Справа № 626/63/26
Провадження № 3/626/125/2026
про повернення для належного доопрацювання
23 січня 2026 року м. Берестин
Суддя Берестинського районного суду Харківської області Дудченко В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного Управління ДПС у Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої продавцем в ФОП ОСОБА_2 (податкова адреса: АДРЕСА_1 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,-
09.01.2026 року до Берестинського районного суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 щодо притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.155-1 КУпАП, а саме як порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 є продавцем в магазині ФОП ОСОБА_2 податкова адреса: АДРЕСА_1
При цьому, згідно ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Разом з тим, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року №807-IХ "Про утворення та ліквідацію районів" в Україні утворено 136 нових та ліквідовано існуючі 490 районів, в тому числі ліквідовано і Нововодолазький район Харківської області.
Як вбачається з відповідного протоколу, порушення за ч.1 ст.155-1 КУпАП, відбулося ОСОБА_1 в АДРЕСА_3 , де і було фактично вчинене правопорушення, тобто адміністративне правопорушення вчинене на території колишнього Кегичівського району.
При цьому згідно статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до статті 19 цього ж Закону суд утворюється і ліквідовується законом.
Проект закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Утворення суду може відбуватися шляхом створення нового суду або реорганізації (злиття, поділу) судів.
Зміна ж адміністративно-територіального устрою може бути лише підставою для перегляду існуючої системи судоустрою в порядку визначеному Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги вищевикладене, слід вважати, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Таким чином, дана адміністративна справа підсудна Кегичівському районному суду Харківської області, так як даний суд продовжує здійснювати розгляд усіх категорій справ в межах раніше утвореного Кегичівського району.
Таке твердження узгоджується із позицією Ради Суддів України, яка приведене у листі Голови Ради Суддів Моніча Б.С. від 22.07.2020 року №9рс-466/20.
З урахуванням викладеного, даний адміністративний матеріал не підсудний Берестинському районному суду Харківської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 268, 276 КУпАП,-
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.155-1 КУпАП повернути до Головного Управління ДПС у Харківській області для направлення адміністративного матеріалу згідно правил підсудності, відповідно до положень ст. 276 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя