. 26 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12961/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,
19 вересня 2025 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військова частина НОМЕР_1 , в якій просить: визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 3246 від 16 серпня 2025 року повністю.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що оскаржуваний наказ є протиправним, оскільки позивачем завчасно подавався рапорт від 21.05.2025 командиру військової частини про продовження строку проведення інвентаризації, проте відповідного наказу командуванням не було видано. Відтак, позивач не мав прав голови інвентаризаційної комісії, а отже не мав правової можливості продовжувати проведення інвентаризацію.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 витребувано докази.
03.11.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти позовних вимог, просить у їх задоволенні відмовити. Вказує на те, що проведеними заходами в рамках службового розслідування встановлено, що Позивач не виконав наказ командира військової частини НОМЕР_1 №1310 від 21.04.2025 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 №1493 від 04.05.2025, чим грубо порушив пункти 30 та 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. Відтак вважає спірний наказ протиправним та таким, що не підлягає скасуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.01.2026 витребувано докази.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 21.04.2025 №1310 «Про проведення інвентаризації по службі військової техніки військової частини НОМЕР_1 » була призначена комісія у складі: голови комісії начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту сил підтримки військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 , членів комісії: старшого офіцера сил підтримки військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_3 , діловода продовольчої служби тилу логістики військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_4 , бухгалтера 1-ї категорії групи бухгалтерського обліку та звітності ФЄС військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_5 та наказано розпочати інвентаризацію з 23.04.2025 та завершити її до 02.05.2025, з наданням інвентаризаційних актів у термін до 12.00 03.05.2025 року.
04.05.2025 зареєстровано рапорт за вх.№20286 голови інвентаризаційної комісії - начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту сил підтримки військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 Документ сформований в системі «Електронний суд» 31.10.2025 8 з проханням продовжити проведення інвентаризації військового майна служби військової техніки до 21.05.2025 року.
04.05.2025 підписано наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1493 «Про продовження строку проведення інвентаризації по службі військової техніки, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 21.04.2025 року №1310 «Про проведення інвентаризації по службі військової техніки військової частини НОМЕР_1 » до 21.05.2025, з вказівкою голові інвентаризаційної комісії - начальнику служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту сил підтримки військової частини НОМЕР_1 підполковнику ОСОБА_6 продовжити проведення інвентаризації по службі військової техніки з 04.05.2025 до 21.05.2025, в термін до 17.00 22.2025 року надати на затвердження командиру військової частини НОМЕР_1 інвентаризаційні акти погоджені з начальником фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 .
21.05.2025 позивачем було подано рапорт на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 з проханням продовжити термін проведення інвентаризації до 27.07.2025.
Відповідний рапорт залишений командуванням військової частини без розгляду, відповіді чи наказу за результатами розгляду такого рапорту до суду сторонами не надано.
Натомість на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт від 10.08.2025 зареєстрований за вх. №36929 від начальника логістики-заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_7 в якому він повідомляє, що підполковник ОСОБА_8 не виконав наказ командира військової частини НОМЕР_1 №1310 від 21.04.2025 «Про проведення інвентаризації по службі військової техніки військової частини НОМЕР_1 » не надав акт та інвентаризаційні описи. Представити документи служби відмовився, на зв'язок не виходить.
У зв'язку із цим, відповідно до вимог статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за №1503/31371, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 2655 від 10.08.2025, з метою виявлення причин та умов обставин та подій що стались, та притягнення до дисциплінарної відповідальності винних осіб, за даним фактом у військовій частині НОМЕР_1 призначено проведення службового розслідування.
Проведеними заходами в рамках службового розслідування встановлено, що Позивач не виконав наказ командира військової частини НОМЕР_1 №1310 від 21.04.2025 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 №1493 від 04.05.2025 чим грубо порушив пункти 30 та 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
За результатом вищевказаного службового розслідування був виданий наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 16.08.2025 № 3246, згідно якого: - за встановлений факт не виконання наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1310 від 21.04.2025 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1493 від 04.05.2025 відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальнику служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту сил підтримки військової частини НОМЕР_1 підполковнику ОСОБА_6 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді «СУВОРОЇ ДОГАНИ».
Не погоджуючись з вищевказаним наказом про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини в сфері управління військовим майном, повноваження органів військового управління та посадових осіб, щодо управління цим майном, зокрема здійснення державного контролю за наявністю, якісним станом і ефективністю використання військового майна, закріпленого за військовими частинами Збройних Сил України регулюється Законом України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" та Положенням про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 2000 р. Nє 748.
Відповідно статті 5 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" для забезпечення постійного державного контролю за наявністю, якісним станом і ефективністю використання військового майна, закріпленого за військовими частинами Збройних Сил України, щорічно проводиться його інвентаризація згідно з Положенням про інвентаризацію військового майна, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 2000 р. Nє 748 затверджено Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах (далі - Положення про інвентаризацію).
Відповідно до пункту 1 Положення про інвентаризацію - Положення визначає порядок проведення інвентаризації військового майна, переданого у користування (оприбуткованого) військовими частинами Збройних Сил, та оформлення її результатів.
Відповідно до пункту 2 Положення про інвентаризацію:
інвентаризаційна комісія - робоча група, до якої входять військовослужбовці або працівники військової частини з відповідним досвідом роботи у сфері організації ведення військового (корабельного) господарства і обліку військового майна, не пов?язані службовими відносинами з підрозділами або службами військової частини, військове майно яких підлягає інвентаризації;
інвентаризація військового майна - перевірка інвентаризаційною комісією фактичної наявності, кількості, якісного стану (категорійності) і комплектності військового майна у підрозділах, на складах, в їдальнях, в парках, майстернях та на інших об?єктах військового (корабельного) господарства, а також звіряння отриманих результатів з даними карток обліку матеріальних цінностей, звітів, службових листів тощо (далі - облікові документи).
Відповідно до абзацу другого пункту 4 Положення про інвентаризацію - інвентаризація проводиться за наказами (розпорядженнями) командира (начальника) військової частини, вищестоящих командирів (начальників), а також за рішенням органу досудового розслідування, прокурора або суду.
Згідно пункту 5 Положення про інвентаризацію відповідальність за організацію інвентаризації військового майна несе командир (начальник) військової частини, який повинен створити належні умови для її проведення у стислі терміни, визначити об?єкти (крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов?язковим) і терміни проведення інвентаризації .
Відповідно пункту 8 Положення про інвентаризацію інвентаризаційна комісія утворюється терміном на один рік і може розподілятися на робочі групи для проведення інвентаризації військового майна окремих служб або видів військового майна.
Відповідно до частини третьої статті 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов?язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов?язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.
Як встановлено матеріалами справи, позивачем було подано рапорт від 21.05.2025 на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 з проханням продовжити термін проведення інвентаризації до 27.07.2025. Даний рапорт зареєстрований за вхідним номером № 22813 22.05.2025
Крім, того на копії вищевказаного рапорту міститься штамп начальника штабу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_9 з його підписом, та надписом : « - завершити до 27.06.2025; - подальше продовження тягне за собою призначення службового розслідування з дисциплінарною практикою».
Відповідно до статті 84 Дисциплінарного статут Збройних Сил України прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Згідно статті 85 Дисциплінарного статут Збройних Сил України службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв?язку та захисту інформації України.
Відповідно до пунктів 1-3 розділу V Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 Nє 608 за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.
У вступній частині акту службового розслідування зазначаються підстави призначення та проведення службового розслідування.
В описовій частині акту службового розслідування зазначаються: посада, військове звання, прізвище, ім?я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування; неправомірні дії військовослужбовця: зв?язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов?язків військової служби (якщо такий є); вина військовослужбовця; причинний зв'язок неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась; вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено; причини та умови, що сприяли правопорушенню; заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення.
Як убачається з матеріалів справи, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 2655 від 10.08.2025 було призначено проведення службового розслідування за фактом невиконання ОСОБА_1 наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 1310 від 21.04.2025 «Про проведення інвентаризації по службі військової техніки військової частини НОМЕР_1 », а саме - ненадання акту інвентаризації та інвентаризаційних описів.
За результатами заходів, здійснених у межах службового розслідування, було зроблено висновок про те, що Позивач не виконав наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 1310 від 21.04.2025, а також наказ № 1493 від 04.05.2025, чим, на думку відповідача, допустив грубе порушення пунктів 30 та 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
Разом з тим, під час дослідження матеріалів службового розслідування судом встановлено, що при його проведенні уповноваженими посадовими особами військової частини не було взято до уваги рапорт Позивача від 21.05.2025 про продовження строку проведення інвентаризації. Суд звертає увагу на те, що в акті службового розслідування № 37849 від 13.08.2025, зокрема в частині викладення обставин та фактів, встановлених у ході його проведення, відсутня будь-яка фіксація факту подання зазначеного рапорту, а також не наведено результатів його розгляду.
При цьому вказаний рапорт позивача від 21.05.2025 був наданий суду відповідачем на виконання ухвали про витребування доказів. Однак відповідач не надав жодних пояснень щодо порядку та результатів його розгляду, а також не повідомив суд про прийняте за наслідками такого розгляду рішення, попри те, що відповідні відомості були предметом судового витребування.
За таких обставин суд доходить висновку, що наказ відповідача від 16.08.2025 № 3246 про притягнення Позивача до дисциплінарної відповідальності за результатами службового розслідування, оформленого актом від 13.08.2025 № 37849, є протиправним. Вказаний наказ прийнято без всебічного, повного та об'єктивного з'ясування фактичних обставин справи, зокрема без урахування того, що Позивач вчиняв активні дії, спрямовані на належне виконання покладених на нього обов'язків, шляхом подання рапорту від 21.05.2025 про продовження строку проведення інвентаризації.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати наказ військової частини НОМЕР_1 від 16.08.2025 № 3246.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 №3246 від 16 серпня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова