Рішення від 23.01.2026 по справі 320/11378/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 року справа № 320/11378/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А.Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області, Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Києво-Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області в якому просив суд:

- визнати незаконним та скасування рішення відповідача прийнятого за результатами розгляду заяви-анкети від 24 червня 2021 р. № 19182256 позивача;

- зобов'язати відповідача видати позивачу паспорт для виїзду за кордон.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою-анкетою №19182256 про заміну паспорта для виїзду за кордон. Відповідачем за результатами розгляду заяви-анкети прийнято рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у зв'язку з тим, що дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником, що передбачено п. 82 п.п. 5 постанови КМУ від 07.05.2014 № 152 . Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог, обгрунтовуючи тим, що під час здійснення перевірки матеріалів було з'ясовано, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий із порушенням п. 2 ч. 1 Постанови ВРУ "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон", а саме, виданий за 7 днів до досягнення 16-річного віку, а тому було прийнято відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

У зв'язку з звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №320/11378/21, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А.Б.

Ухвалою судді Діски А.Б. прийнято справу до свого провадження, ухвалено продовжити її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду було залучено до розгляду справи № 320/11378/21 в якості другого відповідача - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач 24.06.2021 звернувся до відповідача із заявою-анкетою №19182256 про заміну паспорта для виїзду за кордон.

Відповідачем, 06.07.2021 за результатами розгляду заяви-анкети прийнято рішення, викладене у листі №80.3232-851/80.3232.1.-21 про відмову в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон, в зв'язку з тим, що дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником, що передбачено п. 82 п.п. 5 постанови КМУ від 07.05.2014 № 152.

В подальшому адвокатом в інтересах позивача відповідачу було направлено адвокатський запит від 18.07.2021 №04-2021/21-02 в якому просив повідомити, яка саме інформація позивача не підтверджується інформацією з відомчих іформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек тощо, та яким чином виправити невідповідність наданої інформації.

Києво-Святошинським районним відділом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області у відповіді було вказано, що паспорт громадянина ОСОБА_1 є непридатним до використання та підлягає обміну, згідно чинного законодавства.

Представником позивача було направлено адвокатський запит до Державної міграційної служби України від 29.07.2021 №04-2021/21-03.

Державна міграційна служба у відповідь на зазначений адвокатський запит від 29.07.2021 №04-2021/21-03 повідомила позивача, що за інформацією ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області проводиться службова перевірка щодо оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 17.11.2000 ЦСВМ К-Святошинського РВ України в Київській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з порушенням вимог законодавства. Наразі відомості щодо недійсності паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 в базі даних ДМС відсутні.

Вважаючи відмову відповідача в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (далі по тексту - Закон № 2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі за текстом Положення № 2503-ХІІ).

Згідно з вимогами частин першої-четвертої, сьомої статті 22 Закону №5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягни шістнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягни шістнадцятирічного віку, - на 10 років.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, та складається з м'якої обкладинки, 32 сторінок та сторінки даних.

До паспорта громадянина України для виїзду за кордон вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) тип документа; 4) код держави; 5) номер документа; 6) ім'я особи; 7) громадянство; 8) дата народження; 9) унікальний номер запису в Реєстрі; 10) стать; 11) місце народження; 12) дата видачі документа; 13) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 14) дата закінчення строку дії документа; 15) відцифрований образ обличчя особи; 16) відцифрований підпис особи; 17) дані про перебування на консульському обліку (за бажанням особи або її представника, представника закладу, який виконує функції опікуна чи піклувальника над особою); 18) дані про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном чи повернення на проживання в Україну.

Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 07.05.2014 №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон», якою затверджені зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, згідно з додатками 1 і 2 та Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - Порядок №152; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункт 1 Порядку №152 паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт для виїзду за кордон) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім'я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Паспорт для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій.

Кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

Паспорт для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягли 16-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 16-річного віку, - на десять років (пункт 4 Порядку №152).

Згідно з пунктом 7 Порядку №152 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюються: 1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто; 2) особі, яка не досягла 16-річного віку, особі, яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники); у разі оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон у закордонній дипломатичній установі - на підставі заяви-анкети одного з батьків/законних представників та письмової згоди другого з батьків/законних представників, яка надається під час подання документів (заява від другого з батьків/законних представників не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства чи за наявності виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців). У разі відсутності другого з батьків під час подання документів така заява подається нотаріально засвідченою. Якщо батьки не перебувають у шлюбі, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюється на підставі заяви-анкети того з них, з ким проживає особа; 3) особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - на підставі заяви-анкети особи або її законного представника.

Відповідно до пункту 23 Порядку №152 керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, керівник закордонної дипломатичної установи визначають працівників, які виконують функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта для виїзду за кордон, і працівників, які виконують функції з оформлення паспорта для виїзду за кордон (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Керівник уповноваженого суб'єкта визначає осіб, які в межах повноважень, встановлених законодавством, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та виконують функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет і видачі паспорта для виїзду за кордон.

У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб'єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Якщо під час прийому документів заявник надав документ, що посвідчує особу та підтверджує належність до громадянства України, який, за даними відомчої інформаційної системи, визнано недійсним відповідно до підпунктів 5-8 пункту 89 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення відповідно до пункту 88 цього Порядку.

Згідно з пунктом 35 Порядку №152 Заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає: 1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні); 2) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру); 3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у тому числі документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави, який підтверджує повноваження особи на представлення інтересів дитини щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків; 4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

Заявник для обміну паспорта для виїзду за кордон звертається до працівника територіального органу/територіального підрозділу ДМС або уповноваженого суб'єкта та подає документи, передбачені пунктом 35 і 36 Порядку №152, а також: 1) паспорт для виїзду за кордон, що підлягає обміну; 2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт для виїзду за кордон підлягає обміну (у випадках, передбачених підпунктами 1 і 2 пункту 6 цього Порядку); 3) заяву про повернення паспорта для виїзду за кордон, що підлягає обміну, після його анулювання у зв'язку з наявністю в ньому віз або у випадках, якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.

Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.

Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.

Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

У разі подання для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон паспорта громадянина України зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється, зокрема, за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС.

Якщо паспорт громадянина України зразка 1994 року був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.

За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

У разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Відповідно до пункту 49 Порядку №152 у випадку, якщо картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних обліках територіального органу ДМС, запити щодо перевірки документів та зазначеної заявником інформації надсилаються, зокрема, до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, картотек, у тому числі фотозображення особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Відповідно до п. 50 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» рішення щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

Згідно з п.п. 82, 83 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон; 3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку); 4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон; 5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта для виїзду за кордон.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №360 затверджено «Положення про Державну міграційну службу України».

Згідно з пп. 28, 30 п. 4 «Положення про Державну міграційну службу України» ДМС відповідно до покладених на неї завдань: забезпечує створення, удосконалення, розвиток, супроводження та підтримку функціонування Єдиного державного демографічного реєстру, Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами, Національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства, розпорядником яких є ДМС, а також здійснює заходи із захисту інформації в них; забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, формування інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб (у тому числі їх біометричних даних, параметрів), інших інформаційних ресурсів, необхідних для виконання покладених на ДМС завдань.

З матеріалів справи вбачається, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 17.11.2000 на ім'я ОСОБА_1 ЦСВМ К-Святошинського РВ України в Київській області. При цьому, нормативно-правові акти, які регулюють ведення відповідних інформаційних баз даних та реєстрів були введені значно пізніше після видачі позивачу паспорту громадянина України.

Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з п. 1 Розділу V «Перехідні положення» Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.

Як вже зазначалось та було встановлено судом, при зверненні до відповідача з приводу видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, позивачем надано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого ЦСВМ К-Святошинського РВ України в Київській області 17.11.2000 року.

Відповідно до п. 1, 2 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації.

Паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України паспортною службою органів внутрішніх справ після досягнення 16-річного віку.

Згідно з п. 12, 13 «Положення про паспорт громадянина України» видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.

Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Відповідач відмовляючи позивачу у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон не зазначив, які саме дані отримані з відомчих інформаційних систем баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.

Суд зазначає, що відповідачем не доведено наявності підстав, передбачених Порядком №152 для відмови у видачі позивачу паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Посилання відповідача на ту обставину, що паспорт громадянина України було видано за 7 днів до досягнення 16-річного віку, суд вважає необґрунтованими з огляду на те, що під час видачі позивачу 17.11.2000 року паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , ЦСВМ К-Святошинський РВ України в Київській області керувався положеннями діючого на той час законодавства, проводив перевірку наданих матеріалів та відомостей, будь-яких підстав для відмови у видачі паспорту громадянина України не виявив.

Крім того, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 містить відмітки про реєстрацію шлюбу, реєстрацію місця проживання, а також відмітку про видачу позивачеві 10.07.2006 закордонного паспорту серії НОМЕР_2 .

Разом з тим, відомості щодо недійсності паспорта громадянина України позивача у суду відсутні. Відповідач, зазначеної інформації до суду не надав.

З урахуванням зазначеного, дії відповідача щодо відмови позивачу в оформлені паспорту громадянина України для виїзду за кордон, викладені в листі №80.3232-851/80.3232.1.-21 від 06.07.2021 року, є протиправними та не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зазначає, що у позовній заяві позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення відповідача прийняте за результатами розгляду заяви-анкети позивача та зобов'язати відповідача видати позивачу паспорт для виїзду за кордон. Проте, дане рішення оформлене листом №80.3232-851/80.3232.1.-21 від 06.07.2021. А тому, належним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправною відмови в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Крім того, у рішенні Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15, суд вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Тобто, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.05.2019 у справі № 826/17220/17 та від 11.02.2020 у справі № 0940/2394/18

Суд наголошує, що відповідно до статті 2 КАС України метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ця мета перекликається зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», № 40450/04, пункт 64).

Позивач звернувся до суду з позовними вимогами до Києво-Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області. Водночас, суд зазначає, що Києво-Святошинський районний відділ Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області не є окремою юридичною особою. Відповідно до Положення про Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, затвердженого наказом Державної міграційної служби України 08.10.2018 №161 (в редакції наказу від 16.09.2024 №239) ЦМУ ДМС є юридичною особою публічного права. ЦМУ ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи ЦМУ ДМС, у тому числі ті, що є територіальними підрозділами ДМС. Територіальні підрозділи ДМС, які є в структурі ЦМУ ДМС є структурними підрозділами ЦМУ ДМС, у зв'язку з чим, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Центральне міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області оформити та видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон. У зв'язку з чим, вимоги до Києво-Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, сплачені позивачем за подання позовної заяви до суду.

Суд зазначає, що відповідно до вимог п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом в розмірі переплаченої суми.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Києво-Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального Управління ДМС у м. Києві та Київській області, Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Києво-Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального Управління ДМС у м. Києві та Київській області в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 .

Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (вул. Березняківська, 4-А, м. Київ, 02152, код ЄДРПОУ 42552598) оформити та видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_3 ) паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_3 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (вул. Березняківська, 4-А, м. Київ, 02152, код ЄДРПОУ 42552598).

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.