вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
23.01.2026м. ДніпроСправа № 904/2949/24
за позовом Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), м. Кривий Ріг
до Державної установи "Синельніковська виправна колонія (№94)", сел. Шахтарське, Дніпропетровська область
про відшкодування збитків у розмірі 657 571,69 грн.
Суддя Ніколенко М.О.
Без участі представників сторін.
РУХ СПРАВИ.
Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Державної установи "Синельніковська виправна колонія (№94)" про відшкодування збитків у розмірі 657 571,69 грн. внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
Ухвалою суду від 09.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі. Справу № 904/2949/24 ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.
Позивач зазначив, що згідно ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 21 ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади», статті 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 №230, Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 254, Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2021 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 27.11.2020 №454, - з 21.12.2021 по 05.01.2022 року (Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) здійснено плановий захід щодо дотримання Державною установою «Синельниківська виправна колонія (№94)» (далі - Установа) (вул. Миру 7-А, селище Шахтарське, Синельниківський район, Дніпропетровська область) вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
За результатом проведеного планового заходу складено акт №1/2.5-7/22 від 05.01.2022 року.
Перевіркою встановлено, що Установою здійснювалися викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
За твердженням позивача, за в.о. начальника Установи притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 78 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1020,00 грн. (постанова про накладення адміністративного стягнення від 19.01.2022). Штраф сплачено у повному обсязі.
Позивач вказав, що 26.12.2017 Установою проведено інвентаризацію джерел викидів (ДВ) забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарних джерелах (протокол результатів інструментальних вимірювань на стаціонарних джерелах викиду в атмосферу ДУ «Синельниківська виправна колонія (№94)):
- ДВ№1 (котел газовий КВС-2,0 «ВК-21»);
- ДВ№2 (котел твердопаливний КТП-250);
- ДВ№3 (котел твердопаливний типу «Буржуйка»);
- ДВ№4 (котел твердопаливний КТВС «СМЕРЕКА»);
- ДВ№5 (котел твердопаливний КСТ).
22.06.2018 Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації видано Установі дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ((№1212400000-69).
За таких обставин, позивачем проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті порушення відповідачем законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
За розрахунком позивача, внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу в період з 26.12.2017р. по 21.06.2018 завдано збитки державі в розмірі 657751,69 грн., які визначено за формулою (16) Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.2020р №277, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2020р. за № 414/34697.
Позивачем зазначено, що Інспекція пред'явила Установі претензію від №01.09.2023 №2.5/155-ПР, відповіді на яку не надійшло, а збитки не відшкодовано.
Позивач наполягає на тому, що відповідачем не було відшкодовано завдані державі збитки на суму 657 751, 69 грн. Що і стало причиною виникнення спору.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач відзиву на позов не надав.
ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.
Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про стягнення з відповідача збитків у розмірі 657 751, 69 грн., завданих внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити, які саме правовідносини склались між сторонами, які взаємні права та обов'язки виникли між сторонами, чи мало місце порушення будь-яких зобов'язань (чи було відповідачем допущено викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу), які саме зобов'язання порушені боржником, яке право чи інтерес кредитора порушено, які наслідки порушення зобов'язань боржником.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.
Відповідно до пунктів 1, 3 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (нова редакція, ідентифікаційний код 43877118), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України 24 лютого 2023 р. № 40, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (далі - Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
Повноваження Інспекції поширюються на територію Дніпропетровської та Кіровоградської областей.
Основним завданням Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Дніпропетровської та Кіровоградської областей.
Згідно пунктів 2, 9, 13 розділу ІІ Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища; пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.
Згідно ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 №230, Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 254, Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2021 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 27.11.2020 №454, - з 21.12.2021 по 05.01.2022 року (Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) здійснено плановий захід щодо дотримання Державною установою «Синельниківська виправна колонія (№94)» (далі - Установа) (вул. Миру 7-А, селище Шахтарське, Синельниківський район, Дніпропетровська область) вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
За результатом проведеного планового заходу складено акт №1/2.5-7/22 від 05.01.2022 року.
Перевіркою встановлено, що Установою здійснювалися викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
Так, 26.12.2017 Установою проведено інвентаризацію джерел викидів (ДВ) забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарних джерелах (протокол результатів інструментальних вимірювань на стаціонарних джерелах викиду в атмосферу ДУ «Синельниківська виправна колонія (№94)):
- ДВ№1 (котел газовий КВС-2,0 «ВК-21»);
- ДВ№2 (котел твердопаливний КТП-250);
- ДВ№3 (котел твердопаливний типу «Буржуйка»);
- ДВ№4 (котел твердопаливний КТВС «СМЕРЕКА»);
- ДВ№5 (котел твердопаливний КСТ).
22.06.2018 Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації видано Установі дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ((№1212400000-69).
Отже, з 26.12.2017 по 21.06.2018 Установою здійснювалися викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
За вказане правопорушення в.о. начальника Установи притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 78 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1020,00 грн. (постанова про накладення адміністративного стягнення від 19.01.2022). Штраф сплачено у повному обсязі.
Внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу завдано збитки державі в розмірі 657751,69 грн., які визначено за формулою (16) Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.2020р №277, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2020р. за № 414/34697:
З = mі * 1,1П * Аі * Кт * Кзi
де: З - розмір збитків, грн;
mі - маса наднормативного викиду і-тої забруднюючої речовини, т;
1.1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн./т;
Аі - безрозмірний показник відносної небезпечності і-тої забруднюючої речовини
Аі = 1/ГДКі, де:
ГДКі - середньодобова граничнодопустима концентрація або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ) і-тої забруднюючої речовини, мг/м3;
Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні, соціально-екологічні особливості:
Кт = К нас* Кф, де:
Кнас. - коефіцієнт, що залежить від чисельності жителів населеного пункту, для сел. Шахтарське, Синельниківський район Кнас= 1,0;
Кф - коефіцієнт, що враховує народногосподарське значення населеного пункту, для сел. Шахтарське, Синельниківський Кф= 1,0;
Кзi - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту і-тою забруднюючою речовиною
Кзi = (ро)Ві / ГДКСДі де:
(ро)Ві - середньорічна концентрація і-тої забруднюючої речовини за даними прямих інструментальних вимірів на стаціонарних постах за попередній рік, мг/м3;
ГДКСДі - середньодобова гранична допустима концентрація і-тої забруднюючої речовини, мг/м3
Маса наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючої речовини в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюється за формулою:
mі = 3,6 * 10-6 * p'ві * qv0 * Т, де
mі - маса наднормативного викиду і-тої забруднюючої речовини в атмосферне повітря джерела викиду цієї забруднюючої речовини, т
p'ві - середнє арифметичне значення результатів вимірювань масової концентрації i-тої забруднюючої речовини трьох послідовно відібраних об'єднаних проб в газопиловому потоці від джерела викиду (утворення), приведених до нормальних умов, мг/м3 ;
qv0 - значення об'ємної витрати газопилового потоку від джерела викиду і-тої забруднюючої речовини, приведено до нормальних умов, м3/с ;
Т - час роботи джерела викиду і-тої забруднюючої речовини без дозволу, год. (довідки підприємства від 03.04.2023 вих.№94/6-1195 та від 23.08.2023 вих.№94/6-3232).
ДВ№1 (котел газовий КВС-2,0 «ВК-21»)
Період роботи з 26.12.2017р. по 21.06.2018 р.
оксиди азоту
mі = 3,6 * 10-6 * 338,85 * 1,024 * 2659 = 3,321 т
З = 3,321 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,04 = 593628,75 грн.
оксид вуглецю:
mі = 3,6 * 10-6 * 272,9 * 1,024 * 2659 = 2,675 т
З = 2,675 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 10/3 = 63754,17 грн.
Всього по джерелу за період: 593628,75 + 63754,17 = 657382,92 грн.
ДВ№2 (котел твердопаливний КТП-250)
Період роботи 26.12.2017р.
оксиди азоту
mі = 3,6 * 10-6 * 472,9 * 0,237 * 2 = 0,000807 т
З = 0,000807 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,04 = 144,25 грн.
оксид вуглецю:
mі = 3,6 * 10-6 * 650,35 * 0,237 * 2 = 0,00111 т
З = 0,00111 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 10/3 = 26,46 грн.
речовини у вигляді суспендованих твердих частинок
mі = 3,6 * 10-6 * 42,005 * 0,237 * 2 = 0,0000717 т
З = 0,0000717 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,15 = 3,42 грн.
Всього по джерелу за період:
144,25 + 26,46 + 3,42 = 174,13 грн.
ДВ№3 (котел твердопаливний типу «Буржуйка»)
Період роботи 27.12.2017р.
оксиди азоту
mі = 3,6 * 10-6 * 314,45 * 0,006 * 2 = 0,0000136 т
З = 0,0000136 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,04 = 2,43 грн.
оксид вуглецю:
mі = 3,6 * 10-6 * 510,75 * 0,006 * 2 = 0,0000221 т
З = 0,0000221 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 10/3 = 0,53 грн.
речовини у вигляді суспендованих твердих частинок
mі = 3,6 * 10-6 * 19,105 * 0,006 * 2 = 0,000000825 т
З = 0,000000825 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,15 = 0,04 грн.
Всього по джерелу за період: 2,43 + 0,53 + 0,04 = 3,00 грн.
ДВ№4 (котел твердопаливний КТВС «СМЕРЕКА»)
Період роботи 26.12.2017р.
оксиди азоту
mі = 3,6 * 10-6 * 394,75 * 0,011 * 2 = 0,0000313 т
З = 0,0000313* 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,04 = 5,60 грн.
оксид вуглецю:
mі = 3,6 * 10-6 * 585,35 * 0,011 * 2 = 0,0000464 т
З = 0,0000464 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 10/3 = 1,11 грн.
речовини у вигляді суспендованих твердих частинок
mі = 3,6 * 10-6 * 33,685 * 0,011 * 2 = 0,00000267 т
З = 0,00000267 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,15 = 0,13 грн.
Всього по джерелу за період: 5,60 + 1,11 + 0,13 = 6,84 грн.
ДВ№5 (котел твердопаливний КСТ)
Період роботи 27.12.2017р.
оксиди азоту
mі = 3,6 * 10-6 * 386,3 * 0,008 * 2 = 0,0000223 т
З = 0,0000223 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,04 = 3,99 грн.
оксид вуглецю:
mі = 3,6 * 10-6 * 540,25 * 0,008 * 2 = 0,0000311 т
З = 0,0000311 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 10/3 = 0,74 грн.
речовини у вигляді суспендованих твердих частинок
mі = 3,6 * 10-6 * 25,685 * 0,008 * 2 = 0,00000148 т
З = 0,00000148 * 1,1 * 6500 * 1,0 * 1,0 * 1/0,15 = 0,07 грн.
Всього по джерелу за період: 3,99 + 0,74 + 0,07 = 4,80 грн.
Розмір збитків в результаті викидів без дозволу в період з 26.12.2017р. по 21.06.2018 р., складає : 657382,92 + 174,13 + 3,00 + 6,84 + 4,80 = 657571,69 грн.
З метою відшкодування завданих державі збитків Інспекцією пред'явлено Установі претензію від №01.09.2023 №2.5/155-ПР, відповіді на яку не надійшло, а збитки не відшкодовано.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (стаття 16 Конституції України).
За змістом преамбули Закону України «Про охорону атмосферного повітря» атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.
Цей Закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.
Цей Закон визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.
Згідно з положеннями частини 4 та 5 статті 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу на викиди, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища або через центри надання адміністративних послуг за погодженням з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу на викиди, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, або через центри надання адміністративних послуг за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.2020 № 277, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.2020 р. за №414/34697, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
За змістом п. 1.5 Методики джерело утворення забруднюючих речовин - об'єкт, у якому відбувається утворення забруднюючих речовин, в ході технологічного процесу; організований викид - викид, який надходить в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, труби та інші споруди; стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу;
Відповідно до п. 2.1 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються:
викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені гранично допустимі
викиди, встановлені дозволом;
викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл, уключаючи окремі забруднюючі
речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства;
Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єкта господарювання та/або розрахунковими методами (п. 2.2).
2.8. Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках:
2.8.1. викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються стаціонарними джерелами суб'єкта господарювання без дозволу.
За змістом статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади несуть відповідальність згідно з законом.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно приписів статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто делікатною відповідальністю.
Відповідно до положень статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 1).
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (частина 5).
Згідно з положеннями статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зокрема, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря передбачена статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Зокрема, відповідальність згідно із законом несуть особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом (ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").
Положеннями статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" також передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка заподіяла шкоду. Для відшкодування заподіяної шкоди необхідно довести такі факти: неправомірність поведінки особи, вину заподіювача шкоди, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Водночас у деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Приписами ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачою дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 № 302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами входить до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (п. 30 додатку № 1 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності додаток»).
З наведених приписів законодавства випливає, що суб'єкт господарювання перед початком експлуатації джерела забруднення атмосферного повітря зобов'язаний отримати дозвіл в установленому законом порядку, а експлуатація цього джерела без такого дозволу призводить до відповідальності, встановленої законом.
Наведеними нормами також встановлено правило поведінки, що полягає в необхідності утримання від експлуатації стаціонарних джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря до моменту отримання відповідного дозволу.
Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, суд повинен встановити наявність чи відсутність складу цивільного правопорушення, яке має містити такі складові:
- неправомірність поведінки особи, тобто її невідповідність вимогам, наведеним в актах цивільного законодавства;
- наявність шкоди, під якою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права, взагалі будь-яке знецінення блага, що охороняється законом, та її розмір;
- причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, який виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди, тобто протиправна поведінка конкретної особи (осіб), на яку покладається відповідальність, є тією безпосередньою причиною, що невідворотно спричинила шкоду;
- вину заподіювача шкоди.
За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільна відповідальність не настає.
За загальними правилами розподілу обов'язку доказування кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частини перша та третя статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Отже, при поданні позову про відшкодування заподіяної майнової шкоди, на позивача покладається обов'язок довести належними, допустимими та достовірними доказами неправомірність поведінки заподіювача шкоди, наявність шкоди та її розмір, а також причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою.
Так, неправомірність дій відповідача полягали у порушенні вимог чинного водного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища шляхом здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
Внаслідок протиправних дій відповідача, державі було завдано збитки у загальному розмірі 657 571, 69 грн., який підтверджується наданим розрахунком позивача.
Зазначені збитки є об'єктивним наслідком неправомірної поведінки відповідача, встановленої під час розгляду цієї справи.
З викладено вище вбачається, що у діях Державної установи "Синельніковська виправна колонія (№94)" наявні всі елементи складу правопорушення.
За таких обставин, позовні вимоги позивача є обґрунтованими.
ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.
Обставини, на які посилається позивач, доводяться повідомленням від 17.11.2021 та наказом від 22.11.2021 про проведення планової перевірки дотримання вимог правоохоронного законодавства (том 1 а.с. 10 - 12), актом №1/2.5-7/22 від 05.01.2022 (том 1 а.с. 12 - 28), приписом №1/2.5-7/22 від 12.01.2022 (том 1 а.с. 29 - 31), дозволом №1224800000-36 від 22.06.2018 з додатком (том 1 а.с. 32 - 35), протоколами про адміністративне правопорушення, постановами про накладення адміністративного стягнення та банківськими квитанціями (том 1, а.с. 35 - 39), протоколом вимірювань (том 1, а.с. 40 - 41), претензією №2.5./155-ПР від 01.09.2023 (том 1 а.с. 47).
ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Державної установи «Синельниківська виправна колонія (№94)» (місце реєстрації: 52543, Дніпропетровська обл., Синельниківський район, селище Шахтарське, вул. миру, буд. 7-А, ідентифікаційний код: 08562989) на користь держави в особі в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (50103, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, буд. 92; ідентифікаційний код: 43877118) завдані державі збитки в розмірі 657 571, 69 грн., внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, на р/р (IBAN) UA478999980333149331000004547, отримувач ГУК у Дніпропетровській обл., ОТГ смт Іларіонове, код ЄДРПОУ 37988155, код класифікації доходів бюджету 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності).
Стягнути з Державної установи «Синельниківська виправна колонія (№94)» (місце реєстрації: 52543, Дніпропетровська обл., Синельниківський район, селище Шахтарське, вул. миру, буд. 7-А, ідентифікаційний код: 08562989) на користь Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (місце реєстрації: 50103, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, буд. 92; код ідентифікаційний код: 43877118) витрати зі сплати судового збору у розмірі 9 863, 58 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 23.01.2026.
Суддя М.О. Ніколенко