Рішення від 26.01.2026 по справі 400/10030/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 р. справа № 400/10030/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач або ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити відомості з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, про що підтверджується у витягом із застосунку “Резерв+» від 03.09.25 р. на підставі п. 1.ч. 3. ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Відповідно, він не підлягає мобілізаційним заходам і не може перебувати в розшуку за порушення правил військового обліку, оскільки всі необхідні анкетні дані (включаючи дані про відстрочку) наявні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ("Оберіг"), який ведеться Центральним управлінням ТЦК та СП (як координатором регіональних ТЦК). Наявність відстрочки виключає підстави для оголошення розшуку, оскільки відсутня необхідність у примусовому доставленні для призову чи уточнення даних. Відтак, дії відповідача щодо внесення мого довірителя до розшуку в Реєстр є протиправними, оскільки розшук оголошується виключно з метою доставки для складання протоколу та притягнення до відповідальності. Оскільки строки притягнення минули, протокол відсутній, а позивач має відстрочку, підстав для розшуку немає.

Відповідач надав відзив, в якому позов не визнає, оскільки діяв відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки позивач не прибув до ТЦК за надісланою до нього повісткою, тому відповідно до норм постанови КМУ № 560 було сформовано звернення до органів Національної поліції щодо порушення військового обліку на підставі фіксування порушення правил військового обліку працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Після отримання такого звернення, органи поліції здійснюють розшук та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення. Також, зазначив, що наявність права на відстрочку не звільняє військовозобов'язаних громадян від виконання правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечив обґрунтування відповідача та повністю підтримав позовні вимоги.

Від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач надав пояснення щодо вже зазначеної у відзиві позиції.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Позивачу стало відомо через систему повідомлення “Резерв+», що він перебуває у розшуку.

Згідно витягу з “Резерву+» зазначено «ТЦК та СП 03.03.25 р. звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не прибули за повісткою до ТЦК та СП».

Так, 11.02.25 р. ІНФОРМАЦІЯ_2 в автоматичному режимі була створена та засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням № 0610229540982 з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу зареєстрованого місця проживання місця проживання позивача направлена повістка № 2409346 від 11.02.25 р. на ім'я останнього про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 21.02.25 р. о 14.00 год. для уточнення даних, з дотриманням вимог визначених у п. п. 30-1, 30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою КМУ від 16.05.24 р. № 560 (далі - Порядок №560).

Відповідач надав суду докази надсилання повістки на адресу позивача. Повідомлення про вручення поштового відправлення свідчить, що повістка надсилалась за адресою реєстрації (проживання) позивача. На повідомленні зазначено, що «адресат відсутній за вказаною адресою». У повістці зазначено, що необхідно з'явитися до ТЦК 21.02.25 р. о 14-00 для уточнення даних.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо подання його у розшук, враховуючи, що він має відстрочку від мобілізації і він оновлював дані, звернувся до суду з даним позовом.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.22 р. "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 р. строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 р. № 3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до постанови КМУ № 560 від 16.05.24 р. «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:

п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:

звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;

27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Надані суду відповідачем повістка та повідомлення про вручення свідчать, що повістка надсилалась на адресу позивача. Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на зареєстровану адресу проживання військовозобов'язаного, але не отримана ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Посилання позивача на те, що відповідач не може надсилати йому повістку про виклик для уточнення даних, оскільки він їх вже уточнив та має відстрочку від мобілізації, а тому дії відповідача є протиправними, суд не бере до уваги, оскільки Законом «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» та постановою КМУ № 560 передбачені повноваження працівників ТЦК та СП надсилати повістки для уточнення даних та жодною нормою не передбачено, що ТЦК та СП під час дії воєнного стану вправі викликати військовозобов'язаного повісткою для уточнення даних, оскільки він їх вже уточнив та має відстрочку від мобілізації.

Стосовно доводів позивача, що зазначення відповідачем в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення позивачем правил військового обліку без винесення постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є протиправним, суд зазначає, що ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено відомості Реєстру, що до нього вносяться, обробляються та зберігаються, але позивач не надав суду доказів, що до цього Реєстру внесена інформація, яка не передбачена цією статтею. Зазначення у “Резерві+» про порушення позивачем правил військового обліку не означає, що ця інформація вноситься до Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", ч. 1 ст.22 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитися до ТЦК.

Неприбуття позивача до ТЦК за повісткою стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210, 201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тому звернення ТЦК до національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, є правомірним.

Посилання позивача на те, що закінчився строк для притягнення до адміністративної відповідальності позивача, тому є підстави для виключення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, суд не бере до уваги, оскільки в цій справі не вирішується питання правомірності/протиправності притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а факт порушення позивачем правил військового обліку, в зв'язку із неявкою до ТЦК, продовжує тривати станом на день розгляду справи.

З огляду на вищевикладене, в ході розгляду справи судом не встановлено підстав для виключення відомостей з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз