Рішення від 21.01.2026 по справі 320/37536/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 року м. Київ справа №320/37536/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Командира військової частини НОМЕР_1

Військової частини НОМЕР_2

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Командира військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить суд:

- визнати бездіяльність командира в/ч НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 протиправною та зобов'язати його видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою згідно з додатком 6 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з повномасштабним вторгненням військ рф в Україну під керівництвом Молодіжного добровольчого воєнізованого підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та Військової частини НОМЕР_3 з 26.02.2022 по 20.03.2022, разом з іншими добровольцями, неодноразово залучався до виконання бойових завдань з охорони та супроводу 1-ї Реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 на території ТРЦ «Ретровіль» за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що 19.03.2022 між Молодіжним добровольчим воєнізованим підрозділом «Київ-Щит», зокрема позивачем, та командиром ДФТГ м. Києва «Мрія» укладено договір, який діяв на підставі наказу командувача Сил територіальної оборони від 08.03.2022 №13, яким укладено контракт добровольця територіальної оборони № НОМЕР_4 .

Позивач зазначає, що близько 22 години 46 хвилин 20 березня 2022 року по району очікування 1-ї Реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 та Добровольчого формування територіальної громади міста Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на території ТРЦ «Ретровіль» у Подільському районі міста Києва, проспект Правди, 47, нанесено ракетний удар, внаслідок чого стався вибух боєкомплекту та пожежа. Внаслідок зазначеного ракетного удару ОСОБА_1 зазнав важких поранень та згідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною місією серії-12ААГ №169436, отримав другу групу інвалідності. У зв'язку з цим, позивач вважає, що брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України і отримав інвалідність під час ракетного обстрілу військами рф вказаного вище об'єкту, тобто під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України в м. Києві.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 залучено до розгляду справи в якості другого відповідача - військову частину НОМЕР_2 .

Відповідачем - командиром військової частини НОМЕР_1 надано відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, з огляду на те, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» добровольче формування територіальної громади не є військовим формуванням в розумінні Закону України «Про оборону України», а тому у Військової частини відсутні повноваження щодо видачі спірної довідки.

В свою чергу, відповідач зауважує, що для добровольців територіальної громади згідно абзацу 2 підпункту 4 пункту 4 Порядку, затвердженого Постановою КМУ №413 від 20.08.2014, передбачена довідка за формою згідно Додатку 7, якою доповнено цей Порядок, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 837 від 12.07.2024.

Також, вказував, що командир військової частини НОМЕР_1 не має у своєму розпорядженні відповідних документів, на підставі яких можливо оформити довідку за формою згідно Додатку 6 або згідно Додатку 7 до Порядку, затвердженому Постановою КМУ № 413 від 20.08.2014.

У довідці, передбаченій Додатком 6 до Порядку, затвердженому Постановою КМУ №413 від 20.08.2014, крім військового (спеціального) звання та прізвища, ім'я, по батькові, необхідно вказати: назву посади, яку обіймає особа, згідно з штатом; число, місяць, рік народження; реквізити документа, що посвідчує особу (назва документа, серія та/або номер); реєстраційний номер облікової картки платника податків; адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) (не обов'язково); номер контактного телефону (не обов'язково); адреса електронної пошти (не обов'язково); період, тобто дати з якої та по яку особа брала участь у відповідних заходах; місце перебування особи під час такої участі (найменування областей, районів, населених пунктів), підставу видачі довідки (назва, дата реєстрації та реєстраційний номер (індекс) не менш як одного з документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Внесення цих відомостей у довідку можливе лише за наявності у командира військової частини відповідних документів, які містять та підтверджують таку інформацію.

При цьому, командиром військової частини НОМЕР_1 не видавалися бойові розпорядження щодо охорони та супроводу 1-ї Реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 або інші бойові розпорядження, що передбачали перебування особового складу військової частини, ДФТГ «Мрія» та інших підпорядкованих підрозділів, на території ТРЦ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( АДРЕСА_1 ) та взагалі на території Подільського району м. Києва.

Крім того, вказує, що відповідно до абзацу 8 підпункту 1 пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 685 від 08.09.2015 (далі - Порядок, затверджений постановою КМУ № 685 від 08.09.2015) для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є, крім іншого, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку, затвердженого постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 видана командиром військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил, під безпосереднім керівництвом і контролем якого провадиться діяльність добровольчого формування територіальної оборони, за клопотанням командира добровольчого формування територіальної оборони

Діяльність ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » провадиться під керівництвом і контролем командира військової частини НОМЕР_2 з 27.01.2023, на підставі наказів командира військової частини НОМЕР_5 №8 від 24.01.2023 та командира військової частини НОМЕР_2 №21 від 27.01.2023. Порядок, затверджений постановою КМУ № 685 від 08.09.2015, не передбачає можливості отримання відповідного статусу на підставі довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України командиром військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил, під безпосереднім керівництвом і контролем якого раніше провадилася діяльність ДФТГ.

Позивач скористався своїм процесуальним правом та надав до суду відповідь на відзив, в якій додатково аргументував доводи, викладені в позовній заяві.

На день розгляду справи по суті відповідач Військова частина НОМЕР_2 не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив), інших заяв по суті справи чи клопотань до суду не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб у зв'язку із військовою агресією рф проти України, який послідуючими Указами Президента продовжений та діє.

У місті Києві утворено Молодіжний добровольчий воєнізований підрозділ «Київ-Щит», який з 26 лютого 2022 року під керівництвом Військової частини НОМЕР_3 неодноразово залучався до виконання бойового завдання з охорони та супроводу НОМЕР_6 Реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 , що брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та забезпечувала відсіч і стримування збройної агресії росії проти України в м. Києві.

ОСОБА_1 у період з 26 лютого 2022 року по 20 березня 2022 року через командирів МДВП «Київ-Щит» та військової частини НОМЕР_3 разом з іншими добровольцями підрозділу неодноразово залучався до виконання бойових завдань з охорони та супроводу НОМЕР_6 Реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 за місцем дислокації торгово-розважальний центр « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Відповідно до пункту 1 витягу з наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) від 08.03.2022 №13 «Про призначення командирів добровольчих формувань територіальної громади міста Києва» на підставі подання командира військової частини НОМЕР_1 від 07.03.2022 та протоколу зборів ініціативної групи №21 від 07.03.2022 призначено командиром Добровольчого формування територіальної громади міста Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » громадянина ОСОБА_3 .

Згідно з пунктом 2 витягу з наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) від 08.03.2022 №13 командиру військової частини НОМЕР_1 Сил територіальної оборони Збройних Сил України наказано прийняти до безпосереднього керівництва та контролю за діяльністю ІНФОРМАЦІЯ_5 « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Також, командиру військової частини НОМЕР_1 Сил територіальної оборони Збройних Сил України наказано здійснювати забезпечення індивідуальною штатною зброєю членів добровольчих формувань територіальних громад за окремим дорученням Головнокомандувача Збройних Сил України.

19 березня 2022 року між добровольцем ОСОБА_1 та командиром ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_3 , який діє на підставі наказу командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України (з основної діяльності) від 08.03.2022 №13, було укладено контракт добровольця територіальної оборони № НОМЕР_4 .

Близько 22 години 45 хвилин 20 березня 2022 року по району очікування підрозділів НОМЕР_6 РеАБатр в/ч НОМЕР_3 та ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (підрозділ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), а саме по ТРЦ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( АДРЕСА_1 ), збройними силами російської федерації було нанесено ракетний удар, внаслідок якого стався вибух боєкомплекту та пожежа.

За наслідками ракетного удару частина військовослужбовців НОМЕР_6 РеАБатр в/ч НОМЕР_3 та п'ятеро добровольців ДФТГ АДРЕСА_1 « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які перебували в епіцентрі вибуху, загинули або зникли безвісті, а частина військовослужбовців та четверо добровольців ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримали важкі поранення.

Внаслідок зазначеного ракетного удару ОСОБА_1 зазнав важких поранень та згідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною місією від 07.11.2023 серії-12ААГ №169436, отримав другу групу інвалідності.

Судом встановлено, що Військовою частиною НОМЕР_3 було проведено службове розслідування за фактом безвісти зникнення військовослужбовців реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_3 під час ракетного удару по району очікування 1 РеАБатр, за результатами чого складено акт службового розслідування.

В акті службового розслідування вказано, що з пояснень ОСОБА_4 стало відомо, що з 26.02.2022 до 20.03.2022 включно він перебував на чолі групи добровольців ІНФОРМАЦІЯ_5 №21 «Мрія», яка виконувала обов'язки з охорони, оброни і супроводу 1-ї артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_3 .

Список членів ДФТГ «Мрія», які залучались до виконання бойового завдання з охорони та супроводу НОМЕР_6 РеАБатр в/ч НОМЕР_3 , вказані в додатку до службового розслідування під №7.

У вказаному списку добровольців, які були залучені, що є додатком до акту службового розслідування, серед інших вказаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 29.09.2022 №2508 затверджено Акт службового розслідування за фактом безвісти зникнення військовослужбовців реактивного артилерійського дивізіону під час ракетного удару по району очікування НОМЕР_7 РеАБатр.

У жовтні 2022 року командир ДФТГ м. Києва «Мрія» ОСОБА_3 звернувся до командира Військової частини НОМЕР_3 із запитом від 24.10.2022 №541 про надання добровольцям ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та рідним загиблих добровольців, які брали участь у виконанні бойових завдань, довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.

Листом від 14.11.2022 №1/37/5831 командир в/ч НОМЕР_3 полковник ОСОБА_5 повідомив про неможливість надання довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України за таких підстав:

- громадянам, які не зараховані до списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ;

- на даний час не має законодавчо затвердженого зразка довідки про безпосередню участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, так як період з 24 лютого 2022 року не є операцією антитерористичних сил і не є операцією об'єднаних сил.

На наступне клопотання командира ДФТГ м. Києва «Мрія» ОСОБА_3 від 01.07.2024 №1574 до командира в/ч НОМЕР_1 щодо дання добровольцям ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які брали участь у виконанні бойових завдань та внаслідок важких поранень отримали інвалідність, довідок про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, отримано відповідь про неможливість надання таких довідок, оскільки військова частина не має у своєму розпорядженні відповідних документів, на підставі яких можливо оформити довідки за формою згідно Додатку 6 до Порядку, в тому числі, що містять відомості про участь вказаних у листі командира ДФТГ м. Києва «Мрія» осіб у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.

Вважаючи протиправною бездіяльність командира в/ч НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 щодо видачі ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, останній звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та враховує наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони та інших визначених цим Законом суб'єктів з питань підготовки і ведення національного спротив визначені Законом України від 16.07.2021 №1702-IX «Про основи національного спротиву» (далі - також Закон №1702-ІХ).

Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 1 Закону №1702-ІХ доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України - громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п'яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України;

добровольче формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

Відповідно до частини третьої статті 3 Закону №1702-IX завданнями територіальної оборони є, зокрема, 1) своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості; 2) участь у посиленні охорони та захисті державного кордону; (…) 5) участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління; 6) участь в охороні та обороні важливих об'єктів і комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України, та об'єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення, районного у містах рад, сільських, селищних, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення; 7) забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування; (…).

Абзацами 4-6 частини другої статті 8 Закону №1702-IX передбачено, що діяльність добровольчих формувань територіальних громад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом.

У разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану всі добровольчі формування територіальних громад переходять в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.

Згідно частини третьої статті 9 Закону №1702-ІХ до складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони.

На громадян України, зарахованих до складу добровольчих формувань територіальних громад, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1703-ІХ на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З наведених правових норм слідує, що під час виконання завдань територіальної оборони на членів добровольчих формувань територіальних громад поширюються всі гарантії військовослужбовців, і це визначено в частині другій статті 24 Закону України «Про основи національного спротиву».

Як було встановлено судом, ОСОБА_1 в період з 26 лютого 2022 року по 20 березня 2022 року через командирів МДВП «Київ-Щит» та військової частини НОМЕР_3 разом з іншими добровольцями підрозділу неодноразово залучався до виконання бойових завдань з охорони та супроводу 1-ї РеАБатр в/ч НОМЕР_3 за місцем дислокації ТРЦ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

19 березня 2022 року між добровольцем ОСОБА_6 та командиром ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_3 , який діє на підставі наказу командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України (з основної діяльності) від 08.03.2022 №13, було укладено контракт добровольця територіальної оборони № НОМЕР_4 .

Вказаним контрактом встановлено, що на час виконання державних та/або громадських обов'язків ОСОБА_1 перебуває під захистом Держави, має усі права, свободи, гарантії, закріплені Конституцією України, Кодексом законів про працю України, відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву» та Положення про добровольчі формування територіальних громад, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1449.

Відтак, встановлені судом обставини дають можливість дійти беззаперечного висновку, що на ОСОБА_1 , який брав участь у захисті територіальної цілісності України у зв'язку з військовою агресією російської федерації в складі Добровольчого формування територіальної громади м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 », поширюються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до пункту 2 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в терористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2015 року №685 (додаток 12), статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається особам, в т. ч., які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації поти України.

Відповідно до пункту 4 вищезазначеного Порядку, підставою для надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни для осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, є:

- довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності; контракт добровольця територіальної оборони;

- довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення та національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення а інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти країни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 №413, видана командиром військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил під безпосереднім керівництвом і контролем якого провадиться діяльність добровольчого формування територіальної оборони за клопотанням командира добровольчого формування територіальної оборони.

Суд звертає увагу, що згідно з Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 07.11.2023 серії-12ААГ №169436, отримав другу групу інвалідності.

Водночас, суд зазначає, що Військовою частиною НОМЕР_3 проведено службове розслідування за фактом безвісти зникнення військовослужбовців реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_3 під час ракетного удару по району очікування 1 РуАБатр, за результатами чого складено акт службового розслідування.

Список членів ДФТГ «Мрія», які залучались до виконання бойового завдання з охорони та супроводу НОМЕР_6 Реактивної артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 , вказані в додатку до службового розслідування під №7.

У вказаному списку добровольців, які були залучені, що є додатком до акту службового розслідування, серед інших вказаний ОСОБА_1 .

Отже, в матеріалах службового розслідування, яке проводилось військовою частиною НОМЕР_3 за фактом безвісти зникнення військовослужбовців реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_3 під час ракетного удару по району очікування 1РеАБатр 20.03.2022 під час ракетного удару, містяться відомості щодо залучення до виконання обов'язків з охорони, оброни і супроводу 1-ї артилерійської батареї реактивного артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_3 добровольців Добровольчого формування територіальної громади м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 », серед яких був позивач.

З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 був залучений до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Враховуючи встановлені обставини та певні факти, які не підлягають доказуванню, суд зазначає про необґрунтовані твердження командира ВЧ НОМЕР_1 про неможливість підтвердити факт виконання добровольцями ДФТГ м. Києва « ІНФОРМАЦІЯ_2 » бойових завдань станом на 20.03.2022 за межами території зони відповідальності ВЧ НОМЕР_1 на звернення про видачу довідки про безпосередню участь добровольця ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, оскільки виконання завдань за межами зони відповідальності ВЧ не може свідчити про невиконання позивачем бойових завдань.

Окрім того, факт отримання бойового поранення внаслідок атаки рф на позиції ТРЦ «Ретровіль» підтверджується не тільки довідкою МСЕК, але й матеріалами службового розслідування за фактом безвісти зникнення військовослужбовців реактивного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_3 під час ракетного удару, затвердженого наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 29.09.2022 №2508.

Частинами першою та другою статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР та вона набула чинності для України 11 вересня 1997 року.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Аналізуючи оскаржувану бездіяльність, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд зазначає, що відповідач не навели під час розгляду справи достатніх підстав для відмови у видачі позивачу довідки із посиланням на чинне законодавство, обмежившись лише твердженням, що безпосередня участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України має бути підтверджена лише бойовим розпорядженням командира військової частини.

Тому, суд відхиляє доводи відповідачів про відсутність підстав для видачі позивачу довідки про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивач має право на складання відносно нього довідки про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою згідно з додатком 6 до Порядку, затве6рдженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.

Інші доводи і заперечення сторін на висновки суду не впливають.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, враховуючи визначений судом належний спосіб захисту встановленого порушеного права та інтересів позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову командира в/ч № НОМЕР_8 щодо не надання ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою згідно з додатком 6 до Порядку, затве6рдженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.

Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.