Рішення від 26.01.2026 по справі 300/5882/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2026 р. справа № 300/5882/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 28.02.2025, зобов'язання до вчинення дій, -

Виклад позицій сторін. Процесуальні дії та рішення суду:

Бандура Володимир Олексійович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2, ГУ ПФ України в Донецькій області), в якому просить суд: визнати протиправним і скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.02.2025 року №092650007307; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 20.02.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон» згідно довідки №122 від 04.06.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 01.02.2025 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернулася через веб-портал до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 20.02.2025 про перерахунок пенсії відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої долучила довідку №122 від 04.06.2024 про заробітну плату за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон». За результатом розгляду вказаної заяви від 20.02.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області прийняло рішення від 28.02.2025 №092650007307 про відмову в перерахунку пенсії до надання акту зустрічної перевірки відділом контрольно-перевірочної роботи. Представник позивача вважає таке рішення від 28.02.2025 №092650007307 протиправним, оскільки в довідці від 04.06.2024 №122, яка була долучена до заяви про перерахунок пенсії від 20.02.2025, зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески, довідка видана на підставі особових рахунків за 1988-1995 рр., які знаходяться за відповідною адресою. Також вказано, що не заперечується проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у цій довідці, таким чином відповідачі могли здійснити перевірку первинних документів за необхідності. Довідка підписана відповідними посадовими особами та завірена печаткою підприємства, що її видало. Довідка відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1. Отже, не відповідає дійсності, зазначене у оскаржуваному рішенні про відмову у перерахунку пенсії твердження щодо відсутності підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення її недоліків. Позивач недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою від 09.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

18.09.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФ України в Донецькій області від 18.09.2025 на позовну заяву. У відзиві відповідач 2 заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача 2 вказав, що за результатом розгляду заяви позивача від 20.02.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області прийняло рішення від 28.02.2025 №092650007307 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки довідка про заробітну плату № 122 від 04.06.2024 за період роботи з січня 1988 по вересень 1994, видана ПАТ «РОДОН», не підтверджена первинними документами - підстави для її врахування при обчисленні пенсії відсутні до надходження акту зустрічної перевірки. Відповідач 2 додатково повідомило, що в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 наявний акт перевірки від 06.09.2024 № 0900-1102-1/7577, з висновків якого встановлено, що заробітна плата за період з січня 1988 по вересень 1994 відповідає сумам відображених в довідці про заробітну плату №122 від 04.06.2024. Так, 15.09.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області переглянуто заяву від 20.02.2025 № 3078 та з 01.02.2025 проведено перерахунок пенсії позивача із врахуванням вищезазначеної довідки. Представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 28-29).

До відзиву від 18.09.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області долучило копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 30-71).

26.09.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФ України в Івано-Франківській області від 22.09.2025 № 0900-0803-8/46726 на позовну заяву. У відзиві відповідач 2 заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача 2 вказав, що за результатом розгляду заяви позивача від 20.02.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області прийняло рішення від 28.02.2025 №092650007307 про відмову в перерахунку пенсії. Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та формлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», довідка про заробітну плату особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством. ОСОБА_1 надала довідку про заробітну плату № 122 від 04.06.2024 не підтверджену первинними документами, а тому така довідка підлягала перевірці пенсійним органом. Так, згідно висновків акту перевірки від 06.09.2024 № 0900-1102-1/7577 заробітна плата позивача за період з січня 1988 по вересень 1994 відповідає сумам відображених в довідці про заробітну плату №122 від 04.06.2024. ГУ ПФ України в Донецькій області 15.09.2025 переглянуто заяву позивача від 20.02.2025 № 3078 та з 01.02.2025 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням вищезазначеної довідки. Представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 91-93).

До відзиву від 22.09.2025 № 0900-0803-8/46726 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області долучило копії розпорядження від 15.09.2025 про перерахунок пенсії з 01.02.2025 та розрахунку заробітної плати, в якому містяться відомості з довідки ПАТ «Родон» від 04.06.2024 від 04.06.2024 про заробітну плату ОСОБА_1 з січня 1988 року по вересень 1994 року (а.с. 94-102).

07.10.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь представника позивача від 06.10.2025 на відзив, в якій представник позивача вказав на безпідставність доводів відповідачів, викладених у відзивах на позовну заяву (а.с. 106-110).

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.02.2025 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

20.02.2025 позивач звернулася через веб-портал до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої долучила довідку №122 від 04.06.2024 про заробітну плату за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон» (а.с. 41-50).

За результатом розгляду вказаної заяви від 20.02.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області прийняло рішення від 28.02.2025 № 092650007307 про відмову в перерахунку пенсії. Вказане рішення від 28.02.2025 №092650007307 мотивоване тим, що довідка № 122 від 04.06.2024 про заробітну плату не підтверджена первинним документом, а тому підстави для проведення перерахунку в частині зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000 відстуні. На підставі вищевикладеного прийнято рішення відмовити в перерахунку пенсії відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до надання акту зустрічної перевірки відділом контрольно-перевірочної роботи (а.с. 51).

Листом від 05.03.2025 № 0900-0209-8/12262 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області позивачу направлено рішення ГУ ПФ України в Донецькій області від 28.02.2025 №092650007307 про відмову в перерахунку пенсії (а.с. 11).

Вважаючи протиправним рішення ГУ ПФ України в Донецькій області від 28.02.2025 № 092650007307 про відмову в перерахунку пенсії, представник позивача звернувся до суду з цим позовом, в якому просить суд скасувати таке рішення та зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснити з 20.02.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон» згідно довідки №122 від 04.06.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлений статтею 40 Законом № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 40 Законом № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=(Д/Т)*100%, де

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Відповідно до статті 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;

4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок обчислення пенсії також регламентовано Законом України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Так, відповідно до статті 64 Закону № 1788-ХІІ пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Згідно статті 65 Закону № 1788-ХІІ середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

У разі якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала менший період, ніж передбачено частиною першою цієї статті, середньомісячний заробіток визначається за фактичний період роботи шляхом ділення загальної суми заробітку за цей період на число місяців у ньому.

Якщо працівник пропрацював менше одного календарного місяця, то заробіток за весь відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на число робочих днів за місяць, обчислене в середньому за рік (25,4 - при шестиденному робочому тижні та 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні). У цьому разі для обчислення пенсії враховується заробіток у розмірі не більше двох тарифних ставок (окладів).

У разі призначення пенсій працівникам, зайнятим на сезонних роботах, середньомісячний фактичний заробіток визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що позивач звернулася через веб-портал до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 20.02.2025 про перерахунок пенсії відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої долучила довідку №122 від 04.06.2024 про заробітну плату за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон». В довідці №122 від 04.06.2024 зазначено: на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок); довідка видана на підставі особових рахунків за 1988-1994 роки, які знаходяться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Вовчинецька, 225; повідомлення про незаперечення проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці. Довідка містить кутовий штамп, підписана уповноваженою особою ПАТ «Родон» та містить відтиск печатки ПАТ «Родон» (а.с. 12).

За результатом розгляду вказаної заяви від 20.02.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області прийняло рішення від 28.02.2025 № 092650007307 про відмову в перерахунку пенсії до надання акту зустрічної перевірки відділом контрольно-перевірочної роботи.

Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 2.7 розділу II Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Згідно з пунктом 2.10 розділу II Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини першої статті 64 Закону № 1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право:

1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України;

2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 3 Положення серед основних завдань головного управління Фонду є забезпечення ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, осіб, які мають право на пільги, а також отримувачів житлових субсидій.

Пунктом 4 Положення визначено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань:

8) здійснює контроль за:

вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів;

обґрунтованістю документів, виданих для оформлення пенсії, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію;

Відповідно до пункту 6 Положення Головне управління Фонду має право:

2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань;

3) отримувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та фізичних осіб - підприємців відомості щодо використання страхових коштів;

5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами;

6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;

8) отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки.

З огляду на положення пункту 2.10 розділу II Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) підлягає перевірці пенсійним органом з метою встановлення достовірності відомостей, які містяться в такій довідці.

Проведення такої перевірки передбачено також пунктом 1 частини першої статті 64 Закону № 1058-IV та підпунктом 6 пункту 6 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Таким чином, після отримання довідки №122 від 04.06.2024 про заробітну плату за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон», пенсійний орган був зобов'язаний перевірити достовірність такої довідки, і лише за відсутності розбіжностей з первинними документами, відомості такої довідки підлягали врахуванню для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 .

В спірному випадку, ГУ ПФ України в Донецькій області в рішенні від 28.02.2025 №092650007307 зазначило про відмову в перерахунку пенсії до надання акту зустрічної перевірки відділом контрольно-перевірочної роботи.

За вказаних обставин, під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.02.2025 про перерахунок пенсії, ГУ ПФ України в Донецькій області не володіло інформацією про наявність акту перевірки довідки № 122 від 04.06.2024 про заробітну плату за період роботи з січня 1988 по вересень 1994 на заводі “Позитрон», а тому правомірно прийняло рішення від 28.02.2025 №092650007307 про відмову в перерахунку пенсії позивача.

ГУ ПФ України в Донецькій області у відзиві від 18.09.2025 на позовну заяву зазначило, що в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 наявний акт перевірки від 06.09.2024 № 0900-1102-1/7577 достовірності документів, поданих для оформлення пенсії, складений ГУ ПФ України в Івано-Франківській області, згідно висновків якого за результатами перевірки довідки ПАТ «Родон» від 04.06.2024 № 122 розбіжностей з даними первинних документів не встановлено (а.с. 30-34).

При цьому, акт перевірки від 06.09.2024 № 0900-1102-1/7577 містить відомості про те, що підставою для проведення перевірки слугувало автоматизоване звернення № 2885 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, а не ГУ ПФ України в Донецькій області.

Судом встановлено, що 15.09.2025 ГУ ПФ України в Донецькій області переглянуло заяву ОСОБА_1 від 20.02.2025 № 3078 про перерахунок пенсії та з 01.02.2025 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки ПАТ «Родон» від 04.06.2024 від 04.06.2024 про заробітну плату ОСОБА_1 з січня 1988 року по вересень 1994 року та додатково поданих документів, в даному випадку згаданого вище акту перевірки від 06.09.2024 № 0900-1102-1/7577 достовірності документів, поданих для оформлення пенсії, складений ГУ ПФ України в Івано-Франківській області.

Вищевказане підтверджується долученими ГУ ПФ України в Івано-Франківській області до відзиву від 22.09.2025 № 0900-0803-8/46726 копіями розпорядження від 15.09.2025 про перерахунок пенсії з 01.02.2025 та розрахунку заробітної плати, в якому містяться відомості з довідки ПАТ «Родон» від 04.06.2024 від 04.06.2024 про заробітну плату ОСОБА_1 з січня 1988 року по вересень 1994 року (а.с. 52-60).

За наведених вище обставин, суд відхиляє доводи представника позивача, викладені у відповіді на відзив, про те, що не зрозуміло чи при проведеному 15.09.2025 пенсійним органом враховано заробіток позивача з довідки ПАТ «Родон» від 04.06.2024 від про заробітну плату ОСОБА_1 з січня 1988 року по вересень 1994 року, оскільки вони спростовуються вказаними вище доказами.

Окрім того суд вказує, що оцінка правомірності дій відповідача при перерахунку пенсії позивача згідно розпорядження від 15.09.2025, яке прийнято на підставі нових доказів, які не були предметом оцінки при прийнятті рішення від 28.02.2025, не входить до предмету дослідження в цій справі, з огляду на предмет та підстави цього позову, оскільки між сторонами виникли нові правовідносини на підставі прийнятого акту індивідуальної дії.

Отже, відмова в позові про визнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії - рішення від 28.02.2025 тягне за собою відмову в позові й в похідному способі захисту порушеного права внаслідок прийняття такого акта - зобов'язальних діях відповідача щодо перерахунку пенсії.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені обставини справи, суд вважає, що ГУ ПФ України в Донецькій області, приймаючи рішення від 28.02.2025 № 092650007307 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 28.02.2025 та зобов'язання до вчинення дій.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

З огляду на відмову в позові, судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 28.02.2025 № 092650007307 про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання до вчинення дій.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ - 13486010, площа Соборна, місто Слов'янськ, 3, Донецька область, 84122.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.