селищної ради, яке має право на пільгове стоматологічне обслуговування від 16.02.2024 на суму 16550,00 грн учасниками справи не заперечуються.

Водночас, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується (стаття 8 Конституції України).

Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч.1 ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.41 Господарського процесуального кодексу України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

Частиною 2 статті 48 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

Визначення відповідача, предмета та підстав позову є правом позивача. Встановлення належності відповідача й обґрунтованості позову є обов'язком суду, який він виконує під час розгляду справи. Встановивши, що позов пред'явлений до неналежного відповідача, суд відмовляє у позові до такого відповідача (аналогічні висновки Великої Палати Верховного Суду викладені, зокрема, у постановах від 12 грудня 2018 року у справі №570/3439/16-ц (пункти 37, 54), від 12 грудня 2018 року у справі № 372/51/16-ц (пункт 31.4), від 30 січня 2019 року у справі № 552/6381/17 (пункт 38), від 13 березня 2019 року у справі №757/39920/15-ц (пункт 31), від 27 березня 2019 року у справі №520/17304/15-ц (пункт 63)).

Пред'явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №523/9076/16-ц, від 26.11.2019 у справі №905/386/18.

Позивач, з урахуванням клопотання №814 від 17.12.2025 про заміну неналежного відповідача, яке було задоволено ухвалою суду від 18.12.2025, визначив відповідача у цій справі - Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, було введено в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та триває на даний час.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Відповідно до частин 2-3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.

У відповідності до положень статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; здійснюють управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік). Також військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.

Фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, виконання інших функцій - за рахунок коштів Державного бюджету України (ч.6 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 №397 затверджено «Порядок фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій», яким передбачено, що фінансування діяльності здійснюється, зокрема військових адміністрацій населених пунктів, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету територіальної громади, де утворено військову адміністрацію.

Пунктами 4, 7 частини 7 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів; укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством.

Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування (ч. 8 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Положеннями ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

У разі прийняття Верховною Радою України рішення, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація здійснюють повноваження, передбачені відповідно частиною другою або третьою цієї статті, з дня набрання чинності зазначеним рішенням Верховної Ради України протягом строку, передбаченого цими частинами. У разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території області за поданням Президента України Верховна Рада України може прийняти рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування на території відповідної області до закінчення 30-денного строку, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану (ч. 4 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Згідно з пунктом 1 Указу Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецької області» №226/2023 від 14.04.2023 утворено Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області.

Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.

За змістом статті 1 вказаного Закону для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.

Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов'язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 зазначеної норми).

У разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (абзац 3 частина 1 статті 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).

Фінансування діяльності військово-цивільних адміністрацій населених пунктів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, а районних і обласних військово-цивільних адміністрацій - за рахунок коштів Державного бюджету України та відповідних районних і обласних бюджетів (ч.7 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).

Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради (абзац 2 частини 11 статті 3 Закону).

Відповідно до інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 21.04.2023 внесено запис про державну реєстрацію Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області.

30.05.2023 Верховною Радою України прийнято Постанову №3134-IX «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»» відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1)начальники Андріївської, Іллінівської сільських, Новодонецької, Олександрівської селищних військових адміністрацій Краматорського району, Криворізької сільської, Гродівської, Удачненської селищних, Білозерської, Новогродівської міських військових адміністрацій Покровського району Донецької області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідних сільських, селищних, міських рад (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати Андріївської, Іллінівської, Криворізької сільських, Гродівської, Новодонецької, Олександрівської, Удачненської селищних, Білозерської, Новогродівської міських рад та їх виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області. Ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування.

Також пунктом 3 частини 1 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, зокрема, передбачених Законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».

Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (ч. 5 ст.78 вказаного Закону).

Неприпинення існування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області як юридичної особи не змінює та не скасовує факту припинення її повноважень унаслідок створення військової адміністрації згідно з п. 3 ч. 1 та ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Отже, на час подання позовної заяви та наразі, повноваження Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області тимчасово здійснює (до моменту відновлення повноважень селищної ради) Удачненська селищна військова адміністрація Покровського району Донецької області.

Подібний висновок наведений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08.10.2024 у справі №911/1244/23.

Зокрема, у п.4.12 вказаної постанови у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Холенд» до відповідачів: Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області та Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області про стягнення заборгованості за договором підряду в сумі 4182486,55 грн, Верховний Суд зауважив про те, що «колегія суддів з урахуванням положень чинного законодавства, зокрема, норм Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», Закон України «Про правовий режим воєнного стану» та Указу Президента України від 21.03.2023 №156/2022 «Про утворення військової адміністрації», яким постановлено утворити Гостомельську селищну військову адміністрацію, визнає правильним висновок судів попередніх інстанцій стосовно того, що з дня утворення Гостомельської селищної військової адміністрації діяльність Гостомельської селищної ради тимчасово (до моменту відновлення повноважень у зв'язку із скасування воєнного стану) зупинена, а тому позовна вимога позивача про солідарне стягнення з відповідачів 4182486,55 грн основної заборгованості за договором, є такою, що не ґрунтується на нормах законодавства України в частині стягнення з Гостомельської селищної ради».

Водночас, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості про те, що Удачненська селищна військова адміністрація Покровського району Донецької області є правонаступником Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.

Так, військові адміністрації не є правонаступниками рад, оскільки це різні за своїм правовим статусом та функціями органи. Військові адміністрації є тимчасовими державними органами, створеними для управління територіями під час воєнного стану. Натомість, селищні ради це представницькі органи місцевого самоврядування, що обираються територіальною громадою і діють на постійній основі.

Отже, Удачненська селищна військова адміністрації Покровського району Донецької області хоча тимчасово на час дії воєнного стану і виконує повноваження Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, проте не є її правонаступником, таким чином суд не має прав застосувати положення ст.52 Господарського процесуального кодексу України та залучити за власною ініціативою у справу Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області як правонаступника Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.

Відповідно до вимог ст. 48 Господарського процесуального кодексу України, заміна відповідача у справі може бути здійснена виключно за клопотанням позивача, в той час як суд позбавлений можливості здійснити заміну відповідача за власною ініціативою (навіть якщо суд встановить, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом).

За змістом наведених вище нормативних приписів та правових висновків Верховного Суду, визначення відповідача у справі є правом позивача, яке може бути здійснено саме за клопотанням останнього.

З вищенаведеного вбачається неналежність обраного позивачем відповідача Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, що, як зазначено вище, є самостійною підставою для відмови в позові.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову Комунального підприємства «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ, до Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне, слід відмовити.

Згідно з положеннями ст.129 Господарського процесуального кодексу України у разі відмови у позові судові витрати покладаються на позивача.

Отже, витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на позивача у відповідності до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, оскільки позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 12, 13, 42, 46, 74, 76, 86, 129, 236-241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ, до Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне про стягнення 16550,00 грн - відмовити.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 27.01.2026.

Суддя Г.Є. Курило