Справа № 545/5786/25
Провадження № 3/545/42/26
"23" січня 2026 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №2(м. Полтава) Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 11.12.2025 о 07:28, а/д Надержинщина - Божківське, 1 км, керувала транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора алкотестер Драгер 6810, результат тесту 0,20 ‰, тест 01291, чим порушила п. 2.9.а.ПДР - керування ТЗ особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП з таких підстав.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчення якого передбачена чинним законодавством.
Згідно зі ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, передбачені ст. 130 цього Кодексу, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
За змістом статті 31 цього Закону поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до п. 5 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно з положеннями ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Отже, протокол про вчинення адміністративного правопорушення є актом звинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність за нею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Виходячи із системного аналізу положень ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 256 КУпАП, у контексті формулювання звинувачення (об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення), у протоколі має бути викладена об'єктивна сторона саме так, як вона передбачена у диспозиції відповідної статті КУпАП.
ОСОБА_1 , за змістом протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, звинувачується у порушенні п.2.9а ПДР, тобто у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Разом з тим, викладаючи об'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 , посадова особа поліції зазначила, що ОСОБА_1 керувала з «ознаками алкогольного сп'яніння».
Отже, фактично ОСОБА_1 не висунуте звинувачення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо керування транспортним засобом «у стані алкогольного сп'яніння».
Ознаки алкогольного сп'яніння і стан алкогольного сп'яніння - це різні за своєю правовою природою кваліфікуючі ознаки частини 1 статті 130 КУпАП.
Щодо визначення ступеню сп'яніння ОСОБА_1 та його достовірності суд приходить до таких висновків.
У протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 зазначено, що за результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора алкотестер Драгер 6810, результат тесту склав 0,20 ‰.
Порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння врегульовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 за № 1452/735, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 7 Розділу II Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 ‰ алкоголю в крові.
Як зазначено у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення щодо ОСОБА_1 , за результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння у неї виявлено 0,20 ‰ алкоголю в крові.
Зазначена обставина виключає наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Окрім того, відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П51QM081525725 від 10.09.2025, газоаналізатор для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alcotest 6810», діапазон вимірювань від 0,00 ‰ до 0,84 ‰ Д =+/- 0,042%, діапазон вимірювань від 0,84 ‰ до 5 ‰ д =+/- 5%.
Отже,в організмі ОСОБА_1 за допомогою приладу "Alcotest6810" було виявлено алкоголь на рівні технічної похибки, яка є допустима під час застосування зазначеного технічного засобу.
Враховуючи показник приладу"Alcotest6810" у 0,20 ‰, суд приходить до висновку, що показник приладу не може бути визначений як такий, що тягне за собою притягнення до адміністративної відповідальності,
Отже, результат огляду ОСОБА_1 у 0,20 ‰ не може свідчити про перебування водія у стані алкогольного сп'яніння, оскільки такий є в межах похибки.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Будь-яких інших належних і допустимих доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1ст.130КУпАП,тому провадження в справі щодо неї слід закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись, керуючись ст. 130, ст.ст. 283-285, 287-290, 294 та п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130КУпАП закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.І.Стрюк