Постанова від 23.01.2026 по справі 577/235/26

Справа № 577/235/26

Провадження № 3/577/104/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" січня 2026 р.

м. Конотоп

Конотопський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Рідзевської І.О.

за участю секретаря судового засідання Олійник В.П.,

прокурора Горового В.О.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючої на посаді лікаря-невропатолога Конотопської міжрайонної міжрайонної медико-соціальної експертизи до 31.12.2024 року, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією не притягувалась,

за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

права у відповідності до статті 268 КУпАП роз'яснені, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення 08.01.2026 № 015/2026 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді на посаді лікаря-невропатолога Конотопської міжрайонної медико-соціальної експертизи, відповідно до ч.1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік до 30.01.2025 року, однак виконала всі дії для подання такої декларації лише 28.02.2025 року, що є несвоєчасним та є вчиненням правопорушення, передбаченого ч.1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1. ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю, кається. Розуміє, що вчинила адміністративне правопорушення, умислу на неподання декларації не було.

Прокурор вважав провину ОСОБА_1 доведеною, просив притягнути її до відповідальності.

Заслухавши, доводи прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши адміністративні матеріали суд дійшов наступного висновку.

Наказом ОКЗ «Сумський обласний Центр медико-соціальної експертизи» № 2-ОС від 03.01.2007 року ОСОБА_1 прийнято на посаду лікаря-невропатолога Конотопської міжрайонної медико-соціальної експертизи.

Відповідно до наказу № 413-К від 20.12.2024 року «Про прийняття трудового договору (контракту)», ОСОБА_1 звільнено з посади лікаря-невропатолога Конотопської міжрайонної медико-соціальної експертизи з 31.12.2024, року,водночас вище повідомлено про обов'язок подання декларацій особи на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період охоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів з дня звільнення з чим ОСОБА_1 ознайомилась під підпис.

Займана ОСОБА_1 посада відноситься до діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті «а» пункту 2 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто остання є суб'єктом декларування.

Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в-г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування , протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період , не охоплений поданими деклараціями.

Наказом Національного агентства від 08.11.2023 року № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 року за № 1965/41021, затвердженого Порядок подання декларацій осіб, повноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Законом та Порядком № 252/23 передбачено три види декларацій зокрема декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Особам, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням повноважень голови або члена МСЕК, у період з 01.04.2024 року по 31.12.2024 року включно, слід подати , зокрема , декларацію при звільненні - протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності

Отже, ОСОБА_1 , як особа, яка припинила діяльність, зобов'язана до 30 січня 2025 року подіти шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, декларація за період охоплений раніше поданими деклараціями, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність зазначену у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язана до 30 січня2025 після року припинення діяльності подати в установленому - ч.1ст. 45 Закону порядку декларацію особи, уповноваженої до виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік (далі - Декларація) до 30 січня 2025 року.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконанні функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр) ОСОБА_1 подала декларацію 28.02.2025 року о 10 год. 58 хв. (посилання на декларацій Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/30772593-8a08-4054-ae8d-a32552cd1566).

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.10.2025 № 47-06/80934-25, послідовність дій, які вчинила ОСОБА_1 за період з 31.12.2022 року по 02.10.2025 року, встановлено, що остання ,28.02.2025 року о 10:49 год. здійснила вхід до Реєстру, переглянула відображення методичних настанов щодо заповнення документа, заповнила усі розділи декларації за період охоплений раніше поданими деклараціями та цього ж дня о 10:58 год. подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано .

Дії ОСОБА_1 по зобов'язанню виконання вимог ч. 2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов'язання суб'єктом декларування.

Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання від 07.05.2025 №70-09/39424-25.

Таким чином, ОСОБА_1 маючи рівні можливості з іншими декларантами не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями в будь-який із днів та місяців до 30.01.2025 року.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №015/2026 від 008.01.2026, рапортами від 04.07.2025 року та від 07.01.2026 року, копією наказу №2-ос від 03.01.2007 року про прийняття ОСОБА_1 на роботу, копією наказу №413-к від 31.12.2024 року про припинення трудового договору (контракту), посадовою інструкцією лікаря - невропатолога з медико-соціальної реабілітації Конотопської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, додатками послідовністю дій користувача Реєстру, поясненнями ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як визначено положеннями ст.ст. 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Суб'єктивна сторона адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює відповідальність, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У примітці до ст. 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень за цією статтею є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Призначаючи стягнення слід враховувати ступінь та суспільну небезпечність вчиненого правопорушення, особу порушника.

Водночас, вирішуючи питання щодо можливості накладення стягнення на ОСОБА_1 за вчинення даного адміністративного правопорушення, суд приймає до уваги положення ст. 22 КУпАП, які вказують, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням.

При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Жодних застережень щодо неможливості застосування до окремих складів адміністративних правопорушень положень ст. 22 КУпАП закон не містить.

Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, яка раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, враховуючи те, що ОСОБА_1 не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів, такі обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчинку ОСОБА_1 . Зазначене правопорушення в даному випадку не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам. До того ж, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 вперше вчинила проступок, за який передбачено адміністративну відповідальність.

Оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, з урахуванням даних, що характеризують її особу, відсутності суспільної шкідливості її діяння, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП, звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.

Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст. 22, ч.1 ст. 172-6, п. 3 ч. 1 ст. 284 КпАП України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю вчиненого правопорушення та обмежитися усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: І. О. Рідзевська