Рішення від 26.01.2026 по справі 360/2173/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2173/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10 листопада 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яка полягає у нездійсненні позивачу індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 з 01.03.2023р., та у розмірі 1,0796 з 01.03.2024р;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити поетапну індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 з 01.03.2023р., та у розмірі 1,0796 з 01.03.2024р., здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 10.05.2025р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем у 2023, 2024 роках не було проведено індексацію пенсії позивача, а встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн (у 2023 та у 2024 році). Жодних повідомлень про відмову у проведенні індексації відповідачем не надано.

Водночас, представник позивача вважає, що відповідач був зобов'язаний здійснити індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 з 01.03.2023 та у розмірі 1,0796 з 01.03.2024, однак цього не зробив, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Ухвалою суду від 27.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти заявлених вимог з огляду на таке.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.07.2022 № 122950002304 за заявою від 20.07.2022 ОСОБА_1 з 30.05.2022 призначено пенсію за Списком № 1.

За матеріалами електронної пенсійної справи № 121630005602 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 30.05.2022 отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 № 360/1457/24, з урахуванням ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №360/1457/24, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.05.2022, з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зарахувавши до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи з 20.08.1989 по 14.02.1990 учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, з 15.02.1990 по 25.06.1990 прохідником підземним з повним робочим днем під землею; з 01.07.1990 по 05.12.1990 період військової служби; з 15.01.1992 по 30.12.1998 прохідником підземним з повним робочим днем під землею та до пільгового підземного стажу за Списком № 1 (Постанова № 202), який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи з 29.10.2008 по 02.02.2009 учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею, з 03.02.2009 по 14.07.2016 машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею, з 15.07.2016 по 05.10.2016 учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 06.10.2016 по 22.06.2018 гірником підземним з повним робочим днем під землею, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2025 № 360/1457/24 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 360/1457/24 змінено, а саме: в абзаці третьому резолютивної частини рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 360/1457/24 дату перерахунку пенсії «з 30.05.2022» замінено датою «з 26.05.2024».

Відповідно до протоколу про призначення пенсії (до рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.07.2022 № 122950002304 за заявою від 20.07.2022) страховий стаж позивача складав 31 рік 02 місяці 25 днів, стаж роботи за списком № 1 склав 15 років 6 місяців 16 днів.

Для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області враховано заробітну плату за період з 01.10.2008 по 30.06.2018 за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії склав 1,64355.

Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії - 17826,55 грн.

Пенсію ОСОБА_1 з 30.05.2022 призначено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області із застосуванням показника середньомісячного заробітку (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за три попередні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії 2019-2021, який складає - 10846,37 грн.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 185 з 01.03.2024 до пенсій, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком № 124, позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень.

Оскільки показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії позивача, який застосовано при призначенні пенсії складає 10846,37 грн, що перевищує показники: з 01.03.2023 - 7405,03 грн; з 01.03.2024 - 7994,47 грн, для перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати підстав немає.

Отже, Порядком 124 передбачено застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року - 3764,40 грн, та не передбачено застосування коефіцієнта до показника середньої заробітної плати із якого призначались пенсії позивачу в 2022 році 10846,37 грн.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 по справі № 360/1457/24 у серпні 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 26.05.2024 з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зараховано до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях, який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи з 20.08.1989 по 14.02.1990 учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, з 15.02.1990 по 25.06.1990 прохідником підземним з повним робочим днем під землею; з 01.07.1990 по 05.12.1990 період військової служби; з 15.01.1992 по 30.12.1998 прохідником підземним з повним робочим днем під землею та до пільгового підземного стажу за Списком № 1 (Постанова № 202), який дає право на пенсію згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV, періоди роботи з 29.10.2008 по 02.02.2009 учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею, з 03.02.2009 по 14.07.2016 машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею, з 15.07.2016 по 05.10.2016 учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 06.10.2016 по 22.06.2018 гірником підземним з повним робочим днем під землею, з урахуванням раніше виплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області враховано заробітну плату за період з 01.10.2008 по 30.06.2018 за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії склав 1,64355.

Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії - 17826,55 грн.

Розмір пенсії з 26.05.2024 склав 14461,24 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209) встановлено, що з 01.03.2025 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 209 ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складає 1,64355.

Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складає 18646,57 грн (10846,37 грн х 1,046 х 1,64355).

Розмір пенсії заявника з 01.03.2025 складає 15117,26 грн.

Таким чином відповідач вважає, що пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для проведення перерахунку відсутні.

Також зазначив, що оскільки як первинне призначення (з 30.05.2022) так і перерахунок пенсії (з 26.05.2024) позивача проводилися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення позивачу індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 з 01.03.2023, та у розмірі 1,0796 з 01.03.2024, здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 10.05.2025, вважає такими, що заявлені не до належного відповідача.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 30.05.2022 отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058.

З матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що з 01.03.2023 та з 01.03.2024 до пенсії позивача встановлено щомісячну надбавку в розмірі 100 гривень.

Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.31167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (374 / 100 * 12) * 1) - 0.31167.

Розмір пенсії за віком (ст.27) з 01.03.2023 складає (17826.55 * 0.31167) 5556,00. Розмір пенсії з надбавками 5656,00 грн.

Розмір пенсії за віком (ст.27) з 01.03.2024 складає (17826.55 * 0.31167) 5556,00. Розмір пенсії з надбавками 5756,00 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно із статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Преамбулою Закону 1058-IV закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV:

для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац перший);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абзац другий);

у разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абзац третій);

розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (абзац четвертий).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з приписами статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон № 2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону № 1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, прийнято Закон України від 15 лютого 2022 року № 2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі Закон № 2040-ІХ), яким частину п'яту статті 2 Закону № 1282-ХІІ викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-ХІІ в редакції Закону № 2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

Отже, враховуючи положення частини п'ятої статті 2 Закону № 1282-ХІІ та абзацу четвертого частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок здійснення індексації пенсій та розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, але з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20 лютого 2019 року видав постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124).

Отже, Порядок № 124 безпосередньо прийнято на виконання вимог частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

Згідно з абзацом дев'ятим пункту 4 Порядку № 124 перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

З матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що пенсія позивачу призначена у травні 2022 року.

Як наслідок, до спірних правовідносин повинні застосовуватися положення абзацу третього пункту 5 Порядку № 124, згідно з якими пенсія підвищується за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому, підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Таким чином, з урахуванням меж заявлени вимог, до спірних правовідносин повинна застосовуватися постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197

Тобто, коефіцієнт в розмірі 1,197 повинен застосовуватися до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії позивачу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185) установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (пункт 1).

Отже, враховуючи Постанову № 168, Постанову № 185 та матеріали пенсійної справи позивача, судом встановлено, що аналогічно до правопорушень за 2023 рік, відповідачем були допущені правопорушення і під час здійснення перерахунку пенсії позивача у 2024 році.

У зв'язку із зазначеними обставинами встановлено, що відповідач допустив порушення норм чинного законодавства під час перерахунку пенсії позивача. У зв'язку з цим позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача шляхом застосування визначених постановами КМУ коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Тобто, під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Вказану правову позицію у спірних правовідносинах висловлено Верховним Судом в постановах від 27 січня 2025 року у справі № 620/7211/24, від 28 січня 2025 року у справі № 400/4663/24, від 13 лютого 2025 року у справах №№ 200/2123/24, 280/3296/24, від 24 березня 2025 року у справі № 380/11333/24, від 24 березня 2025 року у справі № 160/21728/24, від 25 березня 2025 року у справі № 160/16082/24.

При цьому, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 27.01.2025 у справі № 200/422/24 від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, та меж заявлених вимог, порушені права позивача можуть бути захищені судом в частині виплати заборгованості з 10.05.2025, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зазначає, що зобов'язання має нести саме Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, оскільки перерахунок пенсії щороку з 01 березня здійснюється пенсійним фондом в якому позивач перебуває на обліку.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 968,96 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не застосування під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та 1,0796.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії з 10.05.2025, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Тихонов