21 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/3789/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: фермерське господарство "Сорокіна Івана Миколайовича" (26240, Кіровоградська область, с. Мар'янівка, вул. Мечнікова, 1, код ЄДРПОУ 24150141)
відповідач: Мар'янівська сільська рада (26241, Кіровоградська область, с. Велика Виска, вул. Центральна, 59, код ЄДРПОУ 04364673)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Фермерське господарство "Сорокіна Івана Миколайовича" (надалі - ФГ "Сорокіна І.М.") звернулося до суду з адміністративним позовом до Мар'янівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Позов ФГ "Сорокіна І.М." мотивовано тим, що голові цього фермерського господарства Сорокіну І.М. у 1995 року надана у постійне користування земельна ділянка для ведення селянського (фермерського) господарства, яка розташована на території Мар'янівської сільської ради Кіровоградської області. У 2008 році частина цієї земельної ділянки передана у приватну власність членам ФГ "Сорокіна І.М.", а решта земельної ділянки передана фермерському господарству в оренду на 49 років. Маючи намір викупити цю земельну ділянку, голова ФГ звернувся до Мар'янівської сільської ради із заявою від 13.02.2025 року про продаж земельної ділянки без проведення торгів на підставі пункту 6-1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України. Однак ця заява досі не розглянута, рішення за нею прийнято. Тому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Мар'янівської сільської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви голови ФГ "Сорокіна І.М." Сорокіна Івана Миколайовича про викуп земельної ділянки від 13.02.2025 року шляхом надання дозволу на продаж земельної ділянки за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042, площею 25,2797 га;
- зобов'язати Мар'янівську сільську раду на найближчій сесії розглянути заяву голови ФГ "Сорокіна І.М." Сорокіна Івана Миколайовича про викуп земельної ділянки від 13.02.2025 року шляхом надання дозволу ФГ "Сорокіна І.М." на продаж земельної ділянки з кадастровим номером 3523183600:02:000:9042, площею 25,2797 га, право оренди якою набуто шляхом переоформлення права постійного користування, без проведення земельних торгів, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Ухвалою судді від 11.06.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзив на позов не подав.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
На підставі рішення Маловисківської районної ради народних депутатів Маловисківського району Кіровоградської області №89 від 14.12.1995 року ОСОБА_1 отримав у постійне користування із земель державної власності земельну ділянку площею 50 га, що розташована на території Мар'янівської сільської ради, для ведення селянського (фермерського) господарства, про що йому видано державний акт на право постійного користування землею серії КР МВ139, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №189.
Одержавши державний акт на право постійного користування землею, ОСОБА_1 створив ФГ "Сорокіна І.М.", яке зареєстроване як юридична особа 10.04.1996 року. Головою цього фермерського господарства став сам ОСОБА_1 .
У квітні 2008 року голова Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області видав розпорядження №208-р від 02.04.2008 року "Про затвердження акту визначення збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних з вилученням та передачею в оренду земельних ділянок", яким серед іншого затвердив проект землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 25,28 га, що залишилась після передачі у власність земельних ділянок голові та членам СФГ "Сорокіна І.М." на території Мар'янівської сільської ради терміном на 49 років для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 з орендною платою в розмірі земельного податку.
На підставі цього рішення між головою Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області та головою СФГ "Сорокіна І.М." ОСОБА_1 укладено договір оренди землі від 28.10.2008 року, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування на 49 років земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Мар'янівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області.
На підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ця земельна ділянка була зареєстрована у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042 з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, площею 25,2797 га.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 30.06.2021 року проведена державна реєстрація права комунальної власності на цю земельну ділянку. Її власником стала територіальна громада в особі Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області. Тоді ж у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано інше речове право - право оренди земельної ділянки за ФГ "Сорокіна І.М.".
У лютому 2025 року позивач звернувся до Мар'янівської сільської ради із заявою, у якій просив на підставі пункту 6-1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України продати ФГ "Сорокіна І.М." земельну ділянку площею 25,2797 га за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042, що розташована на території Мар'янівської сільської ради, для ведення селянського (фермерського) господарства за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці 1 123 907,85 грн., без проведення земельних торгів.
Вказана заява з доданими до неї документами зареєстрована у Мар'янівській сільській раді 13.02.2025 року за №609.
Мар'янівський сільський голова листом №207 від 18.03.2025 року повідомив позивача про те, що проект рішення Мар'янівської сільської ради "Про продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства" був винесений на розгляд сорокової сесії Мар'янівської сільської ради восьмого скликання 13.03.2025 року. Проект рішення не набрав необхідної для прийняття рішення кількості голосів, тож рішення з цього питання прийняте не було.
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є:
а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності;
б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;
в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно зі статтею 82 ЗК України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу;
в) прийняття спадщини;
г) виникнення інших підстав, передбачених законом.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
У статті 122 ЗК України передбачені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування та установлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), а також передача акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, в суборенду земельних ділянок державної власності, що були передані зазначеним господарським товариствам в оренду відповідно до статті 120-1 цього Кодексу, здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону) у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Не допускається відчуження орендованих земельних ділянок державної або комунальної власності без згоди орендаря.
У статті 128 ЗК України наведений порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам:
1. Продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
2. Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
3. Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
5. Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:
а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;
б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;
г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;
ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
6. Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
7. Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату або про сплату першого платежу (у разі продажу земельної ділянки з розстроченням платежу) разом з договором купівлі-продажу є підставою для державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
8. Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
10. Рішення про відмову продажу земельної ділянки може бути оскаржено в суді.
За правилами частин 1, 2, 7 статті 130 ЗК України набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть: б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади.
Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності юридичної особи (крім банків) не може перевищувати загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності всіх її учасників (членів, акціонерів), але не більше десяти тисяч гектарів.
Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності забороняється.
Пунктом 6 розділу X "Перехідні положення" ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них. При переоформленні права постійного користування земельними ділянками, наданими для ведення селянських (фермерських) господарств, у довгострокову оренду строк оренди визначається селянським (фермерським) господарством відповідно до закону. При цьому розмір орендної плати за земельні ділянки не повинен перевищувати розміру земельного податку.
Згідно з пунктом 6-1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою державної чи комунальної власності, а також юридичні особи, яким на момент набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель" належало право постійного користування земельними ділянками державної чи комунальної власності, та які відповідно до статті 92 цього Кодексу не можуть набувати земельні ділянки на праві постійного користування, орендарі земельних ділянок, які набули право оренди земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів", мають право на купівлю таких земельних ділянок без проведення земельних торгів. Купівля земельних ділянок відповідно до цього пункту здійснюється за ціною, що дорівнює: нормативній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель сільськогосподарського призначення; експертній грошовій оцінці земельної ділянки - для земель несільськогосподарського призначення.
У разі купівлі земельної ділянки її покупець має право на розстрочення платежу зі сплати ціни земельної ділянки з рівним річним платежем з урахуванням індексу інфляції, за умови встановлення заборони на продаж або інше відчуження та надання у користування земельної ділянки (крім надання у користування фермерському господарству земельних ділянок, які знаходяться у власності членів такого фермерського господарства, що є покупцями такої земельної ділянки) до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.
Розрахунок за придбану земельну ділянку здійснюється щороку, рівними частинами, у місяць, що настає за звітним роком. Покупець має право на дострокове погашення всієї або частини суми ціни продажу земельної ділянки з розстроченням платежу з урахуванням індексу інфляції. Строк розстрочення платежу становить: щодо земель сільськогосподарського призначення - 10 років, щодо земель несільськогосподарського призначення - 30 років, якщо покупець не ініціює встановлення меншого строку. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.
Право купівлі земельної ділянки відповідно до цього пункту також мають громадяни України - спадкоємці громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної чи комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, якщо такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного із спадкоємців у праві власності є рівними.
Громадяни України та юридичні особи, що здійснюють купівлю земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до цього пункту, мають відповідати вимогам, визначеним цим Кодексом до набувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Положення частини сьомої статті 130 цього Кодексу не поширюються на земельні ділянки, які придбаваються відповідно до цього пункту.
Юридичні особи набувають право на купівлю земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до цього пункту з 1 січня 2024 року.
У разі якщо у складі земель, що перебувають у постійному користуванні, довічному успадкованому володінні, є землі, які не можуть передаватися у приватну власність, або постійний користувач, володілець земельної ділянки на праві постійного користування не може набувати у власність земельну ділянку відповідно до закону, такий землекористувач здійснює поділ земельної ділянки з виділенням частини, на якій розміщені такі землі, в окрему земельну ділянку з подальшою її передачею в оренду на умовах, визначених цим пунктом. У такому разі землекористувач, володілець протягом одного місяця з дня внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, утворену внаслідок поділу, зобов'язаний подати до органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, заяву про вилучення земельної ділянки з користування та передачу її в оренду. Умови оренди визначаються з урахуванням таких особливостей:
встановлюється строк оренди 50 років, якщо орендар не ініціює встановлення меншого строку;
розірвання договору оренди, зміна його умов в односторонньому порядку орендодавцем не допускається.
Право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної чи комунальної власності зберігається за суб'єктом відповідного права, які не здійснили купівлю таких земельних ділянок відповідно до абзацу першого цього пункту.
Право викупу на умовах, зазначених в абзаці першому цього пункту, належить також орендарям, емфітевтам земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, що за угіддями належать до багаторічних насаджень, якщо такі особи не менше трьох років до дня укладення договору купівлі-продажу вирощують на зазначених земельних ділянках багаторічні насадження (плодові, ягідні, горіхоплідні, виноград). Порядок підтвердження факту вирощування багаторічних насаджень особою, яка має намір здійснити викуп земельної ділянки відповідно до цього пункту, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику. Забороняється зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, викуплених відповідно до цього абзацу, а також зміна їх угідь (шляхом віднесення багаторічних насаджень до інших угідь), протягом 10 років з дня державної реєстрації права власності на земельну ділянку особи, яка здійснила її викуп (крім зміни цільового призначення, пов'язаної з відчуженням земельної ділянки для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності). Таке обмеження зберігається в разі переходу права власності на зазначену земельну ділянку до іншої особи, поділу, об'єднання земельних ділянок. Цей абзац втрачає чинність з 1 січня 2035 року.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" установлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а для розгляду питань щодо: надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, відведення земельних ділянок (крім випадків, передбачених абзацом третім цієї частини) - не менше одного разу на місяць.
За правилами частин 1, 2, 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Суд установив, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення комунальної власності за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042 площею 25,2797 га з жовтня 2008 року перебуває в користування (оренді) ФГ "Сорокіна І.М.". Ця земельна ділянка сформована за рахунок земельної ділянки загальною площею 50 га, що була надана у 1995 році у постійне користування громадянину ОСОБА_1 та передана ним до складу земель створеного ним у 1996 році ФГ "Сорокіна І.М."
Тобто ФГ " ОСОБА_1 " набуло право оренди земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства шляхом переоформлення права постійного користування на неї до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" №1012-VIII від 18.02.2016 року.
Тож відповідно до пункту 6-1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України позивач з 01.01.2024 року набув право на викуп земельної ділянки, без проведення земельних торгів.
Позивач з цієї метою 13.02.2025 року звернувся до Мар'янівської сільської ради, яка є розпорядником земельної ділянки, з відповідною заявою.
Суд зазначає, що відповідач, дотримуючись установленого законом порядку вирішення органами місцевого самоврядування питань регулювання земельних відносин, отримавши 13.02.2025 року заяву позивача про продаж йому цієї земельної ділянки, повинен був перевірити її на відповідність зокрема вимогам статті 128, пункту 6-1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України і у місячний строк прийняти рішення про продаж земельної ділянки, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, або, у разі виявлення обставин, передбачених ч.5 ст.128 ЗК України, - прийняти рішення про відмову в продажу земельної ділянки з наведенням відповідних мотивів.
Вирішення заяви повинно відбуватись в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Мар'янівської сільської ради, із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішень з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру передбачений законодавством.
У справі міститься проект рішення Мар'янівської сільської ради "Про продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства", яким на підставі пункту 6-1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачається продати ФГ "Сорокіна І.М." земельну ділянку за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042 площею 25,2797 га.
Цей проект було включено до порядку денного засідання сорокової сесії восьмого скликання Мар'янівської сільської ради, яке відбулося 13.03.2025 року. Згідно з результатами поіменного голосування вказане рішення прийнято не було, оскільки при голосуванні пропозиції щодо прийняття проекту рішення із 21 депутатів сільської ради та сільського голови проголосували "за" - 0, "проти" - 8, "утрималися" - 5, а 9 депутатів не брали участі у голосуванні. Відтак цей проект рішення відхилено (не прийнято), оскільки він не набрав більшості голосів від загального складу ради (22).
Також цей проект було включено до порядку денного засідання сорок першої сесії восьмого скликання Мар'янівської сільської ради, яке відбулося 24.04.2025 року. Згідно з результатами поіменного голосування вказане рішення також прийнято не було, оскільки при голосуванні пропозиції щодо прийняття проекту рішення із 21 депутатів сільської ради та сільського голови проголосували "за" - 0, "проти" - 13, а 9 депутатів не брали участі у голосуванні. Відтак цей проект рішення відхилено (не прийнято), оскільки він не набрав більшості голосів від загального складу ради (22).
Про це Мар'янівський сільський голова повідомляв позивача листами №207 від 13.03.2025 року та №316 від 25.04.2025 року.
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Суд погоджується з доводами позову, що у спірних правовідносинах відповідач як представницький орган місцевого самоврядування та розпорядник земель комунальної власності, допустив протиправну бездіяльність, оскільки не розглянув заяву позивача від 13.02.2025 року у строк та у спосіб, що встановлені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а правовий акт органу місцевого самоврядування у формі рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажу земельної ділянки за результатами її розгляду прийнято не було.
Зважаючи на це, позов слід задовольнити, а порушені права позивача - поновити, зобов'язавши відповідача розглянути це питання на пленарному засіданні Мар'янівської сільської ради та прийняти за нею відповідне рішення.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у сумі 3028 грн., які слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 257 - 263, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов фермерського господарства "Сорокіна Івана Миколайовича" задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Мар'янівської сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою фермерського господарства "Сорокіна Івана Миколайовича" від 13.02.2025 року про продаж земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042 без проведення земельних торгів.
Зобов'язати Мар'янівську сільську раду розглянути на її пленарному засіданні заяву фермерського господарства "Сорокіна Івана Миколайовича" від 13.02.2025 року про продаж земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 3523183600:02:000:9042 без проведення земельних торгів та прийняти відповідне рішення.
Стягнути на користь фермерського господарства "Сорокіна Івана Миколайовича" судові витрати на сплату судового збору у розмірі 3028 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Мар'янівської сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ