Справа № 199/14629/25
(3/199/161/26)
іменем України
26.01.2026 місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Щербина-Почтовик І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, РНОКПП- НОМЕР_1 , проживаючої у будинку АДРЕСА_1 ,
-яка притягується до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП,
-за участі: особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , потерпілого ОСОБА_2 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №483789 від 15.10.2025, 15.10.2025 року о 08:40 годині, біля електроопори №8 по Центральному мосту у м. Дніпрі, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Hyundai Коna» державний номерний знак НОМЕР_2 , не переконалась у безпеці та скоїла зіткнення з транспортним засобом «Renault Megane» державний номерний знак НОМЕР_3 , яким керував ОСОБА_2 . У наслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушила вимоги п.10.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
У судовому засіданні 03.11.2025 ОСОБА_1 з обставинами викладеними у протоколі не погодилась, свою вину у вчиненому правопорушенні не визнала, вказавши що здійснюючи перестроювання, вона заздалегідь увімкнула лівий покажчик повороту, переконалась у безпечності маневру та безпечній відстані авто, що рухається позаду у попутному напрямку. Та коли вона майже повністю перелаштувалась у смугу, то зліва її підрізав автомобіль «Renault Megane» державний номерний знак НОМЕР_3 , водій якого бачив її автомобіль попереду себе, бачив ввімкнений покажчик повороту та її маневр. Однак, замість того, щоб надати їй можливість завершити маневр, вирішив «проскочити» почавши випередження її автомобіля, чим спричинив ДТП.
У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Судом, 03.11.2025 із врахуванням роз'яснень, що містяться у постанові Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, також про адміністративні правопорушення на транспорті», - призначено у межах даної адміністративної справи судову авто технічну експертизу, проведення якої доручено Дніпропетровському НДЕКЦ МВС України.
При цьому, на вирішення експертизи поставлені наступні запитання:
1) яким чином, в даній дорожній обстановці, повинні були діяти водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .?
2) чи мали технічну можливість водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уникнути даної пригоди?
3) дії кого з водіїв ОСОБА_1 чи ОСОБА_2 в даній дорожній обстановці, не відповідали вимогам Правил дорожнього руху, які знаходяться в причинному зв'язку з даною пригодою?
22.01.2026, до суду, з Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта від 29.12.2025 № СЕ-19/104-25/43626-ІТ, у відповідності до якого:
В даній дорожній ситуації водій автомобіля Hyundai Kona (номерний знак НОМЕР_4 ) ОСОБА_1 повинна була діяти відповідно до вимог п. 10.1 Правил дорожнього руху.
В даній дорожній ситуації водій автомобіля Renault Megane (номерний знак НОМЕР_5 ) ОСОБА_2 повинен був діяти відповідно до вимог п. 12.3 Правил дорожнього руху.
Механізм дорожньо-транспортної пригоди згідно пояснень ОСОБА_1 :
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, як повинні були діяти водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у даній дорожній ситуації на даному етапі дослідження не надається можливим.
Механізм дорожньо-транспортної пригоди згідно пояснень ОСОБА_2 :
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, чи мав (не мав) водій автомобіля Hyundai Kona (номерний знак НОМЕР_6 ) ОСОБА_1 технічну можливість уникнути дорожньо-транспортної пригоди на даному етапі дослідження не надається можливим.
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, чи мав (не мав) водій автомобіля Renault Megane (номерний знак НОМЕР_7 ) ОСОБА_2 технічну можливість уникнути дорожньо-транспортної пригоди на даному етапі дослідження не надається можливим.
Механізм дорожньо-транспортної пригоди згідно пояснень ОСОБА_1 :
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, чи мали (не мали) технічну можливість водії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у даній дорожній ситуації уникнути дорожньо-транспортної пригоди на даному етапі дослідження не надається можливим.
Механізм дорожньо-транспортної пригоди згідно пояснень ОСОБА_2 :
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, чи відповідали (не відповідали) дії водія автомобіля Hyundai Kona (номерний знак НОМЕР_4 ) ОСОБА_1 вимогам Правил дорожнього руху та чи перебувають (не перебувають) її дії в причинному зв?язку з даною пригодою не надається можливим.
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, чи відповідали (не відповідали) дії водія автомобіля Renault Megane (номерний знак НОМЕР_8 ) ОСОБА_2 вимогам Правил дорожнього руху та чи перебувають (не перебувають) його дії в причинному зв?язку з даною пригодою не надається можливим.
Механізм дорожньо-транспортної пригоди згідно пояснень ОСОБА_1 :
В зв?язку з відсутністю необхідних вихідних даних відповісти на питання, чи відповідали (не відповідали) дії водіїв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам
Правил дорожнього руху та чи перебувають (не перебувають) їх дії в причинному зв?язку з даною пригодою не надається можливим.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення у своїй сукупності, згідно яких ОСОБА_1 інкриміновано порушення п. 10.1 Правил дорожнього руху, а експерт у своєму висновку не був об'єктивно спроможнім надати чіткої відповіді з приводу настання ДТП, що не залежало від його волі, у зв'язку з чим суду не вдається можливим дійти ґрунтовного переконання про наявність винності водія ОСОБА_1 , а тому провадження по справі підлягає закриттю на підставі п. 1) ст. 247 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
З урахуванням роз'яснення про які зазначив Пленум Верховного Суду України в своїй постанові від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», а саме те, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права. ЄСПЛ поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки у справі «Надточий проти України від 15.05.2008» суд зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
А тому, зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016, заява № 926/08), виходжу з того, що суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувачення, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно приписів ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог п. 1)ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи, те що за наявних у матеріалах провадження доказах не можливо дійти ґрунтовного висновку про наявність у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності вини у ДТП, оскільки те, що ОСОБА_1 дійсно порушила вимоги п. 10.1 Правил дорожнього руху та саме її дії знаходяться у причинному зв'язку з настанням ДТП належним чином не підтверджено, а тому слід вважати, фактично порушення нею вимог Правил дорожнього руху ґрунтується на припущеннях у зв'язку з чим провадження по справі на підставі п. 1) ст. 247 КУпАП необхідно закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
На підставі п. 1) ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська.
Суддя: І.В.Щербина-Почтовик