26 січня 2026 р. № 400/13489/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
17 грудня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про:
визнання протиправними та незаконними дії відповідача щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 КУпАП;
зобов'язання Другого відділу відповідача виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку позивача та необхідності його доставлення до ТЦК та СП, як особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 КУпАП з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
зобов'язання Другого відділу відповідача направити до органів Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача;
зобов'язання Другого відділу відповідача утриматися від внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо позивача без належних правових підстав (факту притягнення позивач до відповідальності).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває в розшуку відповідачем з 09.07.2025 в зв'язку із не явкою за повісткою, строк притягнення до адміністративної відповідальності скінчився 09.10.2025, а за не проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) строк притягнення скінчився 06.09.2025. Таким чином, притягнення його до адміністративної відповідальності не можливо. А тому відсутня необхідність його розшуку та доставлення до відповідача з метою складення протоколу та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Відносно позивача не складалися протоколи або постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення мобілізаційного законодавства.
У відзиві на позовну заяву від 16.12.2025 відповідач заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити у повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що позивач не прибув вчасно до відповідача за повісткою на 29.06.2025 для уточнення даних. У зв'язку з цим, відповідач направив до органу Національної поліції звернення щодо доставлення позивача до нього з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позивач у встановлений судом строк правом на подання відповіді на відзив не скористався.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ, ЗАЯВИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
18.12.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за матеріалами в електронній формі, а також про витребування у відповідача належним чином завіреної копії облікової картки позивача.
Позовну заяву та ухвалу від 08.12.2025 відповідач отримав у своєму електронному кабінеті в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі відповідно 25.11.2025 і 08.12.2025, що підтверджується картками руху документів.
У встановлений судом строк відповідач не надав витребуваний у нього доказ, про причини його неподання суд не повідомив.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України, суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з військово-обліковим документом, сформованим 11.12.2025 через мобільний застосунок «РЕЗЕРВ+», позивач є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку у відповідача з відміткою «Порушення правил військового обліку», дані про місце проживання оновлено 11.12.2025, причина звернення до Національної поліції: «Не прибули за повісткою до ТЦК та СП».
Відповідно до облікової картки позивача 09.07.2025 відповідач надіслав органу Національної поліції звернення про доставку позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у зв'язку з неприбуттям вчасно за повісткою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У листі від 12.12.2025 № 9/3403 відповідач повідомив представника позивача про те, що позивач не прибув до нього вчасно за повісткою 29.06.2025 та не пройшов до 05.06.2025 повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, як військовозобов'язаний, який востаннє проходив ВЛК 14.10.2028 і був визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення до Реєстру відомостей про порушення ним правил військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Абзацом третім частини десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду (абзац другий частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 1 і пункту 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частиною третьою стаття 12 Закону № 1951-VIII встановлено, що персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Згідно з пунктом 201 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення призовника, військовозобов'язаного та резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Натомість до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервістів належать відомості про виконання військового обов'язку (пункт 1 частини першої статті 8 Закону № 1951-VIII).
Таким чином, відомості про виконання позивачем військового обов'язку, зокрема про неприбуття ним за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відноситься до службової інформації.
Суд встановив, що у листі від 12.12.2025 № 9/3403 відповідач повідомив представника позивача про те, що позивач не прибув до нього вчасно за повісткою 29.06.2025, чим він допустив порушення абзацу першого частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційної підготовки та мобілізації».
Зазначений факт неприбуття позивач у позовній заяві не заперечив.
Крім цього, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивач з'явився до відповідача і після подання цього позову.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З вищевикладеного слідує, що відповідач правомірно вніс в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів службові дані про невиконання позивачем обов'язку щодо прибуття за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які в подальшому відобразилась у мобільному застосунку «РЕРЕЗВ+» у формі відмітки «Порушення правил військового обліку».
Суд зауважує, що вказана відмітка не свідчить про наявність у діях (бездіяльності) позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а вона відображає лише наявність у вказаному реєстрі відомостей про невиконання позивачем обов'язку щодо прибуття за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Тобто вона носить для позивача інформативний характер.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України
Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
6. Повний текст рішення суду складений 26.01.2026.
Суддя В.Г.Ярощук