Ухвала від 26.01.2026 по справі 360/119/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

26 січня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/119/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 20 січня 2026 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:

- визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2026р. з застосуванням обмежувальних коефіцієнтів встановлених Постановою КМУ № 1788 від 30.12.2025р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» - протиправними;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, проводити виплату пенсії ОСОБА_1 у 2026 році в повному обсязі, без застосування будь-яких обмежувальних коефіцієнтів встановлених Постановами КМУ, виданих на виконання статей Закону України «Про Державний бюджет України», що суперечать законодавчому регулюванні спеціальних законів та Конституції України;

- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з пенсійних виплат, яка виникла у 2026 році внаслідок застосування до розміру пенсії обмежувальних коефіцієнтів, встановлених Постановою КМУ № 1788 від 30.12.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС І категорії, особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС у 1987 року, перебуває на обліку у ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену за нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», нарахування та виплату якої ГУПФУ в Луганській області здійснює на підставі пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 «Про внесення змін до постанов КМУ від 23.11.2011 р № 1210 і від 26.09.2012 р. № 886» та рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2024 року у справі № 360/299/24, яким зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області з 01 січня 2025 року розмір пенсії позивача було обчислено в розмірі 27 526,37 грн., з урахуванням норм статті 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та норм пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів відповідно до Постанови КМУ № 1, в той час як розмір призначеної пенсії з 01.03.2025 р., (з урахуванням постанови КМУ № 209 від 25.02.2025 р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році») був встановлений у сумі 35 016,58 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року по справі № 360/1526/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням фактично виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду, 23 грудня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області розмір пенсії позивача було перераховано і встановлено у сумі - 35 016,58 грн.

16 січня 2026 року, згідно протоколу/розпорядження щодо призначення/ перерахунку пенсії, пенсію позивачу було перераховано з 01.01.2026 року з застосуванням обмежувальних коефіцієнтів встановлених Постановою КМУ № 1788 від 30.12.2025 р., і розмір перерахованої пенсії склав - 29 736,05 грн., яку він отримав у січні місяці.

Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області по перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови КМУ № 1788 від 30.12.2025 р. позивач вважає протиправними та такими що порушують його Конституційні права.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259-262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Запропонувати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:

- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:

- пенсійну справу (електронну пенсійну справу, макет пенсійної справи) позивача (в межах предмету позову);

- протокол про перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі 360/1526/25;

- протокол про перерахунок пенсії з 01 січня 2026 року.

Справа розглядатиметься суддею Тихонов І.В. одноособово.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяІ.В. Тихонов