Рішення від 23.01.2026 по справі 200/9035/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 року Справа№200/9035/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров'я України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (далі - відповідач), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Донецький області) за змістом якої просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України №ЦО20301 від 27.10.2025, яким скасовано рішенням Одеської обласної МСЕК № 1 від 04.06.2024 №1042 щодо позивача.

В обґрунтування позову зазначено таке.

Рішенням Одеської обласної МСЕК від 04.06.2024 № 1042 позивачу за результатами повторного огляду продовжено 3 групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, що пов'язане із захистом Батьківщини.

27 жовтня 2025 року Центром оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України під час здійснення перевірки рішення МСЕК щодо позивача, яким йому установлено 3 групу інвалідності та на підставі якої призначено пенсію по інвалідності скасовано.

Позивач стверджує, що оскаржуваним рішенням порушено його права та законні інтереси на соціальний захист військовослужбовця, який став особою з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, оскільки перевірка відповідачем проведена без повного медичного обстеження та за відсутності законних підстав. Натомість лист ДБР від 31.01.2025 № 3187-25/10-2-02-01-1348/25, кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024 не можуть бути законною підставою для проведення перевірки.

Ухвалою суду від 25.11.2025 позовна заява залишалась без руху, у встановлений судом строк недоліки усунуто, шляхом надання суду доказів сплати судового збору.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №200/9035/25. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами у строк, передбачений ст. 258 КАС України.

Відзиву на позовну заяву відповідачем, у встановлені судом строки не надано, клопотань про продовження строку для надання відзиву не подано, ухвала суду про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 01.12.2025.

Оскільки не подання відзиву на позовну заяву розгляду справи не перешкоджає (ч. 6 ст. 162 КАС України), суд розгляд справи здійснив на підставі наявних у ній доказів.

ГУ ПФУ в Донецькій області, пояснень у справі, як третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача, до суду на подавало, ухвала суду про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету останнього 01.12.2025.

Ураховуючи, що подання пояснень третьою особою є її правом, а не обов'язком суд розгляд справи здійснив на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою суду від 06.01.2026 витребувано у Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров'я України документи, на підставі яких ініційовано, перевірку обґрунтованості рішення Одеської обласної МСЕК № 1 від 04.06.2024 №1042 щодо позивача, а саме лист ДБР від 31.01.2025 № 3187-25/10-2-02-01-1348/25, кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024. Також зобов'язано Державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров'я України подати письмові пояснення з обґрунтуванням правових підстав прийняття рішення від 27 жовтня 2025 року, яким скасовано рішенням Одеської обласної МСЕК № 1 від 04.06.2024 №1042 щодо позивача.

Ухвала суду від 06.01.2026 доставлена до електронного кабінету відповідача 06.01.2026, однак у встановлений судом строк та станом на день вирішення справи, вказані докази відповідачем до матеріалів справи не надано.

Ухвалою суду від 23.01.2026 у задоволенні заявленого позивачем клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні відмовлено.

Судом установлено такі фактичні обставини у справі.

ОСОБА_1 громадянин України, паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28.08.2018 № 1427-45268: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 є учасником бойових дій про що йому 21.11.2017 видано посвідчення серія НОМЕР_3 .

Наявне у матеріалах справи посвідчення серія НОМЕР_4 , видане 11.06.2024, свідчить, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю.

Вказане посвідчення дійсне до 01.06.2026.

Відповідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 4725 ОСОБА_1 анамнез захворювання: 04.12.2020 отримав ЗЧМТ, струс головного мозку, акубаротравму, Травма, ТАК, пов'язана із проходженням військової служби (Свідоцтво від 25.02.2021 № 298). 03.08.2020 звернувся за медичною допомогою, надалі проходив стаціонарне лікування, діагноз: гостра компресійно-ішемічна нейропатія ліктьового нерву - Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини (Свідоцтво від 25.02.2021 № 298). ЕНМГ від 26.01.2024 - ознаки вираженого аксонально-демієлінізуючого ураження лівого ліктьового нерву (переважно сенсорної порції).

Основний діагноз: наслідки ЗЧМТ (04.12.2020) 04.12.2020 струсу головного мозку, акубаротравми, післятравматичної енцефалопатії з помірними атрофічними змінами головного мозку, множинними вогнищами гліозув обох лобних та тім'яних долях у вигляді стійкого цефалгічного, астено-невротичного синдромів, легкої координаційної недостатності, помірних когнітивних порушень, хронічної сенсоневральної приглуховатості (МРТ головного мозку від 05.10.2021)

Компресійно-ішемічна нейропатія ліктьового нерву (03.08.2020), сенсорна форма, з чутливими порушеннями.

Відомості свідоцтва про хворобу № 298, серед іншого свідчать, що ОСОБА_1 згідно довідки про обставини травми № 07-264, виданої керівником Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону 27.01.2021: 04.12.2020 під час проведення навчальних стрільб з РПГ 7 на військовому полігоні Військової академії (м. Одеса) отримав оглушення, з'явилося запаморочення та нудота. Під час подальшого переміщення по полігону не втримав рівновагу, впав, вдарився головою об укриття та втратив свідомість. Лікувався стаціонарно з приводу з приводу закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, акубаротравматичного ураження правого вуха з покращенням. 03.08.2020, перебуваючи у зоні ООС, після тривалої роботи за комп'ютером з'явилася слабкість, відчуття заніміння 4, 5 пальців лівої кисті. Лікувався амбулаторно-стаціонарно з незначним покращенням. Довідки про безпосередню участь в АТО від 16.09.2020 № 11-3114 (з 19.08.2015 по 30.04.2018), довідка про безпосередню участь в ООС від 16.09.2020 № 11-3114/1 (з 01.08.2018 по 25.08.2020). Посвідчення УБД серія НОМЕР_3 , видане заступником Генерального прокурора - Головним військовим прокурором від 21.11.2017.

Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення контузії каліцтва: стан після перенесеної закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку. Наслідки перенесеного акубаротравматичного ураження правого вуха (04.12.2020) у вигляді хронічної правобічної сенсоневральної туговухості зі сприйняттям шепітної мови до 1,0 м на праве вухо, 6,0 м на ліве вухо. Травма, ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Компресійно-ішемічна невропатія лівого ліктьового нерву (03.08.2020) з незначним порушенням функції лівої верхньої кінцівки.

Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.

Ізольований міжхребцевий остеохондроз поперекового відділу хребта, деформуючий спондильоз Th11- Th12 без порушення функцій. Аліментарно-конституційне ожиріння ІІ ступеню.

Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

На підставі статей 23-в, 61-в, 13-в графи ІІІ Розкладу хвороб обмежено придатний до військової служби.

13 квітня 2021 року ОСОБА_1 Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 м. Одеси видано довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати працездатності у відсотках серія 12 ААА № 049280, де ступінь втрати професійної працездатності склав 45 %.

Того ж дня ОСОБА_1 Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 м. Одеси видано довідку до акта огляду МСЕК серія 12 ААВ № 171097 про встановлення третьої групи інвалідності з причин, пов'язаних із захистом Батьківщини. Інвалідність установлена на строк до 01.05.2022.

22 березня 2023 року ОСОБА_1 Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 м. Одеси видано довідку до акта огляду МСЕК серія 12 ААГ № 451369 про встановлення третьої групи інвалідності з причин, пов'язаних із захистом Батьківщини. Інвалідність установлена на строк до 01.04.2024.

Відповідно довідки позаштатної ВЛК на базі КНП «Добропільська ЛІЛ» при ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами проведеного медичного огляду 28.11.2024 ОСОБА_1 установлено придатність до військової служби у частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_2 , навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААГ № 886463 Обласної МСЕК № 1 м. Одеси ОСОБА_1 установлено третю групу інвалідності, захворювання пов'язано із захистом Батьківщини. Інвалідність установлена на строк до 01.06.2026. Підстава: акт огляду № 1042 від 04.06.2024.

Згідно Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 27.10.2025 номер рішення ЦО 20301.

Дата прийняття рішення, що оскаржується - 16.05.2024, номер 1042.

Підстава для ініціювання перевірки, обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці: постанова слідчого, прокурора, ухвала слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді.

Реквізити документів, на підставі яких ініційовано, перевірку обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці: лист ДБР від 31.01.2025 № 3187-25/10-2-02-01-1348/25, кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024.

Дата перевірки обґрунтованості рішення: 24.10.2025 по 27.10.2025.

Обґрунтування рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами розгляду скарги: не встановлено достатніх підстав для визнання ОСОБА_1 , 1991 р.н. особою з інвалідністю; Рішення Одеської Обл. МСЕК № 1 від 04.06.2024 № 1042 скасовано - не є особою з інвалідністю з 27.10.2025 (Постанова КМУ № 1338 від 15.11.2024; лист від ДБР від 31.01.2025 № 3187-25/10-2-02-01-1348/25, кримінальне провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024.

Рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами розгляду скарги: рішення про підтвердження рішення, що оскаржується - ні; рішення про скасування рішення, що оскаржується - так; рішення про формування нового рішення, щодо результату. оцінювання - ні.

Відповідно довідки № 736 ДУ «Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікуванні з 29.09.2025 по 02.10.2025, діагноз: G93.8 Інші уточнені ураження головного мозку.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З метою забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян України, посилення протидії корупції в державних органах, недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи Радою національної безпеки і оборони України 22.10.2024 прийнято рішення «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів».

Означене рішення введено в дію Указом Президента України від 22.10.2024 №732/2024.

Пунктом 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22.10.2024 «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів» рекомендовано Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. За результатами проведеної роботи запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.

Згідно підпунктів б-ґ пункту 2 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22.10.2024 «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів» Кабінету Міністрів України рекомендовано:

- забезпечити утворення Міністерством охорони здоров'я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів (далі - робочі групи);

- у тримісячний строк доповідь про результати перевірки робочими групами обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, у разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень - ініціювання їх перегляду в установленому порядку та інформування за наявності підстав правоохоронних органів, а також інших уповноважених органів для вжиття ними відповідних заходів реагування;

- підготовку та подання Міністерством охорони здоров'я України разом з Міністерством цифрової трансформації України на розгляд Кабінету Міністрів України у двотижневий строк плану цифровізації проходження всіх етапів медико-соціальних експертних комісій;

- проведення разом із Пенсійним фондом України, Державним бюро розслідувань, Національною поліцією України, Службою безпеки України у тижневий строк аудиту нарахувань пенсійних виплат по інвалідності посадовим особам державних органів.

Законом України від 19 грудня 2024 року № 4170-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі - Закон № 4170), який введено в дію з 01.01.2025, внесено зміни до законів України щодо процедури і повноважень суб'єктів владних повноважень щодо встановлення особам інвалідності.

II. Прикінцеві та перехідні положення Закон № 4170.

2. Установити, що:

особам, яким встановлено інвалідність органами медико-соціальної експертизи, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності;

документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, є:

видані до 31 грудня 2024 року органами медико-соціальної експертизи виписки/довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі таких рішень, є законними і чинними, прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, документів, виданих на підставі таких рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених законами України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь термін дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування;

У разі якщо особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до введення в дію цього Закону і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але така особа відповідно до умов, встановлених Кабінетом Міністрів України, не проходила такий повторний огляд у медико-соціальних експертних комісіях:

чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до цього Закону та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

інші особи, крім осіб, яких неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, проходять оцінювання повсякденного функціонування особи до 1 квітня 2026 року.

На період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні перелік причин неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи визначається Кабінетом Міністрів України.

Для осіб, направлення яких на проведення повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених Кабінетом Міністрів України, оцінювання повсякденного функціонування особи переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжуються до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи.

Датою початку функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та її складової - Реєстру осіб, направлених на оцінювання повсякденного функціонування, є дата оприлюднення відповідного повідомлення про це на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, яке здійснюється після впровадження відповідного програмного забезпечення та забезпечення технічної можливості щодо його функціонування.

3. Установити, що повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України припиняються 31 грудня 2024 року.

З моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до цього Закону та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15 листопада 2024 р. № 1338 (далі - Постанова № 1338, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) затверджено:

Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;

критерії встановлення інвалідності.

Пункт 3 Постанови № 1338 визначено, що з моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи: перевірка обґрунтованості рішень та розгляд скарг на рішення медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості та/або оскарження рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.12.2024 № 2022 «Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи» відповідно до пункту 7 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338, та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), наказано, зокрема, покласти права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673).

Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Порядок № 1338, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Пункт 1. Цей Порядок визначає процедуру проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання), а саме повнолітніх громадян України, іноземців або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах, з обмеженнями повсякденного функціонування або з інвалідністю (далі - особа) з метою визначення наявності або відсутності порушень структур та/або функцій організму, в тому числі фізичних, психічних, інтелектуальних, сенсорних, що можуть призводити до обмежень життєдіяльності, встановлення причини, часу настання, групи інвалідності, а також розроблення рекомендацій, що є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, з урахуванням індивідуального реабілітаційного плану (за наявності).

10. Рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.

32. Якщо наявної інформації недостатньо для прийняття рішення щодо оцінювання, експертна команда має право направити особу на додаткове медичне обстеження. У такому разі головуючий у справі формує електронне направлення в електронній системі охорони здоров'я відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого МОЗ.

Строк, протягом якого експертній команді подаються результати такого обстеження, не може перевищувати 60 календарних днів з моменту направлення на додаткове медичне обстеження.

51. Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:

на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;

за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу);

за результатами моніторингу оцінювання.

Порядок здійснення моніторингу оцінювання повсякденного функціонування особи затверджується МОЗ.

До складу робочих груп з моніторингу за їх згодою можуть входити медичні працівники, представники територіальних органів (підрозділів) Пенсійного фонду України, Національної поліції, Державного бюро розслідувань, СБУ, Національного антикорупційного бюро, громадських об'єднань, які провадять діяльність у сфері запобігання та/або протидії корупції.

Робоча група з моніторингу:

здійснює моніторинг рішень, прийнятих експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями, які провадили діяльність у межах відповідного регіону;

формує запити до Центру оцінювання функціонального стану особи щодо перевірки обґрунтованості рішень, що підлягають моніторингу, у разі виявлення ознак систематичного необґрунтованого прийняття рішень окремими експертними командами та/або медико-соціальними експертними комісіями.

Членам робочих груп з моніторингу забезпечується доступ до інформації про рішення, прийняті експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями (без зазначення наявних у таких рішеннях персональних даних осіб, яким проведено оцінювання, та осіб, які входять до складу відповідних експертних команд та комісій).

Якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється.

Оцінювання в такому разі проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, або рішенні, ухвалі суду від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

52. Центр оцінювання функціонального стану особи під час оскарження рішення експертних команд або медико-соціальних експертних комісій перевіряє обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання (медико-соціальної експертизи) та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами чого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

Оцінювання за рішенням Центру оцінювання функціонального стану особи проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі одного із закладів охорони здоров'я, де функціонує експертна команда, і куди направлено особу Центром оцінювання функціонального стану особи, але обов'язково з урахуванням екстериторіального принципу.

У разі відмови особи від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття цієї особи, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.12.2024 № 2022 «Про покладання прав та обов'язків Центру оцінювання функціонального стану особи» затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи (далі - Положення № 2022)

10. Повноваження Центру оцінювання, зокрема:

3) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;

за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Поряд із цим наказом Міністерства охорони здоров'я «Про покладання прав та обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ» від 26.10.2024 № 1809 (наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я від 03.12.2024 2022) було передбачено у п. 11, що Комісія: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або за запитом правоохоронних органів / органів спеціального призначення з правоохоронними функціями відповідно до абзацу четвертого пункту 13 цього Положення проводить перевірку обґрунтованості рішень та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, і приймає відповідні рішення.

Висновки суду.

Спір у цій справі виник у зв'язку із незгодою позивача із рішенням відповідача №ЦО20301 від 27.10.2025, яким скасовано рішенням Одеської обласної МСЕК №1 від 04.06.2024 №1042 щодо встановлення інвалідності.

Така незгода позивача обумовлена тим, що перевірка відповідачем проведена без повного медичного обстеження та за відсутності законних підстав. Натомість лист ДБР від 31.01.2025 № 3187-25/10-2-02-01-1348/25, кримінальне провадження №62024000000000923 від 21.10.2024 не можуть бути законною підставою для проведення перевірки.

Суд у повній мірі погоджується із доводами позивача та констатує таке.

Станом на момент винесення спірного у справі рішення підстави для проведення перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями визначено п. 10 Положенням № 2022, п. 51 Порядок № 1338. Перелік таких підстав є вичерпним, а саме: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду; за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Зміст спірного у справі рішення свідчить, що підставою його прийняття став лист ДБР від 31.01.2025 № 3187-25/10-2-02-01-1348/25, кримінальне провадження №62024000000000923 від 21.10.2024.

Водночас листи державних правоохоронних органів, яким за правовою природою є ДБР, не належать до підстав для проведення перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями.

Отже, оспорюване у справі рішення є безпідставним, тобто прийняте ultra vires (за межами повноважень), а всі вчиненні у процедурі прийняття такого рішення дії відповідача є протиправними та не можуть породжувати юридичних наслідків для позивача, незалежно від того чи узгоджуються вони із положеннями Порядку № 1338.

Позаяк у суду відсутні навіть підстави констатувати фактичну наявність відповідного листа й кримінального провадження, оскільки такі на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів, надані не були.

Також суд звертав увагу, що наказ Міністерства охорони здоров'я «Про покладання прав та обов'язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ» від 26.10.2024 № 1809, яким було передбачено у п. 11, що Комісія може за запитом правоохоронних органів / органів спеціального призначення з правоохоронними функціями відповідно до абзацу четвертого пункту 13 цього Положення проводити перевірку обґрунтованості рішень та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи, зазначеної у запиті і приймати відповідні рішення, втратив чинність на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я від 03.12.2024 2022.

Ураховуючи усе викладене, позов належить задовольнити повністю.

Сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (ч. 1 ст. 139 КАС України).

Керуючись вимогами ст.ст.2, 6-11,12, 77, 90, 241 246, 255, 257, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров'я України (49005, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, провул. Феодосія Макаревського, 1а, ЄДРПОУ 03191673), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Україна, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України №ЦО20301 від 27.10.2025, яким скасовано рішенням Одеської обласної МСЕК № 1 від 04.06.2024 №1042 щодо ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров'я України (49005, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, провул. Феодосія Макаревського, 1а, ЄДРПОУ 03191673) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі - 23.01.2025.

Суддя І.В. Буряк