Справа № 420/21181/24
23 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт представника відповідача
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 04.09.2025 року заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 р. у справі №420/21181/24 - задоволено. Зобов'язано державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» протягом 60 днів з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 р. у справі № 420/21181/24.
Ухвалою суду від 20.11.2025 прийнято звіт державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі №420/21181/24. Встановлено державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 420/21181/24 та зобов'язано державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» у строк протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі №420/21181/24.
Від державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» надійшов звіт про виконання рішення суду від 04.11.2024 року у справі у справі №420/21181/24, який обґрунтовано тим, що за вказаний період нарахована доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», розмір якої складає 70737,01 грн. з урахуванням ПДФО. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» головним розпорядником бюджетних коштів за програмою «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України» визначено Міністерство юстиції України. Міністерство юстиції України є головним розпорядником бюджетних коштів із позначкою 1, що означає, що воно має найвищий рівень бюджетної мережі. Цей статус надає йому право визначати мережу розпорядників нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів, а також розподіляти бюджетні асигнування та контролювати їх виконання. Державна установа «Ізмаїльський слідчий ізолятор», як розпорядник коштів нижчого рівня, не наділена повноваженнями самостійно змінювати бюджетні призначення, що потребує погодження головного розпорядника та не має права здійснювати видатки, які не передбачені кошторисом, або при відсутності відкритих асигнувань. Тому виплата ОСОБА_1 не здійснена у зв'язку з відсутністю передбачених бюджетних асигнувань та неможливістю проведення платежу через Державну казначейську службу відповідно до статей 23, 48 «Бюджетного кодексу України». Кошторис видатків затверджується на один рік. Зміни до кошторису можуть вноситися лише за погодженням головного розпорядника. До внесення змін до кошторису видатків, Установа не має права здійснювати виплату. Проведення видатків без затверджених асигнувань заборонене законодавством і призвело б до утворення незаконного бюджетного зобов'язання, що суперечить статтям 23 та 51 «Бюджетного кодексу України». На підставі статті 129-1 Конституції України державна установа «Ізмаїльський слідчий ізолятор» визнає обов'язок щодо виконання рішення суду, але його виконання можливе виключно після находження відповідного фінансового ресурсу. У зв'язку з чим, державною установою «Ізмаїльський слідчий ізолятор» протягом 2025 року неодноразово направлялись листи про нагальну потребу у додатковому фінансуванні для здійснення розрахунків за вказаним рішенням суду, а саме 04.02.2025 спрямовано листа до Департаменту з питань виконання покарань за вих.№ 6/9-814/Чв, 06.05.2025 спрямовано листа до Департаменту з питань виконання покарань за вих.№ 6/9-3072/Фм, 07.08.2025 спрямовано листа до Департаменту з питань виконання покарань за вих.№ 6/9-5478/Фм, 06.10.2025 спрямовано листа до Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за вих. № 6/9-6960/Чв, 12.11.2025 спрямовано листа до Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за вих. № 6/9-7827/Фм. Станом на дату звіту, зміни до кошторису видатків Установи на 2025 рік, асигнування для розрахунків по перерахункам головним розпорядником державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» не затверджувались, що унеможливлює проведення виплати. При надходженні фінансування на вказані цілі, розрахунок з ОСОБА_1 , Установою буде проведено в повному обсязі.
Представником ОСОБА_1 подано заяву, в якій викладені заперечення щодо прийняття звіту, які обґрунтовані тим, що відсутність додаткового фінансування бюджету на цілі виконання судових рішень не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили. Судове рішення залишається невиконаним, а тому відсутні підстави для прийняття звіту.
Оцінюючи наданий звіт, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Суд зазначає, що звіт складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.
Також, звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення.
При цьому, суд враховує й те, що державна установа «Ізмаїльський слідчий ізолятор» не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду у справі №420/21181/24 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
На підтвердження викладених в звіті обставин, представник відповідача надав листи про нагальну потребу у додатковому фінансуванні №6/9-814/Чв від 04.02.2025, №6/9-3072/Фм від 06.05.2025; №6/9-5478/Фм від 07.08.2025; № 6/9-6960/Чв від 06.10.2025, від 12.11.2025 № 6/7827-Фмн.
Таким чином, судом встановлено, що станом на 23.01.2026 року відповідачем не в повному обсязі виконано рішення суду.
Між тим, враховуючи викладене, суд вважає за можливе прийняти поданий державною установою «Ізмаїльський слідчий ізолятор» звіт.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Таким чином, враховуючи викладене, наявні підстави для встановлення державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» нового строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі №420/21181/24, що складає 60 днів з дня отримання державною установою «Ізмаїльський слідчий ізолятор» вказаної ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382 КАС України, суд
Прийняти звіт державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі №420/21181/24.
Встановити державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 420/21181/24 та зобов'язати державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» у строк протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі №420/21181/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Суддя Марин П.П.