Справа №638/23216/25
Провадження № 3/638/482/26
26 січня 2026 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду міста Харкова Гребенюк В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України , непрацевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
16.11.2025 року о 05 год.01 хв. в м. Харкові по вул. Іванівській, 26 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mazda CX-5, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, звужені зіниці очей, що не реагують на світло, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій ОСОБА_1 відмовився. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, що зобов'язують водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. За вказане правопорушення щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення від 16.11.2025 серії ЕПР1 № 514506 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судові засідання ОСОБА_1 не з'явився про місце судового розгляду повідомлявся, причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подавав.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Головін В.О. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адмінправопорушення з тих підстав, що протокол про адміністративне правопорушення складено безпідставно, оскільки відповідно до відеозапису у ОСОБА_1 відсутні ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: мова чітка, він не хитався, а руки тремтіли через погодні умови, оскільки було холодно та ОСОБА_1 змерз. Крім того, посилався на те, що у поліцейських була відсутня причина для зупинки ОСОБА_1 . Також, захисник надав результати самостійного проходження ОСОБА_1 медичного огляду на стан наркотичного огляду від 16.11.2025 в медичній лабораторії «Dila». Щодо ознак наркотичного спа'яніння, виявлених поліцейськими, захсник вказував, що у ОСОБА_1 захворювання сімптоми якого є аналогічними виявленим ознакам сп'яніння та надав з даного приводу консультативний висновок.
Вина ОСОБА_1 підтверджується сукупністю відомостей, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення від 16.11.2025 серії ЕПР1 № 514509, довідці, згідно якої ОСОБА_1 отримав посвідчення водія НОМЕР_3 , рапорті, направленні на медичний огляд водія до КНП ХОР ОКНЛ, відеозаписі з камери працівника поліції, з яких вбачаються обставини, як вини встановлені вище.
За ч. 3 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті. На виконання даної норми поліцейський на питання ОСОБА_2 повідомив йому підставу зупинки, сказавши, що такою є п. 3 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» (час на відео: 21:22:11, диск з позначкою 5736). Разом з тим, а-ні положення даного закону, а-ні Кодексу України про адміністративні правопорушення не виключають при невиконанні поліцейським чи неналежному вионанні ч. 3 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП у разі виявлення поліцейським ознак наркотичного сп'яніння у особи, яка керує транспортним засобом, що зупинений.
Згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затверджених постановою №770 Кабінетом Міністрів України від 06.05.2000 року, перелік наркотичних засобів набагато більше ніж наявний у результатах дослідження, які були долучені до матеріалів справи у судовому засіданні адвокатом Головіним В.О. у судовому засіданні.
Огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я, згідно п. 2 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), проводиться у присутності поліцейського в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне вдосконалення за відповідною програмою згідно із законодавством. Огляд ОСОБА_1 пройдено не за встановленим порядком.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язано водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Такий огляд ОСОБА_1 проходити відмовився.
В силу положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29 червня 2007 року відзначив, що "будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі".
За вказаних обставин склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП в діях ОСОБА_1 встановлений.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке потенційно несе загрозу життю та здоров'ю, як самого ОСОБА_1 , так й не обмеженому колу учасників дорожнього руху, ступінь вини ОСОБА_1 його особу, суд вважає можливим накласти за дане адміністративне правопорушення, встановлений ч. 1 ст. 130 КУпАП штраф у розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн., які підлягають стягненню з правопорушника.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 33, 130, 251, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн. (шістсот шістдесят п'ять грн. 60 коп.).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Шевченківській районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя В. В. Гребенюк