Справа№ 718/78/26
Провадження№ 3/718/22/26
"26" січня 2026 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки НПУ щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий органом 7318 від 12.01.2021, РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянки України, непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , такого, що раніше не притягався до адміністративної відповідальності -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
за участі прокурора Остапчука І.І.,
старшого оперуповноваженого Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Р.М. Коржана
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважних причин, 20.05.2025, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» за 2024 рік (при встановленому строку до 01.04.2025), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврадування.
Поряд з тим, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважних причин, 23.09.2025, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період з 01.01.2024 по 19.12.2024 (при встановленому строку до 18.01.2025 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврадування.
Постановою суду від 26.01.2026 адміністративні справи за вказаними адміністративними протоколами про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, об'єднані в одне провадження, під загальним номером - №718/78/26.
В судовому засіданні ОСОБА_1 було роз'яснено його права та обов'язки передбачені ст. ст. 10, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, ОСОБА_1 свою провину у вчинених правопорушеннях, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП визнав, пояснив, що дійсно несвоєчасно подав декларації без поважних причин, у вчиненому розкаюється, просить суворо не карати.
Прокурор зазначив, що на підставі наявних в матеріалах справи доказів, у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Пояснив, що провина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі, умови складання протоколів про адміністративні правопорушення не суперечать чинному законодавству. Просив обєднати адміністративні матеріали в одне провадження,визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції даної статті.
Суддя заслухав особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідив матеріали справи про адміністративні правопорушення та наявні у ній докази, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов такого висновку.
Згідно з ч.2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. В ході розгляду справи суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова суду має ґрунтуватися на обставинах, встановлених під час розгляду справи, а також на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, зокрема за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Також у ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» вказано, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону є поліцейські.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Пунктом п. 2.7 розділу ХІІI Прикінцевих положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08 листопада 2023 року:
щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Декларація при звільненні не подається у таких випадках:
-особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді;
-особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
У Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАІІ, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону, в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння. Так, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Відповідно до Наказу (витяг) від 17.06.2022 № 160 о/с по особовому складу, про призначення в порядку просування чи переведення по службі: рядового поліції, ОСОБА_1 , (0145246) призначено на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 (м.Кіцмань) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області, прибулого для подальшого проходження слуби з Прикарпатського факультету (м.Івано-Франківськ) Національної академії внутрішніх справ. З 01 червня 2022 року. (а.с.29)
Також, відповідно до Наказу (витяг) від 18.12.2024 № 433 о/с по особовому складу, відповідно до ст.77 Закону України «Про національну поліцію» звільнено, ОСОБА_1 , зі служби в поліції, за пунктом 6 частини 1 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), з 19 грудня 2024 року.
Відтак ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Також до матеріалів справи долучено Посадові (функціональні) обов'язки працівників сектору реагування патрульної поліції ВП №2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області із якими був ознайомлений під підпис ОСОБА_1 .
Відповідно до письмових пояснень свідка ОСОБА_2 , яка працює на посаді інспектора відділу проходження служби УКЗ ГУНП в Чернівецькій області, остання вказує про те, що під час звільнення ОСОБА_1 не з'явився до УКЗ ГУНП в Чернівецькій області для отримання необхідних документів, тому відповідні документи, у тому числі з інформацією щодо обов'язку подання декларації перед припиненням служби відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» було направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням та відскановані документи направлено поліцейському на месенджер WhatsApp.
Згідно із даних долученої до матеріалів справи декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» за 2024 рік, (охоплює попередній рік), ОСОБА_1 , подав цю декларацію 20.05.2025.
До матеріалів справи долучено послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 , відповідно до яких останній зайшов до реєстру 20.05.2025 о 19:50 та вчиняв дії з метою подачі декларацій, яку подав 20.05.2025.
Також, із даних долученої до матеріалів справи декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період з 01.01.2024 по 19.12.2024р, (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), ОСОБА_1 подав цю декларацію 23.09.2025.
До матеріалів справи долучено послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 , відповідно до яких останній зайшов до реєстру 23.09.2025 о 09:20 та вчиняв дії з метою подачі декларацій, яку подав 23.09.2025.
Враховуючи вимоги п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітку до ст. 172-6 КУпАП, а також результати проведеної перевірки, - ОСОБА_1 у розумінні вищезазначених норм був суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення за ст. 172-6 КУпАП, а саме особою, яка була зобов'язана подавати щорічну декларацію, декларацію особи яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності та яка припинила таку діяльність до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, згідно з ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, несвоєчасно подав такі Декларації.
Будь-яких обставин, які б вказували на те, що ОСОБА_1 не мав можливості своєчасно подати декларації не вказано, доказів існування поважних причин несвоєчасного подання декларації суду не надано. Більше того, останній у судовому засіданні не заперечує вчиненого, своєї обізнаності у необхідності подачі таких декларацій. Також матеріалами справи підтверджено, що подання таких декларацій не було проблемним та не потребувало значних зусиль та часу.
За таких обставин, встановлюючи наявність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та даючи оцінку фактичним обставинам справи та наявним у ній доказам, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасному подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - доведена у повному обсязі, останній несвоєчасно без поважних причин, 20.05.2025, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» та 23.09.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період з 01.01.2024 по 19.12.2024 (при встановленому строку до 18.01.2025 року).
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Відповідно до вимог ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
При накладенні стягнення в межах санкції частини статті, враховую характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його особу, обставини, що пом'якшують відповідальність та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставиною, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене правопорушення, є щире розкаяння винного, визнання вини у вчиненому, співпраця із органами Національної поліції України.
Обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене, визначених ст. 35 КУпАП, не встановлено.
Постановою суду справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, при обранні виду та міри адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 враховую те, що останній визнав свою вину та щиро розкаявся у вчиненому, раніше не притягався до адміністративної відповідальності, не мав наміру уникнути відповідальності за вчинене, приховати відомості, викладені у декларації, а тому в такому випадку вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією відповідної частини статті.
Адміністративне стягнення у виді штрафу призначається судом, у відповідності до вимог ст. 36 КУпАП, в межах санкції за більш серйозне правопорушення із числа вчинених і саме такий вид стягнення буде необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним аналогічних правопорушень у майбутньому.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись положеннями ст. ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст. 9, 11, 34-35, 36, 172-6, 221, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів