Справа № 751/9526/25
Провадження № 2-а/750/38/26
26 січня 2026 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Косенко О.Д., розглянувши матеріали адміністративної позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та стягнення матеріальної шкоди,
встановив:
10 листопада 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Новозаводського районного суду м. Чернігова з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, що полягають в направленні листа від 19.09.2025 за №31/37 на адресу органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови від 04.08.2025 №1548 про адміністративне правопорушення відносно позивача та стягнення на його користь матеріальної шкоди в сумі 2297 грн. 80 коп.
Ухвалою судді Новозаводського районного суду м. Чернігова Деркач О.Г. від 23.12.2025 адміністративну справу передано за підсудністю до Деснянського районного суду м. Чернігова.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 січня 2026 року справу розподілено судді Косенко О.Д.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суддя дослідивши матеріали адміністративного позову дійшов висновку, що справа не підсудна Деснянському районному суду м. Чернігова та підлягає передачі за підсудністю, з огляду на наступне.
Статтею 1 КАС України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно ч.1 ст.286 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позивач вказує, що протиправні, на його думку, дії відповідача вчинені у справі про адміністративне правопорушення.
Суд не погоджується з таким твердженням, оскільки складення постанови (про накладення стягнення, застосування заходів впливу або закриття справи) за своєю правовою природою є закінчення справи про адміністративне правопорушення. Подальші дії, пов'язані з направленням постанови уповноваженої посадової особи суб'єкта владних повноважень для примусового виконання, відкриттям виконавчого провадження та ін., є діями які здійснюються поза межами справи про адміністративне правопорушення, а тому за загальними правилами розгляд спорів, пов'язаних із такими діями не відноситься до компетенції судів загальної юрисдикції.
Таким чином, позов подано з порушенням правил предметної підсудності, оскільки справа не підсудна місцевому адміністративному суду, а підсудна окружному суду як адміністративному.
Згідно з частиною 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 1,20, 29, 243, 248, КАС України,
Передати на розгляд Чернігівського окружного адміністративного суду адміністративну справу №751/9526/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та стягнення матеріальної шкоди.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.Д. Косенко