Рішення від 23.01.2026 по справі 280/9815/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 року Справа № 280/9815/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват Буд» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват Буд» (далі - позивач, ТОВ «Віват Буд») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 30.06.2025 № 00105030409, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Віват Буд» за порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України за перевищення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі п. 120 1.1.ст. 120 1 ПК України нараховано штраф в розмірі 2 063 859,57 грн. (два мільйона шістдесят три тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять грн 57 коп.).

Позивачем сплачений судовий збір у загальному розмірі 30280,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням з наступного. Податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафу з ПДВ на суму 2 062 499,75 грн прийняте з порушенням п. 76.3. ст. 76 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки акт перевірки складений 27.05.2025, тобто на 53 день від реєстрації цих податкових накладних. Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 45 від 08.04.2025 до податкової накладної № 36 від 08.04.2025 отриманий позивачем від ТОВ «Альянс Сом» 07.05.2025, і 08.05.2025 був зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому в частині нарахування штрафу на суму 1 359,82 грн податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням п. 201.10 ст. 201 ПК України. Податкове повідомлення-рішення суперечить постанові Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303. Позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 12 листопада 2025 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 12 грудня 2025 року о 14:00 год.

Відповідач надав до суду 24 листопада 2025 року відзив на позовну заяву. Головне управління ДПС у Запорізькій області заперечує проти позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав. Відносно ТОВ «Віват Буд» проведена камеральна перевірка щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), результати якої оформлено актом камеральної перевірки №7143/08-01-04-09/39401138 від 27.05.2025. Оскільки предметом камеральної перевірки є дотримання порядку реєстрації податкових накладних, що відноситься до порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, до таких перевірок не застосовується 30-денний термін їх проведення, а вони можуть бути проведені протягом 1095 днів з дня вчинення відповідного правопорушення. Згідно підсистеми «Податковий аудит» ІС «Податковий блок» платником 08.05.2025 зареєстровано розрахунок коригування №45 від 08.04.2025 на суму ПДВ 67990,83 грн, що на 13 днів є більше граничного терміну реєстрації (25.04.2025). Згідно документів, наданих платником до позовної заяви, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників (РК) № 45 від 08.04.2025 до податкової накладної № 36 від 08.04.2025 ТОВ «Альянс Сом» 07.05.2025 відправило до ТОВ «Віват Буд». ТОВ «Віват Буд» 08.05.2025 направило на реєстрацію в ЄРПН зазначений РК, який зареєстрований в ЄРПН 08.05.2025, тобто в межах граничних термінів реєстрації, визначених діючим законодавством. Позивачем в позовній заяві не зазначається причин несвоєчасної реєстрації податкових накладних №4 від 08.03.2024, №5 від 08.03.2024 та №6 від 08.03.2024, документи, які підтверджують факт своєчасної реєстрації зазначених накладних до позовної заяви також не надано. Податковим органом відносно ТОВ «Віват Буд» проведено камеральну перевірку, податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 30.06.2025 № 00105030409 не може суперечити правовим нормам постанови Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 №303. Відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

12 грудня 2025 року до суду надійшло клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання у зв'язку з хворобою представника.

Відповідачем подане до суду клопотання про відкладення підготовчого засідання через необхідність подання додаткових доказів у справі.

Ухвалою суду від 12 грудня 2025 року відкладено підготовче засідання на 26 грудня 2025 року - 14-00 год.

Протокольною ухвалою суду від 26 грудня 2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 січня 2026 року о 14:00 год.

Представником позивача 16 січня 2026 року подана заява про розгляд справи без участі представника.

У судовому засіданні 16 січня 2026 року заслухані вступне слово та пояснення, надані представником відповідача, у відповідності до положень ч.3 ст. 194, ч. 5, ч. 9 ст. 205 КАС України, судом подальший розгляд справи здійснений у порядку письмового провадження.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ ПК України, у порядку визначеному пунктом 76.2 та в терміни, встановлені абз.2 пункту 76.3 статті 76 розділу ІІ ПК України Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 27.05.2025 проведено камеральну перевірку ТОВ «Віват Буд» з питань дотримання порядку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки встановлено порушення ТОВ «Віват Буд» вимог пункту 201.10 статті 201 розділу V, пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, а саме - перевищення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, а саме:

- податкові накладні № 4, № 5, № 6, які складено 08.03.2024, зареєстровано в ЄРПН 04.04.2025, граничний термін реєстрації 05.04.2024, кількість днів порушення - 364 дня;

- розрахунок коригування № 45 від 08.04.2025 на суму 67990,83 грн зареєстровано в ЄРПН 08.05.2025, граничний термін реєстрації 25.04.2025, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації РК - 13 днів.

27.05.2025 складений акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7143/08-01-04-09/39401138.

На підставі акта прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 30.06.2025 № 00105030409 на загальну суму штрафу 2063859,57 грн.

ТОВ «Віват Буд» подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 30.06.2025 №00105030409 до ДПС України.

ДПС України рішенням про результати розгляду скарги від 25.09.2025 №27897/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, скаргу без задоволення.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Згідно частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Абзацом другим цієї статті встановлено, що предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Як визначено п. 76.3 ст. 76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Суд зазначає, що відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

За положеннями п. 102.1 ст. 102 ПК України, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Системний аналіз наведених норм, свідчить про те, що предметом камеральної перевірки окрім питань правильності оформлення податкових декларацій можуть бути й інші питання, зокрема своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що проведення камеральних перевірок платників податків щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, та з урахуванням положень статті 102 ПК України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних.

Така позиція наведена у постанові Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №819/1569/16.

Отже, контролюючим органом дотриманий строк проведення камеральної перевірки встановлений законом.

При цьому, суд критично оцінює доводи позивача з приводу того, що проведення камеральної перевірки суперечить постанові Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303, з наступного.

Кабінет Міністрів України 13.03.2022 прийняв постанову №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі - Постанова №303), пунктом 1 якої передбачено припинення проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Отже, цією постановою припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Водночас, як встановлено судом, відповідачем здійснена саме камеральна перевірка, проведення якої не заборонено нормами Постанови № 303.

Стосовно суті виявлених порушень, суд зазначає наступне.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін..

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У спірному випадку, камеральною перевіркою, результати якої оформлено актом від 27.05.2025 № 7143/08-01-04-09/39401138, встановлено порушення позивачем, зокрема, перевищення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних № 4 , № 5, № 6 , які складено 08.03.2024, зареєстровано в ЄРПН 04.04.2025, граничний термін реєстрації 05.04.2024 , кількість днів порушення - 364 дня.

Суд враховує, що звертаючись до суду з цим позовом, позивач не мотивує та не надає відповідних доказів на спростування встановленого контролюючим органом порушення, відтак у цій частині позовних вимог такі обставини не є спірними.

При цьому, судом досліджений розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних № 4, № 5, № 6, та встановлено, що контролюючим органом суми штрафу правомірно розраховані з розміру - 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів, у відповідності до положень пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.

Відтак, у цій частині податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

Щодо встановленого перевіркою порушення в частині перевищення термінів реєстрації розрахунку коригування № 45 від 08.04.2025 на суму 67990,83 грн, суд вказує наступне.

Так, в акті перевірки вказано про перевищення термінів реєстрації розрахунку коригування № 45 від 08.04.2025 на суму 67990,83 грн зареєстрованого в ЄРПН 08.05.2025, граничний термін реєстрації 25.04.2025, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації - 13 днів.

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів розрахунку коригування №45 від 08.04.2025 контролюючим органом обчислена сума штрафу (2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів) у розмірі 1359,82 грн.

Однак, як встановлено судом, підтверджується матеріалами справи та не є спірним між сторонами, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 45 від 08.04.2025 до податкової накладної № 36 від 08.04.2025, ТОВ «Альянс Сом» 07.05.2025 відправило до ТОВ «Віват Буд».

Відповідно до положень пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

ТОВ «Віват Буд» 08.05.2025 направило на реєстрацію в ЄРПН зазначений РК, який 08.05.2025 зареєстровано, тобто в межах граничних термінів реєстрації, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Отже, порушення термінів реєстрації розрахунку коригування № 45 від 08.04.2025 спростовано позивачем, тому у цій частині податкове повідомлення-рішення є таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та підлягає скасуванню у частині нарахованого штрафу у розмірі 1359,82 грн.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у максимальному розмірі 30280,00 грн, з загальної ціни позову (сума штрафу за податковим повідомленням-рішенням 2063859,57 грн).

Враховуючи, що під час судового розгляду підтверджено правомірність податкового повідомлення-рішення в частині штрафу у розмірі 2 062 499,75 грн (сума судового збору за оскарження якого перевищує максимальну ставку судового збору), підстави для розподілу судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват Буд» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 30.06.2025 № 00105030409 в частині нарахованого штрафу у розмірі 1359,82 грн.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Віват Буд» (вул. Чубанова, 3, м.Запоріжжя, 69118; код ЄДРПОУ 39401138),

Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області (просп. Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ 44118663).

Повне судове рішення складено 23.01.2026.

Суддя Б.В. Богатинський