Рішення від 26.01.2026 по справі 380/23432/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/23432/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», сум грошового забезпечення, виплачених за час вимушеного прогулу з 27.12.2024 по 31.03.2025 у розмірі 74366 гривень 95 копійок, а саме - невнесення помісячних сум грошового забезпечення за період з грудня 2024 року по березень 2025 року включно;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлений грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з обов'язковим включенням до них суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 74366 гривень 95 копійок з помісячною розбивкою за період з 27.12.2024 по 31.03.2025 та з розподілом за відповідними складовими грошового забезпечення - для здійснення перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Посилається на те, що Головне управління Національної поліції у Львівській області при видачі довідки про грошове забезпечення (для розрахунку пенсії) не здійснило помісячної розбивки суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, виплаченого на виконання судового рішення, чим допустило бездіяльність щодо не включення всіх виплат у довідку для призначення пенсії, що в свою чергу, зумовило неправильний розрахунок пенсії. Вважаючи у зв'язку із цим свої права та інтереси порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що на виконання вимог Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760, Головне управління Національної поліції у Львівській області видало довідку від 23.07.2025 року №106/75 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначив, що у цій довідці, серед іншого, вказано: суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах стягнення суми за один місяць - 23484,30 грн та суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 27.12.2024 року - 74366,95 грн. Водночас звернув увагу, що оскільки у рішенні суду кошти вказано загальною сумою без розбивки по видам нарахування, відобразити суми в даній довідці з помісячною розбивкою по видам нарахування немає можливості. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 01.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 26.01.2026 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням касаційної інстанції у справі №380/309/25.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року у справі №380/309/25, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним наказу, поновлення на роботі - задоволено повністю. Зокрема:

- визнано протиправним та скасовано наказ ГУНП у Львівській області від 11.12.2024 року №5030 «Про застосування дисциплінарних стягнень до окремих поліцейських ВП №3 Львівського РУП №2 ГУНП у Львівській області» в частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - звільнення зі служби в поліції;

- визнано протиправним та скасовано наказ ГУНП у Львівській області від 26.12.2024 №858 о/с «Про особовий склад» про звільнення капітана поліції ОСОБА_1 з посади інспектора сектору реагування патрульної поліції відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП з 26.12.2024 року;

- поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП з 27.12.2024 року;

- стягнуто з Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 74366 (сімдесят чотири тисячі триста шістдесят шість) гривень 95 копійок;

- рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділу поліції №3 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах стягнення суми за один місяць у розмірі 23484 (двадцять три тисячі чотириста вісімдесят чотири) гривень 30 копійок підлягає до негайного виконання.

Наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області №366 о/с від 27.05.2025 року «Про особовий склад» ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції відповідно до п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу). Стаж служби в поліції при звільненні становив 15 років 03 місяці 10 днів.

Згідно протоколу за пенсійною справою №1313038966 від 29.05.2025, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Головного управління Національної поліції у Львівській області від 23.07.2025 року №106/75 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії.

Як слідує зі змісту цієї довідки, у таку не включено суми грошового забезпечення, виплачені за час вимушеного прогулу з 27.12.2024 року по 31.03.2025 року, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року у справі №380/309/25, у розмірі 74366,95 грн.

Не погодившись з такою довідкою, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із заявою, в якій просив, серед іншого, провести розрахунок сум грошового забезпечення, виплачених ОСОБА_1 за час вимушеного прогулу на виконання судового рішення у справі 380/309/25, з розподілом за кожний календарний місяць відповідного періоду та за складовими грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення (у тому числі індексація), премія.

Листом від 12.11.2025 року №364236-2025 відповідач повідомив, що у рішенні суду заробіток за час вимушеного прогулу зазначений загальною сумую з розрахунку за один день, а не по видах нарахувань. Враховуючи вищенаведене, включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби для призначення пенсії окремі види надбавок, доплат, премії немає можливості.

Не погодившись із вказаною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до ст.94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 3 розділу І вказаного Порядку №260 встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з п.6 розділу І Порядку №260, при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

Відповідно до п.6 розділу ІІІ Порядку №260, поліцейським, звільненим зі служби в поліції, а потім поновленим на службі у зв'язку з визнанням звільнення незаконним, за час вимушеного прогулу з дня звільнення виплачуються всі види грошового забезпечення (в тому числі премія), які були їм визначені на день звільнення. Підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення.

Згідно з п.4 Розділу III Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 року №760, підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів, здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. Органи Пенсійного фонду визначають розміри пенсій на підставі документів, наданих уповноваженими органами відповідних міністерств, зокрема, Національної поліції.

Як підтверджено матеріалами справи та й не заперечується сторонами, ОСОБА_1 виплачено середній заробіток за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць у розмірі 23484,30 грн відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року у справі №380/309/25 (залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2025 року), з якого також сплачено єдиний внесок.

23.07.2025 року відповідачем видано довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №106/75.

При цьому, у вказаній довідці відсутній сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу позивача в розмірі 74366,95 грн.

Як наслідок, відповідна сума не була врахована при визначенні розміру його пенсії.

Даючи оцінку вказаному, суд враховує, що середній заробіток за час вимушеного прогулу за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою (винагородою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу), а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою, тобто середній заробіток за час вимушеного прогулу не входить до структури заробітної плати (грошового забезпечення), а є спеціальним видом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника.

Разом з тим, середній заробіток за час вимушеного прогулу обчислюється судом при вирішенні спору про поновлення на роботі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати», виходячи із виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують звільненню. При цьому, відомості про виплати за останні два календарні місяці роботи надаються роботодавцем.

Відтак, Головне управління Національної поліції у Львівській області, яке видавало довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення судом середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах справи №380/309/25, обізнане про розмір складових грошового забезпечення позивача, які увійшли до виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 27.12.2024 року по 31.03.2025 року в розмірі 74366,95 грн.

Враховуючи викладене, а також те, що вимушений прогул позивача у зв'язку з незаконним звільненням мав місце в період з 27.12.2024 року по 31.03.2025 року, тобто в межах 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням, середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача в сумі 74366,95 грн повинен бути відображений в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення при визначенні середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії.

При цьому, суд відхиляє посилання відповідача на відсутність помісячного розподілу в судовому рішенні, оскільки розрахунок середнього заробітку за час вимушеного прогулу проводиться саме виходячи з розміру складових грошового забезпечення, які фактично виплачувались (або мали бути виплачені) поліцейському щомісячно. Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень та роботодавець, зобов'язаний самостійно здійснити такий розподіл на підставі наявних у нього бухгалтерських даних.

Суд також вказує, що Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом МВС України 17.09.2018 року №760, не встановлено обмежень чи застережень щодо оформлення довідки з помісячною розбивкою суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо неврахування всіх виплат грошового забезпечення у довідці про додаткові види грошового забезпечення позивача є протиправною.

Як наслідок, похідні позовні вимоги про спонукання до вчинення дій є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Щодо судового збору, то згідно з п.13 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від його сплати, а відтак розподіл на підставі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 139, 72-77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не включення до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», сум грошового забезпечення, виплачених за час вимушеного прогулу з 27.12.2024 року по 31.03.2025 року, у розмірі 74366 гривень 95 копійок.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: пл.Ген.Григоренка, 3, м.Львів, 79010; код ЄДРПОУ: 40108833) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлений грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з обов'язковим включенням до них суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 74366 гривень 95 копійок з помісячною розбивкою за період з 27.12.2024 року по 31.03.2025 року та з розподілом за відповідними складовими грошового забезпечення - для здійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.