Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/5826/25
08 січня 2026 року м. Сарни
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області Слободянюк Б.К., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жительку АДРЕСА_1 ,-
за ч.1 ст.130КУпАП,-
27.10.2025 року інспектором Сарненського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області було складено протокол серії ЕПР1 № 495441, згідно якого, 27.10.2025 року о 10 год. 00 хв. в с. Немовичі по вул. Центральна,10, Сарненського району Рівненської області водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом - автомобілем марки «Audi Q5», що має номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6810» та проведення такого огляду в медичному закладі відмовилася, чим порушила вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП .
У судове засідання ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилися. Її захисниця Лазарчук Г.В. пояснила, що ОСОБА_1 вину не визнає. Заначила, що ОСОБА_1 , 27.10.2025 року близько 10.15 години керуючи автомобілем «Audi Q5» рухалась по вул. Центральна в с. Немовичі Сарненського району та була зупинена екіпажем патрульної поліції після зупинки її перед перехрестям, пропуску екіпажу патрульної поліції та переїзду перехрестя. Причиною
Зупинки було названо ненадання переваги руху екіпажу поліції, однак ОСОБА_1 зупинилась перед перехрестям, надавши рух екіпажу поліції. Вказує, що належної та законної причини зупиняти авто ОСОБА_1 не було. Після зупинення транспортного засобу, працівники поліції одразу почали зазначати про ознаки сп'яніння, хоча явних ознак не було.
ОСОБА_1 відмовилась проходити освідування на місці зупинки автомобіля, не довіряючи вимірам газоаналізатора, маючи бронхіальну астму, самостійно попросивши надати їй можливість пройти освідування на стан сп'яніння в медичному закладі, шляхом забору біологічних зразків. Саме ОСОБА_1 просила працівників поліції щодо проходження медичного освідування на стан сп'яніння в медичному закладі, однак направлення їй надано не було. Однак, з працівниками поліції ОСОБА_1 поїхала до медичного закладу - Сарненський центр первинної медико - санітарної допомоги, де їй запропонували пройти освідування за допомогою газоаналізатора, відмовившись здійснювати забір біологічних зразків для проведення медичних аналізів на стан сп'яніння - наявність алкоголю в крові або ж сечі. Крім того, враховуючи наявність бронхіальної астми у ОСОБА_1 вона при спробі пройти освідування за допомогою газоаналізатора не змогла це зробити, оскільки почала задихатися, враховуючи особливості її організму. Вона просила відібрати в неї саме біологічні зразки для медичного дослідження, що працівники Сарненської ЦРЛ відмовились робити про що наявна відповідь Сарненського центру первинної медико-санітарної допомоги про те, що до повноважень амбулаторій та ФАПів не входить проведення оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, посада лікаря нарколога та лікаря психіатра відсутня. Протримавши ОСОБА_1 в приміщенні Сарненської ЦРЛ не взяли в неї аналізи на визначення рівня алкоголю в крові, а після спливу 2 годин з моменту зупинки ОСОБА_1 працівники правоохоронного органу склали постанову про вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Зазначила, що після складання протоколу ОСОБА_1 самостійно звернулась до медичного закладу в м. Рівне де і пройшла медичне освідування на стан сп'яніння шляхом забору біологічних зразків. Згідно з результатами токсикологічного дослідження №1161/542 етанол не виявлений в крові, концентра етанолу в сечі дорівнює 0.
В зв'язку з чим, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі просила закрити.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
До протоколу про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, як докази вини надані наступні документи: копію листа КНП «Сарненський центр первинної медико-санітарної допомоги» Сарненської міської ради, згідно якого до повноважень амбулаторій та ФАПів не входить проведення оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, посада лікаря нарколога та лікаря психіатра відсутня; копія постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №6026735 від 27.10.2025 року, згідно якого на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення за ч.2 ст.122 КУпАП; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння від 27.10.2025 року, в якому зазначено, що огляд проведений у зв'язку виявленими ознаками такими як запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук; направленням ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння в КНП «Сарненська ЦРЛ»; диск з відеофіксацією.
Відповідно до п.6, п.7 розділу 1 Інструкції № 1452/735 від 09 листопада 2015 року «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність) (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Відповідно до п.9 розділу ІІ вказаної інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності працівника поліції. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном.
Пункт 5 розділу ІІ вказаної Інструкції передбачає, що перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Таким чином, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції є сукупністю, своєрідним алгоритмом послідовних дій працівників поліції, а саме:
1) використання спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків на місці зупинки транспортного засобу,
2) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, проведення такого огляду в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, огляду на стан сп'яніння підлягають виключно водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння, згідно з ознаками такого стану.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, до матеріалів справи органом поліції долучено відеозапис з нагрудної камери поліцейського. Однак, при перегляді відео, не вбачається ознак, на підстав яких працівником поліції було зроблено висновок про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, виявлення у неї ознак алкогольного сп'яніння, зазначених в протоколі.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння відного 27.10.2025 року КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» РОР згідно якого, в ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
Згідно результатів токсикологічного дослідження ОСОБА_1 від 28.10.2025 року при дослідженні сечі відібраної 27.10.2025 року етанол не виявлений.
Аналізуючи докази по справі, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
В зв'язку із закриттям справи про адміністративне правопорушення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 33, 38, 130, 247, 283, 284, 285 КУпАП, суд,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду.
Суддя: