У Х В А Л А Справа № 932/16998/25
Іменем України Провадження № 1-кс/932/7024/25
19 грудня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2
за участі
заявника - ОСОБА_3
представника заявника - ОСОБА_4
слідчого - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпрі клопотання ОСОБА_3 про відвід слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 62025050010010489, -
12.12.2025 року до слідчого судді Шевченківського районного суду міста Дніпра надійшло клопотання ОСОБА_3 про відвід слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 62025050010010489.
Підставами для задоволення клопотання вказав наступне. Третім слідчим відділом ТУ ДБР, розташованого у місті Краматорську здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025050010010489 від 13.03.2025 року. З огляду на те, що у заявника виникли сумніви щодо неупередженості слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 , яким здійснюється досудове розслідування, він звернувся до суду із зазначеним клопотанням.
Заявник у судовому засіданні підтримав вимоги, викладені у клопотанні, наполягав на їх задоволенні.
У судовому засіданні представник заявника прохав клопотання задовольнити, пояснення надав аналогічні тексту клопотання.
Слідчий у судовому засіданні прохав відмовити у задоволенні клопотання, вважав таке необґрунтованим.
Вислухавши доводи заявника та його представника в обґрунтування клопотання, заперечення слідчого та дослідивши матеріали заяви, надані до неї додатки, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п.18 ч.1 ст. 3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотримання прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно ст. 77 КПК України прокурор, слідчий не має права брати участь у кримінальному провадженні: якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, членом сім'ї або близьким родичем сторони, заявника, потерпілого, цивільного позивача або цивільного відповідача; якщо він брав участь у цьому ж провадженні як слідчий суддя, суддя, захисник або представник, свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач; якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім'ї заінтересовані в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.
Таким чином Закон встановлює вичерпний перелік підстав, за наявності яких слідчий підлягає відводу.
Так, слідчим Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025050010010489 від 13.03.2025 року.
З тексту заяви та наданих у судовому засіданні пояснень заявника вбачається, що необхідність відводу слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 від здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025050010010489, виникла у зв'язку обставинами, які можуть свідчити про його неупередженість.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Формою процесуального реагування на прояви упередженого ставлення слідчого/прокурора до особи, яка бере участь в кримінальному провадженні, є подання такою особою заяви про відвід слідчого/прокурора в порядку ст.77 КПК України.
Рекомендація Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Державам - членам СЕ, прийнята Комітетом Міністрів 12.05.2004 на 114-й сесії «Про підвищення ефективності внутрішніх засобів правового захисту» декларує, що кожен, чиї права і свободи, викладені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, порушуються, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, що діяли як офіційні особи.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує існування у внутрішньому праві засобів, які надають можливість скористатися правами і свободами, закріпленими в Конвенції, незалежно від того, як вони подані в національній правовій системі. Це положення вимагає, щоб відповідний внутрішній орган вивчив зміст скарги, яка базується на Конвенції, та забезпечив необхідне виправлення порушеного права. (Рішення ЄСПЛ «Chahal v. UK, n. 145).
На національному рівні, у ч. 2 ст. 80 КПК України законодавчо закріплено право осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, заявляти відвід слідчому з підстав передбачених ст.77 КПК України.
Так ч. ч. 3, 4 ст. 80 КПК України, передбачають, зокрема, що заяви про відвід можуть бути заявлені як під час досудового розслідування, так і під час судового провадження, а заяви про відвід під час досудового розслідування подаються одразу після встановлення підстав для такого відводу.
Зміст п. 3 ч. 1 ст. 77 КПК України визначає одну з підстав для застосування відводу слідчому - існування обставин, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості. Своєю чергою, термін «неупередженість» є структурним елементом такого базового принципу кримінального провадження, як законність (ст. 9 КПК України).
Більше того, вимога щодо неупередженого дослідження обставин кримінального провадження є головним обов'язком слідчого, що зафіксовано в ч. 2 ст. 9 КПК України.
Як зазначав ЄСПЛ у своїх рішеннях «Тимошенко проти України», «Ходорковський проти Росії», структура Конвенці ґрунтується на презумпції добросовісності дій органів державної влади країн - учасниць. Дійсно, будь-яка державна політика чи окремий захід може мати «прихований мотив», а презумпція добросовісності є спростованою. Однак, заявник, який стверджує, що його права і свободи були обмежені з неналежних підстав, повинен переконливо довести, що справжня мета державних органів була не такою, як її було проголошено (або яка може обґрунтовано припускатись, виходячи з контексту). Простої підозри про те, що державні органи користувались своєю владою для іншої мети, ніж та, що передбачена Конвенцією, недостатньо, щоб довести порушення статті 18 Конвенції.
Вичерпний перелік підстав, за наявності яких прокурор, слідчий, дізнавач безумовно підлягає відводу, визначений частиною 1 ст. 77 КПК України.
Між тим, згідно ч. 3 ст. 77 КПК України, слідчий не може брати участь у кримінальному провадженні, якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім'ї заінтересовані в результатах провадження, а також за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язанні всебічно, повно і неупереджено дослідити усі обставини кримінального провадження. Лише за такої умови можливе виконання завдань кримінального судочинства. Усебічність дослідження обставин кримінального провадження означає, по-перше, висунення і дослідження всіх можливих версій щодо характеру події, що має ознаки кримінального правопорушення, винуватість особи; а-по друге, однаково ретельне встановлення і перевірку як обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують особу. Повнота дослідження кримінального провадження означає встановлення всього кола фактичних обставин, що можуть суттєво вплинути на рішення у кримінальному провадженні; використання такої сукупності доказів, яка обґрунтовує зроблені висновки як такі, що не залишають місця сумнівам.
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини, компетентна особа у будь-якому випадку не має права брати участь в здійсненні кримінального провадження, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в її неупередженості та об'єктивності.
Надані у судовому засіданні пояснення в обґрунтування клопотання про відвід слідчого не можуть бути розцінені слідчим суддею, як доказ упередженості та особистої заінтересованості слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 в результатах кримінального провадження № 62025050010010489.
Оцінюючи вищенаведену інформацію в контексті приписів п. 3 ч. 1 ст. 77 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що заявлений відвід не містить належних даних та доказів, які б свідчили про наявність підстав для відводу слідчого, що передбачені зазначеною нормою КПК України.
Керуючись ст.ст. 77, 80-82, 307, 309, 369, 371-372 КПК України, слідчий суддя -
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 про відвід слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 62025050010010489 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1