Постанова від 09.01.2026 по справі 514/1560/25

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/1560/25

Провадження по справі № 3/514/42/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2026 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області:

у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,

представника ОСОБА_1 -адвоката - Кисса В.І.,

розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Лісне Тарутинського району Одеської області, громадянина України, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , тимчасово не працюючого, одруженого, на утриманні четверо малолітніх дітей, звільненого з військової служби, до адміністративної відповідальності не притягувався -

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №010697Е від 11.10.2025 р., складеним інспектором прикордонної служби 1 категорії групи моніторингу обстановки ОСОБА_2 , 11.10.2025 о 20 год 30 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку н.п. Надрічне (Україна) - Бассарабяска (РМ) в районі прикордонного знаку №0721 на відстані 1500 м від лінії державного кордону було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який в порушення вимог ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції) здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску у пішому порядку. Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення відповідність за яке передбачена ст. 204-1 ч. 1 КУпАП.

21 листопада 2025 року на адресу суду надійшло клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Кисса В.І. (який діє на підставі договору про надання правничої допомоги б/н від 21.11.2025, ордера серія ВН №1588271 від 21.11.2025 та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю) про відкладення розгляду справи та надання строку для ознайомлення з матеріалами адміністративного правопорушення.

У призначений судом день та час у судовому засіданні в залі суду в м. Бессарабське 09.01.2026 року взяли участь ОСОБА_1 та його представник адвокат Кисса В.І.

ОСОБА_1 пояснив суду, що обставини зазначені у протоколі не відповідають дійсності. Він є мешканцем населеного пункту, котрий знаходиться у прикордонній смузі. У вказаний у протоколі день разом з дружиною на машині Жигулі 2109 з причепом поїхали від с. Соборне (місця фактичного проживання) у напрямку с. Весела Долина, 30-40 км, де в лісі збирали сухостій. До них під'їхала машина з військовими номерами, вийшли люди та попросили надати офіційні документи. При собі мав паспорт, військовий квиток , посвідчення УБД. Потім приїхали прикордонники, після перевірки документів та з'ясування причин їх перебування у вказаному місці, дружину на автомобілі Жигулі у супроводі особи, яка їх зупинила доправили додому. ОСОБА_1 прикордонники повезли на прикордонну заставу, де і склали протокол. У ОСОБА_3 на момент зупинки прикордонниками не знаходився, підстав для незаконного перетину кордону не мав і не збирався цього робити. За таких обставин просить закрити адміністративну справу. ОСОБА_1 також повідомив суду, що на час подій, зазначених у протоколі, перебував у відпустці. Зараз звільнений з військової служби з підстав, передбачених Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», відслужив 4 роки.

Адвокат Кисса В.І. зазначив, що в матеріалах немає належних доказів на підтвердження правопорушення, за яке просять притягнути його довірителя, тому відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, що є підставою для закриття провадження у справі.

Як свідок ОСОБА_4 , 11.08.1999 року, яка є дружиною ОСОБА_1 , підтвердила пояснення чоловіка та зазначені ним обставини.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідчення свідка, позицію адвоката Кисса В.І. у цій справі, дослідивши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків

Статтею 204-1 КУпА встановлено, що перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади є адміністративним правопорушенням.

Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони державного кордону.

Державний кордон України - є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору (ст.1 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції - далі Закон № 1777-XII).

Режим державного кордону - це порядок перетинання державного кордону України плавання і перебування суден та кораблів у територіальному морі та внутрішніх водах України, заходження у внутрішні води і порти України та перебування в них, утримання державного кордону України, провадження різних робіт, промислової та іншої діяльності на державному кордоні України (ст. 8 Закону № 1777-XII).

Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством (ст. 9 Закону№1777-XII).

У прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України, зокрема, регламентує правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб (частина 1 статті 23 Закону №1777-XII).

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1998 року № 1147 «Про прикордонний режим» (у чинній редакції, далі - Постанова №1147) прикордонний режим встановлюється, зокрема в межах прикордонної смуги (завширшки 5 км вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд) та прикордонних районах (визначаються, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби, а також у межах територіального моря, внутрішніх вод, частини вод прикордонних річок, озер та інших водойм і розташованих у цих водах островів).

Цією ж постановою затверджене Положення про прикордонний режим (далі - Положення), який визначає порядок в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.

Згідно з встановленим Положенням порядком громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) (п.7 Положення).

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) ( п.8 Положення).

Окрім цього з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про дорожній рух" у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби (п.11 Положення).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 3 серпня 1998 р. № 1199 Болградський район віднесено до переліку районів та міст на території якого установлюються контрольовані прикордонні райони.

Наведені норми чинного законодавства не забороняють громадянам України перебувати у контрольованих прикордонних районах або прикордонних смугах, за умови дотримання встановленого законом порядку перебування. Недотримання такого порядку особами, може свідчити про наявність в їх діях об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП, а саме порушення прикордонного режиму.

Разом з цим, перебування у контрольованому прикордонному районі або прикордонній смузі у сукупності із вчиненням особами активних дій, спрямованих на перетин кордону, можуть кваліфікуватися як спроба перетину державного кордону.

Надаючи правову оцінку доказам у цій справі суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення долучені такі письмові докази:

протокол про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №010697Е від 11.10.2025, згідно з яким його затримано о 20 год 30 хв 11.10.2025 на відстані 1500 м від лінії державного кордону;

рапорти посадових осіб прикордонної служби про фіксацію адміністративного правопорушення та подальшу їх перевірку для направлення до суду;

копія паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , завірена ним власноруч;

копія військового квитка серія НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , завірена ним власноруч.

Представником Волкова С.С. у судовому засіданні долучені довідка № 1634/24921 в/ч НОМЕР_2 від 25 жовтня 2025 року, із якої убачається, що ОСОБА_1 на час зафіксованої в протоколі події був діючим військовослужбовцем, службу проходив, починаючи з 11 травня 2022 року. Також долучений витяг з наказу командира 46 окремої аеромобільної бригади 8 корпусу десантно-штурмових військ ДШВ ЗСУ від 22 грудня 2025 року про звільнення солдата ОСОБА_1 з військової служби відповідно до пункту 2 ч.4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та направлення на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення убачається, ОСОБА_1 власноруч підписав його, зауважень або доповнень до протоколу не вносив.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що за чотири роки звик виконувати накази, тому розгубився і підписав протокол. Проте наполягає, що зміст протоколу не відповідає дійсності.

Як зазначено у протоколі, ОСОБА_1 здійснив спробу перетину державного кордону. Водночас матеріали не містять схеми, на якій зафіксовані умовні позначки місця вчинення правопорушення на відстані 1 500м від лінії державного кордону; маршруту руху порушника до лінії державного кордону, зафіксованого прикордонними нарядами, котрі виконували в той день, час та місці наказ на охорону державного кордону з відповідними повідомленнями при взаємодії нарядів; фото, відео фіксації факту затримання особи на місці вчинення правопорушення чи інших будь-яких доказів (речі, офіційний документ особи для виїзду закордон, тощо),- які б вказували на дії ОСОБА_1 спрямовані на незаконний перетин кордону.

Рапорти уповноважених осіб прикордонної служби про адміністративне правопорушення не є достатнім та переконливим доказом винуватості особи без інших доказів, а такі у матеріалах, які надійшли до суду, відсутні.

Таким чином матеріали адміністративної справи не містять достатніх, належних доказів для визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, зазначеного у протоколі серії ПдРУ № 010697Е від 11.10.2025 року.

У справах про адміністративні правопорушення обов'язок збирання доказів та доведення вини особи покладається на осіб, які мають право складати протоколи про адміністративне правопорушення ( ч.2 ст. 251 КУпАП).

Згідно з частиною першою статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

Конституційний принцип презумпції невинуватості є обов'язковою складовою справедливого судового розгляду справ, в яких особа обвинувачується у вчиненні кримінального або адміністративного правопорушення.

Стаття 62 Конституції України визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Оскільки суду не надано уповноваженими посадовими особами Державної прикордонної служби України будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 здійснив спробу незаконного перетину кордону, провадження по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю.

Керуючисьп.1 ч.1 ст.247, 283- 285 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП закрити провадженням на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду.

Суддя І.М. Кирилюк