Справа № 296/463/26
3/296/403/26
"26" січня 2026 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі:
головуючого судді - Покатілова О.Б.
при секретарі судового засідання Бондарчук А.Г.
з участю прокурора Рудик Т.Г.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, голови спеціалізованої офтальмо-травматологічної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради (у період з 14.12.2021 року по 31.01.2025), проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи у період з 14.12.2021 по 31.01.2025 головою спеціалізованої офтальмо-травматологічної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради та відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР № 20 від 13.12.2021 ОСОБА_1 з 14.12.2021 призначено т.в.о. голови спеціалізованої офтальмо-травматологічної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради.
Наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР № 12-ОС від 31.01.2025 ОСОБА_1 звільнено з посади голови спеціалізованої офтальмо-травматологічної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради з 31.01.2025 у зв'язку з ліквідацією підприємства.
Приписами статті 3 Закону в редакції до 19.12.2024 визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини і статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на голів та членів медико-соціальних експертних комісій.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
У відповідності до п. 1 ст. 27 Закону України № 4170-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 у підпункті "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 та абзаці третьому частини п'ятої статті 45 слова "медико-соціальних експертних комісій" замінено словами "експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи".
Пунктом 2.17 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону встановлено, що голови та члени медико-соціальних експертних комісій, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням повноважень голови або члена медико-соціальної експертної комісії, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням без пекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» тільки 18.03.2025 о 22 год. 44 хв., тобто несвоєчасно.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, голова спеціалізованої офтальмо-травматологічної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» поза межами встановлених строків, а саме 18.03.2025, чим порушила вимоги ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Дата вчинення правопорушення: 18.03.2025, тобто дата фактичного подання щорічної декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування.
Дата виявлення правопорушення: дата складання протоколу, а саме 09.01.2026, тобто момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано докази та зроблено висновок про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення за ч.1ст. 172-6 КУпАП.
Місце вчинення правопорушення: оскільки ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з виконанням своїх повноважень як голови спеціалізованої офтальмо-травматологічної медико-соціальної експертної комісії Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради, однак була звільнена з займаної посади, то місцем вчинення правопорушення слід вважати місце проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 у судовому засіданні з приводу несвоєчасності подачі електронної декларації пояснила, що не досконало знала законодавство та вважала, що вказану декларацію потрібно подати до 31.03.2025 включно. Злісного умислу не мала.
Суд дослідив матеріали адміністративної справи, а саме: скріншот декларації ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій (при звільненні за період 01.01.2025-31.01.2025), копію наказу № 20-ок від 01.04.1999 року про зарахування ОСОБА_1 на роботу на посаду лікаря-офтальмолога спец травм МСЕК з 01.04.1999 р., копію наказу № 20 від 13.12.2021 Про реорганізацію травматологічної спеціалізованої МСЕК, офтальмологічної спеціалізованої МСЕК та створення офтальмо-травматологічної МСЕК, копію наказу № 12-ОС від 31.01.2025 року Про звільнення ОСОБА_1 , копію наказу № 21 від 23.10.2023 року Про надання щорічних декларацій лікарями обласного центру МСЕ, копію Посадової інструкції голови спеціалізованої офтальмо-травматологічної МСЕК обласного центру МСЕ ОСОБА_1 , письмові пояснення ОСОБА_1 ..
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується як поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і матеріалами справи.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП, тому визнає її винуватою у вчиненні даного правопорушення, з накладенням адміністративного стягнення у мінімальному розмірі, що передбачений ч.1 ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача UА228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі ДСА України, судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Cуддя О. Б. Покатілов