26 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12345/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
01.09.2025 позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області №00075230704 від 03 червня 2025 року, отриманого 10 червня 2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що упереджено і не об'єктивно податковий орган провів документальну позапланову виїзну перевірку, що відобразилось в безпідставному нарахуванні штрафних санкцій на підставі відсутніх документів, поза межами підприємства ДП "Жовтневий спиртовий завод". Вказує на те, що перевірка була здійснена контролюючим органом без належної перевірки документів та поза межами підприємства, що суперечить вимогам ПК України. Відтак, вважає, винесене податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року позовну заяву Прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року № 568 відповідно до пункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №440/12345/25, за результатами якого головуючим суддею у справі визначено суддю Костенко Г.О.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2025 року позовну заяву прийнято до провадження.
03 жовтня 2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог просив у їх задоволенні відмовити. Вказував на те, що надані платником податків первинні документи бухгалтерського та податкового обліку не є достатніми доказами фактичного виконання операцій, господарські операції не підтверджено належними первинними документами, а в сукупності з виявленими фактами свідчать про порушення норм Податкового кодексу України та не дають змогу ідентифікувати здійснену операцію, що виключає правомірність їх відображення у податковому обліку ДП "Жовтневий спиртовий завод", а тому не можуть бути підставою для віднесення сум до складу податкового кредиту підприємства. Вважає, що податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України, тобто правомірно, а тому адміністративний позов є безпідставним, необґрунтованим нормами матеріального права та не підтверджений належними доказами, тобто таким, що задоволенню не підлягає.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 заперечення Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи № 440/12345/25 за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 №2747-IV (надалі також - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до п.п. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст.78, п. 82.2 ст.82 пп. 69.2 2 п.69 підрозділу 10 "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), згідно з наказом ГУ ДПС у Полтавській області № 375-П від 31.01.2025 розпочато проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "Жовтневий спиртовий завод" (податковий номер 00374829), (надалі ДП "Жовтневий спиртовий завод" або підприємство) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки.
З направленнями на право проведення перевірки 04.02.2025 ознайомлено під підпис керуючого припиненням ДП "Жовтневий спиртовий завод" Скубака Андрія Володимировича.
За результатами перевірки складено акт від 28.04.2025 №5610/16-31-07-04-02/00374829, згідно висновку якого встановлено порушення:
1. п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 44.1 ст. 44, п. 44.2 ст. 44, п. 44.3 ст 44, п. 44.6 ст. 44, п.85.2 ст.85, пп. 20.1.3 п. 20.1 ст. 20, пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), П(С)БО №16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток в сумі 76 566 896 грн., у тому числі за 2020 рік - 8 285 637 грн., за 2021рік - 26 278 752 грн., 2022 рік - 32 305 368 грн., 2023 рік - 9 697 139 грн.
2. п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 44.1 ст 44, п. 44.2 ст44, п. 44.3 ст. 44, п. 44.6 ст. 44, п.85.2 ст.85, пп. 20.1.3 п. 20.1 ст. 20, пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), П(С)БО №16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 151438 грн., в т.ч. за 2024 рік - 151438 грн.
3. п.1 Постанови КМУ від 23.02.2011 № 138 "Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями" із змінами і доповненнями, в результаті чого занижено частину чистого прибутку, що відраховується до державного бюджету, у розмірі на 187 559 857 грн, в т.ч. за 2020 рік - 18 790 010 грн., 2021 рік - 59 857 158 грн., 2022 рік - 73 572 006 грн., 2023 рік - 35 340 683 грн.
4. п.185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 194.1 ст. 194 п. 198.1, п.198.2, п. 198.3 п.198.6 ст. 198 ПК України, ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року за № 996-XIV, п. 1.2, п. 2.1, п. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за № 88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, в результаті чого занижено суму податок на додану вартість в розмірі 1056380 грн., в т.ч. по періодам: грудень 2021 - 3486 грн., лютий 2022 - 3812 грн., вересень 2022 - 80445 грн., жовтень 2022 - 19555 грн., листопад 2022 - 333000 грн., лютий 2023 - 252856 грн., березень 2023 - 363226 грн.
5. п.185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 194.1 ст. 194 п. 198.1, п.198.2, п. 198.3 п.198.6 ст. 198 ПК України, ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року за № 996-XIV, п. 1.2, п. 2.1, п. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за № 88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, в результаті чого завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ряд. 21) в сумі 185968 грн., в т.ч. за березень 2025 - 185968 грн.
6. п. 201.10 ст.201, ПК України, внаслідок чого не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 8057 грн.
7. п. 16.1 ст. 16 п. 49.2 ст. 49, ПК України, в результаті чого встановлено не подання податкової декларації з податку на прибуток за 2018 рік.
8. п. 124.1. ст. 124 ПК України встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 354115,36 грн.
9. п. 124.1. ст. 124 ПК України встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з ПДВ в сумі 125805,45 грн.
10. пп. 168.1.1, 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п. 168.1 ст.168, пп. "а" п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ із змінами та доповненнями, в результаті чого недоутримано та непереаховано суму податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 207 379,33 грн., в тому числі за жовтень 2024 року 207 379,33 грн.
11. пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.57.1 ст.57, пп. 168.1.1, пп.168.1.5 п. 168.1 ст.168, пп. "а" п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями, в результаті чого несвоєчасно сплачено податок з доходів фізичних осіб в сумі 8 030 896,51грн, в т.ч. за 2019 року у сумі 16457,68 грн., за 2020 року у сумі 1715532,96грн., за 2021 року у сумі 2 397 110,14 грн., за 2022 рік у сумі 2730119,37 грн., за 2023 ік у сумі 1116180,93 грн., за 2024 рік у сумі 55495,43грн.
12. пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.57.1 ст.57,пп. 168.1.1, пп.168.1.5 п. 168.1 ст.168, пп. »а» п. 176.2 ст. 176 з врахуванням вимог пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ, із змінами та доповненнями, в результаті чого несвоєчасно сплачено військовий збір в сумі 670825,35 грн, в т.ч. за 2019 року у сумі 1371,47 грн., за 2020 року у сумі 143196,1 грн., за 2021 року у сумі 197665,14 грн., за 2022 рік у сумі 231665,01 грн., за 2023 рік у сумі 93536,33 грн., за 2024 рік у сумі 3391,3грн.
13. пп.4 п.2 ст.6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями, п.3.1 ст.3 Наказу Міндоходів України від 14.04.2015 №435 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме несвоєчасно подано звіти про нарахування єдиного внеску за січень 2015, липень 2017, грудень 2017, квітень 2018, травень 2018, червень 2018, липень 2018, серпень 2018, вересень 2018, жовтень 2018, листопад 2018 року.
14. п. 287.3 ст. 287 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), результаті несвоєчасної сплати за 2021-2023 рік узгодженої суми грошового зобов'язання земельного податку на загальну суму 8524219,46 грн.
15. п.п.255.11.1., п.п.255.11.13, п.п.255.11.15. п.255.11 ст.255 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме занижено рентну плату за спеціальне водокористування у загальній сумі 75708 грн., у т.ч. за 1 квартал 2018 у сумі 12618 грн., за 4 квартал 2018 у сумі 12618 грн., за 1 квартал 2019 у сумі 12618 грн., за 2 квартал 2019 у сумі 12618 грн., за 3 квартал 2019 у сумі 12618 грн., за 4 квартал 2019 у сумі 12618 грн.
16. п.п 49.18.2 п. 49.18, п.49.2 ст. 49, п. 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) в зв'язку з не поданням податкової звітності з рентної плати за 2-3 квартали 2018 року.
17. п.п.267.8.1, п. 267.8 ст. 267, п.250.2 ст.250 та п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-ІV (зі змінами та доповненнями), в результаті несвоєчасної сплати узгодженої суми транспортного податку у у сумі 340 грн.
18. вимог підпункту 213.1.2 пункту 213.1 статті 213 та підпункту 214.4 статті 214 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями) в частині не включення до об'єкту оподаткування реалізацію спирту етилового денатурованого в обсязі 1 687 598,54 дал. на розрахункову суму акцизного податку 2 172 097 612,40 грн.
19. вимог частини 1 статті 14 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (із змінами і доповненнями) стосовно здійснення оптової торгівлі на території України спиртом етиловим за відсутності ліцензії на право оптової торгівлі таким спиртом на загальну вартість 661 532 178,28 грн.
20. пп.16.1.2, 16.1.5 п. 16.1 ст. 16, пп. 20.1.3, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме ненадання всіх оригіналів документів, що стосуються предмета перевірки.
На підставі висновків викладених в акті перевірки ГУ ДПС у Полтавській області було винесене податкове повідомлення-рішення від 03.06.2025 №00075230704.
Позивач не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням № 00075230704 від 03.06.2025р., оскільки вважає його таким, що суперечать чинному законодавству та не відповідає фактичним обставинам, внаслідок чого таке рішення підлягає скасуванню, звернувся до ДПС України для оскарження в адміністративному порядку зі скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
31.07.2025р. на адресу ДП "Жовтневий спиртзавод" надійшло рішення ДПС України "Про відмову платнику податків у поновлені пропущеного строку на подання скарги в адміністративному порядку" від 28.07.2025р. та рішення "Про залишення скарги без розгляду" від 29.07.2025р.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Перевіркою встановлено порушення пп.267.8.1, п. 267.8 ст. 267, п. 250.2 ст. 250 та п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України в результаті несвоєчасної сплати узгодженої суми податку з власників наземних, водних транспортних засобів та інших самохідних механізмів в сумі 340 грн.
Відповідно до підпункту 267.6.4 пункту 267.4 статті 267 ПК України платники податку-юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою-платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
Згідно пунктів 267.7 та 267.8 статті 267 ПК України податок сплачується юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Відповідно до підпунктів 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Статтею 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку. Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1 статті 54 ПК України).
За правилами пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 87.9 ст. 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/ або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується в зокрема і фінансова відповідальність. Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (стаття 111 ПК України).
Згідно з пунктом 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктами 113.1 та 113.2 статті 113 ПК України визначено, що строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори; застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цією главою, не звільняє платників податків від обов'язку сплатити до бюджету належні суми податків та зборів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, а також від застосування до них інших заходів, передбачених цим Кодексом.
Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу (стаття 114 ПК України).
Пунктом 102.1 ст. 102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
З місцевих податків та/або зборів, за якими передбачено подання річної податкової декларації, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право за результатами перевірки самостійно визначити суму грошових зобов'язань, у разі виявлення ним за результатами перевірки заниження суми визначеного платником податків податкового зобов'язання з цих податків, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати цих податків, визначених відповідними розділами цього Кодексу.
Згідно з приписами пункту 102.2 ст. 102 ПК України, грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо:
102.2.1. податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано;
102.2.2. посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов'язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.
Контролюючий орган має право проводити перевірку з питань дотримання вимог статті 39-3 цього Кодексу фінансовими агентами та власниками рахунків та визначати суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) у випадках та розмірах, визначених цим Кодексом, не пізніше 1825 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання звіту про підзвітні рахунки, а якщо відповідний звіт був поданий пізніше - за днем його фактичного подання. Строк давності, визначений цим абзацом, не застосовується щодо перевірки фінансового агента, який не подав звіт про підзвітні рахунки за звітний період у визначеному цим Кодексом порядку.
Отже, передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених пунктом 124.1 статті 124 Податкового кодексу України, є несплата платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені законом строки.
Згідно з наявною в базах даних інформацією, наданою платниками податків до територіальних органів ДПС дані, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах "Податковий блок" перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання ДП "Жовтневий спиртовий завод" по транспортному податку.
Відповідно до п.п.267.6.4. п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Відповідно до п.п.267.8.1, п. 267.8 ст. 267 ПКУ транспортний податок сплачується юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Проведеною перевіркою встановлено порушення вимог п.п.267.8.1, п. 267.8 ст. 267, п.250.2 ст.250 та п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-ІV (зі змінами та доповненнями), в результаті несвоєчасної по сплати узгодженої суми транспортного податку у сумі 340 грн.
За таких обставин суд доходить висновку, що дії Головного управління ДПС у Полтавській області щодо встановлення зазначених порушень та визначення податкових зобов'язань ґрунтуються на вимогах Податкового кодексу України, є законними, обґрунтованими та здійсненими в межах наданих повноважень.
Відсутність у позивача належних первинних документів, які б підтверджували реальність господарських операцій та правомірність формування податкового кредиту, унеможливлює спростування висновків контролюючого органу та є самостійною і достатньою підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у цій частині.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд вважає, що відповідач при винесені оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно та своєчасно, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення є таким, що не підлягає скасуванню.
Одночасно, судом враховується, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги ДП "Жовтневий спиртовий завод" задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" (вул. Полтавська, 3, м. Карлівка, Полтавська область, 39503) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, 36014) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко