справа№ 380/9885/25
з питань прийняття звіту про виконання рішення суду
26 січня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І. розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №380/9885/25 позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024, при здійсненні нарахування та виплати індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.03.2024 здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з врахуванням проведеної індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням проведених виплат.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2025 року із застосуванням обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та з урахуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025 року без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням фактично проведених виплат.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.03.2025.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум.
15.10.2025 за вх.№82394 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 30.07.2025 у справі №380/9885/25.
Ухвалою суду від 27.10.2025 відмовлено у задоволені заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №380/9885/25.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2025 апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Каверіна Сергія Миколайовича - задоволено.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року з питань встановлення судового контролю за виконанням рішення, постановлену у справі №380/9885/25, - скасовано.
Заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Каверіна Сергія Миколайовича про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 380/9885/24 - задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 30 липня 2025 року у справі №380/9885/24.
13.01.2026 за вх.№2912 та 14.01.2026 за вх.№611ел від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №380/9885/25.
Зазначив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі № 380/9885/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024. Станом на 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками становив 57653,66 грн. Підсумок пенсії з 01.03.2024 57653,66 грн та не обмежується максимальним розміром. Крім цього, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 та з 01.03.2025. У зв'язку з отриманням Пенсійним фондом України відомостей, у порядку інформаційної взаємодії відомостей Єдиного державного реєстру ветеранів війни, що підтверджують право ОСОБА_1 на отримання пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, відповідно до п. 2 Постанови № 1, розмір його пенсії переглянуто. Станом на 01.03.2025 підсумок пенсії становить 59153,66 грн. Підсумок пенсії з 01.03.2025 (з надбавками): 59153,66 грн та не обмежується максимальним розміром. Станом на 01.11.2025 підсумок пенсії становить 59153,66 грн та не обмежується максимальним розміром. Доплата пенсії за період з 01.03.2024 по 31.10.2025 становить 44572,80 грн.
Щодо виплати коштів нарахованих на виконання рішення суду зазначив, що згідно з обліком рішень суду, що набрали законної сили, зазначене рішення, а саме: рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі № 380/9885/25 включене до обліку рішень суду. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог вказаного порядку. Зазначив, що ОСОБА_1 додатковими відомостями відповідно до вимог Порядку виплачено кошти в наступних розмірах : у жовтні 2025 року - 187,35 грн (відкладена заборгованість) 6459,13 грн (поточна заборгованість), у листопаді 2025 року - 187,35 грн (відкладена заборгованість) 3128,64 грн (поточна заборгованість), у грудні 2025 року (на час подачі відзиву на апеляційну скаргу): 187,35 грн. (відкладена заборгованість).
З огляду на викладене відповідач стверджує, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі № 380/9885/25 виконано.
При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення суд керується таким.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Так, згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів»).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
У поданому звіті представник відповідача не заперечує того факту, що на виконання рішення у цій справі Головним управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до поданого звіту відповідача та долучених доказів суд встановив, що відповідач на виконання рішення провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024.
Станом на 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками становив 57653,66 грн, в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 78543,4) 54980,38 грн, з урахуванням індексації 2024 (54980,38*0,0796) - 1500,00 грн, з урахуванням індексації 2025 (56480.38*0,1150) - 1500,00 грн; підвищення як учаснику бойових дій - 590,25 грн, доплата - 40,00 грн, надбавка за особливі заслуги -543,03 грн.
Підсумок пенсії з 01.03.2025 (з надбавками): 59153,66 грн. основний розмір пенсії (70 %* 78543,4) 54980,38 грн, з урахуванням індексації 2024 (54980,38*0,0796) - 1500,00 грн, з урахуванням індексації 2025 (56480.38*0,1150) - 1500,00 грн; підвищення як учаснику бойових дій - 590,25 грн, доплата - 40,00 грн, надбавка за особливі заслуги -543,03 грн
Крім цього, підсумок пенсії з 01.11.2025 (з надбавками): 59153,66 грн та не обмежується максимальним розміром.
Доплата пенсії за період з 01.03.2024 по 31.10.2025 становить 44572,80 грн.
При цьому, із долучених до матеріалів справи копіями виписок з карткового рахунку ОСОБА_1 у листопаді 2025 року позивачу надійшла пенсійна виплата у розмір 56025,00 грн. Таким чином, суд приходить до висновку що проведення перерахунку пенсії, відображене у протоколі пенсійної справи не свідчить про фактичну виплату пенсії у вказаному розмірі.
Згідно ч.ч.1,2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
В свою чергу, станом на дату розгляду звіту про виконання судового рішення, суд дійшов висновку, що відповідачем не надано доказів щодо належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №380/9885/25, а саме в частині виплати заборгованості. Так як з відомостей відповідача виплата 59153,66 грн., а долучені позивачем докази отримання пенсії - 56025,02 грн. Таке свідчить про невиконання рішення .
При цьому, суд враховує постанову Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, у якій, з посиланням на постанову від 31.10.2018 року у справі № 704/1547/17, ВС вказано про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту, тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.
Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Також суд зауважує, що відсутність бюджетного фінансування, вчинення відповідачем дій, спрямованих на отримання коштів для проведення виплати на виконання судового рішення в цій справі, свідчать лише про відсутність підстав для накладення на керівника територіального пенсійного фонду штрафу за неповне виконання судового рішення, але жодним чином не свідчать про повне та фактичне виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, суд розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області дійшов висновку, що рішення виконане частково, а саме лише в частині здійснення перерахунку пенсії позивача. При цьому, рішення суду в частині виплати заборгованості, яка утворилась на його виконання залишається невиконаним.
За таких обставин, враховуючи, що матеріали справи не містять доказів повного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №380/9885/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у строк 30 днів до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення, роз'яснивши наслідки неподання звіту та невиконання рішення суду.
Керуючись ст. ст. 243, 382,256 КАС України, суд,-
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про прийняття звіту по справі № 380/9885/25 - відмовити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом 30 днів з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 у справі №380/9885/25.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна