cправа № 566/1157/25
провадження 3/566/59/26
26 січня 2026 року селище Млинів Рівненської області
Млинівський районний суд Рівненської області
Суддя Млинівського районного суду Рівненської області А.С.Лободзінський, розглянувши матеріали, які надійшли з Батальйону №3 з обслуговування Дубенського району Полку патрульної поліції УПП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
09 липня 2025 о 10 год 48 хв ОСОБА_1 по вул.. Тараса Коханюка у сел.. Млинів Дубенського району Рівненської області, керував автомобілем марки "Nissan X-Trail", номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці) та відмовився від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду з метою визначення стану алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином - судовою повісткою.
За загальними вимогами ч.1 ст.277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно з положенням ч.1 ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Беручи до уваги, що будь-яких клопотань про відкладення розгляду справі від ОСОБА_1 та його захисника не надходило, а також, приймаючи до уваги, що безпосередня участь правопорушника у розгляді справи не вимагається, згідно з законом, як обов'язкова, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 ..
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №386038 від 09.07.2025, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 09.07.2025, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння від 09.07.2025 року, зобов'язанням до протоколу про адміністративне правопорушення від 09.07.2025 року, рапортом від 17.07.2025, зобов'язанням до протоколу про адміністративне правопорушення від 17.07.2025 року, відеозаписом із боді камери поліцейського, на якому зафіксовано як ОСОБА_1 на вимогу поліцейського пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі, відмовився від його проходження.
13 листопада 2025 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Ляшука Юрія Леонідовича, через канцелярію суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння з КНП «Дубенська міська лікарня» №276 від 09.07.2025, згідно з яким, станом на 15 год 05 хв 09.07.2025 у ОСОБА_1 не виявлено ознак сп'яніння.
Суд відхиляє вказаний вище висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння з КНП «Дубенська міська лікарня» №276 від 09.07.2025, оскільки ОСОБА_1 інкримінується порушення п. 2.5 ПДР, згідно з якимводій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. А тому, факт перебування чи не перебування у стані сп'яніння ОСОБА_1 у цій справі не входить до предмета судового розгляду. Предметом у даному випадку є виконання, або невикоанння аодієм свого обов'язку пройти огляд на визначення стану сп'яніння.
Крім цього, огляд ОСОБА_1 у медичному закладі було проведено пізніше ніж протягом двох годин з моменту, коли поліцейські виявили підстави для такого огляду, що свідчить про те, що такий огляд є недійсним, оскільки проведений з порушенням вимог закону.
Обираючи ОСОБА_1 стягнення, враховую особу порушника, а також обставини справи. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують його відповідальність судом, не встановлено.
Враховуючи наведене, рахую необхідним застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.40-1, 283-285, 294 КУпАП , -
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк - 1 (один) рік.
Штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач коштів ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ) 38012494; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA218999980313020149000017001; Код класифікації доходів бюджету 21081300; Найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху
Відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код за ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Млинівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя