26 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12835/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., Лизогуба Віктора Володимировича до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №163950031751 від 12.08.2025 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період військової служби у Збройних силах України з 01.04.2015 року по 30.09.2015 року, призначивши йому пенсію за віком на підставі п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення із заявою про призначення пенсії - з 01.01.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням №163950031751 від 24.07.2025 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах. Виплата пенсії призначена з 16.07.2025 року (з дня звернення). ОСОБА_1 , не погодившись із датою призначення пенсії, 30.07.2025 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії з 01.01.2025, тобто з моменту виникнення права на отримання пенсії. Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 27.08.2025 позивачу повідомлено, що в ході розгляду звернення встановлено безпідставне зарахування періоду проходження військової служби в особливий період з 01.04.2015 по 30.09.2015 при призначенні пенсії з 16.07.2025. У зв'язку із цим ГУ ПФУ в Івано-Франківській області переглянуло рішення про призначення пенсії №163950031751 від 24.07.2025 та за результатами повторного розгляду документів прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії. Відповідно до зазначеного рішення у призначенні пенсії відмовлено у зв'язку із відсутністю відомостей про відрахування до пенсійного фонду у період з квітня 2015 року по вересень 2015 року, оскільки у архівній довідці від 16.06.2025 №179/1/6343 за період військової служби з квітня 2015 року по квітень 2016 року відрахування до Пенсійного фонду не відображено. Разом з тим, згідно з частиною першою статті 48 КЗпП України та статтею 62 Закону №1788 основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Відомостями військового квитка серії НОМЕР_1 підтверджується, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) з 11.03.2015 по 06.04.2016. Відповідно до довідки Форма ОК-5 інформація про відрахування, зокрема, за період служби в ВЧ НОМЕР_2 відсутня лише з квітня по вересень 2015 року. При цьому, згідно положень статті 20 Закону № 1058-ІV слідує, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків покладено на страхувальника, та вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків. Відтак, на позивача у даному випадку не може бути покладена відповідальність за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків за спірний період, наявність заборгованості підприємства зі страхових внесків та/або не подання ним звітності не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу відповідного періоду роботи та/або служби.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У відзиві на позовну заяву /а.с. 49-60/ представник ГУ ПФУ в Полтавській області проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що 01.01.2025 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян №3 (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Розгляд даної заяви за принципом екстериторіальності було здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та прийнято рішення від 02.01.2025 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", в зв?язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку. 07.01.2025 позивач повторно звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Розгляд даної заяви за принципом екстериторіальності було здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області та прийнято рішення від 14.01.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", в зв?язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку. 20.03.2025 позивач вкотре звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою щодо призначення пенсії згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" та рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 27.03.2025 за результатом розгляду даної заяви та наданих документів у призначенні пенсії відмовлено у зв?язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. 18.04.2025 та 30.06.2025 позивач також звертався до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" та рішеннями від 25.04.2025 - ГУПФУ в Полтавській області та 08.07.2025 - ГУ ПФУ в Житомирській області відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах з підстав, зазначених в рішеннях про відмову. 16.07.2025 позивач в черговий раз звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 12.08.2025 позивачу відмовлено в призначенні даного виду пенсії в зв?язку з відсутністю законних підстав. Враховуючи дані обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області об?єктивно позбавлене можливості надати обґрунтований відзив на позовну заяву, оскільки відповідачу невідомі підстави та умови прийняття вищевказаних вище рішень інших територіальних органів Пенсійного фонду України. Поряд з цим, представник ГУПФУ в Полтавській області вказував, що виходячи з аналізу норм пенсійного законодавства територіальні органи ПФУ діючи відповідно до покладених завдань, на підставі наданих позивачем документів та встановлених обставин, правомірно прийняли рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" в зв?язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку та недосягненням відповідного віку. Також зауважував, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження правління щодо прийняття рішення за результатами розгляду документів для призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу ПФУ.
У відзиві на позовну заяву /а.с. 138-143/ представник ГУ ПФУ в Івано-Франківській області проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ОСОБА_1 звернувся із заявою №2332 від 16.07.2025 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» пенсію заявнику призначено з 16.07.2025. За результатами перевірки електронної пенсійної справи з?ясовано, що до пільгового стажу безпідставно зараховано період проходження військової служби в особливий період з 01.04.2015 по 30.09.2015. В реєстрі застрахованих осіб інформація про суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків за цей період відсутня. Архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №2290/696 від 02.06.2025 також не містить інформацію про сплату страхових внесків за вищевказаний період. На виконання листа №28393/03/16 від 04.08.2025 відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянуто заяву, подану від 16.07.2025 ОСОБА_1 , який 06.08.2025 повторно звернувся із заявою про призначення пенсії за віком. Згідно з наданими документами страховий стаж становить 50 років 4 місяці 17 днів (з урахуванням кратності). Відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон N? 1058) право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Стаж, згідно із Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов?язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, становить - 24 роки 6 місяців 15 днів, в тому числі: роботи підземні, професії за постановою 202 - 21 рік 11 місяців 27 днів; навчання за фахом - 9 місяців 21 день; військова служба в особливий період - 1 рік 8 місяців 27 днів. Вік позивача на дату звернення 46 років 1 місяць 8 днів. До страхового та до пільгового стажу зараховано всі періоди роботи, згідно довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.11.2024 №193 та від 03.12.2024 №2441/12-24, а також записів трудової книжки серії НОМЕР_4 від 24.07.2000, з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5). В матеріалах справи наявна архівна довідка від 16.06.2025 №179/1/6343 за період військової служби з квітня 2015 року по квітень 2016 року про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, відповідно до якої, відрахування до Пенсійного фонду не відображено, крім того, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування відсутні відомості за період з квітня 2015 року по вересень 2015 року. Відтак, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5) відсутня інформація про нарахування заробітку та сплату страхових внесків, відповідно відсутні підстави для зарахування до страхового стажу цього періоду роботи.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12835/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_5 , копія якого наявна у справі /а.с. 24 зі звороту/.
Позивач, досягнувши станом на 01.01.2025 віку 45 років 06 місяців 03 дні та вважаючи, що має пільговий стаж роботи 25 років, звернувся до пенсійного органу за місцем проживання із заявою про призначення йому дострокової пенсії на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 62-64/.
Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.01.2025 №163950031751 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю у нього необхідного пільгового стажу. Відповідно до наданих заявником документів до пільгового стажу зараховано лише 03 роки та 06 днів /а.с. 65/.
У зв'язку із тим, що до пільгового стажу не зараховано усі періоди роботи, позивач 07.01.2025 разом із повторною заявою про призначення пенсії на пільгових умовах подав до пенсійного органу уточнюючі документи /а.с. 68/.
За результатами розгляду поданих заяви та документів рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 14.01.2025 №163950031751 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу. Відповідно до наданих заявником документів пільговий стаж особи на професіях згідно постанови №202 (25) становить 0 років 0 місяців 0 днів /а.с. 69-70/.
20.03.2025 ОСОБА_1 вкотре звернувся до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії та надав уточнюючі документи /а.с. 71-73/.
Рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 27.03.2025 №163950031751 позивачу у призначенні пенсії відмовлено у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на відкритих гірничих роботах 25 років. Пільговий стаж роботи на відкритих гірничих роботах з видобування (розкривання) вугілля, руди та інших корисних копалин у розрізах і кар?єрах глибиною 150 м і більше (Постанова №202) становить - 24 роки 4 місяці 13 днів, у тому числі: період роботи на відкритих гірничих роботах - 21 рік 5 місяців 25 днів: період військової служби в особливих період - 2 роки 27 днів; період навчання за фахом - 9 місяців 21 день. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: період з 01.04.2015 по 30.09.2015, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та довідка про грошове забезпечення, видана органом, в якій проходив службу заявник. До пільгового стажу не зараховано: період роботи з 30.01.2015 по 30.09.2015 згідно з пільговою довідкою від 27.11.2024 №193, виданою ПАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат", оскільки відповідно до записів військового квитка від 30.06.1997 серія НОМЕР_6 у даний період заявник проходив військову службу по мобілізації, проте відсутня довідка про грошове забезпечення. Для зарахування до страхового та пільгового стажу: періоду з 30.01.2015 по 30.09.2015, необхідно надати довідку про грошове забезпечення відповідно до форми, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 №3-1 /а.с. 74/.
18.04.2025 ОСОБА_1 вчергове звернувся до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах /а.с. 75-77/.
Рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області від 25.04.2025 №163950031751 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку. Аналіз наданих документів показав, що пільговий стаж роботи становить 24 роки 06 місяців 15 днів (що не дає права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"): навчання за фахом - 09 місяців 21 день; період військової служби в особливий період - 1 рік 08 місяців 27 днів; період роботи на відкритих гірничих роботах - 21 рік 11 місяців 27 днів. Загальний страховий стаж з урахуванням додаткових років (за Списком №1) становить 50 років 01 місяць 17 днів, якого достатньо для призначення пенсії за віком. Довідку про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески від 08.01.2019 №56 не взято до уваги, оскільки зазначена довідка не відповідає формі довідки, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 №3-1. Для зарахування до пільгового стажу періоду з 01.04.2015 по 30.09.2015 необхідно надати уточнюючу довідку про нараховані суми грошового забезпечення та нараховані страхові внески відповідної форми /а.с. 78-79/.
На звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо надання документів на ОСОБА_1 листом командира Військової частини НОМЕР_2 від 03.05.2025 №606/1594 повідомлено, що включно по 2019 рік уся документації за військову частину НОМЕР_2 здана в Галузевий державний архів Міністерства оборони України. Для отримання необхідної інформації рекомендовано звернутися до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України /а.с. 20/.
30.06.2025 ОСОБА_1 вкотре звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах /а.с. 80-82/.
Рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 08.07.2025 №163950031751 позивачу у призначенні пенсії відмовлено у зв'язку із недосягненням 50 річного віку та у зв'язку із відсутністю 25 років стажу як працівнику на роботах підземних професій за Постановою №202 /а.с. 83-84/.
16.07.2025 ОСОБА_1 вчергове звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах /а.с. 85-87/.
За змістом листа ГУПФУ в Полтавській області від 27.08.2025 №174410 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.07.2025 останньому пенсію призначено з дня звернення /а.с. 24/.
Позивач, не погодившись із датою, з якої йому призначено пенсію, звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив переглянути законність призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме, термін призначення пенсії /а.с. 21/.
Відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання листа №28393/03/16 від 04.08.2025 повторно розглянуто заяву про призначення пенсії за віком, подану від 16.07.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_7 ).
За результатами розгляду встановлено, що згідно з наданими документами страховий стаж становить 50 років 4 місяці 17 днів (з урахуванням кратності). Відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Стаж згідно із Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов?язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, становить - 24 роки 6 місяців 15 днів, в тому числі: - роботи підземні, професії за постановою 202 - 21 рік 11 місяців 27 днів; - навчання за фахом - 9 місяців 21 день; - військова служба в особливий період - 1 рік 8 місяців 27 днів. Вік заявника на дату звернення 46 років 1 місяць 8 днів. До страхового та до пільгового стажу зараховано всі періоди роботи, згідно довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.11.2024 №193 та від 03.12.2024 №2441/12-24, а також записів трудової книжки серії НОМЕР_4 від 24.07.2000, з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5). Зауважено, що відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за №1566/11846 з наступними змінами (далі - Порядок) - у разі якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, передбаченої пунктом 2 Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 01.01.2004 по 31.12.2006, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №770. В матеріалах справи наявна архівна довідка від 16.06.2025 №179/1/6343 за період військової служби з квітня 2015 року по квітень 2016 року, про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, відповідно до якої, відрахування до Пенсійного фонду не відображено, крім того, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування відсутні відомості за період з квітня 2015 року по вересень 2015 року.
З огляду на зазначене, ГУПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення від 12.08.2025 №163950031751, яким у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до Закону №1058 відмовило /а.с. 88-89/.
Не погодившись із вказаним рішенням від 12.08.2025 №163950031751, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до норм Конституції України гарантування непрацездатним громадянам України права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом "а" частини 1 статті 3 Закону №1788-XII право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів*, гіг-спеціалісти, які залучені резидентами Дія Сіті за гіг-контрактами відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом першим частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно частин 1, 2 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Приписами статті 114 Закону № 1058-IV визначено порядок на умови призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Пунктами 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовою для призначення чоловіку пільгової пенсії за віком за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV незалежно від віку є те, що він повинен бути зайнятий повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, не менше 25 років.
Предметом спору у цій справі є рішення ГУПФУ в Івано-Франківській області від 12.08.2025 №163950031751 /а.с. 88-89/, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком № 1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (25 років).
При цьому, за змістом вказаного рішення стаж ОСОБА_1 згідно із Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов?язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, становить - 24 роки 6 місяців 15 днів, в тому числі: - роботи підземні, професії за постановою 202 - 21 рік 11 місяців 27 днів; - навчання за фахом - 9 місяців 21 день; - військова служба в особливий період - 1 рік 8 місяців 27 днів. До страхового та до пільгового стажу зараховано всі періоди роботи, згідно довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.11.2024 №193 та від 03.12.2024 №2441/12-24, а також записів трудової книжки серії НОМЕР_4 від 24.07.2000, з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка Форми ОК-5). Водночас, в матеріалах справи наявна архівна довідка від 16.06.2025 №179/1/6343 за період військової служби з квітня 2015 року по квітень 2016 року, про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, відповідно до якої, відрахування до Пенсійного фонду не відображено, крім того, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування відсутні відомості за період з квітня 2015 року по вересень 2015 року.
Отже, з викладеного слідує, що до пільгового стажу позивача не зараховано період його військової служби з квітня 2015 року по вересень 2015 року, у зв'язку із відсутністю відомостей про відрахування до Пенсійного фонду внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування (страхових внесків).
Разом з тим, суд не погоджується із не зарахуванням до пільгового стажу позивача періоду його військової служби з квітня 2015 року по вересень 2015 року з посиланнями на відсутність відомостей про відрахування до Пенсійного фонду внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування (страхових внесків), враховуючи наступне.
Як слідує зі змісту військового квитка серії НОМЕР_1 та не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 у період з квітня 2015 року по вересень 2015 року проходив військову службу по мобілізації.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону № 2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі - Постанова № 202).
Відповідно до пункту ІV Постанови № 202 до вищевказаного Списку робіт і професій віднесені відкриті гірничі роботи з видобування (розкривання) вугілля, руди та інших корисних копалин у розрізах і кар'єрах глибиною 150 м і більше, крім робіт на поверхні (включаючи відвали): водії вантажних автомобілів, зайняті на вивезенні гірничої маси; водії навантажувачів; гірничі майстри (начальники змін); гірничі робітники; машиністи бульдозерів; машиністи бурових установок та їх помічники; машиністи електровозів та їх помічники; машиністи екскаваторів та їх помічники; машиністи тепловозів та їх помічники.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 на період проходження ним військової служби по мобілізації у період з квітня 2015 року по вересень 2015 року останній значився працівником ПАТ "Полтавський ГЗК" на посаді машиніста бульдозера кар'єра /а.с. 22 зі звороту/.
При цьому, суд враховує, що згідно із частиною 1 статті 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами 4-6, 9, 10 статті 20 Закону №1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.
Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відтак, системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Суд зауважує, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Отже, позивач не повинен нести відповідальність за відрахування внесків до Пенсійного фонду проходячи військову службу по мобілізації.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що пенсійний орган протиправно не врахував до пільгового стажу ОСОБА_1 період проходження ним військової служби по мобілізації з 01.04.2015 по 30.09.2015.
При формуванні вищевказаних висновків судом враховувалася позиція Верховного Суду, висловлена у постановах від 25.04.2019 у справі №607/12395/16-а та від 23.04.2019 у справі №233/247/16-а.
Суд наголошує, що за приписами частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
ГУПФУ в Івано-Франківській області, як пенсійним органом, що прийняв спірне рішення, у спірному випадку правомірності прийнятого рішення належним чином не доведено.
Отже, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що рішення ГУПФУ в Івано-Франківській області від 12.08.2025 №163950031751 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
При цьому, порушені права позивача слід відновити шляхом зобов'язання ГУПФУ в Івано-Франківській області, як суб'єкта владних повноважень, який розглядав питання про призначення пільгової пенсії позивачу та відмовив у такому призначенні, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.07.2025, зарахувавши до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період проходження ним військової служби по мобілізації у Збройних силах України з 01.04.2015 по 30.09.2015.
В той же час, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання призначити йому пенсію саме з 01.01.2025, тобто з дати первинного звернення за пенсією, оскільки попередніми рішеннями різних територіальних органів пенсійного фонду за результатами розгляду заяв позивача про призначення пенсії на пільгових умовах та доданих до них документів були прийняті рішення про відмову у такому призначенні від 02.01.2025, 14.01.2025, 27.03.2025, 25.04.2025, 08.07.2025, проти правомірності винесення яких ОСОБА_1 жодних заперечень не висловлював та вказані рішення не оскаржував, натомість подавав кожного разу нову заяву про призначення пенсії, у тому числі заяву від 16.07.2025, розгляд якої є предметом спору у цій справі.
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн згідно квитанції від 11.09.2025 /а.с. 42/.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
В зв'язку з частковим задоволенням позову, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Івано-Франківській області на користь позивача в розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.08.2025 №163950031751 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.07.2025, зарахувавши до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період проходження ним військової служби по мобілізації у Збройних силах України з 01.04.2015 по 30.09.2015.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол