Справа № 639/168/26
Провадження № 3/639/146/26
26 січня 2026 року м. Харків
Суддя Новобаварського районного суду міста Харкова Курило В. О.,
за участю: секретаря судового засідання Соколової К. О.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
прокурора Пономарьової О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові адміністративні матеріали, які надійшли з Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Роздолля Первомайського району Харківської області, громадянина України, який займав посаду поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
На розгляд до Новобаварського районного суду міста Харкова надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 07/26 від 07.01.2026, № 08/26 від 07.01.2026 стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою судді Новобаварського районного суду міста Харкова Курила В. О. від 09.01.2026 об'єднано в одне провадження адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Судовим розглядом встановлені наступні обставини.
Так, відповідно до ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
20.02.2017 ОСОБА_1 (станом на дату складання присяги - Крохмаль Д. С.) склав Присягу поліцейського.
Відповідно до наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області № 410 о/с від 31.05.2017 «По особовому складу», ОСОБА_1 (станом на дату наказу - ОСОБА_2 ) присвоєно спеціальне звання сержант поліції.
Згідно зі свідоцтвом про зміну імені Серія НОМЕР_2 , ОСОБА_2 змінив ім'я на ОСОБА_1 , про що Новобаварським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області складено актовий запис № 2 від 30.01.2018.
Відповідно до наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області № 141 о/с від 17.03.2020 «По особовому складу», сержант поліції ОСОБА_1 призначений на посаду поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, звільнивши його з посади поліцейського взводу охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону цього ж Управління, з 28.03.2020.
Згідно з наказом начальника Управління поліції охорони в Харківській області № 264 о/с від 23.09.2022 «По особовому складу», сержант поліції ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за власним бажанням.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції», поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію», на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи поліцейським, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Приміткою до статті 172-6 КУпАП встановлено, шо суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023), особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023), особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік
Згідно з п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2021-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 , будучи 23.09.2022 звільненим з посади поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, 11.11.2025 о 12:25 подав декларацію при звільненні, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/fcb7487e-545a-45b2-8347-49b542c1dedd).
Отже, ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію при звільненні, а саме: 11.11.2025, яку відповідно до п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону «Про запобігання корупції» повинен був подати не пізніше 31.01.2024.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи 23.09.2022 звільненим з посади поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, а саме: 11.11.2025 о 12:25, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 23.09.2022 (при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 23.09.2022 звільненим з посади поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, 11.11.2025 о 12:21 подав щорічну декларацію за 2022 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/6821d4e4-208a-46a3-ab33-3c5771033702.
Отже, ОСОБА_1 несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2022 рік, а саме: 11.11.2025, яку відповідно до п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону «Про запобігання корупції» повинен був подати не пізніше 31.01.2024.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи 23.09.2022 звільненим з посади поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, а саме: 11.11.2025 о 12:21, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є місце фактичного проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення», ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, підтвердив факт несвоєчасного подання декларації при звільненні, а також щорічної декларації за 2022 рік, що було викликано тим, що йому не було відомо про обов'язок подання цих декларацій та не відомо про відновлення декларування.
У судовому засіданні прокурор Пономарьова О. В. зазначила, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин декларацію при звільненні, а також щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. З огляду на викладене прокурор просить суд визнати ОСОБА_1 винним за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до таких висновків.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних та досліджених під час судового розгляду доказів, а саме:
1) протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №07/26 від 07.01.2026, за фактом несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 23.09.2022 (при звільненні), яка фактично подана ОСОБА_1 11 листопада 2025 року о 12:25;
2) протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №08/26 від 07.01.2026, за фактом несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації за 2022 рік, яка фактично подана ОСОБА_1 11 листопада 2025 року о 12:21;
3) витягом з наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області полковника поліції Косінова Д. В. № 410 о/с від 31.05.2017 «По особовому складу», відповідно до якого ОСОБА_1 (станом на дату наказу - ОСОБА_2 ) присвоєно спеціальне звання сержант поліції;
4) витягом з наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області підполковника поліції Лукавенка Ю. № 141 о/с від 17.03.2020 «По особовому складу», відповідно до якого сержант поліції ОСОБА_1 призначений на посаду поліцейського взводу реагування роти Управління поліції охорони в Харківській області та звільнений з посади поліцейського взводу охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону цього ж Управління, з 28.03.2020;
5) витягом з наказу начальника Управління поліції охорони в Харківській області полковника поліції Лукавенка Ю. № 264 о/с від 23.09.2022 «По особовому складу», сержант поліції ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за власним бажанням;
6) копією декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 23.09.2022 (при звільненні), яка фактично подана ОСОБА_1 11 листопада 2025 року о 12:25;
7) копією декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації за 2022 рік, яка фактично подана ОСОБА_1 11 листопада 2025 року о 12:21.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вищевказані докази є належними та допустимими доказами по справі про адміністративне правопорушення, на підставі яких суддя встановлює наявність події адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.
Положеннями статті 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Оскільки вчинені адміністративні правопорушення охоплюються єдиною кваліфікацією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому суд накладає одне адміністративне стягнення за їх вчинення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, у зв'язку з чим суд накладає на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є необхідним та достатнім стягненням для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 1 січня 2026 року - 3 328 грн), що складає 665,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 251, 252, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (за протоколами про адміністративне правопорушення № 07/26 від 07.01.2026, № 08/26 від 07.01.2026) та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) (отримувач коштів ГУК Харків обл/МТГ Харків/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA558999980313030106000020649, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
У разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Новобаварський районний суд міста Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови складено 26 січня 2026 року.
Суддя В. О. Курило