Рішення від 23.01.2026 по справі 640/24164/21

Справа № 640/24164/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» до Головного управління ДПС у м. Києві, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві ро визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» звернулось до суду з даним позовом, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми коштів, що підлягають поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" з бюджету;

2) зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві підготувати і подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з плати за землю у формі земельного податку у розмірі 933 967,19 грн. (дев'ятсот тридцять три тисячі дев'ятсот шістдесят сім гривень 19 копійок).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" звернулось до Головного управління ДПС у м. Києві із заявою про повернення помилково сплаченого грошового зобов'язання із земельного податку від 06.05.2021 (вих. № 0605/21). ТОВ "ТОРЕКС-К" знаходиться на загальній системі оподаткування та є платником плати за землю у формі орендної плати. Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відтак, плата за землю це або земельний податок, або орендна плата . ТОВ "ТОРЕКС-К" є користувачем земельної ділянки за адресою: вулиця Вербова, 8 у м. Києві. На підставі рішення Київської міської ради від 17.04.2001 № 308/1285 "Про оформлення права користування земельними ділянками" ТОВ "ТОРЕКС-К" укладений договір оренди земельної ділянки від 13.07.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Литвин А. С. та зареєстрований за реєстровим номером 2479. Право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав (номер запису про інше речове право 37291492). Відповідно, ТОВ "ТОРЕКС-К" є платником земельного податку у формі орендної плати. Відповідно до пункту 4.2.1 вищезазначеного договору оренди ТОВ "ТОРЕКС-К" сплачено плату за землю у формі орендної плати за період з 27.04.2001 по липень 2020 року у розмірі 469 226, 38 грн. Тобто, за весь період користування земельною ділянкою ТОВ "ТОРЕКС-К" з 27.04.2001 сплачено плату за землю у формі орендної плати. Враховуючи відсутність правових підстав сплати плати за землю у формі земельного податку та у зв'язку з помилковою сплатою земельного податку за періоди з 01.01.2018 по 13.07.2020 ТОВ "ТОРЕКС-К" подані уточнюючі податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), в яких виключені помилково відображені суми земельного податку. У зв'язку із корегуванням показників сум земельного податку за періоди з 01.01.2018 по 13.07.2020 у ТОВ "ТОРЕКС-К" у вересні 2020 року утворилось надміру сплачене грошове зобов'язання у розмірі 933 967, 19 грн, що вбачається з Інтегрованої картки платника податків (у розрізі земельного податку) за 2020 рік. 04.06.2021 року позивач отримав відповідь Головного управління ДПС у м. Києві від 17.05.2021 № 49916/6/26-15-04-14-18 за результатом розгляду заяви про повернення помилково сплаченого грошового зобов'язання із земельного податку. Зі змісту відповіді вбачається, що відповідачем не вчинено дій направлених на повернення помилково сплаченого податкового зобов'язання та залишено без розгляду заяву у зв'язку з тим, що в заяві ТОВ "ТОРЕКС-К" від 06.05.2021 № 0605/21 частково вказано дати сплати до бюджету земельного податку з юридичних осіб, що не відповідають вимогам пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України з терміном виникнення понад 1095 днів.

Позивач вважає таку бездіяльність та неповернення помилково сплачених податкових зобов'язань протиправним та такою, що не відповідає положенням податкового законодавства України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 року №2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Згідно із п. 1 «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16 вересня 2024 року №399 цей Порядок розроблено на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України.

У відповідності до п. 4 Порядку №399 на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Порядку №399 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.04.2025 року справу № 640/24164/21 передано на розгляд головуючому судді (судді-доповідачу): Вовченко О.А.

Ухвалою судді від 23.04.2025 року прийняти до провадження адміністративну справу № 640/24164/21, розпочати розгляд справи № 640/24164/21 спочатку.

05.05.2025 року від представника Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011) до суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач ознайомившись зі змістом позовної заяви, вважає, що вона є необґрунтованою, у зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.

З покликанням на фактичні обставини справи, відповідач зазначає, що Тобто, кошти сплачені ТОВ "ТОРЕКС-К" в рахунок сплати плати за землю у формі земельного податку набули статусу помилково сплачених у момент їх сплати до відповідного бюджету, що випливає з поняття «помилково сплачені грошові зобов'язання», визначення якого було наведено вище та яке мітиться у пп. 14.1.182 п. 14.1 ст. 14 ПК України. Як вбачається з тексту Заяви ТОВ "ТОРЕКС-К" від 06.05.2021, № 0605/21, а саме сторінки 3, підприємство включи суми коштів, які були сплачені до бюджету у 2018 році та які станом на момент подання Заяви (06.05.2021) не відповідають вимогам пункту 43.3 статті 43 ПК України з терміном виникнення понад 1095 днів.

Так, зазначено у відзиві, ТОВ "ТОРЕКС-К" включило до заяви про повернення коштів від 06.05.2021 № 0605/21 платежі, зокрема, здійснені: 22.01.2018 на суму 31 782,10 грн.; 23.02.2018 на суму 31 782,10 грн.; 21.03.2018 на суму 31 782,10 грн.; 24.04.2018 на суму 31 782,10 грн.; 23.05.2018 на суму 31 782,10 грн. Як стверджує відповідач, вищевказані платежі було здійснено поза межами 1095 днів, регламентованих пунктом 43.3 статті 43 ПК України, оскільки Заява про повернення помилково сплачених коштів датована від 06.05.2021 № 0605/21.

У відзиві вказано, що повернення помилково сплачених коштів на суму 933 967, 19 грн. з земельного податку ТОВ "ТОРЕКС-К" суперечить приписам пункту 43.3 статті 43 ПК України, про що Позивач був повідомлений належним чином Листом ГУ ДПС у м. Києві від 17.05.2021, №49916/6/26-15-04-14-18.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К».

12.05.2025 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» (код ЄДРПОУ 24575834) зареєстровано як юридична особа 06.11.1996 року (Номер запису: 10691200000001177) та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний); 22.19 Виробництво інших гумових виробів; 22.29 Виробництво інших виробів із пластмас; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

ТОВ "ТОРЕКС-К" знаходиться на загальній системі оподаткування та є платником плати за землю у формі орендної плати.

На підставі рішення Київської міської ради від 17.04.2001 № 308/1285 "Про оформлення права користування земельними ділянками" ТОВ "ТОРЕКС-К" укладений договір оренди земельної ділянки від 13.07.2020, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Литвин А. С. та зареєстрований за реєстровим номером 2479.

Право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав (номер запису про інше речове право 37291492).

Як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, за весь період користування земельною ділянкою ТОВ "ТОРЕКС-К" з 27.04.2001 сплачено плату за землю у формі орендної плати.

Враховуючи відсутність правових підстав сплати плати за землю у формі земельного податку та у зв'язку з помилковою сплатою земельного податку за періоди з 01.01.2018 по 13.07.2020 ТОВ "ТОРЕКС-К" 23.09.2020 року подані уточнюючі податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), в яких виключені помилково відображені суми земельного податку.

У зв'язку із корегуванням показників сум земельного податку за періоди з 01.01.2018 по 13.07.2020 у ТОВ "ТОРЕКС-К" у 23.09.2020 року утворилось надміру сплачене грошове зобов'язання у розмірі 933 967, 19 грн, що вбачається з Інтегрованої картки платника податків (у розрізі земельного податку) за 2020 рік.

Обставина надмірної сплати грошового зобов'язання з земельного податку у розмірі 933 967, 19 грн не заперечується відповідачем.

14.01.2021 позивач засобами поштового зв'язку направив відповідачу заяву, в якій просив повернути товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" Код за ЄДРПОУ: 24575834; адреса місцезнаходження; вул. Вербова, будинок 8, місто Київ, Україна, 04073) помилково сплачену суму грошового зобов'язання у розмірі 933 967, 19 грн (дев'ятсот тридцять три тисячі дев'ятсот шістдесят сім гривень) 19 коп., сплачену до бюджету як плата за землю у формі земельного податку, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" (код за ЄДРПОУ: 24575834) № НОМЕР_1 , відкритий у ПУАТ "КБ "АКОРДБАНК". МФО банку 380634.

За результатами розгляду вказаної заяви, Головним управлінням ДПС у м. Києві складено листа від 18.01.2021 року №2680/6/26-15-04-18, в якому зазначено, що заяву ТОВ "ТОРЕКС-К" від 14.01.2021 № 1401/21 (вх. від 16.01.2021 № 4547/6) щодо перерахування помилково та/або надміру сплачених сум, залишено без розгляду та позивачу запропоновано подати нову заяву з дотриманням вимог Наказу 60.

У листі вказано, що ТОВ "ТОРЕКС-К" від 14.01.2021 № 1401/21 (вх. від 16.01.2021 № 4547/6) щодо перерахування помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, поданій у паперовому вигляді, не зазначено всі вищезазначені обов'язкові данні (не дійсний код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, з якого повертаються кошти).

06.05.2021 року позивач засобами поштового зв'язку направив відповідачу заяву, в якій просив повернути товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" (код за ЄДРПОУ: 24575834; адреса місцезнаходження: вул. Вербова, будинок 8, місто Київ, Україна, 04073) помилково сплачену суму грошового зобов'язання у розмірі 933 967, 19 грн (дев'ятсот тридцять три тисячі дев'ятсот шістдесят сім гривень) 19 коп., сплачену до бюджету як плата за землю у формі земельного податку, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" (код за ЄДРПОУ: 24575834) № НОМЕР_1 , відкритий у ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", МФО банку 380634.

У заяві зазначено, що у зв'язку із корегуванням показників сум земельного податку за періоди з 01.01.2018 по 13.07.2020 у ТОВ "ТОРЕКС-К" утворилась переплата як помилково сплачене грошове зобов'язання у розмірі 933 967, 19 грн.

У заяві було зазначено дати сплати коштів до бюджету, зокрема:

- 22.01.2018 - 31782,10 грн;

- 23.02.2018 - 31782,10 грн;

- 21.03.2018 - 31782,10 грн;

- 24.04.2018 - 31782,10 грн;

- 23.05.2018 - 31782,10 грн.

Дана заява була зареєстрована контролюючим органом 07.05.2021 за вхідним номером № 52715/6.

За результатами розгляду вказаної заяви, Головним управлінням ДПС у м. Києві складено листа від 17.05.2021 року №49916/6/26-15-04-18, в якому зазначено, що заяву ТОВ "ТОРЕКС-К" від 06.05.2021 № 0605/21 (вх. від 07.05.2021 № 52715/6) щодо перерахування помилково та/або надміру сплачених сум, залишено без розгляду.

У листі вказано, що ТОВ "ТОРЕКС-К" в заяві від 06.05.2021 № 0605/21 (вх. від 07.05.2021 № 52715/6) частково вказано дати сплати до бюджету земельного податку з юридичних осіб, що не відповідають вимогам п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу з терміном виникнення понад 1095 днів.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми коштів, що підлягають поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" з бюджету, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі також ПК України), надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (підпункт 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначено статтею 43 ПК України.

Так, відповідно до пунктів 43.1, 43.2 та 43.6 статті 43 ПК України (в редакції, чинній станом на дату подання позивачем заяви за вх.№ 52715/6) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.

Пунктами 43.3 та 43.4 статті 43 ПК України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Згідно з абзацом першим пункту 43.5 статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцяти денного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац 3 пункту 43.5 статті 43 ПК України).

Положення статті 43 ПК України узгоджуються з нормами Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 11 лютого 2019 року № 60 (далі також Порядок № 60), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за № 370/33341 (в редакції чинній на час спірних правовідносин).

За приписами пункту 102.5 статті 102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що обов'язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів є одночасна наявність наступних обставин: 1) відсутність у такого платника податкового боргу; 2) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 3) відповідність поданої заяви вимогам пункту 43.4 ПК України, а також пункту 2 розділу ІІ Порядку № 60. За наслідками подання відповідної заяви орган ДПС у визначені законом строки повинен або підготувати висновок про повернення такої суми, або надати письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією проведення звірення стану рахунків (у разі відсутності в інформаційних базах даних ДПС відомостей щодо розміру заявленої до повернення суми).

Аналогічний правовий висновок викладено і в постановах Верховного Суду від 18 червня 2019 року (справа № 826/3490/18), від 13 червня 2019 року (справа № 812/1017/16), від 11 червня 2019 року (справа № 826/8802/16), від 5 березня 2019 року (справа № 814/3233/15), від 28 лютого 2019 року (справа № 805/1218/16-а), від 5 лютого 2019 року (справа № 826/7672/17) та від 11 квітня 2023 року (справа № 420/127/21).

Враховуючи, що за позивачем обліковуються надміру сплачені грошові зобов'язання з плати за землю, наявність яких підтверджена матеріалами справи, для повернення яких позивач подав письмову заяву, вказавши напрям перерахування цих коштів, суд вважає, що відповідач безпідставно не виконав покладений на нього статтею 43 ПК України обов'язок, оскільки не підготував висновку про повернення означених коштів та не подав його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Наявність у позивача податкового боргу перед бюджетом станом на дату розгляду заяви позивача за вх.№ 52715/6 судом не встановлено.

У постановах Верховного Суду від 18 червня 2019 року у справі № 826/3490/18 та від 27 квітня 2020 року у справі № 640/7371/19 сформовано висновок відповідно до якого датою виникнення надміру сплаченої суми в розумінні пункту 43.3 статті 43 ПК України вважається саме дата подання податкової декларації за звітний період, а не дата фактичного перерахування авансових внесків до Державного бюджету (дата відповідних платіжних доручень).

В спірних правовідносинах, датою подання відповідних уточнюючих декларації є 23.09.2020 року.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань виникло у позивача саме після подання уточнюючих податкових декларацій з плати за землю, оскільки лише після подання останньої сплачена плата за землю отримали статус надміру сплачених грошових зобов'язань.

Вказане узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного суду від 22.06.2022 року по справі № 640/4087/20 колегія суддів не вбачала підстав для відступу від такої позиції.

Від дати подання такої декларації та виникнення у позивача переплати по платі за землю у розмірі 933 967,19 грн (23.09.2020) по дату подання позивачем заяви про повернення вказаних сум (07.05.2021 року) пройшло менш як 1095 днів.

А тому, доводи контролюючого органу про пропуск позивачем 1095-денного строку на подання відповідної заяви з дня виникнення переплати є необґрунтованим, а бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми коштів, що підлягають поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" з бюджету протиправною.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у м. Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми коштів, що підлягають поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" з бюджету є такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління ДПС у м. Києві підготувати і подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРЕКС-К" надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з плати за землю у формі земельного податку у розмірі 933 967,19 грн. (дев'ятсот тридцять три тисячі дев'ятсот шістдесят сім гривень 19 копійок), суд зазначає.

Так, єдиною підставою для залишення без розгляду Головним управлінням ДПС у м. Києві листом від 17.05.2021 року №49916/6/26-15-04-18, заяви позивача щодо перерахування помилково та/або надміру сплачених сум, залишено без розгляду було те, що ТОВ "ТОРЕКС-К" в заяві від 06.05.2021 № 0605/21 (вх. від 07.05.2021 № 52715/6) частково вказано дати сплати до бюджету земельного податку з юридичних осіб, що не відповідають вимогам п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу з терміном виникнення понад 1095 днів.

Тобто підстави, які визнані судом необґрунтованим.

Зважаючи на вказане, суд вважає, що і похідні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.

Решта доводів висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до суду надано докази сплати ним 2270,00 грн. судового збору.

Таким чином, у зв'язку із задоволенням позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення, судові витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн. належить стягнути на його користь з Головного управління ДПС у м. Києві.

Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» до Головного управління ДПС у м. Києві, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві ро визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми коштів, що підлягають поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» з бюджету.

Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві підготувати і подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з плати за землю у формі земельного податку у розмірі 933 967,19 грн. (дев'ятсот тридцять три тисячі дев'ятсот шістдесят сім гривень 19 копійок).

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» суму сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРЕКС-К» (вул. Вербова, 8, м.Київ, 04073, код ЄДРПОУ 24575834).

Відповідач - Головне управлінням ДПС у м.Києві, (вул.Шолуденка, будинок 33/19, м.Київ, 04116, ВП 44116011).

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві (вул.Терещенківська, бул.11-А, м.Кмїв, 01601, код ЄДРПОУ 37993783)

Суддя O.A. Вовченко