Справа № 420/21865/25
23 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати його, ОСОБА_1 , пенсії по інвалідності за січень 2025 року з порушенням ст. 58 Конституції України шляхом застосування у зворотному часі положень постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану".
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити доплату до пенсії за січень 2025 року, йому ОСОБА_1 , у сумі 199610,69 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що по грудень 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області йому справно виплачувалась у повному об'ємі пенсія. За період з 25 грудня по 31 грудня 2024 року Головним управлінням також нарахована для виплати пенсія за січень 2025 року в розмірі 251170,99 гривень, яка вже не може бути переглянута з 01 січня 2025 року. Відомості на виплату пенсії на наступний місяць готуються заздалегідь до початку виплатного періоду, що триває з 4 по 25 число кожного місяця. Відповідно щомісяця, перед початком нарахування, проводяться всі перерахунки пенсій на наступний виплатний період. Отже, нарахована йому пенсія до 31 грудня 2024 року та враховуючи встановленої дати виплати пенсії - 05 число щомісяця (05 січня 2025 року - вихідний день, 04 січня 2025 року - неробочий день), поточну пенсію він повинен був отримати 03 січня 2025 року у нарахованому та незмінному розмірі.
Позивач зазначає, що Уряд, ухваливши постанову № 1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" на порушення частин першої ст. 58 Конституції України застосував зворотну дію підзаконного акту в часі у вигляді вступу у силу постанови з 01 січня 2025 року. З цих підстав, станом на 03 січня 2025 року, як мінімум, він мав беззаперечне право на отримання пенсії без будь-яких обмежень за січень 2025 року. Однак, Головне управління свідомо затримала нарахування та виплату його пенсії на початку січня 2025 року, та скористалася положеннями постанови. Водночас, відповідачем не виконано свого обов'язку щодо прийняття відповідного рішення про обмеження його пенсії, не повідомлено його про прийняте сумнівного рішення. Таким чином, за січень 2025 року він отримав зменшену пенсію в розмірі 51560,30 грн. за наслідками протиправних дій відповідача пенсію за січень 2025 року він недоотримав у сумі 199610,69 грн.
Ухвалою від 08.07.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 30.07.2025 року у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24 - відмовлено. У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про залучення до участі у справі Міністерство соціальної політики України в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - відмовлено.
18.07.2025 року від представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого останній з позовними вимогами не погоджується та просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався. Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 по справі № 420/30687/23, з урахуванням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2024 та окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Головне управління) 23.07.2024 та 04.09.2024 проведено переведення та перерахунки пенсії ОСОБА_1 з 18.10.2023 року, з пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 05.11.1991 року Закону України № 1789-ХІІ до пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в розмірі 80% грошового забезпечення шляхом проведення перерахунку пенсії, виходячи із останнього перерахунку пенсії та розміру складових грошового забезпечення, здійсненого на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2019 року у справі № 420/5553/19, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 18.10.2023 року з урахуванням здійснених виплат. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024 становив 251170,99 грн.
Також представник відповідача зазначає, що Уряд 3 січня 2025 року ухвалив постанову № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», якою визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій. Зазначені коефіцієнти не застосовуються до пенсій осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб. Відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення заявнику в січні 2025 року пенсія виплачена у розмірі 51560,30 грн. За таких обставин, передбачені ст. 46 Закону №4059-IX обмеження застосовані до Позивача правомірно. Стаття 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанова № 1 є чинними і неконституційними не визнавались, а отже є обов'язковими до застосування, Головне управління Фонду діяло відповідно до вимог статті 19 Конституції України.
04.08.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказав, що суть відзиву не відповідає премету заявленного позову. Так, у його позовних вимогах не має вимог щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, протиправності дій відповідача щодо правомірності застосування до пенсії положень постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Предметом же адміністративного позову у цій справі є виплата ОСОБА_1 , пенсії по інвалідності за січень 2025 року з порушенням ст. 58 Конституції України шляхом застосування у зворотному часі положень постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1, окільки вже нарахована його пенсія до 31 грудня 2024 року за січень 2025 року не може бути скасована та не може бути обмежена будь-яким майбутнім законом (у тому числі внесення змін), а тим більш підзаконими актами у вигляді постанови Кабінету Міністрів України.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 18.10.2023 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-XII).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі №420/30687/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) з 18 жовтня 2023 року здійснити переведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру» в редакції 05.11.1991 року Закону України № 1789-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в розмірі 80% грошового забезпечення шляхом проведення перерахунку пенсії, виходячи із останнього перерахунку пенсії та розміру складових грошового забезпечення, здійсненого на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2019 року у справі № 420/5553/19, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 18.10.2023 року з урахуванням здійснених виплат.
Відповідно до розрахунку пенсії з 01.10.2024 за пенсійною справою ОСОБА_1 №1501034507 (проведеного 04.09.2024 на підставі рішення суду) підсумок пенсії з надбавками складає 253153,19 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн.
Як вбачається із розрахунку пенсії за пенсійною справою позивача, отриманого з особистого електронного кабінету Пенсійного фонду України, станом на 03.01.2025 підсумок пенсії з надбавками складає 252158,79 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн. Загальна сума призначеної пенсії 251170,99 грн. Дата наступної виплати - 06.01.2025 року.
Як вбачається із розрахунку пенсії за пенсійною справою позивача, отриманого з особистого електронного кабінету Пенсійного фонду України, станом на 06.01.2025 підсумок пенсії з надбавками складає 252158,79 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн. Загальна сума призначеної пенсії 251170,99 грн. Дата наступної виплати - 06.01.2025 року.
Як вбачається із розрахунку пенсії за пенсійною справою позивача, отриманого з особистого електронного кабінету Пенсійного фонду України, станом на 07.01.2025 підсумок пенсії з надбавками складає 252158,79 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн. Загальна сума призначеної пенсії 251170,99 грн. Дата наступної виплати - 05.02.2025 року.
В той же час, як вбачається із розрахунку пенсії за пенсійною справою позивача, отриманого з особистого електронного кабінету Пенсійного фонду України, станом на 16.01.2025 підсумок пенсії з надбавками складає 253153,19 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн.
Окрім того, із вказаного розрахунку вбачається проведення пенсійним органом пониження суми 251170,99 грн згідно постанови КМУ №1 від 03.01.2025, після якого підсумок пенсії складає 51560,30 грн.
Загальна сума призначеної пенсії 51560,30 грн. Дата наступної виплати - 05.02.2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Статтею 52 Закону №2262-ХІІ визначено, що особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України, незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця його проживання, через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, визначає Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596.
Згідно п. 12 Порядку № 1596 органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду України та органами соціального захисту населення.
Відповідно до абз. 1 п. 13 Порядку № 1596 списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду України та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Тобто, пенсія, призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ виплачується органами Пенсійного фонду України щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія. При цьому, списки на зарахування пенсій подаються органами Пенсійного фонду України за один день до початку кожного виплатного періоду.
Статтею 58 Конституції України, зокрема, передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Судом встановлено, що 3 січня 2025 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», якою встановлено коефіцієнти для обмеження спеціальних пенсій, що перевищують 10 прожиткових мінімумів, зокрема пенсій призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 3 постанови визначено, що ця постанова набирає чинності з дня опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року.
Суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що він мав право отримати пенсію за січень 2025 року у розмірі 251 170,99 грн без застосування постанови КМУ № 1 з тих підстав, що пенсія була нарахована до 31.12.2024, з огляду на наступне.
Статтею 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Постанова КМ України № 1 від 03.01.2025 року була опублікована у газеті «Урядовий кур'єр» № 4 (7929) 3 січня 2025 року.
Виплата позивачу пенсії за січень 2025 року здійснювалася після набрання чинності та опублікування вказаної Постанови КМУ № 1.
Отже, Постанова Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» підлягала застосуванню Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виключно у контексті спірних правовідносин у даній справи щодо її дії у часі, в тому числі до пенсії позивача за січень 2025 року, виплаченої позивачу після опублікування цієї Постанови, і порушень приписів ст.58 Конституції України суд не вбачає.
При цьому, суд звертає увагу, що абзацом 5 п. 13 Порядку № 1596 визначено, що органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення протягом місяця, за який виплачується пенсія та грошова допомога, можуть складати і подавати додаткові списки на зарахування пенсій та грошової допомоги одержувачам, яких із різних причин не було внесено до основних списків, а також у разі перерахунку пенсій та грошової допомоги.
Тобто, після прийняття Постанови від 3 січня 2025 р. № 1 відповідач не був позбавлений можливості складати і подавати додаткові списки, в тому числі у разі перерахунку пенсій.
Крім того, судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року по справі № 420/3100/25, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат.
Тобто, на теперішній час право позивача ОСОБА_1 на отримання пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", відновлено.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, і в їх задоволенні слід відмовити.
Судові витрати позивачем не понесені, а тому розподілу між сторонами не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів
.